×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Del dokumentari, misteri i avionit të pestë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001

Një dokumentar i ri ka ngritur pikëpyetje rreth të ashtuquajturit “avioni i pestë” i 11 shtatorit. Siç dihet në sulmet ndaj SHBA u përdorën 4 avionë nga të cilët 2 goditën kullat binjake, njëri ra në në Pentagon dhe i fundit u rrëzua nga një kryengritje e pasagjerëve në Pensilvani. Dyshohet se ai do të godiste Kapitolin ose Shtëpinë e Bardhë. Gjithmonë ka pasur dyshime se pjesë e planit ishte edhe një avion i pestë. Piloti dhe 3 anëtarë te ekuipazhit të “United Flight 23” thanë se ata besojnë se avioni i tyre ishte menduar të përdorej në sulme.

Ata ngrenë pyetje se pse një burrë i veshur me burka ishte ulur në klasin e parë bashkë një grup prej 3 arabësh të tjerë. Nuk kishte asnjeri tjetër në hapësirën e tyre të veçantë. Njëri prej këtyre pasagjerëve u ankua kur ngritja e avionit po vonohej duke kërkuar që avioni të çohej në ajër. “United 23” po qëndronte në pistën e aeroportit “JFK” të Nju Jorkut në pritje për të fluturuar për në Los Anxhelos. Por në orën 9 të mëngjesit të gjitha fluturimet u ndaluan pasi një avion i dytë goditi Qendrën Botërore të Tregtisë, raporton Lapsi.al.

The World Trade Center towers are seen billowing with smoke on September 11, 2001, after the second plane hit at 9:03am

Pasi avioni u evakuua, FBI shkoi në bord për të hetuar. Ata gjetën 4 kapakë në dyshemenë e kabinës kryesore të hapura pavarësisht se ekuipazhi thotë se i la të mbyllura dhe se avioni ishte i mbyllur. Më vonë, në një aeroplan ngjitur u zbuluan një palë prerëse kutish.

FBI-ja refuzoi të zbulonte nëse ndonjë nga pasagjerët ishte hetuar pasi ata u larguan nga avioni. “United 23” nuk u përfshi në raportin zyrtar të Komisionit të 11 shtatorit dhe nuk pati asnjëherë arrestime të konfirmuara të atyre që ishin në bord. Zyrtarët kanë refuzuar të komentojnë mbi spekulimet për vite me radhë se mund të ishte aeroplani i pestë sulmues.

1. Misteri i njeriut me burka

Stjuardesat Sandy Thorngren dhe Barbara Brockie Smaldino dëshmuan se kishin parë një burrë të veshur me burka së bashku me 3 arabë të tjerë që ishin ulur në klasin e parë. Në fillim nuk ishte askush përveç këtyre 4 personave. Në shoqërinë e burrit të veshur me burka ishte edhe dikush që dukej se ishte një truprojë. Bëhet fjalë për një person më të gjatë, me trup të palestruar, me kostum. Ai ishte ulur me një djalë të vogël që ishte rreth 6 ose 7 vjeç. Thorngren tha se asaj i bëri përshtypje personi me burka sepse “ishte shumë mbuluar dhe mezi mund t’i shihje sytë”.

Flight attendant Sandy Thorngren said she was struck by the person in the burka because it 'was very tight and you could barely see his eyes.' She added: 'It was a man and you could tell by the size of his hands. He had hair on his hands. There was definitely a male underneath that burka'
Stjuardesa Sandy Thorngren

“I shpjegova stjuardesës kryesore se mendoja se ajo nuk ishte një grua. Mendoja se ishte një burrë. Ishte një burrë dhe mund ta dalloje nga madhësia e duarve të tij. Ai kishte qime në duar. Padyshim që kishte një mashkull nën atë burkë” – tha Thorngren në dokumentar.

“Isha absolutisht i bindur se ishte një burrë. Absolutisht. Nuk kisha asnjë dyshim në mendjen time” – shtoi Smaldino. Në biznes-klas, Thorngren thotë se vuri re një burrë tjetër të cilin ajo pa si të dyshimtë sepse ai “djersinte shumë”.

“Ishte e çuditshme sepse ishte ora 8 e mëngjesit dhe aeroplanët gjithsesi janë të ftohtë. Por ishte një mëngjes i freskët. Ai nuk po dridhej apo asgjë tjetër, por unë mund të shihja fytyrën e tij duke djersitur, trupin e tij, bluzën e tij që ishte lagur nën krahë”, – tha ajo.

2. Një nga pasagjerët arabë kërkoi të shihte kabinën

Stjuardesa Smaldino tregoi se dëgjoi arabin, i cili kishte veshur një kostum duke folur me stjuardesën kryesore e identifikuar vetëm si Deborah të cilës ai i kërkonte nëse djali i tij mund të shihte kabinën e pilotit. “Ai i kërkoi asaj që t’i tregonte djalit të tij të vogël kabinën, por pasagjerët nuk lejoheshin më në kabinë” – tha Smaldino. Por pavarësisht kësaj, Thorngren tha se ata ishin lejuar të shihnin kabinën.

3. Pse arabët kërkonin me ngulm ngritjen e avionit

Para nisjes, Deborah po përpiqej të rregullonte që në avion të silleshin pjata me fruta sepse të gjitha vaktet e tjera përbëheshin nga mish, të cilin arabët nuk mund ta hanin. “Njerëzit e klasit të parë nuk donin të hanin. Deborah ishte e vendosur që të merrnin ushqim sepse do të ishte një fluturim i gjatë” – rrëfen Thorngren, citon lapsi.al.

Pasagjerët u zhgënjyen nga kjo dhe këmbëngulnin se nuk kishin nevojë për ushqim, thjesht donin të ngriheshin në ajër.

“Ata po debatonin me të se nuk donin të hanin. Ata donin të ngriheshin. “Ne nuk kemi nevojë për ushqim. Ne duam të ngrihemi. Nuk kemi nevojë për ushqim, ne thjesht duam të shkojmë”, – tregon Thorngren fjalët e tyre.

4. Kush i hapi kapat pas evakuimit të aeroplanit?

Menjëherë pasi avioni i dytë u përplas në Qendrën Botërore të Tregtisë, fluturimet në JFK u ndaluan dhe aeroporti u evakuua. “United 23” u kthye në pistë dhe u dërgua përsëri pranë portave. Pasagjerët u nxorën dhe më pas ekuipazhi kaloi përmes avionit për t’u siguruar që ishte plotësisht i pastër sepse një inxhinier ishte urdhëruar të mbyllte avionin.

Rreth 20 minuta më vonë, FBI hyri në aeroplan dhe zbuloi se 4 kapëse në dyshemenë e kabinës ishin të hapura. Çelësat çuan në një ndarje për pajisjet elektronike të avionit. Brenda kësaj ndarjeje kishte një çelës tjetër poshtë në dysheme, i cili lejon hyrjen e avionit në pistë. Porse Deborah tha se ajo ishte e habitur kur FBI-ja e pyeti për kapakët e hapur.

“Kur më thanë se kapakët ishin të hapura, nuk mund të merrja frymë. Unë u përpoqa të kuptoja se si mund të hapeshin ato kapëse nëse nuk ishte dikush poshtë në zonën e elektronikës. Ata e hapën pasi ne u larguam nga avioni” – tha ajo.

Pilot Tom Mannello speculated that hatches were opened after they left the jet because someone had been on board to remove evidence
Piloti Tom Mannello

Piloti Tom Mannello dyshonte se dikush mund të ishte përpjekur të dilte nga avioni “pa u vënë re”. Ai spekuloi se ata mund të ishin përpjekur të hipnin në bord për të hequr prova të tilla si armët.

“Pavarësisht nëse janë prerëse kutish, thika apo armë, nuk e kam idenë, por dikush mund të kishte hyrë në aeroplan përmes hapësirës elektronike dhe në kabinë dhe donte të hiqte çdo provë që donte dhe pastaj thjesht të largohej nga aeroplani” – tha ai.

5. Pse u gjetën prerëse në klasin e parë të avionit

FBI zbuloi një palë prerëse kutish në ndarjen e sediljeve të avionit që ishte ngjitur me “United 23” në terminal. Numri i bishtit të avionit kishte vetëm një shifër ndryshim, gjë që bën pilotin Mannello të dyshojë se tehet ishin të destinuara për avionin e tij, por ishin vendosur gabim në avionin ngjitur.

Box Cutter Safety: At Work & At Home

“Nëse dikush në terren ka bashkëpunuar me ta, ata thjesht bënë një gabim dhe vendosën prerësen e kutive në aeroplanin e gabuar. Unë besoj se ato prerëse ishin të destinuara për aeroplanin tim, jo për atë pranë meje. Është e vetmja gjë që më bën të mendoj se ka një mundësi që dikush po planifikonte të përdorte aeroplanin tonë si armë të shkatërrimit në masë” – thotë piloti Mannello.

6. Çfarë ndodhi me udhëtarët?

Ekuipazhi u kthye në hotelin e tyre atë natë dhe u intervistua në dhomat e tyre individualisht nga FBI të nesërmen. Ata u dërguan më vonë për të parë një formacion në Autoritetin Portual, por asnjëri prej tyre nuk mundi të identifikonte personat pas dritares.
Stjuardesa Thorngren tha se ajo i tha FBI-së për dyshimet e saj për 4 personat në klasën e parë dhe njeriun që vetëm djersiste në biznes-klas. Piloti Mannello tha se gjatë intervistës së tij me FBI, ata i thanë se kishin 7 persona në radarin e tyre. FBI nuk dha detaje rreth 4 personave në klasën e parë, por Mannello kujtoi se agjenti u referohej të gjithëve si “arabë”.

“Unë mendoj se ai sugjeroi se ata do të merren në pyetje” – tha Mannello. Piloti tha se nuk e kupton pse FBI-ja nuk shpjegoi kurrë atë që mësoi për United 23. FBI nuk iu përgjigj një kërkese për koment nga krijuesit e dokumentarit.

“Nuk e di pse nuk mund të publikohet ky informacion. Nëse ata ishin të përfshirë, atëherë unë mund ta kuptoja pse ai informacion nuk po publikohet. Tani besoj se kishte më shumë gjasa se ne ishim avioni i pestë” – tha piloti. 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Partneri vret dhe zhduk trupin e 29-vjeçares shtatzënë, zbulohet pas 5 ditësh

Partneri vret dhe zhduk trupin e 29-vjeçares shtatzënë, zbulohet pas 5 ditësh

Publikuar më 01.06.2023
Italia u trondit nga një krim makabër, ku një 30-vjeçar vrau...

Italia u trondit nga një krim makabër, ku një 30-vjeçar vrau partneren e tij shtatzënë, trupi i së cilës ishte zhdukur që prej fundjavës. Por, mediat italiane njoftojnë se trupi i 29-vjeçares, Giulia Tramontano, shtatë muajshe shtatzënë, është gjetur në një ndërtesë të vjetër në via Monte Rosa. Ka qenë partneri i saj Alessandro Impagnatiello, i arrestuar […]

Lexo më shumë

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Publikuar më 30.05.2023
Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grup...

Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në artikull janë analizuar edhe lidhjet që grupi i Belivuk-ut ka pasur në vend dhe për këtë ka folur edhe redaktori i rrjetit serb të gazetarisë hulumtues, KRIK, Stevan Dojçinoviq me kolegët e tij […]

Lexo më shumë

Konfirmohet zyrtarisht, Erdogan rizgjidhet në krye të Turqisë. Ja sa vota mori

Konfirmohet zyrtarisht, Erdogan rizgjidhet në krye të Turqisë. Ja sa vota mori

Publikuar më 29.05.2023
Rexhep Tajip Erdogan do të vazhdojë të jetë në pushtet, pasi...

Rexhep Tajip Erdogan do të vazhdojë të jetë në pushtet, pasi fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi. Dhe kjo informatë vjen nga Bordi i Lartë Zgjedhor i Turqisë, i cili njoftoi se ai ka marrë 52.14% të votave, shkruajnë mediat e huaja. Ndërsa rivali i tij, Kilicdaroglu fitoi 47.86% të votave. Siç raportojnë […]

Lexo më shumë

Serbët tentojnë sërish të hyjnë me forcë në objektet komunale në veri të Kosovës, policia: U detyruam të ndërhyjmë

Serbët tentojnë sërish të hyjnë me forcë në objektet komunale në veri të Kosovës, policia: U detyruam të ndërhyjmë

Publikuar më 29.05.2023
Serbët lokalë në veri të vendit kanë tentuar të futën sërish...

Serbët lokalë në veri të vendit kanë tentuar të futën sërish sot në objektet e komunës në Leposaviç, Zubin Potok dhe Zveçan, ku për këtë është dashtë të ndërhyjë Policia e Kosovës. Policia e Kosovës bën të ditur se serbët lokalë kanë paralajmëruar protesta dhe gjatë protestës kanë shfaqur dhunë duke hedhur gaz lotsjellës, ku […]

Lexo më shumë

Erdogan shpall fitoren para mbështetësve të tij, ironizon kundërshtarin: Bye bye Kemal!. Rama e uron edhe në turqisht

Erdogan shpall fitoren para mbështetësve të tij, ironizon kundërshtarin: Bye bye Kemal!. Rama e uron edhe në turqisht

Publikuar më 28.05.2023
Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presid...

Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi para mbështetësve të tij ditën e sotme. Erdogan u rizgjodh si president i Turqisë, pozicion të cilin e mban prej vitit 2014, ndërsa më herët ka qenë kryeministër i vendit. Presidenti Erdogan tani po flet para turmave për herë të parë, duke falënderuar njerëzit […]

Lexo më shumë

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan ngelet favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan ngelet favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Publikuar më 27.05.2023
Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e...

Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e vendit të shkojnë sërish në kutitë e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Ndërsa kandidatët kryesorë Recep Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu, të cilët nuk arritën të sigurojnë presidencën në raundin e parë, përgatiten për zgjedhjet e së dielës, sistemi i […]

Lexo më shumë

Tensionet në Veri, Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

Tensionet në Veri, Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

Publikuar më 27.05.2023
“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përsh...

“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të rifokusohet në dialogun e lehtësuar nga Bashkimin Evropian”. Kështu e ka nisur analizën e tij, profesori amerikan, Daniel Serwer, i […]

Lexo më shumë

Mitsotakis fiton zgjedhjet në Greqi, rrëzohen edhe bastionet që historikisht kanë qenë të majta

Mitsotakis fiton zgjedhjet në Greqi, rrëzohen edhe bastionet që historikisht kanë qenë të majta

Publikuar më 22.05.2023
Zgjedhjet parlamentare në Greqi treguan se harta mund të pik...

Zgjedhjet parlamentare në Greqi treguan se harta mund të pikturohej. Partia e Kyriakos Mitsotakis ka marrë një përqindje historike në këto zgjedhje duke marrë edhe “kështjellat” që ishin të destinuara të binin. Në këto zgjedhje ranë të gjitha kështjellat historike, si ajo e Kretës që nga viti 1974… po rezistonte, me përjashtim të njërës, asaj […]

Lexo më shumë