×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Skandal në Korçë, sulmohet me gurë autobusi i futbollistëve të Tiranës pas takimit që doli në barazim

Tirana nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 me Skënderbeun në Korçë, në ndeshjen e Superligës. Një nga episodet më të rëndësishme të pjesës së parë erdhi në minutën e 26-të, kur Rashica fiton një penallti. Korçarët morën avantazhin, pasi Ardit Nikaj u tregua i saktë nga pika e bardhë e penalltisë. Bardheblutë shtojnë presionin dhe shumë pak para se skuadrat të shkojnë në dhomat e zhveshjes, ia dalin të vendosin ekuilibrat. Ishte Kaina Nunes që nga fare pranë portës, pas një topi të kthyer nga portieri, gjen rrugën e rrjetës.

Djemtë e Gvozdenoviç rikthyen avantazhin në minutën e 73-të, goli u anulua për pozicion jashtë loje. Në minutat e mbetura, të dyja ekipet insistuan për fitoren dhe rastet ishte prezente.

Me këtë barazim, Tirana renditet në vendin e 3-të me 18 pikë. Skënderbeu, në krahun, është në vendin e gjashtë me 14 pikë. Në ndeshjen tjetër të elitës, barazim 1-1 i Teutës (Daci 45+, 90+ Myrta) ndaj Laçit.

Një ngjarje e shëmtuar ka ndodhur pas ndeshjes mes Skënderbeut dhe Tiranës në qytetin e Korçës. Teksa bardheblutë po bëheshin fati të largoheshin nga stadiumi, tifozë të skuadrës vendase kanë vandalizuar autobusin e ekipit kryeqytetas.

Siç shihet në fotot e siguruara nga “Panorama Sport”, tifozët vendas kanë goditur me gurë automjetin, duke thyer një nga xhamat anësorë të tij.

Për fat, asnjë nga futbollistët bardheblu nuk ka qenë aty i pranishëm në ato momente dhe nuk ka pasur të lënduar nga ky incident i shëmtuar në përfundim të një ndeshje shumë të ndezur e të luftuar mes dy skuadrave në fushën e lojës.

Whatsapp Image 2023 11 05 At 7.45.03 Pm 1
Whatsapp Image 2023 11 05 At 7.34.32 Pm 1 1

Flet trajneri i Skënderbeut

Trajneri i Skënderbeut, Ivan Gvozdenovic, foli për mediat pas barazimit 1-1 me Tiranën.

“Për mua nuk ishte i drejtë barazimi. Kishim 3-4 raste për gol. Nuk jam i kënaqur me një pikë, pasi Nikaj kishte rast shënimi në pjesën e parë”, u shpreh tekniku Gvozdenovic.

-A nuk të duket se u tërhoqet mbrapa shumë shpejt, menjëherë pasi shënuat?

“Ndoshta mund të rrinim pak edhe më lart. Në fakt nuk iu thashë lojtarëve që të rrinin mbrapa. Por Tirana ushtroi shumë presion dhe ishim të detyruar të qëndronim mbrapa. Por përsëri kishim mundësi për golin e dytë. Unë e di cilësinë e Tiranës, por nuk kemi realizuar dhe ishte një gol që ishim të pafat”.

-A iu shqetëson fakti që keni shumë pak nga ajo ç’ka Skënderbeu arrin të prodhojë?

“Është e drejt, por mendoj se kemi sulmues të mirë. Kemi Rashicën dhe Nikaj që janë të rinj. Kemi cilësi, por duan pak kohë. Sot kemi krijuar shumë raste për gol dhe kjo ishte diçka pozitive” – Tha ai.

Trajneri i Tiranës

Trajneri i Tiranës, Julian Ahmataj analizoi barazimin 1-1 ndaj Skënderbeut.

“Në shumë momente të lojës, bëmë atë që kishim punuar. E kishim shumë të thjeshtë për ta zgjidhur ndeshjen. I shpërdoruam rastet. Një skuadër në shtëpi bën maksimumin dhe provon me rastet e veta.

Atë që pamë pas 25 minutave të para, atë kishim përgatitur. Në minutat e para, isha pak më nervoz. Skuadra u kthye atje ku duhej. Për minuta të tëra ishim në lojë, deri sa shënuam edhe gol. Vazhduam edhe pjesën e dytë, më pas mungesat që kemi dhe lojtarët e rinj, bënë që të vihemi pak në vështirësi. Kemi shumë rrugë për të bërë.

Vazhdimësia do të tregojë ecurinë e skuadrave. 8 pikë janë shumë, por edhe pak. Duhet të rrisim lojën, sepse cilësinë e kemi, po ashtu edhe lojtarët i kemi. Po aktivizojmë edhe lojtarët e rinj, që po fitojnë eksperiencë dhe forcën për nivele të arta. Sot ishim me shumë mungesa. Jam shumë i kënaqur me atë që tregoi skuadra. Situata te Tirana është shumë e qetë. Çdo trajner ka gjërat e veta. Mua më shqetëson kur loja nuk është ashtu siç e përgatisim. E kishim përgatitur ndeshjen, ashtu siç u shfaqëm në fushë për shumicën e kohës” – Tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Publikuar më 27.05.2024
Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publi...

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publike listën e emrave të futbollistëve që ka grumbulluar për fazën përgatitore të Euro 2024 dhe pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Ashtu siç pritej, lista është përbërë kryesisht nga emrat e futbollistëve që kanë marrë pjesë aktive në kualifikueset e Europianit dhe siguruan biletën e kuqezinjve për këtë […]

Lexo më shumë

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta legjenda Franc Bekenbauer

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta legjenda Franc Bekenbauer

Publikuar më 08.01.2024
Ditët e para të vitit 2024 kanë sjellë lajmin e trishtueshëm...

Ditët e para të vitit 2024 kanë sjellë lajmin e trishtueshëm për futbollin botëror: Legjenda e futbollit, Franc Bekenbauer, është ndarë nga jeta sot në moshën 78-vjeçare! Ish-futbollisti, trajneri e drejtuesi i njohur sportiv gjerman, i cili mbajti për shumë vite nofkën “Kaizeri”, është ndarë nga jeta të dielën, por lajmi u bë zyrtar vetëm […]

Lexo më shumë

“Dua të shkojmë përtej grupit”, kreu i FSHF-së, Armand Duka zbulon yjet kuqezi, ja kush është zemra e ekipit

“Dua të shkojmë përtej grupit”, kreu i FSHF-së, Armand Duka zbulon yjet kuqezi, ja kush është zemra e ekipit

Publikuar më 23.11.2023
Shqipëria në “Euro2024” është një senasion edhe për mediat e...

Shqipëria në “Euro2024” është një senasion edhe për mediat evropiane, mbi të gjitha ato italiane, ku interesimi është edhe më i madh, për shkak se në Serie A aktivizohen pjesa më e madhe e legjionarëve. Armand Duka, kreu i FSHF-ës, në një intervistë për TuttomercatoWeb, u ndal në disa detaje, nga Sylvinjo e deri tek […]

Lexo më shumë

SHQIPËRIA KUALIFIKOHET NË EURO 2024, Kuqezinjtë barazojnë në Moldavi, nis festa shqiptare

SHQIPËRIA KUALIFIKOHET NË EURO 2024, Kuqezinjtë barazojnë në Moldavi, nis festa shqiptare

Publikuar më 17.11.2023
Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit p...

Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit për në Kampionatin Evropian që do të mbahet në Gjermani vitin e ardhshëm, pas barazimit 1-1 ndaj Moldavisë në udhëtim. Shqipëria ishte pothuajse gjatë tërë kohës më e mirë se kundërshtari duke pasur posedimin dhe rastet në anën e saj. Fillimi i ndeshjes ishte i zbehtë pa […]

Lexo më shumë

Dhimbje e madhe për Dwamena-n, lojtarët e Egnatias në rrjetet sociale: Ti do jesh gjithmonë kapiteni ynë!

Dhimbje e madhe për Dwamena-n, lojtarët e Egnatias në rrjetet sociale: Ti do jesh gjithmonë kapiteni ynë!

Publikuar më 11.11.2023
Raphael Dwamena ishte një nga lojtarët më të mirë të Egnatia...

Raphael Dwamena ishte një nga lojtarët më të mirë të Egnatias. Sulmuesi, fatkeqësisht ndërroi jetë ditën e sotme, teksa u rrëzua papritur në fushë gjatë takimit me Partizanin. Shokët e skuadrës nuk kanë hezituar për të shprehur dhimbjen e madhe, teksa disa prej tyre kanë bërë edhe postime në rrjete sociale. “U prehsh në paqe”, […]

Lexo më shumë

Ndarja nga jeta e sulmuesit të “Egnatia”-s, “F.K.Apolonia” dhe presidenti Kokëdhima shprehin ngushëllimet

Ndarja nga jeta e sulmuesit të “Egnatia”-s, “F.K.Apolonia” dhe presidenti Kokëdhima shprehin ngushëllimet

Publikuar më 11.11.2023
Një ngjarje tragjike tronditi sot futbollin shqiptar, gjatë ...

Një ngjarje tragjike tronditi sot futbollin shqiptar, gjatë ndeshjes së javës së 13-të të “Abissnet Superiore”, Egnatia-Partizani, kur sulmuesi 28-vjeçar Raphael Dwamena  i ekipit të “Egnatia”-s u rrëzua në fushë dhe ndërroi jetë në spital, edhe pas ndihmës mjekësore. “F.K Apolonia” dhe presidenti Koço Kokëdhima shprehin tronditjen e thellë për tragjedinë e ndodhur dhe i […]

Lexo më shumë

Ngjarje tragjike të gjatë ndeshjes së javës së 13-të të “Abissnet Superiore”, ndërron jetë sulmuesi i “Egnatia”-s

Ngjarje tragjike të gjatë ndeshjes së javës së 13-të të “Abissnet Superiore”, ndërron jetë sulmuesi i “Egnatia”-s

Publikuar më 11.11.2023
Një ngjarje rëndë tronditi sot futbollin shqiptar, kur, Rafa...

Një ngjarje rëndë tronditi sot futbollin shqiptar, kur, Rafael Duamena, humbi jetën në spital pas kolapsit në fushën e blertë. Lajmi u konfirmua nga burime pranë spitalit ku u dërgua sulmuesi pasi u rrëzua papritur pa ndjenja në fushë. Rafael Duamena mori ndihmën e parë mjekësore në fushë dhe u transportua me ambulancë në spital, […]

Lexo më shumë

Lionel Messi fiton “Topin e Artë” për të tetën herë, plasin polemikat

Lionel Messi fiton “Topin e Artë” për të tetën herë, plasin polemikat

Publikuar më 31.10.2023
Lionel Messi është fitues i “Topit të Artë” për vitin 2023. ...

Lionel Messi është fitues i “Topit të Artë” për vitin 2023. Sulmuesi argjentinas bën për vete trofeun më të rëndësishëm individual për herë të tetë. Messi ia doli t’i mposhtë të gjithë, duke lënë mbrapa Erling Haaland apo edhe Kylian Mbappe. Kujtojmë që “pleshti” ndihmoi jashtëzakonisht shumë Argjentinën për të fituar Botërorin e Katarit, falë […]

Lexo më shumë