×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pirro Naçi: Në kërkim të një ‘’statuje’’ për Ugolinin

Pirro Naçi

Është shumë interesante të mësosh që Turizmi Shqiptar ka filluar rreth viteve ’30, atëherë kur i ka fillimet si industri edhe ne Evrope. Zogu, krijoi “Entin Kombëtar të Turizmit” duke ngritur zyrat e Turizmit në qytetet kryesore të vendit. U mor vetë me familjen e tij, për të promovuar e reklamuar vëndin. Jo vetëm që pati vizionin të hidhte themelet e turizmit, por pati dhe rezultate. Papritur Shqipëria u kthye në një nga destinacionet turistike .

Luigi Maria Ugolini

Pas zbulimit te Butrintit nga vitet 28-të përgjithësisht agjencitë italiane sillnin turistë njëditorë ne Butrint… ’’Për Ugolinin, ‘’Enti Kombëtar i Turizmit’’ realizoi një statujë të bronxtë dhe e vendosi në Butrint … Në vitet më vonë, kësaj statuje, i humbi ‘’nami dhe nishani’’…Arsyet ?…Nga më të ndryshmet… Ndoshta edhe nga natyra dhe qëllimi i këtij misioni që nuk ishte thjesht akademik… por politik. Por kjo pak rëndësi ka…Rendësi ka ta ‘’gjejmë’’ përsëri këtë figurë.

Problemi nuk është thjesht për të bërë edhe sot ‘’arkeologun’’ për të ‘’gërmuar’’ e për të gjetur statujën e ‘’humbur’’ të Ugolinit…Problemi është më shumë se kaq. Një vlerësim për arkeologun që na ‘’dhuroi’’ dy qendra të antikitetit të lashtë, Finiqin dhe Butrintin do t’i bënte nder Sarandës dhe Shqipërisë. Format dhe mënyrat janë nga më të ndryshmet. Por kjo është punë e pushtetit vendor dhe jo vetëm. Një kompozim dhe konceptim i ri i kësaj figure do të ishtë me shumë interes. Ky është promovimi më i mirë që mund t’i bëhet edhe Finiqit edhe Butrintit, por edhe turizmit.

Më të ‘’zgjuar’’ ishin ata të Entit Kombëtar të Turizmi të 90 viteve më parë? Apo jo ‘’moj’’ Agjencia Kombëtare e Turizmit? Ca gjëra t’i bëjmë sa nuk është ‘’vonë’’. Ato, zyrat turistike italiane mezi presin të sjellin në Butrint, Finiq dhe Sarandë edhe… Melonin.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Mungojnë kontrollet e rregullta dhe cilësia e shërbimit”- Eksperti ngre alarmin: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

“Mungojnë kontrollet e rregullta dhe cilësia e shërbimit”- Eksperti ngre alarmin: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

Publikuar më 08.06.2024
Vendet e Ballkanit kanë një përqindje shumë më të lartë të v...

Vendet e Ballkanit kanë një përqindje shumë më të lartë të vdekshmërisë nga sëmundjet që kanë lidhje me kancerin se sa vendet e Evropës Perëndimore. Bashkim Ziberi, profesori i fizikës mjekësore në Universitetin e Tetovës dhe aktivist i shëndetit botëror, thotë në një interviste me Zërin e Amerikës se pavarësisht se numri i të prekurve […]

Lexo më shumë

Silvana Begaj: Zbulo magjinë e Shqipërisë!

Silvana Begaj: Zbulo magjinë e Shqipërisë!

Publikuar më 15.05.2024
Nga Silvana Begaj Zbulo magjinë e Shqipërisë! Arsyet për të ...

Nga Silvana Begaj Zbulo magjinë e Shqipërisë! Arsyet për të zgjedhur Shqipërinë si destinacionin e verës! Është një vend në Ballkan që është më shumë sesa një destinacion turistik! Shqipëria! Një thesar i fshehur në mes të bukurive natyrore, historisë së thënë e të pathënë dhe kulturës. Në Shqipëri ju mund të shikoni bashkimin e […]

Lexo më shumë

Genc Burimi: Mospërfillja e mazhorancës për votën e diasporës do të provokojë kaos në Shqipëri më 2025

Genc Burimi: Mospërfillja e mazhorancës për votën e diasporës do të provokojë kaos në Shqipëri më 2025

Publikuar më 03.05.2024
Protesta e diasporës këtë të enjte në tribunat e Kuvendit të...

Protesta e diasporës këtë të enjte në tribunat e Kuvendit të Shqipërisë është akti i parë i një luftë për një kauze të drejtë. Nëse gjërat nuk ndryshojnë dhe kjo mazhorancë merr rrezikun t’i mbajë zgjedhjet pa diasporën, lufta e kësaj të fundit do të përfundojë në sallën e Gjykatës së të drejtave të njeriut […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Silvana Begaj: Ja! Kështu Shqipëria vidhet çdo ditë që sjell i Madhi Zot!

Silvana Begaj: Ja! Kështu Shqipëria vidhet çdo ditë që sjell i Madhi Zot!

Publikuar më 08.04.2024
Silvana Begaj Trimëria e shqiptarit nuk është e artë, është ...

Silvana Begaj Trimëria e shqiptarit nuk është e artë, është e teneqenjtë. Me fjalë të tjera, trimëria e shqiptarit, sado e madhe në vete, është e vogël në shkaqet që e ndezin. Për një kec të grabitur, për një fjalë të shtrembër, e shumë herë pa ditur as vetë për se, shqiptarët marrin armët, hidhen, […]

Lexo më shumë

Sot bëhen 25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd, cilat ishin shënjestrat e Aleancës dhe faktorët që ndikuan në “gjunjëzimin” e Serbisë

Sot bëhen 25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd, cilat ishin shënjestrat e Aleancës dhe faktorët që ndikuan në “gjunjëzimin” e Serbisë

Publikuar më 24.03.2024
Sot mbushen 25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd. Sulmet ...

Sot mbushen 25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd. Sulmet nisën pa aprovimin e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ndërkohë që vendimi u mor pas refuzimit të asokohe presidentit të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviç, që të zgjidhej politikisht kriza e Kosovës. Por cilat ishin shënjestra të bombardimeve të NATO-s? Bombardimet kishin […]

Lexo më shumë

Pirro Naçi: Drejtësia në… letargji

Pirro Naçi: Drejtësia në… letargji

Publikuar më 09.02.2024
Drejtimi i shtetit është domosdoshmërisht në duart e një ose...

Drejtimi i shtetit është domosdoshmërisht në duart e një ose të disave apo edhe të më shumëve. Kur të gjithë këta i drejtojnë përpjekjet e tyre për të mirën e përgjithshme, ky shtet qeveriset mirë. Por kur një të paktën, apo shumë, shikojnë vetëm interesin e tyre, duhet të presim një zhvillim për keq… shkruante […]

Lexo më shumë

Silvana Begaj: Urimi i një emigranti!

Silvana Begaj: Urimi i një emigranti!

Publikuar më 06.01.2024
Silvana Begaj Atmosfera e festave mua më sjell aromën e nënë...

Silvana Begaj Atmosfera e festave mua më sjell aromën e nënës, gatimeve të saj, tavolinën e mbushur plot dhe njerëz. Oh sa shume njerëz! Njerëz në shtëpi, njerëz në rrugë, njerëz në jetë që flasin gjuhën tënde. Njerëz që sjellin Diellin dhe në errësirë. Aromë familje duhet të jetë! Aromë që e ndjen në shpirt, […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda