×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rrëfimi i pelegrines serbe në manastirin e Banjskës në veri të Kosovës: Kudo kishte njerëz me uniforma

“Sigurisht që isha e frikësuar, por ne mbështetëm njëri-tjetrin. Ishim mjaft të shqetësuar, ishim të trishtuar. Atë natë fjetëm në dysheme, sepse nuk mund të ngjiteshim lart, për shkak të lëvizjeve që kishte atje”. Ky është rrëfimi i një prej besimtareve ortodokse që natën e së dielës u ndodh në Manastirin e Banjskës dhe që mbrëmjen e së hënës u kthye në Novi Sad.

Ajo thotë se ishin një grup prej 15 besimtarësh që u gjendën papritur në qendër të konfliktit. Mes besimtarëve kishte edhe 2 fëmijë të mitur. Pelegrinia që ka kërkuar të mbetet anonime i ka thënë televizionit opozitar N1 të Serbisë se nuk e prisnin asnjëherë që të ndodhte një gjë e tillë pasi kishin shkuar edhe më parë në këtë manastir.

“Një murg na tha se diçka e tillë nuk kishte ndodhur kurrë më parë. Ai ishte gjithashtu i frikësuar. Ishte një murg plak. Ne ishim duke fjetur dhe në orën 3 të mëngjesit dëgjuam të shtëna të cilat ishin shumë intensive. U ngrita menjëherë dhe vesha këpucët. Pas pak të shtënat ndaluan. Disa vazhduan të flinin, por ishim shumë në dhomë dhe unë nuk mund të flija pasi e kuptova që diçka kishte ndodhur. Përgatita çantën dhe të gjitha gjërat… Të shtënat filluan sërish edhe më shumë deri rreth orës 6.30. Pastaj na thanë të ngriheshim shpejt dhe të largoheshim. Shkuam në kishë. I lashë gjërat te porta. Bëmë një liturgji dhe liturgjia ishte e mrekullueshme. Unë qava në heshtje sepse ishte vërtet e vështirë për mua. Unë besoj”, – thotë ajo. Pelegrinia tregon se kur mbaroi liturgjia, ata shkuan në dhomën e ngrënies, sepse nuk u lejuan të shkonin askund tjetër.

“Ushtarët ishin kudo, me uniforma të zeza. Nën dritare ishin me makina të blinduara. Të gjithë me uniforma të zeza, por me të vërtetë nuk e dalloja dot cilët ishin nga KFOR-i, as kush ishte kush”. Sigurisht që kisha frikë, por mbajtëm njëri-tjetrin, ishim mjaft të shqetësuar, ishim të trishtuar. Atë natë fjetëm në dysheme, sepse ishte e pamundur të ngjiteshim. Të nesërmen na morën në pyetje. Jo të gjithëve, por vetëm disa prej tyre. Ata nuk më pyetën mua. Pyetën kryesisht burrat, një prift dhe disa njerëz të tjerë. Kaloi shumë shpejt. U tha se gjithçka ishte në rregull dhe ne u nisëm me çantat tona. Më thanë edhe se mund të shkoja të merrja çantën. Përreth kishte ushtarë me uniforma të zeza” – thotë ajo që shton se i kanë shoqëruar deri në vendkalim dhe më pas kanë vazhduar rrugën për në shtëpi. 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Vetëm Zoti e vendos fatin e secilit”, çfarë tregonte Naim Murseli për luftën që kishte bërë me vdekjen: 25 vjet më vonë, unë jam me dy presidentë

“Vetëm Zoti e vendos fatin e secilit”, çfarë tregonte Naim Murseli për luftën që kishte bërë me vdekjen: 25 vjet më vonë, unë jam me dy presidentë

Publikuar më 06.12.2023
Naim Murseli është shndërruar në një prej emrave më të përfo...

Naim Murseli është shndërruar në një prej emrave më të përfolur dhe të urryer kohëve të fundit për shkak të dyshimit se ka organizuar vrasjen e gruas së tij. Para tragjedisë që tronditi Kosovën, gjithçka ishte ndryshe. Murseli linte përshtypjen e njeriut të lumtur, me jetën e tij në rrethe që i preferonte – politikanë […]

Lexo më shumë

‘Asfalti elektoral’ mbetet rrugëve pas zgjedhjeve të 14 majit

‘Asfalti elektoral’ mbetet rrugëve pas zgjedhjeve të 14 majit

Publikuar më 06.12.2023
Në prag të zgjedhjeve lokale të 14 majit, punëtorët e një ko...

Në prag të zgjedhjeve lokale të 14 majit, punëtorët e një kompanie ndërtimi u shfaqën nxitimthi në rrugën kryesore të fshatit Gjonme, rreth 11 kilometra larg Elbasanit, ku brenda një kohe të shkurtër bënë kanalizimet, vendosën pusetat dhe shtruan çakull mbi trase. Por me të mbaruar procesi zgjedhor, punëtorët u zhdukën dhe rruga 450 metra […]

Lexo më shumë

“Po e ktheni Shqipërinë në Ruandë”, opozita bllokon komisionin e Sigurisë, Flamur Noka i zë vendin Nasip Naços

“Po e ktheni Shqipërinë në Ruandë”, opozita bllokon komisionin e Sigurisë, Flamur Noka i zë vendin Nasip Naços

Publikuar më 06.12.2023
Në komisionin e sigurisë kombëtare është bllokuar mbledhja, ...

Në komisionin e sigurisë kombëtare është bllokuar mbledhja, ndërsa sot pritej të diskutohej marrëveshja me Italinë për emigrantët. Deputetët e Partisë Demokratike kanë bllokuar mbledhjen, duke bërë që kryetari i komisionit të mbyllë atë dhe ta zhvillojë online. Ndërkohë që kryetari i komisionit, Nasip Naço qëndronte në këmbë, në vend të tij ishte ulur deputeti […]

Lexo më shumë

Aleati sulmon ish-presidentin Trump: Mos e rizgjidhni, nëse fiton, do të hakmerret kundër individëve në media dhe gjykata

Aleati sulmon ish-presidentin Trump: Mos e rizgjidhni, nëse fiton, do të hakmerret kundër individëve në media dhe gjykata

Publikuar më 06.12.2023
Një aleat i ish-Presidentit Donald Trump, i cili ka punuar n...

Një aleat i ish-Presidentit Donald Trump, i cili ka punuar në Departamentin e Drejtësisë gjatë mandatit të ish-presidentit, tha të martën se nëse zoti Trump zgjidhet përsëri, administrata e tij do të hakmerret kundër individëve në media përmes padive kriminale ose civile. Kash Patel, i cili ka shërbyer edhe si shef i stafit në Departamentin […]

Lexo më shumë

Autori i vrasjes darkoi në të njëjtin restorant ku ishte Liridona Ademi me fëmijët dhe bashkëshortin, e filmuan kamerat

Autori i vrasjes darkoi në të njëjtin restorant ku ishte Liridona Ademi me fëmijët dhe bashkëshortin, e filmuan kamerat

Publikuar më 06.12.2023
Në natën tragjike në një restorant në Graçanicë, përveç fami...

Në natën tragjike në një restorant në Graçanicë, përveç familjes Murseli ishte edhe Granit Plava, personi që dyshohet se e vrau Liridonën. Ai u largua nga aty para tyre me veturën që u pa edhe në vendin e ngjarjes. Sa herë që vinte në Kosovë, Liridona Ademaj ishte mysafire e rregullt e një restoranti në […]

Lexo më shumë

Gjyqi ndaj Fredi Belerit merr një tjetër kthesë, prokurorët lexojnë dëshminë e të “arratisurit” nga Shqipëria

Gjyqi ndaj Fredi Belerit merr një tjetër kthesë, prokurorët lexojnë dëshminë e të “arratisurit” nga Shqipëria

Publikuar më 05.12.2023
Procesi gjyqësor ndaj Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur t...

Procesi gjyqësor ndaj Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë i akuzuar për shitblerje të votës ka marrë një tjetër kthesë të fortë. Dy prokuroret e SPAK lexuan sot në seancën gjyqësore dëshminë e Abdyl Rames, vëllait të të infilirtuarit të policisë Arsen Rama. Abdyl Rama gjatë marrjes në pyetje më datë 12 maj […]

Lexo më shumë

Kampet e refugjatëve në Lezhë, Këshilli i Ministrave në Itali i jep dritën jeshile ratifikimit të marrëveshjes me Shqipërinë

Kampet e refugjatëve në Lezhë, Këshilli i Ministrave në Itali i jep dritën jeshile ratifikimit të marrëveshjes me Shqipërinë

Publikuar më 05.12.2023
Këshilli i Ministrave në Itali i ka dhënë dritën jeshile rat...

Këshilli i Ministrave në Itali i ka dhënë dritën jeshile ratifikimit të Protokollit ndërmjet Romës dhe Tiranës që parashikon ndërtimin e dy strukturave (në portin e Shëngjinit dhe në zonën e Gjaderit) për menaxhimin e flukset migratore Marrëveshja Itali-Shqipëri Mbulimi financiar dhe rregullat e para zbatuese të protokollit ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë për menaxhimin e […]

Lexo më shumë

U vra me porosi të bashkëshortit, trupi i Liridona Ademajt do të varroset sot në fshatin e saj të lindjes

U vra me porosi të bashkëshortit, trupi i Liridona Ademajt do të varroset sot në fshatin e saj të lindjes

Publikuar më 04.12.2023
Trupi i Liridona Ademajt do të prehet sot në varrezat e fsha...

Trupi i Liridona Ademajt do të prehet sot në varrezat e fshatit Rracaj, komuna e Gjakovës, atje ku edhe lindi. Pas kërkesës së familjes së saj, autoritetet pranuan zhvarrosjen e saj nga varrezat në fshatin e lindjes së burrit të saj. “Njoftim mortor nga familja Ademaj. Familja Ademaj njofton miq, shokë e dashamir se rivarrimi […]

Lexo më shumë