×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

EKONOMI

Dyshohet se mashtronin të huajt në bursa, arrestohet administratori i call center-it në Laprakë dhe procedohen 4 punonjës

Dyshohet se mashtronin të huajt në bursa, arrestohet administratori i call center-it në Laprakë dhe procedohen 4 punonjës

Publikuar më 28.01.2023
Finalizohet operacioni policor i koduar “Forex Infinit”, nga...

Finalizohet operacioni policor i koduar “Forex Infinit”, nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në DVP Tiranë. Mashtronin shtetas të huaj, nëpërmjet telefonit, për të investuar në bursa fiktive, vihet në pranga admininstratori i subjektit call center, procedohen penalisht 4 punonjës (operatorë). Sekuestrohen njësi kompjuterike, USB, aparate celulare dhe lista me të dhëna […]

Lexo më shumë

Akuzohet se korruptoi ish-zyrtarin e FBI-së, oligarku rus, bashkëpronar i kompanisë që nxjerr energji nga HEC-i i Shushicës

Akuzohet se korruptoi ish-zyrtarin e FBI-së, oligarku rus, bashkëpronar i kompanisë që nxjerr energji nga HEC-i i Shushicës

Publikuar më 26.01.2023
Charles McGonigal, ish-drejtori i Kundërzbulimit të FBI, aku...

Charles McGonigal, ish-drejtori i Kundërzbulimit të FBI, akuzohet edhe për lidhjet e tij me Oleg Deripaska, një miliarder rus i cili është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas të dhënave të publikuara në faqen OpenCorporates, oligarku rus rezulton pronar i kompanisë “TREMA ENGINEERING 2” dhe e ka shtrirë biznesin e tij dhe në […]

Lexo më shumë

Eurostat: Rreth 11 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE në janar-tetor 2022, bashkë me Britaninë e Madhe arrijnë në 24 mijë të larguar

Eurostat: Rreth 11 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE në janar-tetor 2022, bashkë me Britaninë e Madhe arrijnë në 24 mijë të larguar

Publikuar më 25.01.2023
Tendenca e shqiptarëve për t’u larguar nga vendi nuk duket s...

Tendenca e shqiptarëve për t’u larguar nga vendi nuk duket se po fashitet, përkundrazi. Të dhënat e reja të publikuara nga Eurostat tregojnë se në gjysmën e dytë të vitit 2022, ritmet e ikjes janë përshpejtuar. Sipas statistikave të INSTAT në periudhën janar-tetor 2022 kanë kërkuar azil në një nga vendet e Bashkimit Europian 10,975 […]

Lexo më shumë

“Porosia e shefit”, mashtruesit e kishin bërë rrugë, si u zhvat katër herë biznesmeni Salillari. Prokuroria: Hiqeshin si dikush me pushtet

“Porosia e shefit”, mashtruesit e kishin bërë rrugë, si u zhvat katër herë biznesmeni Salillari. Prokuroria: Hiqeshin si dikush me pushtet

Publikuar më 25.01.2023
Biznesmeni i njohur në fushën e ndërtimit, Pëllumb Salillari...

Biznesmeni i njohur në fushën e ndërtimit, Pëllumb Salillari, pronar i kompanisë “Salillari SHPK” ka rënë pre e të paktën 4 vjedhjeve përmes mashtrimit nga 3 persona, të cilët tashmë qëndrojnë pas hekurave. Nga hetimi rezultoi se shtetasit Jasmin Pepaj, Rezart Pepaj dhe Sherif Kadroviç, të cilët ndodhen aktualisht nën masën e arrestit me burg, […]

Lexo më shumë

Shumica e Shqipërisë vuan për ujë të pijshëm, Presidenti i rajonit të Pulias: Gati për ujësjellësin nga Gjirokastra, Rama është i interesuar

Shumica e Shqipërisë vuan për ujë të pijshëm, Presidenti i rajonit të Pulias: Gati për ujësjellësin nga Gjirokastra, Rama është i interesuar

Publikuar më 24.01.2023
Ndërsa shumica e qyteteve dhe fshatrave të Shqipërisë vuajnë...

Ndërsa shumica e qyteteve dhe fshatrave të Shqipërisë vuajnë nga mungesa e ujit të pijshëm, që vidhet dhe shpërdorohet nga ndërmarrjet shtetërore, Presidenti i rajonit të Pulias Michele Emiliano i është rikthyer edhe njëherë projekt idesë së vjetër për një tubacion për t’u furnizuar me ujë nga Gjirokastra. Gazeta “Corriere del mezzogiorno” i ka kushtuar […]

Lexo më shumë

Paga mesatare në rajon arrin 800-900 euro, Shqipëria mbetet e fundit, ikin punëtorët

Paga mesatare në rajon arrin 800-900 euro, Shqipëria mbetet e fundit, ikin punëtorët

Publikuar më 23.01.2023
Tre vitet e fundit pagat në rajon janë rritur me ritme shumë...

Tre vitet e fundit pagat në rajon janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Shqipëri. Kjo ka duke thelluar diferencën mes të ardhurave që merr një punonjës në Serbi, Maqedoninë e Veriut, Malit të Zi dhe Bosnjë Hercegovinën, në krahasim me një shqiptar. Paga mesatare bruto për këto vende luhatet midis 800-900 […]

Lexo më shumë

Mungesa e fuqisë punëtore, Gjermania përfshin edhe Ballkanin Perëndimor në projektligjin e ri për migracionin

Mungesa e fuqisë punëtore, Gjermania përfshin edhe Ballkanin Perëndimor në projektligjin e ri për migracionin

Publikuar më 21.01.2023
Gjermania ka një problem të madh me mungesën e fuqisë punëto...

Gjermania ka një problem të madh me mungesën e fuqisë punëtore. Dhe këtë e tha sërish të premten në Bundestag ministri gjerman i Punës dhe  Çështjeve Sociale Hubertus Heil, gjatë promovimit të strategjisë së re për daljen nga kriza e fuqisë punëtore. “Sigurimi i punëtorëve të kualifikuar është sigurimi i prosperitetit,” tha Hubertus Heil (SPD) […]

Lexo më shumë

Bizneset mbeten pesimiste për 2023; Ekonomia në vështirësi nga mungesa e fuqisë punëtore

Bizneset mbeten pesimiste për 2023; Ekonomia në vështirësi nga mungesa e fuqisë punëtore

Publikuar më 21.01.2023
Si e presin sipërmarrjet shqiptare vitin 2023. Nga optimizmi...

Si e presin sipërmarrjet shqiptare vitin 2023. Nga optimizmi i tregtisë me pakicë dhe bujqësisë te pesimizmi i industrive, sidomos asaj mbështetëse të ndërtimit dhe agropërpunimit.Gjetja e fuqisë punëtore mbetet kryefjala e të gjithë sektorëve dhe pritet të ndikojë ndjeshëm në ecurinë e ekonomisë në 2023. Lexoni parashikimet e përfaqësuesve të sipërmarrjeve në sektorët kryesorë […]

Lexo më shumë
gif