×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Edi Rama reagon për Onkologjikun: Të bësh pazar për t’i grabitur të sëmurit me kancer, krim kundër njerëzimit! Janë 5 maskarenj të pashpirt, do ta marrin dënimin maksimal nga Zoti

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur paraditen e kësaj të hëne të gjithë shefat e shërbimeve të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Ky takim i kreut të qeverisë me bluzat e bardha ka ardhur vetëm disa ditë pas zbërthimit të skemës kriminale se si mjekët e Spitalit Onkologjik bënin pazar me jetën e pacientëve të sëmurë me kancer.

Lidhur me këtë ngjarje të rëndë kryeministri Rama kishte vendosur që të rrinte në heshtje, ndërkohë ditën e sotme e ka konsideruar atë që ndodhte në atë spital, si krim kundër njerëzimit dhe njerëzores.

Kreu i qeverisë ka deklaruar se pavarësisht se mjekëve nuk u mungon asgjë nga çfarë kishin dje, fatkeqësisht ka disa prej tyre të cilët nuk janë në lartësinë e misionit që nis me betimin e hipokratit.

“Sot nuk mungon thuajse asgjë nga çfarë nuk kishim dje, por fatkeqësisht jo gjithnjë figura dhe përkushtimi i mjekëve janë në lartësinë e misionit që nis me betimin e hipokratit. Të mos jesh në lartësinë e detyrës është një më shumë se problem, është hall i madh për njeriun kur me mjekun lidhet fati i shëndetit të tij, ta përdorësh uniformat si maskat e grabitqarëve të bankave për të nxjerrë para me gjakun dhe ilaçin e të sëmurëve është krim jo kundër tyre, por edhe kundër njerëzimit”, tha Rama, teksa më tej risolli në vëmendje edhe rastin e Tixhes, sanitares e cila në kohën e Covid-19 zhvaste pacientët te Sanatoriumi.

“Një tixhe rrëzoi përtokë gjithë sakrificat deri dhe sublimet e dhënies së jetës në krye të detyrës të atyre që ndërkohë nuk shkonin më as në shtëpi duke qenë nëna të veshura me bluzat e mjekes apo infermieres, por rrinin të mbuluar me ato kostumet speciale për ti bërë yzmet pacientëve që ishin në shtratin mes jetës dhe vdekjes”, tha kryeministri Rama.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë teksa falënderoi Prokurorinë, u ka bërë apel gjyqtarëve që t’i japin dënimin e duhur mjekëve dhe stafit të Spitalit Onkologjik të cilat u përfshinë në këtë skemë kriminale.

“Drejtësia e bëri dhe njëherë punën e vet dhe kjo është e mira e vetme e asaj të keqja tronditëse që doli në pah, gjë për të cilën përgëzoj prokurorët dhe u bëj thirrje gjykatëse që t’i shkojnë deri në fund. Jo si ata gjyqtarë që kanë ngrënë turpin me ryshfet dhe kanë nxjerrë të lirë edhe vrasës që duhet të ishin brenda”, tha Rama.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Duke u përgatitur për këtë adresim që është dhe publik që s’ka si të jetë ndryshe një moment shumë të errët që krijoi për të gjithë komunitetin e bluzave të bardha dalja në dritë e veprimtarisë kriminale të disa individëve mes jush në Onkologjik mu kujtuan fjalët e një prej heronjve të shëndetësisë shqiptare, Besim Elezit, Ditën kur ishim së bashku në hapjen e spitalit të sëmundjeve të brendshme. As në ëndërr se kishim parë dot një spital me këto kushte dhe ky spital nuk ka asgjë më paksa se sa spitalet më të mira të Europës.

Besim Elezi edhe si vëllezërit e gjeneratës së tij i dhanë jetë një shëndetësie heroike në kushte më minimale në një spital që s’kishte më shumë sesa pastërtinë dhe mjetet e spitalit të esjetës në Francë apo gjetkë në ato pak qendra të zhvilluara të Europës aso kohe. Në këtë territor ku jemi sot mungonte thuajse gjithçka nga çfarë kemi sot por nuk mungonte figura dhe përkushtimi i mjekut. Ndërsa, sot nuk mungon thuajse asgjë nga çfarë nuk kishim dje por fatkeqësisht jo gjithnjë figura dhe përkushtimi i mjekut janë në lartësinë e misionit që nis me betimin e Hipokratit.

Të mos jesh në lartësinë e duhur në shumë profesione të tjera është probem jo i vogël, por të mos jesh në lartësinë e profesionit në profesionin tuaj është një hall shumë i madh për njeriun kur me mjekun lidhet fati për shëndetin e tij.

Por, të kesh marrë diplomën dhe licensën e ushtrimit të këtij profesioni dhe ta përdorësh  për të nxjerrë para me gjakun dhe ilaçet e të sëmurëve është krim jo thjesht kundër tyre por të gjithë njerëzimit.

Ndërkohë që në këtë dekadë të fundit qeveria ka bërë për kushtet dhe nevojat më shumë se sa është bërë në shumë dekada të mbledhura bashkë, fakteqësisht nuk mund të thuhet dot që radhët e profesionistëve janë pastruar nga zullumqarët. S’mund të thuhet që sistemi shëndetësor është pastruar nga kthetrat e korrupsionit.  Krim kundër njerëzores. Tani të kërkosh  kur mjekët shkonin në luftëm e shpata ndërkohë që bota kishte shpikur raketa nuk është mision i pamundur.

Sepse po të mos ishin heronjtë e kohës kur Shqipëria u përball me pandeminë, disa prej të cilëve ishin kolegët tuaj dhe vdiqën në krye të detyrës numëri i shqiptarëve që ndërruan jetë do ishte ku e ku më i madh.

Por nëse ju kujtohet edhe në atë kohë paniku për mbarë botën  mjaftoi ekspozimi i një tixheje ajo infermiera që u kërkonte lekë të afërmve të pacientëve në sanatorium, për të prekur nervin më deliat të shoqërisë. Një tixhe rrëzoi përtokë gjithë sakrificat deri dhe sublimet e dhënies së jetës në krye të detyrës të atyre që ndërkohë nuk shkonin më as në shtëpi duke qenë nëna të veshura me bluzat e mjekes apo infermieres, por rrinin të mbuluar me ato kostumet speciale për ti bërë yzmet pacientëve që ishin në shtratin mes jetës dhe vdekjes.

Nuk ka si të jetë ndryshe dhe nuk ka pastaj as si të shpëtojnë nga autoritete shigjetat e mllefit që është krejt legjitim të njerëzve të prekur aty ku nuk mban dot njeriu nga abuzimi kriminal i disa bluzave të bardha të Onkologjikut. E mirëkuptueshme në dhimbjen e vet dhe klithma për pushkatim me cila shfaqet tek tuk dhe jam i bindur e keni vënë re dhe ju ën rrjetet sociale, pavarësisht se lavdi zotit nuk jetojmë në kohën e pushkatimeve, normale që këtë dhimbje njerëzore për viktimat dhe kërkesa e përsëritur për dorëheqjen e ministrit, të zakonshme pastaj dhe ato ankesat  e atyre që në shpirtin katran dhe mendjen sahan i gëzohen këtyre rasteve për atë lojën e përditshme me nervat e njerëzve që në këtë rast mund ta ngrene me kulme të reja.

Ata që vijnë këtu për tu vizituar e kanë bërë punën e tyre. Pa ata do të ishit te ai pazari me vite të tëra, të poshtëruar, në çdo llojë merite. Sot është ndryshe. Sot njerëzit e tyre bashkë me qytetarët që paguajnë taksat. Mjekët hyjnë në gjynah të madh edhe kur nuk ka durimin që të sillet si shërbëtor, i atyre që zënë krevatin në spitalet nga  halli.

Në momentin që ata hynë këtu, ata janë famijarët e tua, ndëra ju jeni shërbëtarët e tyre. Pastaj shfaqen si ato torturuesit e pashpirtë të Onkologjikut që nuk meritojnë vetëm ndëshkimin pa tolerancë të drejtësisë, por meriton edhe ndëshkimin pa tolerancë të zotit lartë në qiell.

5 mijë jetë jetë janë shpëtuar në atë spital. Por ama mjaftojnë 5 maskarenj të fshehur në radhët tuaja, nga ato merimangat e Onkologjikut, që gjithçka të mbulohet nga hija e dyshimit, shumë legjitime nga populli. Uroj që askush nga ju të mos e harrojë përjetimin e tmerrshëm të këtyre ditëve,”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Mbetën të vrarë nga atentati në Memaliaj, publikohen fotot e kamerierit dhe klientit që dyshohet se u vranë gabimisht

Mbetën të vrarë nga atentati në Memaliaj, publikohen fotot e kamerierit dhe klientit që dyshohet se u vranë gabimisht

Publikuar më 21.07.2024
Dy personat në foto janë viktima të atentatit me armë zjarri...

Dy personat në foto janë viktima të atentatit me armë zjarri në Memaliaj. Të dy dyshohet se nuk kanë qenë objektivë të atentatit, dhe kanë mbetur viktimë nga breshëria e plumbave të kallashnikovit. Gledio Muka, 36 vjeç ishte kamarier në lokalin ku ndodhi atentati, ndërsa Marsel Çela, 37 vjeç ishte klient. Kamarieri mësohet se ka […]

Lexo më shumë

Trump flet për atentatin: Askush nuk më paralajmëroi, shërbimet sekrete mund të thonin mos dil 15 apo 20 minuta…

Trump flet për atentatin: Askush nuk më paralajmëroi, shërbimet sekrete mund të thonin mos dil 15 apo 20 minuta…

Publikuar më 21.07.2024
Prezantuesi i Fox News, Jesse Watters, realizoi një intervis...

Prezantuesi i Fox News, Jesse Watters, realizoi një intervistë me ish-presidentin Donald Trump për të diskutuar mbi atentatin e dështuar të javës së kaluar. Intervista, e cila do të shfaqet premierë në “Jesse Watters Primetime” të hënën, paraqiti si Trump ashtu edhe kandidatin e tij për nënpresident, JD Vance. Vance, i cili aktualisht shërben si […]

Lexo më shumë

Masakër në Memaliaj/ Klienti dhe kamarieri mbetën viktima të pafajshme të atentatit me tre të vrarë, ngjarja ndodhi afër mesnatës para bashkisë

Masakër në Memaliaj/ Klienti dhe kamarieri mbetën viktima të pafajshme të atentatit me tre të vrarë, ngjarja ndodhi afër mesnatës para bashkisë

Publikuar më 21.07.2024
Tre të vrarë dhe një i plagosur në gjendje të rëndë është bi...

Tre të vrarë dhe një i plagosur në gjendje të rëndë është bilanci i një atentati të ndodhur mbrëmjen e 20 korrikut 2024 që tronditi qytetin e Memaliajt. Ngjarja është shënuar rreth orës 23:20 në një lokal në lagjen nr.3, para godinës së Bashkisë Memaliaj. Shënjestër e atentatit ka qenë Shyqyri Kalemi, babai i Andrea Kalemit, […]

Lexo më shumë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë tregon në Kuvend parapaskenat e sulmeve personale ndaj tij: Qëndrimi për udhëzimin e tarifave të Përmbaruesve Privat, arsyeja e kallëzimeve

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë tregon në Kuvend parapaskenat e sulmeve personale ndaj tij: Qëndrimi për udhëzimin e tarifave të Përmbaruesve Privat, arsyeja e kallëzimeve

Publikuar më 20.07.2024
Raportimi në Kuvend i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, ...

Raportimi në Kuvend i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka nxjerr një pah disa nga arsyet pse ky i fundit është sulmuar personalisht dhe kallëzuar nga Shoqata e Përmbaruesve Privat. Gent Sejko është pyetur nga deputetja e PS-së, Pranvera Resulaj për një vendim të vitit 2017 i miratuar nga Gazment Bardhi asokohe, ministër […]

Lexo më shumë

Shkoi në Strasburg si deputet i Parlamentit Evropian, rikthehet Fredi Beleri: S’më vjen keq që të shkoj në qeli

Shkoi në Strasburg si deputet i Parlamentit Evropian, rikthehet Fredi Beleri: S’më vjen keq që të shkoj në qeli

Publikuar më 20.07.2024
Mori pjesë në Parlamentin Europian, rikthehet në Shqipëri Fr...

Mori pjesë në Parlamentin Europian, rikthehet në Shqipëri Fredi Beleri. Ku i fundit u rikthye për pjesën e mbetur të dënimit. “Nuk më vjen keq që të shkoj në qeli”, tha ai. Kujtojmë se Drejtori i Burgjeve miratoi kërkesën 5-ditore për Belerin, në mënyrë që ai të bëjë paraqitjen e parë si deputet i PE. […]

Lexo më shumë

Mashtrimi me mikrokreditë, gjendet i vdekur njëri prej drejtuesve të shoqërisë, 45-vjeçari dyshohet se u hodh nga pallati në ndërtim

Mashtrimi me mikrokreditë, gjendet i vdekur njëri prej drejtuesve të shoqërisë, 45-vjeçari dyshohet se u hodh nga pallati në ndërtim

Publikuar më 20.07.2024
Pas skandalit me mikrokreditë, raportohet se ka kryer vetëvr...

Pas skandalit me mikrokreditë, raportohet se ka kryer vetëvrasje, shtetasi Olsi Ibro. Ai ishte në kërkim, si i dyshuar për skandalin për mashtrimet me mikrokreditë. Sipas informacioneve, Ibro, i ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga një pallat në Tiranë. Deri para pak kohësh ai kontrollonte bashkë me bashkëshorten e tij, Elda Ibro, institucionin e […]

Lexo më shumë

Hetuesit sigurojnë provat e forta. Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

Hetuesit sigurojnë provat e forta. Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

Publikuar më 20.07.2024
Një profil fillestar i njeriut që tentoi të vriste ish-presi...

Një profil fillestar i njeriut që tentoi të vriste ish-presidentin Donald Trump është përpiluar nga hetuesit federalë pas kryerjes së më shumë se 200 intervistave, duke shqyrtuar historinë e tij të telefonit dhe kërkimet në internet. Thomas Matthew Crooks ishte një i vetmuar, i zgjuar, modest, i cili shprehte një interes për armët dhe nuk […]

Lexo më shumë

Projektligji për rivlerësimin e pronave, sugjerohet shtyrje afatesh, ja kur pritet të hyjë në fuqi

Projektligji për rivlerësimin e pronave, sugjerohet shtyrje afatesh, ja kur pritet të hyjë në fuqi

Publikuar më 20.07.2024
Projektligji për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme për ...

Projektligji për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme për qytetarët dhe bizneset me një normë më të ulët tatimore nga sa është përcaktuar në ligj, është prezantuar dhe diskutuar në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë. “Në bazë të kontekstit të ri të çmimit të referencave që kanë ndryshuar në Tiranë dhe hartës së re të referencave që […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda