×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Mysafiri i paftuar në Galatsi”/ Mes kritikash dhe akuzash, si u pasqyrua vizita e Ramës në Athinë nga mediat greke

Vizita e kryeministrit Edi Rama në Athinë, ku u takua me emigrantët shqiptarë në Greqi u pasqyrua pothuajse në të gjitha mediat greke.

Protothema.gr që në titull e konsideron ‘mysafir të paftuar’ Ramën, ndërsa e cilëson hipokrite deklaratën e tij.

“Shpirtrat shqiptare të Ramës në Athinë – Çfarë bëri ‘mysafiri i paftuar’ në Galatsi”, është titulli i Protothema.gr.

Sipas protothema.gr, “Një vit pas burgosjes së Fredi Beleris, kryeministri shqiptar organizoi një festë “parazgjedhore” në Galatsi Postimet hipokrite për miqësinë e dy popujve, akuzat për korrupsion dhe persekutim të minoritetit grek”.

Pothuajse në të njëjtat tone shkruan edhe Newsbomb.gr, ku e akuzon kryeministrin shqiptar si falsifikues të historisë.

“Pyes veten për qëllimin e vizitës së Edi Ramës në Greqi, me kryeministrin shqiptar duke dhënë një recital nacionalizmi pasi nuk ngurroi pa turp të përmendte se Laskarina Boubulina ishte… shqiptare! Rama, në një furi të pabesueshme, nuk hezitoi të falsifikojë historinë dhe ta shkruajë si të dojë… duke dëshmuar se është edhe antihistorik, edhe i rrezikshëm! Ai u shpreh në mënyrë karakteristike se “Bubulina u rrit në një familje që fliste shqip”! Dhe e gjithë kjo në Greqi!”, shkruan Newsbomb.gr.

Ndërsa media tjetër Zougla.gr preferon ta mbajë titullin me përgjigjen e kryeministrit ndaj kritikëve,m të cilët e konsiderojnë provokim takimin e tij me emigrantët.

“Rama: Nuk kam ardhur për të provokuar por për të takuar njerëzit e mi!

Në këtë moment është duke u zhvilluar fjalimi i Edi Ramës në Galatsin e Mbyllur, në të cilin ai ka hyrë me duartrokitje dhe nën tingujt e himnit kombëtar shqiptar.  Kryeministri shqiptar i është përgjigjur nga foltorja Fredi Beleris, i cili tha se “ka ardhur në Greqi për të provokuar” , duke thënë në mënyrë karakteristike: “Unë nuk kam ardhur për të provokuar, kam ardhur të takoj njerëzit e mi”, shkruan Zougla.gr.

Tanea.gr zgjodhi të përshkruajë atmosferën e krijuar nga shqiptarët në stadiumin “Galatsi”.

“Stadiumi i Galatsit është mbushur plot me njerëz dhe organizatorët ngritën një ekran gjigant jashtë stadiumit në mënyrë që të pranishmit të mund të ndiqnin takimin e Edi Ramës. Turma njerëzish janë mbledhur paraditen e së dielës në stadiumin e Galatsit për të ndjekur fjalimin e kryeministrit shqiptar Edi Rama.
Shqiptarët që jetojnë në Athinë dhe zonat përreth, si dhe qytetarët e Shqipërisë që mbërritën me autobus erdhën me flamuj të vendit të tyre dhe disa prej tyre me këmisha me fytyrën e kryeministrit shqiptar dhe/ose pankarta”, shkruhet në artikull.

“Edi Rama: Nën masa drakoniane sigurie fjalimi i tij në Galatsi”, shkruan Kathimerini.gr.

Media NEWS 24/7, e cila përmes një artikulli të gjatë nuk i ka kursyer kritikat lidhur me çdo aspekt të eventit, si për mënyrën e organizimit, pjesëmarrjen apo edhe për muzikën e zgjedhur.

Mes rreshtave, në artikull vihet re edhe ironia me simbolet kombëtare, ku shkruhet: Mijëra njerëz u mblodhën brenda dhe jashtë teatrit të Krishtlindjeve në Galatsi për të pritur kryeministrin shqiptar, për t’u hakmarrë dhe për t’u… çmendur me valle, këngë dhe parulla për vendin e tyre.

NEWS 24/7 e përshkruan organizimin si një “tubim dhe argëtim të paprecedentë i më shumë se 6000 njerëzve”.

Sipas medias greke, vizita e Ramës kishte si qëllim kthimin e shqiptarëve në vendin e tyre, por shkruan se thirrja e tij ra në vesh të shurdhët pasi shqiptarët ndihen shumë mirë në Greqi dhe nuk duan të kthehen në vendin e tyre.

“Nuk ishin të paktë ata që duke folur për NEWS 24/7, dukej se i kthyen shpinën “thirrjes” së Edi Ramës: “Jetën tonë e kemi ngritur këtu. Nuk mund të kthehemi më”, na tha një shtetas shqiptar 50-vjeçar, ndërsa një 23-vjeçar u deklarua “shqiptar krenar”, por pa e fshehur gëzimin e tij për faktin se ka arritur sukses në Greqi dhe nuk ka ndërmend më të kthehet në Shqipëri“, thuhet në artikull. 

Sipas NEWS 24/7 zgjedhja e stadiumit ishte një gabim, pasi Galatsiou u mbush me shqiptarë dhe shumë prej tyre u detyruan të mos ndiqnin fjalimin, as ngjarjen dhe mbetën jashtë, në pritje. 

Shkrimi i plotë i NEWS 24/7

Mijëra njerëz u mblodhën brenda dhe jashtë teatrit të Krishtlindjeve në Galatsi për të pritur kryeministrin shqiptar, për t’u hakmarrë dhe për të… çmendur me valle, këngë dhe parulla për vendin e tyre. NEWS 24/7 ishte aty.

Ardhja e Edi Ramës në Greqi rezultoi një ngjarje historike për mijëra shqiptarë që jetojnë në Greqi dhe jo vetëm. Ata u dyndën dhe “pushtuan” Galatsiou e mbyllur, mëngjesin e së dielës.

NEWS 24/7 ishte aty, në një organizim që zgjati më shumë se 5 orë dhe dukej si një tubim dhe argëtim i paprecedentë i më shumë se 6000 njerëzve.

Teatri i Krishtlindjeve u lye me ngjyrë të kuqe, me qindra flamuj të Shqipërisë, por edhe të Greqisë, madje edhe të Bashkimit Evropian në duart e fëmijëve të vegjël, deri edhe bluza për Edi Ramën.

Mijëra njerëz të të gjitha moshave filluan të mblidhen pak pas orës 9 të mëngjesit të së dielës në Klisto Galatsiou, ku ishte planifikuar të fliste kryeministri shqiptar, në një vizitë që erdhi një vit pasi Fredi Beleri u burgos.

Qytetarë shqiptarë nga çdo zonë e Athinës, u gjendën në stadiumin Olimpik të Galatsit.

Me të mbërritur te Klisto Galatsiou, ndërsa jashtë teatrit të Krishtlindjeve nisën të krijoheshin radhët e gjata, një plakë, me flamurin shqiptar të mbështjellë rreth saj, bërtiti: “Rama, të duam” . Jashtë atmosfera ishte festive që herët, duke justifikuar synimin fillestar të Edi Ramës: Të bëjë bashkë shqiptarët e Greqisë, me qëllimin përfundimtar që t’i bindë shqiptarët të kthehen në vendin e tyre.

Shqiptarët shprehën mbështetjen e tyre për kryeministrin e vendit, duke u shprehur se “ka bërë shumë hapa përpara Shqipërisë”, ndërsa të tjerë deklaruan se fakti që ai erdhi në Greqi do të thotë shumë.

“Kjo na tregon se ata janë këtu për ne,” tha një nga të pranishmit.

Megjithatë, ka pasur edhe zëra të kundërt. Pak metra më tutje një grua me të shoqin nuk ndante të njëtin mendim si bashkëatdhetarët. Vetë ajo prej 32 vitesh jeton në Greqi dhe ishte “e pranishme” tek Klisto Galatsiou për të parë se çfarë do premtonte Rama.

Në fakt, e pyetur se çfarë do të thotë për të që Edi Rama vizitoi Greqinë, ajo nuk kurseu as ironitë.

 “Ai kërkon që të kthehemi për të rregulluar Shqipërinë. A do ta lëmë atë që kemi ndërtuar këtu për t’u kthyer? Shqipëria ka bërë atë që ka bërë. Nuk funksionon më për ne”.

Nuk ishin të paktë ata që duke folur për NEWS 24/7, dukej se i kthyen shpinën “thirrjes” së Edi Ramës: “Jetën tonë e kemi ngritur këtu. Nuk mund të kthehemi më”, na tha një shtetas shqiptar 50-vjeçar, ndërsa një 23-vjeçar u deklarua “shqiptar krenar”, por pa e fshehur gëzimin e tij për faktin se ka arritur sukses në Greqi dhe nuk ka ndërmend më të kthehet në Shqipëri.

Në fjalën e Edi Ramës morën pjesë edhe shumë gazetarë. Mes tyre, ndoshta gazetari më i njohur i Shqipërisë, Blendi Fevziu. Nuk ishin të paktë ata që nxituan të bënin foto me të.

Në diskutimet me gazetarët shqiptarë, përfaqësuesi i përbashkët tregoi objektivin kryesor të kryeministrit shqiptar përmes fjalimit të tij në Athinë: “Ai dëshiron t’u japë një nxitje shqiptarëve për t’u kthyer në atdhe. Është shumë e vështirë ajo që dëshiron të arrijë”.

Megjithatë, kishte disa që shprehën pakënaqësinë e tyre për faktin që aktiviteti u zhvillua pikërisht në atë vend, duke pasur parasysh komunitetin shqiptar që jeton në Greqi, i cili është grupi më i madh dhe më i integruar i emigrantëve në vend.

Sipas informacioneve të NEWS 24/7 , në fund të fundit, fakti që nuk ishte parashikuar një hapësirë ​​më e madhe për nevojat e fjalimit, ngjalli mendimet për mbajtjen e tij në sheshin Sintagma. Në fund u dha e mbyllura e Galatsit, por doli shumë e vogël për të pritur mijëra njerëz.

Pjesëmarrja ishte aq e madhe sa Galatsiou i Mbyllur u mbush, me shumë njerëz që u detyruan të mos mund të ndiqnin fjalimin, as ngjarjen, si rezultat i së cilës shumë qëndruan jashtë ambienteve dhe e kthyen shikimin nga ekrani i madh.

“Duhej të ishte dhënë më shumë hapësirë”,  thanë shumë nga personat që ishin në fjalim, ndërsa të njëjtat pakënaqësi morëm edhe nga personat e sigurisë si të Edi Ramës, ashtu edhe të vetë Kleistos.

Ndonëse që në mëngjes janë shtuar masat e sigurisë jashtë Klisto Galatsiou, teksa policët me rroba civile dhe makina patrullimi janë rrethuar në të gjitha zonat përreth stadiumit, nuk ka ndodhur e njëjta gjë brenda.

Flamujt shqiptarë valëviteshin në tribunat tashmë të mbushura dhe disa brohoritje “Edi, Edi” dëgjoheshin rregullisht nga turma për të tronditur vendin ndërsa ora numëronte mbrapsht deri në momentin kur kryeministri shqiptar do të dilte në skenë.

Pritja u “prish” kur në stadium u organizua një festë e vërtetë, me muzikë dhe valle tradicionale para skenës, me pjesëmarrjen e njerëzve të të gjitha moshave, kryesisht të rinj, madje edhe klube kulturore që dhanë ritmin, veshur me kostume tradicionale.

Yli Baka,  një nga këngëtaret më të njohura të folklorit shqiptar, nisi performancat live.

Më pas në skenë është ngjitur reperi Noizy , i cili ka çuar në furi turmën e re. Ai është reperi më i njohur shqiptar.  2 milionë ndjekësit që Noizy ka në Instagram konfirmuan bujën për reperin që bëri kërdinë në Galatin e mbyllur.

Kryeministri shqiptar  iu drejtua turmës  duke kërkuar mbështetjen e tyre në zgjedhjet e vitit të ardhshëm , ndërsa në të njëjtën kohë u bëri thirrje biznesmenëve të tij që të investojnë në Shqipëri. Mirëpo, gjatë fjalës së tij, e cila zgjati rreth një orë, nuk munguan reagimet e disa të pranishmëve.

Në vazhdën e deklaratës së  Fredi Belerit , i cili e akuzoi se erdhi në Athinë në ditën e një vjetorit të burgimit, për të provokuar dhe trembur fshatrat greke, Rama theksoi se “nuk ka ardhur për të provokuar”.

Ai e përshkroi vizitën e tij në Athinë si “më të bukurën”, dhe më pas kërkoi falje për çdo gabim që bëri.

Në veçanti, ai tha: “Kërkoj falje për çdo gabim që mendoni se kam bërë, por nuk i kam tradhtuar asnjëherë ata që më besuan votën e tyre, as edhe një herë për këtë nder të jashtëzakonshëm. Nuk ka nder më të madh për një njeri në jetën e tij të udhëheqë vendin e tij. Nuk ka fuqi materiale, ekonomike, person apo shtet që mund të më tundojë apo të më bëjë presion për të vepruar pas shpine dhe për të shkelur interesat tuaja.  Kjo ishte vizita ime më e bukur në Athinë dhe nuk besoj se do të ketë më të bukur” .

Në fjalën e tij, ai nuk mungoi të përmendë veçanërisht kryeministrin grek , Kyriakos Mitsotakis, duke thënë:  “Dëshiroj t’i dërgoj një mesazh në emrin tuaj mikut tim që u zgjodh nga populli i këtij vendi për të udhëhequr Greqinë, kryeministri Kyriakos Mitsotakis. Në vitin 1886 poeti ynë Naim Frashëri shkroi poezinë e tij në greqisht “Dëshira e vërtetë e shqiptarëve”. Le të jetojmë me të gjithë fqinjët në rregull dhe paqe, të mos bëhemi armiq dhe të luftojmë. Shumë faleminderit nga unë dhe shqiptarët e Greqisë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Publikuar më 27.05.2024
Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publi...

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publike listën e emrave të futbollistëve që ka grumbulluar për fazën përgatitore të Euro 2024 dhe pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Ashtu siç pritej, lista është përbërë kryesisht nga emrat e futbollistëve që kanë marrë pjesë aktive në kualifikueset e Europianit dhe siguruan biletën e kuqezinjve për këtë […]

Lexo më shumë

Zëri i Amerikës: Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në Ballkan për numrin më të lartë të azikërkuesve në Evropë

Zëri i Amerikës: Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në Ballkan për numrin më të lartë të azikërkuesve në Evropë

Publikuar më 27.05.2024
Shtetasit nga Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në listën e apl...

Shtetasit nga Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në listën e aplikuesve nga Ballkani Perëndimor për azil në një vend të Bashkimit Evropian, për tre muajt e parë të vitit 2024. Sipas raportit të fundit të Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azilin (EUAA) numri i aplikuesve nga këto dy vende është tejet i lartë krahasuar me vendet […]

Lexo më shumë

Debate të ashpra në KLP për mandatin e kryetarit Alfred Balla që u shkarkua nga Vettingu, Nurihan Seiti e mbron fort, Sokol Stojani kërkon që ai të mos kryejë asnjë akt administrativ

Debate të ashpra në KLP për mandatin e kryetarit Alfred Balla që u shkarkua nga Vettingu, Nurihan Seiti e mbron fort, Sokol Stojani kërkon që ai të mos kryejë asnjë akt administrativ

Publikuar më 27.05.2024
Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është ndërprerë...

Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është ndërprerë mes debateve të forta të anëtarëve, ku po diskutohej për afatin e mandatit të kryetarit Alfred Balla. Ky i fundit është përjashtuar me një vendim të vettingut pak ditë më parë, për 15 vite nga sistemi i drejtësisë. Balla thotë se vendimi i Kolegjit të Posaçëm […]

Lexo më shumë

Rama nxjerr videon nga takimi dje me emigrantët shqiptarë në Itali: Shëmbëlltyrë e kohës së re që ka ardhur për Shqipërinë

Rama nxjerr videon nga takimi dje me emigrantët shqiptarë në Itali: Shëmbëlltyrë e kohës së re që ka ardhur për Shqipërinë

Publikuar më 27.05.2024
Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një video nga ...

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një video nga takimi që mbajti dje në Milano. Rama thekson se kjo takimi i djeshëm ishte shëmbëlltyrë e kohës së re për Shqipërinë dhe shqiptarët. VIDEO “MIRËMËNGJES 😊dhe me këtë videokartolinë nga dallga kuqezi e shqiptarëve të Italisë, shëmbëlltyrë e kohës së re që ka […]

Lexo më shumë

E para herë që edicioni VIP fitohet nga një grua, Egla “rrëmben” çmimin e parë në “Big Brother VIP”, reagime pro dhe kundër

E para herë që edicioni VIP fitohet nga një grua, Egla “rrëmben” çmimin e parë në “Big Brother VIP”, reagime pro dhe kundër

Publikuar më 26.05.2024
Egla Ceno është fituese e Big Brother Albania VIP 3, e cila ...

Egla Ceno është fituese e Big Brother Albania VIP 3, e cila fiku dritat e shtëpisë dhe fitoi çmimin e madh prej 100 mijë eurosh. Aktorja është gruaja e parë që fiton edicionin VIP të këtij “reality show”. “Falenderoj që jeni bërë zëri, nga një format kaq i rëndësishëm, që jeni bërë zëri i këtyre […]

Lexo më shumë

Banim falas, një muaj pushime dhe 2150 dollarë, Putin “hedh sytë” nga universitetet, synon rekrutimin e studentëve me kontrata

Banim falas, një muaj pushime dhe 2150 dollarë, Putin “hedh sytë” nga universitetet, synon rekrutimin e studentëve me kontrata

Publikuar më 26.05.2024
Banorët e rajonit Luhanks të Ukrainës, i cili është pothuajs...

Banorët e rajonit Luhanks të Ukrainës, i cili është pothuajse plotësisht i pushtuar nga Rusia, thonë se oficerët rusë po bëjnë përpjekje të jashtëzakonshme për t’i rekrutuar studentët në universitete dhe institute për të shërbyer me kontratë në Forcat e Armatosura të Rusisë. Duke qenë nuk po i shihet fundit luftës në të cilën janë […]

Lexo më shumë

“Nëse më ndodh diçka, këtë letër jepja Francescës”/ Vetëvrasje apo eliminim? Gjendet i pajetë bashkëshorti i eurodeputetes

“Nëse më ndodh diçka, këtë letër jepja Francescës”/ Vetëvrasje apo eliminim? Gjendet i pajetë bashkëshorti i eurodeputetes

Publikuar më 26.05.2024
Angelo Onorato, një arkitekt 55-vjeçar, pronar i një dyqani ...

Angelo Onorato, një arkitekt 55-vjeçar, pronar i një dyqani mobiliesh dhe bashkëshorti i eurodeputetes italiane kristiandemokrate Francesca Donato, u gjet i vdekur në Palermo. Mediat italiane raportojnë se trupi u gjet në makinën e tij në zonën e Via Ugo La Malfa, ndërsa në qafë kishte një shirit plastik. Mediat italiane raportojnë se Onorato, një […]

Lexo më shumë

Vizita e Cameron në Tiranë, media britanike: Shpenzoi 60 mijë paund për 89 minuta, tregoi arrogancë ndaj Shqipërisë, një aleati të rëndësishëm të NATO-s

Vizita e Cameron në Tiranë, media britanike: Shpenzoi 60 mijë paund për 89 minuta, tregoi arrogancë ndaj Shqipërisë, një aleati të rëndësishëm të NATO-s

Publikuar më 25.05.2024
David Cameron shpenzoi rreth 60,000 £ për të përdorur një av...

David Cameron shpenzoi rreth 60,000 £ për të përdorur një avion privat luksoz për të fluturuar në Shqipëri – vetëm për t’u detyruar të kthehej në Londër pas vetëm një ore e gjysmë në mënyrë që Rishi Sunak të mund të thërriste zgjedhjet. Në atë që mund të ishte poshtërimi i tij i fundit si […]

Lexo më shumë