×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gruaja që i bëri “gropën” McGonigal: Më jepte dhurata deri në 1 mijë dollarë, përdorte makinat e FBI për të bërë seks

Charles McGonigal, ish-agjenti special në krye të Divizionit të Kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, dyshohet se u dorëzua në Byro nga ish-dashnori i tij, Allison Guerriero, pasi ai i dha fund lidhjes së tyre dhe zbuloi se nuk do ta linte gruan e tij për të.

Gjatë kohës së saj me McGonigal, Guerriero zbuloi një çantë me para në apartamentin e tij në Park Slope, Brooklyn në tetor 2017, dhe kur ajo e pyeti për këtë, ai pretendoi se i kishte fituar paratë përmes bixhozit në një lojë bejsbolli.

Guerriero pretendoi se lidhja e tyre zgjati më shumë se një vit dhe se ai shpenzonte shuma të mëdha parash për të dhe bënte seks në automjete në pronësi të FBI-së.

Kur çifti u takua, Guerriero ishte 44 vjeç dhe ishte një ish-mësuese zëvendësuese e kopshtit, e cila doli vullnetare për kauzat e zbatimit të ligjit, duke punuar si kontraktore për një kompani sigurie ndërsa jetonte në shtëpi me babanë e saj.

Allison Guerriero

McGonigal, ishte 49 vjeç, sapo kishte filluar një punë të re në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Distrikti Jugor i Nju Jorkut hapi një padi me pesë pika kundër McGonigal dhe Sergey Shestakov në fillim të kësaj jave, duke i akuzuar ata për shkelje dhe komplot për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente dhe për komplot për të kryer pastrim parash.

McGonigal, i cili doli në pension në vitin 2018, luajti një rol në hetimet e ndjeshme dhe të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller mbi lidhjet e supozuara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trump në 2016.

Charles McGonigal, tani 54 vjeç, u lirua nga gjykata federale e Manhatanit të hënën me një garanci prej 500,000 dollarësh njohjeje personale, pas arrestimit të tij të shtunën për akuzat e paraqitura në dy aktakuza të reja të pavulosura.

Një nga paditë, e ngritura në Manhattan, akuzoi McGonigal për shkelje të sanksioneve të SHBA-së duke punuar për Oleg Deripaska, një mik miliarder i Vladimir Putin, pas tërheqjes së tij në 2018 nga FBI.

Akuzat e tjera, të ngritura në Uashington DC, pretendojnë se McGonigal mori 225,000 dollarë ryshfet në para nga një ish agjent i paidentifikuar i inteligjencës shqiptare, ndërsa drejtonte degën e kundërzbulimit në zyrën fushore të FBI-së në Nju Jork.

Në një intervistë me Insajderin, Guerriero pretendon se McGonigal përdori burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre, duke përfshirë seksin në një automjet të FBI-së.

Ajo vë në dukje se si McGonigal mund të ketë abuzuar gjithashtu me pozitën e tij të besimit, pasi kishte hapur një herë një hetim të FBI-së ndaj një shtetasi amerikan që loboi për një kundërshtar të kryeministrit shqiptar, me të cilin ai ishte afruar.

Në aktakuzën e së hënës thuhet se McGonigal shoqërohej nga ish-spiuni i paidentifikuar kur u takua fshehurazi me kryeministrin shqiptar Edi Rama në shtator 2017, ku i dha Ramës pajisje të FBI dhe i ofroi këshilla për licencat fitimprurëse të shpimit të naftës.

McGonigal akuzohet gjithashtu se ka fshehur nga FBI detajet kryesore të një udhëtimi të vitit 2017 në Shqipëri me ish-zyrtarin e inteligjencës shqiptare, i cili dyshohet se i ka dhënë të paktën 225,000 dollarë në tre pagesa të veçanta në para.

Pasi arriti atje, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe kërkoi kujdes në dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në vend për kompanitë ruse. Kontaktet shqiptare të McGonigal-it kishin një interes financiar në ato vendime.

Në një shembull se si McGonigal dyshohet se mjegullonte përfitimet personale me përgjegjësitë profesionale, prokurorët në Uashington thonë se ai drejtoi zyrën e FBI-së në Nju Jork të hapte një hetim lobimi kriminal në të cilin ish-zyrtari i inteligjencës shqiptare do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial.

McGonigal e bëri këtë, pretendojnë prokurorët, pa i zbuluar FBI-së ose Departamentit të Drejtësisë lidhjet e tij financiare.

Në intervistën e saj, Guerriero pohoi se si McGonigal do të shpenzonte bujarisht për të – shumë më tepër se sa do të lejonte zakonisht paga e tij e FBI-së.

Ai i jepte asaj dhurata prej 500 ose 1000 dollarë për ditëlindjen dhe Krishtlindjet – dhe madje i jepte një personi të pastrehë 100 dollarë në rrugë.

Ajo vendosi t’i jepte fund lidhjes së tyre vetëm pasi zbuloi se ai ishte i martuar me dy fëmijë adoleshentë dhe donte të mbetej i tillë, duke qëndruar me gruan që do i referohej si ‘ish-gruaja’ e tij.

Pas një momenti kur piu dhe në një gjendje xhelozie, Guerriero i dërgoi email shefit të McGonigal, Ëilliam Sëeeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në Neë York City.

Ajo i zbuloi atij detaje të lidhjes së bashku me marrëdhëniet që kishte vënë re se McGonigal kishte kontakte në Shqipëri.

McGonigal ishte miqësuar me kryeministrin e Shqipërisë, kishte shkuar  në vendin e tij disa herë.

Në të vërtetë, McGonigal tani është akuzuar për tjerrjen e rrjetit të tij të mashtrimit në skema të shumta të supozuara për të përfituar nga pagesat e huaja të paligjshme.

Akuza më mahnitëse e akuzon atë se ka punuar me një ish-diplomat sovjetik, i kthyer në përkthyes rus, në emër të Deripaska, një miliarder rus që ata supozohet se e quanin në kod si ‘djaloshi i madh’ dhe ‘klienti’.

McGonigal, i cili kishte mbikëqyrur dhe marrë pjesë në hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaska, punoi për të hequr sanksionet e Deripaskës në 2019 dhe mori para prej tij në 2021 për të hetuar një oligark rival, tha Departamenti i Drejtësisë.

Duke folur për arsyen pse ajo vendosi të tregojë gjithçka për ish-dashnorin e saj, Guerriero pohon: “Isha i tronditur, isha shumë e dashuruar me të dhe u lëndova shumë”.

Tre vjet pas dërgimit të emailit, agjentët federalë u shfaqën në pragun e saj për të pyetur për McGonigal së bashku me akuzat që ajo kishte bërë për ndonjë lidhje me Shqipërinë që ai kishte pasur. Madje i kanë treguar edhe një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar.

Agjentët e morën në pyetje për të gjitha komunikimet e saj me McGonigal dhe u fokusuan veçanërisht në çdo ‘pagesë ose dhuratë’ që ai mund t’i kishte dhënë.

“Charlie McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit”, tha Guerriero për Insider. ‘Ai i mashtroi të gjithë. Pra, pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?’

Guerriero ka pranuar se inati i saj ndaj tij e bëri atë të kryente vetë disa sjellje obsesive dhe shqetësuese, duke përfshirë edhe shkrimin për familjen e McGonigal.

“Unë vërtet e teprova. Unë i ngacmova. Unë nuk do ta mohoj këtë. Isha e tmerrshme për ta’.

Gjërat u bënë aq keq në fund për Guerriero-n pas përfundimit të lidhjes, saqë ajo kaloi një natë në burg pasi ngacmoi gruan e McGonigal, Pamela, dhe fëmijët e saj.

Ajo e pa Guerriero duke shkelur një urdhër ndalimi që ishte vendosur kundër saj në Neë Jersey pas një serie emailesh ‘të këqija’ dhe 20 telefonata të bëra me gruan dhe fëmijët në vetëm një ditë të vetme.

“Më vjen turp dhe siklet dhe më vjen keq për veprimet e mia gjatë kohës që kam pirë”, ka thënë ajo për Insajderin.

Gjërat gjithashtu filluan të përkeqësohen për Guerrieron kur në fillim të vitit 2021, ajo u dogj keq gjatë një zjarri në shtëpinë e babait të saj, duke e çuar atë të kërkonte ndihmë përmes GoFundMe.

FBI-ja ka refuzuar të komentojë ndonjë nga tregimet e Guerriero-s, por vë në dukje se si organizata i mban punonjësit e saj në ‘standardin më të lartë’ duke i trajtuar të gjithë në mënyrë të barabartë, ‘edhe kur është një nga tonët’.

McGonigal punoi për FBI-në nga viti 1996 deri në daljen në pension të tij në 2018, dhe nga viti 2016 deri sa u largua nga byroja, ai ishte agjenti special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në zyrën në terren të Nju Jorkut.

Përveçse luajti rol në hetime të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller për lidhjet e supozuara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016, ai gjithashtu drejtoi një ekip të FBI-së që hetoi pse informatorët e CIA-s në Kinë po arrestoheshin dhe vriteshin — një hetim që çoi për arrestimin dhe dënimin e agjentit të dyfishtë kinez Jerry Chun Shing Lee.

Në një email në të gjithë byronë të hënën, drejtori i FBI-së, Christopher Ëray tha se sjellja e pretenduar e McGonigal “është krejtësisht në kundërshtim me atë që shoh nga burrat dhe gratë e FBI-së që tregojnë çdo ditë përmes veprimeve të tyre se janë të denjë për besimin e publikut”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Përçarje” brenda PD-së së Alibeajt, dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, ja si janë ndarë anëtarët

“Përçarje” brenda PD-së së Alibeajt, dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, ja si janë ndarë anëtarët

Publikuar më 25.03.2023
Situata në kampin e Partisë Demokratike me kryetar të komand...

Situata në kampin e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn për paraqitjen e tyre në 14 maj nuk është e qetë. Sot Kolegji i Kryetarëve ka pasur diskutime mjaft të gjera ku ka mbizotëruar ideja ku kanë kërkuar që të ketë kandidatë në të gjitha bashkitë, ndërsa ka pasur dhe propozime për të […]

Lexo më shumë

Një tjetër krizë bankare globale në horizont?

Një tjetër krizë bankare globale në horizont?

Publikuar më 25.03.2023
Rënia e ”Silicon Valley Bank” në SHBA dhe kriza pasuese në ”...

Rënia e ”Silicon Valley Bank” në SHBA dhe kriza pasuese në ”Credit Suisse” shkaktuan frikën e infektimit, por ndërsa qeveritë evropiane dhe institucionet financiare po monitorojnë nga afër situatën, nuk duket gjithçka e zymtë. Në fillimjavë, liderët politikë dhe financiarë evropianë lëvizën për të forcuar besimin e konsumatorëve pas krizës në ”Credit Suisse”, banka e […]

Lexo më shumë

“Shkrumb e hi”, pamje nga droni pas zjarrit të madh që shkatërroi “Elkos Center” në Pejë

“Shkrumb e hi”, pamje nga droni pas zjarrit të madh që shkatërroi “Elkos Center” në Pejë

Publikuar më 25.03.2023
Një zjarr i madh në orët e mëngjesit ka përfshirë një objekt...

Një zjarr i madh në orët e mëngjesit ka përfshirë një objekt në Pejë. Siç mëson Telegrafi bëhet fjalë për objektin ish Zastava, fabrika e auto-pjesëve, tani që është ELKOS Center, në Pejë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për rajonin e Pejës, Fadil Gashi tha: “Një depo prapa kompanisë së ELKOS-it është përfshirë nga zjarri, […]

Lexo më shumë

Ndjekje si në filma/ Policia parandalon vjedhjen me armë në banesën e biznesmenit në Lushnje, 3 autorët largohen me shpejtësi, mjeti del nga rruga dhe…

Ndjekje si në filma/ Policia parandalon vjedhjen me armë në banesën e biznesmenit në Lushnje, 3 autorët largohen me shpejtësi, mjeti del nga rruga dhe…

Publikuar më 25.03.2023
Policia e Lushnjes ka arritur të parandalojë një grabitje me...

Policia e Lushnjes ka arritur të parandalojë një grabitje me armë që dyshohet se do të bëhej në banesën e një biznesmeni në Lushnje. Si rezultat janë identifikuar dhe shpallur në kërkim tre autorët, R. Ç., F. T. dhe B. M. Në vendin e quajtur “Rotondo e Çermës”, punonjësit e Policisë kanë lokalizuar automjetin e […]

Lexo më shumë

Vranë policin malazez, dënohen me nga 40 vite burg nëna me 2 djemtë shqiptarë më Podgoricë

Vranë policin malazez, dënohen me nga 40 vite burg nëna me 2 djemtë shqiptarë më Podgoricë

Publikuar më 25.03.2023
Dënohen tre shtetas shqiptarë për vrasjen gjakftohtë të një ...

Dënohen tre shtetas shqiptarë për vrasjen gjakftohtë të një polici që tronditi Malin e Zi në vitin 2019. Luan, Nure dhe Lulzim Hasanaj, nëna me dy djemtë u dënuan me nga 40 vjet burg nga Gjykata e Lartë e Podgoricës për vrasjen e policit Milutin Lekovic. Të tre akuzoheshin për vrasje në bashkëpunim, pavarësisht se […]

Lexo më shumë

Shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut, arrestohet 44-vjeçari, i sekuestrohen para dhe 80 doza lëndë narkotike

Shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut, arrestohet 44-vjeçari, i sekuestrohen para dhe 80 doza lëndë narkotike

Publikuar më 25.03.2023
Një 44-vjeçar është vënë në pranga nga policia e Tiranës, pa...

Një 44-vjeçar është vënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut. Shërbimet e Komisariatit Nr. 2, e kanë lokalizuar dhe ndaluar këtë shtetas, në zonën e ish-Bllokut, të cilit gjatë kontrollit fizik, i gjetën 51 gram lëndë narkotike kokainë, të ndarë në 80 doza, gati për shitje dhe shuma […]

Lexo më shumë

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Publikuar më 25.03.2023
Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigoz...

Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin tregon në detaje se si Ukraina planifikon ta rikthejë Krimenë. Ai është aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur hartën e gadishullit të aneksuar në vitin 2014, duke shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase. Prigozhin mund të ketë të drejtë, […]

Lexo më shumë

“Përdhunoi 17-vjeçaren, u dënua me 3 vjet shërbim prove”/ BIRN: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri poshtëron viktimat

“Përdhunoi 17-vjeçaren, u dënua me 3 vjet shërbim prove”/ BIRN: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri poshtëron viktimat

Publikuar më 25.03.2023
Në 16 mars të këtij viti policia në Durrës arrestoi Neralt B...

Në 16 mars të këtij viti policia në Durrës arrestoi Neralt B, një 23-vjeçar i dënuar me vendim të formës së prerë në qershor 2022 për përdhunim. Policia njoftoi se i riu do duhej të vuante rreth 2 vjet e 7 muaj burg për një ngjarje të ndodhur në gusht 2020, kur ai përmes kërcënimit […]

Lexo më shumë