×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

REAL ESTATE

“New York Times” zbulon planet e dhëndrit të Donald Trump për ndërtime turistike në Sazan dhe Zvërnec, Ministria e Turizmit pranon se dorëzoi aplikimin

“New York Times” zbulon planet e dhëndrit të Donald Trump për ndërtime turistike në Sazan dhe Zvërnec, Ministria e Turizmit pranon se dorëzoi aplikimin

Publikuar më 16.03.2024
“New York Times“ Jared Kushner, dhëndri i Donald...

“New York Times“ Jared Kushner, dhëndri i Donald J. Trump, ka konfirmuar të premten se po mbyllte marrëveshje të mëdha të pasurive të paluajtshme në Shqipëri dhe Serbi, shembulli më i fundit i familjes së ish-presidentit që bën biznes jashtë vendit, edhe pse Trump kërkon sërish Presidencën. Planet e Kushner në Ballkan duket se kanë […]

Lexo më shumë

Sa po fitohet nga dhënia e shtëpisë me qira me AirBnb, nga 700 euro/muaj në Tiranë, në 1160 euro në Vlorë

Sa po fitohet nga dhënia e shtëpisë me qira me AirBnb, nga 700 euro/muaj në Tiranë, në 1160 euro në Vlorë

Publikuar më 11.03.2024
Qiratë mujore në kryeqytet e rrethe të tjera, sidomos në bre...

Qiratë mujore në kryeqytet e rrethe të tjera, sidomos në bregdet, u rritën me shpejtësi dy vitet e fundit, pasi shumë individë zgjodhën që t’i jepnin ato me qira ditore, në platformat AirBnb, ose Booking, duke ulur ofertën për shtëpitë që jepen me afat të gjatë kohor. Rendja drejt qirave ditore u nxit nga numri […]

Lexo më shumë

Sinjalizohet ftohje e tregut të real estate, BIRN: Lejet e ndërtimit u tkurrën me 21%

Sinjalizohet ftohje e tregut të real estate, BIRN: Lejet e ndërtimit u tkurrën me 21%

Publikuar më 29.02.2024
Kërkesa për leje ndërtimi në Shqipëri pësoi një reduktim të ...

Kërkesa për leje ndërtimi në Shqipëri pësoi një reduktim të dukshëm gjatë vitit 2023, veçanërisht në segmentin e ndërtesave për banim. Lajmi bëhet i ditur nga statistikat e lejeve të ndërtimit të publikuara nga INSTAT të mërkurën. Vlera totale e lejeve të ndërtimit, llogaritur në bazë të kostos së ndërtimit dhe metrave katrorë të projekteve të miratuara, ra në […]

Lexo më shumë

Booking: Nga 1 nëntori, ata që japin apartamente me qira duhet të deklarojnë NIPT-in, ndryshe do të paguajnë 20% TVSH mbi komisionin

Booking: Nga 1 nëntori, ata që japin apartamente me qira duhet të deklarojnë NIPT-in, ndryshe do të paguajnë 20% TVSH mbi komisionin

Publikuar më 27.10.2023
Pas kthimit të vendit në një destinacion të preferuar turist...

Pas kthimit të vendit në një destinacion të preferuar turistik është rritur ndjeshëm numri i individëve që regjistrojnë në Booking apo AirBnb pronat e tyre për t’i dhënë me qira ditore, por pjesa dërmuese e tyre operojnë në informalitet, sipas agjencive imobiliare.  Tashmë midis kompanive ndërkombëtare që ofrojnë këtë lloj shërbimi dhe administratës tatimore është […]

Lexo më shumë

Bregdeti kthehet në kantier ndërtimi, jepet leja e ndërtimit për pallatet në portin e Durrësit, KKT miraton edhe 20 leje për resorte dhe hotele

Bregdeti kthehet në kantier ndërtimi, jepet leja e ndërtimit për pallatet në portin e Durrësit, KKT miraton edhe 20 leje për resorte dhe hotele

Publikuar më 03.08.2023
Bregdeti do të vijojë të jetë kantier ndërtimi me së paku 20...

Bregdeti do të vijojë të jetë kantier ndërtimi me së paku 20 leje të reja lejeve të ndërtimit ose zhvillimit për projekte resortesh por edhe kullash. Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar lejen e parë për ndërtimin e pallateve në projektin e portit të Durrësit. Bëhet fjalë për lejen për godinë banimi dhe shërbimi me […]

Lexo më shumë

Rriten deri në 54% çmimet e referencës për taksën e pronës për 32 zonat e Tiranës, në ish-Bllok çmimi i referencës arrin 228,000 lekë

Rriten deri në 54% çmimet e referencës për taksën e pronës për 32 zonat e Tiranës, në ish-Bllok çmimi i referencës arrin 228,000 lekë

Publikuar më 30.07.2023
Ashtu siç paralajmëroi edhe më parë qeveria ka rritur çmimet...

Ashtu siç paralajmëroi edhe më parë qeveria ka rritur çmimet e referencës së apartamenteve mbi të cilat bëhet vlerësimi i taksës së pasurisë, me qëllim afrimin e vlerës së tyre me tregun aktual të shitjes dhe blerjes së pasurive të paluajtshme. Formula e re e miratuar në vitin 2018 parashikon që taksa e ndërtesës për […]

Lexo më shumë

KKT miraton lejet për kulla, 8 parqe fotovoltaikë, HEC-e dhe një fshat turistik në Lalëz

KKT miraton lejet për kulla, 8 parqe fotovoltaikë, HEC-e dhe një fshat turistik në Lalëz

Publikuar më 28.04.2023
Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi edhe në mbledhjen e f...

Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi edhe në mbledhjen e fundit një sërë lejesh ndërtimi për disa objekte me funksion kompleks ku ndër të tjera përfshihen edhe apartamente banimi. Në listën e vendimeve në fjalë nuk jepen detaje për katet që do të kenë këto objekte por teksa disa janë ndërtesa me lartësi mesatare që nuk […]

Lexo më shumë

Banorëve të Bërxullës iu premtohet certifikimi i pronave, pas 7 muajsh në protestë, kryeplaku: Vazhdojmë tubimet derisa të marrim dokumentet

Banorëve të Bërxullës iu premtohet certifikimi i pronave, pas 7 muajsh në protestë, kryeplaku: Vazhdojmë tubimet derisa të marrim dokumentet

Publikuar më 19.04.2023
Pas më shumë se 7 muajsh protesta kundër shpronësimit për pr...

Pas më shumë se 7 muajsh protesta kundër shpronësimit për pronat e tyre që preken nga autostrada Thumanë-Kashar, banorët e fshatit Bërxullë në Vorë, janë takuar me drejtorin e Kadastrës për zonën Kamzë-Vorë, nga i cili morën dhe një premtim. Kryeplaku i Bërxullës, Muharrem Koni tha se takimi rezultoi pozitiv pasi iu premtuar se banesat […]

Lexo më shumë
gif