×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shembja e urës në Baltimore, nxirret një trup i pajetë nga uji, 5 persona ende të zhdukur. Sinjali i anijes parandaloi thellimin e tragjedisë (VIDEO)

Roja Bregdetare përfundoi kërkimin e saj të martën vonë për gjashtë punëtorë të ekuipazhit të mirëmbajtjes së rrugës që ndodheshin në Urën Francis Scott Key në Baltimore pasi ajo u shemb kur u përplas nga një anije mallrash.

“Në këtë pikë, bazuar në sasinë e kohës që nga rënia e urës dhe temperaturat e ujit, ne nuk mendojmë se do të gjejmë ndonjë nga këta njerëz ende gjallë”, -tha adm. Shannon Gilreath në një konferencë shtypi. Të paktën gjashtë persona mendohet se kanë vdekur, raporton The Baltimore Sun. Të martën vonë, ekipet e shpëtimit gjetën një trup në ujërat e lumit Patapsco, ndërsa pesë të tjerët nuk janë gjetur ende.

Dy persona të tjerë u nxorën të gjallë, njëri i plagosur rëndë. Ura u shemb kur një anije me kontejnerë goditi shtyllën. Përpjekjet aktive të kërkimit dhe shpëtimit u ndërprenë pas 18 orësh, tha adm. Shannon Gilreath, duke theksuar se roja bregdetare nuk po largohet nga skena, “thjesht do të shkojë në një fazë tjetër”.

Koloneli i Policisë së Shtetit të Maryland, Ronald Butler, tha se zhytësit do të kthehen në ujë në orën 6 të mëngjesit të së mërkurës në përpjekje për të gjetur trupat e pesë punëtorëve të zhdukur. Autoritetet ishin në gjendje të gjenin tre automjete pasagjerësh, një kamion çimentoje dhe një automjet të pestë të zhytur në ujë duke përdorur teknologjinë sonare infra të kuqe, tha shefi i zjarrfikësve të qytetit Baltimore, James Wallace.

Anija pësoi defekt

Kapiteni i anijes që u përplas në urën e Baltimores të martën bëri “çdo gjë që mundi të bënte” për të ngadalësuar anijen dhe për ta mbajtur atë që të mos lëvizte drejt urës, tha Clay Diamond, drejtor ekzekutiv dhe i përgjithshëm këshilltar i Shoqatës Amerikane të Pronarëve të Anijeve. “Disa minuta para se të godiste urës, kishte një ndërprerje të plotë të punës në anije, që do të thotë se ajo humbi fuqinë e motorit dhe fuqinë elektrike, ishte një ndërprerje totale”, tha Diamond për CNN. Në atë pikë, sipas Clay Diamond, kapiteni bëri “çdo gjë që mundi” për të ngadalësuar anijen dhe për ta mbajtur atë nga lëvizja në të djathtë, drejt urës.

Kapiteni lëshoi ​​shpejt një sërë urdhrash, duke kërkuar që të kthehej timoni sa më shumë në port dhe të hidhej spiranca, dhe sipas Diamond, ishte mjeshtri ai që kontaktoi zyrën e dispeçimit për të ndërprerë trafikun në urë.

Sinjali i fatkeqësisë nga anija shmangi një tragjedi më të madhe
Autoritetet në Baltimore ishin në gjendje të mbyllnin urën Key për trafikun pak para se anija e mallrave Dali të përplasej me të dhe të bënte që ajo të rrëzohej të martën. Ishte një vendim që ka të ngjarë të parandalonte një fatkeqësi edhe më të madhe. Oficerët nga ura e anijes Dali njoftuan zyrtarët lokalë për një përplasje të mundshme, sipas ABC News, i cili citoi një raport të inteligjencës amerikane. CNN raportoi se zyrtarëve iu ishte pohuar tha se “anija ka humbur timonin e saj” dhe po shkonte me shpejtësi drejt urës.

Në audio, një person mund të dëgjohet duke thënë: “Më duhet një nga ju në anën jugore, një në anën veriore, për të mbajtur të gjithë trafikun në urë. Po afrohet një anije që sapo humbi timonin e saj, kështu që derisa ta marrim nën kontroll, duhet të ndalojmë të gjithë trafikun.”. Pas shembjes, e cila ndodhi vetëm 90 sekonda më vonë, një person tjetër dëgjohet duke thënë: “Sapo ra e gjithë ura. Filloni, filloni kush mundet… të gjithë. E gjithë ura sapo u shemb…”. Presidenti i SHBA Joe Biden tha se incidenti ishte një aksident i tmerrshëm, ndërsa përjashtoi mundësinë e veprimit të qëllimshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

Publikuar më 19.04.2024
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komit...

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar tha se problemi kryesor në PL nuk është Monika Kryemadhi, por janë disa persona që sipas tij kanë përdorur lidhjen mes saj dhe Metës për të mos marrë përgjegjësi. Edhe njëherë, Meta tha se Partia e Lirisë do ketë demokraci maksimale, duke […]

Lexo më shumë

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

Publikuar më 19.04.2024
I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David...

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner në një intervistë për Zërin e Amerikës është pyetur edhe për qëndrimin e SHBA për personat e shpallur non grata dhe më konkretisht me grupin parlamentar demokrat të rikompozuar. Wisner u shpreh se qëndrimi i amerikanëve nuk ka ndryshuar dhe se ata vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Publikuar më 19.04.2024
Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në pr...

Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në prokurori në lidhje me humbjen e një hardisku të pamjeve të kamerave të sigurisë në zyrat e partisë, deputetja Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij, thotë se e gjitha është një fantazi e krijuar nga një grup njerëzish, të cilët nga rrogëtarë në […]

Lexo më shumë

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Publikuar më 18.04.2024
Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i...

Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i cili u zhduk nga zona e ish-kënetës në Durrës, pasi nëna e tij e kishte lënë të kalonte disa orë me gjyshërit e tij.  Policia nuk ka asnjë të re nga kërkimet, ndërsa njofton se është arrestua Rexhep Gjuni, gjyshi i të miturit. […]

Lexo më shumë

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Publikuar më 18.04.2024
Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparla...

Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Në shkresën e siguruar nga BalkanWeb thuhet se Nikolla ka shpërdoruar detyrën e kryetares së Parlamentit. Kallëzimi në fjalë bëhet pas revokimit të vendimit të Bashës nga ana e Bardhit, që rikthehu në grupin e PD-së deputetët e përjashtuar. “Ka cënuar në mënyrë të vazhdueshme […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Publikuar më 16.04.2024
Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësi...

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës, raporton Gazeta Express. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin e Europës i ka hedhur poshtë disa amandamente tjera që u propozuan nga delegacioni serb dhe […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Publikuar më 16.04.2024
Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetar...

Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të Himarës dhe bashkëpunëtorit të tij Pandeli Kokaveshi, Gjykata e Posacme rrëzon dy nga argumentat më të forta të mbrojtjes. Sipas Balkanweb avokatët pretendonin se Arsen Rama, i infiltruari i policisë nuk ndodhej në territorin e Himarës, kur pretendohet se ka patur takime me […]

Lexo më shumë