×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

EMIGRANTËT

“Mushka, çokollata dhe pako”, dalin përgjimet e grupit që trafikonte drogë nga Shqipëria, GJKKO konfirmon masat e sigurisë për 15 të arrestuarit

“Mushka, çokollata dhe pako”, dalin përgjimet e grupit që trafikonte drogë nga Shqipëria, GJKKO konfirmon masat e sigurisë për 15 të arrestuarit

Publikuar më 28.01.2023
GJKKO ka konfirmuar masat e sigurisë për 15 të arrestuarit n...

GJKKO ka konfirmuar masat e sigurisë për 15 të arrestuarit në kuadër të operacionit për shkatërrimin e grupit kriminal të trafikut të drogës Shqipëri Itali. Janë konfirmuar 14 masa ‘arrest me burg’ dhe 1 masë ‘arrest shtëpie’. Ndërkohë që kanë qenë 21 urdhrat e arrestit por 6 persona janë ende në kërkim. Samir Prenga është […]

Lexo më shumë

Arrestimi i ish-agjentit të FBI-së për lidhje me rusët, shqiptari Agron Neza akuzon Berishën për shpifje

Arrestimi i ish-agjentit të FBI-së për lidhje me rusët, shqiptari Agron Neza akuzon Berishën për shpifje

Publikuar më 26.01.2023
Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan që përmendet në dosj...

Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan që përmendet në dosjen hetimore të ish-agjentit të FBI, Charles Mcgonigal, ka reaguar për akuzat në adresë të tij. Neza thotë se paratë për të cilat akuzohet se i ka dhënë Mcgonigal nuk kanë lidhje me qeverinë shqiptare dhe as me kryeministrin Edi Rama. Neza thotë se paratë janë dhënë për […]

Lexo më shumë

Eurostat: Rreth 11 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE në janar-tetor 2022, bashkë me Britaninë e Madhe arrijnë në 24 mijë të larguar

Eurostat: Rreth 11 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE në janar-tetor 2022, bashkë me Britaninë e Madhe arrijnë në 24 mijë të larguar

Publikuar më 25.01.2023
Tendenca e shqiptarëve për t’u larguar nga vendi nuk duket s...

Tendenca e shqiptarëve për t’u larguar nga vendi nuk duket se po fashitet, përkundrazi. Të dhënat e reja të publikuara nga Eurostat tregojnë se në gjysmën e dytë të vitit 2022, ritmet e ikjes janë përshpejtuar. Sipas statistikave të INSTAT në periudhën janar-tetor 2022 kanë kërkuar azil në një nga vendet e Bashkimit Europian 10,975 […]

Lexo më shumë

Ministri britanik: 200 fëmijë azilkërkues janë zhdukur, 88% e tyre janë shqiptarë, rrëmbehen në hotelet e “Home Office”

Ministri britanik: 200 fëmijë azilkërkues janë zhdukur, 88% e tyre janë shqiptarë, rrëmbehen në hotelet e “Home Office”

Publikuar më 24.01.2023
Ministri i Brendshëm britanik Simon Murray ka bërë...

Ministri i Brendshëm britanik Simon Murray ka bërë një deklaratë tronditëse para Dhomës së Lordëve duke thënë se 200 fëmijë azilkërkues janë zhdukur nga hotelet e Home Office në Britani, dhe se 88 përqind e tyre janë shqiptarë. Zbulimi vjen pasi Observer raportoi disa ditë më parë se një burim nga një hotel i Home Office në […]

Lexo më shumë

Mungesa e fuqisë punëtore, Gjermania përfshin edhe Ballkanin Perëndimor në projektligjin e ri për migracionin

Mungesa e fuqisë punëtore, Gjermania përfshin edhe Ballkanin Perëndimor në projektligjin e ri për migracionin

Publikuar më 21.01.2023
Gjermania ka një problem të madh me mungesën e fuqisë punëto...

Gjermania ka një problem të madh me mungesën e fuqisë punëtore. Dhe këtë e tha sërish të premten në Bundestag ministri gjerman i Punës dhe  Çështjeve Sociale Hubertus Heil, gjatë promovimit të strategjisë së re për daljen nga kriza e fuqisë punëtore. “Sigurimi i punëtorëve të kualifikuar është sigurimi i prosperitetit,” tha Hubertus Heil (SPD) […]

Lexo më shumë

Media britanike akuzon shqiptarët si vrasës, terroristë dhe përdhunues: Njëri vrau gruan dhe kërkon azil në Britani

Media britanike akuzon shqiptarët si vrasës, terroristë dhe përdhunues: Njëri vrau gruan dhe kërkon azil në Britani

Publikuar më 20.01.2023
Media britanike  “The Sun” ka publikuar një artikull  në të ...

Media britanike  “The Sun” ka publikuar një artikull  në të cilin thotë se e shumë nga emigrantët që hynë në Britani janë “vrasës, terroristë dhe përdhunues”, dhe për këtë përdor shembullin e një personi për të cilin pretendon se është shqiptar. Personi në fjalë, sipas medias britanike ka vrarë gruan dhe ndodhet në Angli lu kërkon azil […]

Lexo më shumë

Vrasja e Armend Xhikës në Britani, zbulohen detaje nga gjyqi: U përplasën 2 grupe shqiptarësh, shoku tentoi të shpëtonte 22-vjeçarin

Vrasja e Armend Xhikës në Britani, zbulohen detaje nga gjyqi: U përplasën 2 grupe shqiptarësh, shoku tentoi të shpëtonte 22-vjeçarin

Publikuar më 19.01.2023
Gjykata e Kurorës në Sheffield të Britanisë së Madhe ka nisu...

Gjykata e Kurorës në Sheffield të Britanisë së Madhe ka nisur gjyqin për vrasjen e shqiptarit Armend Xhika, ngjarje e ndodhur në vitin 2021. Të martën (17 Janar) para gjykatës dolën Mentor Selmani, 28 vjeç; Marsid Senia, 25 vjeç dhe Mardov Dushku. Të tre ata janë arrestuar në lidhje me këtë ngjarje, por deklaruan se […]

Lexo më shumë

“Shqiptarët meritojnë më shumë”/ Silvana Begaj, kërkesë Shqipërisë dhe Suedisë: Të përmirësohen dhe lehtësohen procedurat për emigracionin (LETRA)

“Shqiptarët meritojnë më shumë”/ Silvana Begaj, kërkesë Shqipërisë dhe Suedisë: Të përmirësohen dhe lehtësohen procedurat për emigracionin (LETRA)

Publikuar më 18.01.2023
Silvana Begaj Letra më poshtë është një kërkesë të cilën ua ...

Silvana Begaj Letra më poshtë është një kërkesë të cilën ua kam drejtuar shtetit shqiptar dhe shtetit suedez për përmirësimin e rregullave dhe ligjeve te migracionit. Shqiptarët kanë përjetuar gjithmonë një emigrim të vështirë, kryesisht nga mundësitë e pakta që na ofron pasaporta shqiptare. Askush nuk interesohet për problemet që ne hasim në vendet e […]

Lexo më shumë
gif