×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shteti del në terren për votat e vitit 2025, Rama cakton zonat e ministrave dhe drejtorëve, rikthen edhe ‘xhaketat e vjetra’ (Dokumenti)

Më të rinjtë kanë nisur bisedat e Shën Valentinit këtë periudhë. Për fermerët është ajo pjesë e stinës kur plehërohet toka. Opozitarët janë në protestë. Ndërsa Edi Rama ka nisur punën për mandatin e katërt.

Sipas një dokumenti të brendshëm të Partisë Socialiste dhe të siguruar nga Lapsi.al ministrave të qeverisë, zv-ministrave, deputetëve, kryetarit të bashkisë, drejtorëve dhe drejtuesve të institucioneve kryesore në Tiranë u janë caktuar tashmë zonat për të punuar për zgjedhjet e 2025.

Kuptohet se disa ministra janë drejtues politikë në qytete të tjera. Dihet tashmë se Belinda Balluku është caktuar drejtuese politike në Dibër, Taulant Balla në Lushnjë dhe Elisa Spiropali në Shkodër. Të tjerët, si më poshtë, janë përqëndruar në Tiranë.

“Xhaketat e vjetra”

Bie në sy rikthimi i Gramoz Ruçit dhe Namik Dokles si dy koordinatorë të PS në zgjedhjet e ardhshme. Të dy kishin dalë në pension politik prej vitesh. Vendimi për t’i rikthyer mund të duket e panatyrshme për një politikan si Rama që në vijën e parë preferon djem dhe vajza, jo vetëm të rinj, por edhe të estetikisht të pëlqyeshëm.

Por kësaj radhe, rikthimi i “xhaketave të vjetra” si Ruçi dhe Dokle mund të ketë një efekt amortizues, për të gjithë ata socialistë “të llahtarisur” nga aferat e korrupsionit dhe luksi i jetës së “rilindasve”, që prej 10 vitesh janë ulur në postet më të lakmuara të qeverisjes.

Për këtë, Gramoz Ruçi dhe Namik Dokle janë caktuar të punojnë në mënyrë simbolike në një zonë të njësisë nr.2 në Tiranë.

Nga dokumenti i brendshëm i Partisë Socialiste që disponon Lapsi.al bie në sy, përfshirja e Fatmir Xhafajt në mesin e koordinatorëve të Tiranës, që është caktuar për të punuar në njësinë nr.2 në Tiranë. Edhe pse ka pasur fërkime të forta, Rama e ka kuptuar se është koha për t’i lënë pas krahëve inatet e vjetra dhe ta lërë të punojë për të ish-ministrin e brendshëm. Në fund të fundit, Xhafaj tregoi se mund të zgjidhej deputet edhe duke thyer herësin në zgjedhjet e 25 Prillit.

Nuk ndodh kështu me Pandeli Majkon, të cilin Rama nuk e ka përfshirë në mesin e koordinatorëve të Tiranës.

Partia nuk e ka harruar Mimi Kodhelin. E mbetur pa asnjë post prej vitesh tashmë, Kodheli duhet të ndjehet me fat që janë kujtuar për të duke e caktuar koordinatore diku larg, në fshatrat Gosë dhe Lekaj të Kavajës.

Një ish tjetër të cilit Rama ia ka dhënë një shans është edhe Ditmir Bushati, që është ngarkuar të punojë në zonën nr.2 në Tiranë.

“Mishi i huaj në PS”

E vetmja ministre që nuk është ngarkuar të mbledhë vota në terren është Adea Pirdeni, e emëruar në detyrë pak kohë më parë. Të tjerët duhet të përshtaten nga jeta e burokracisë, tek ajo e partisë. Dhe këta janë shumë tashmë në qeveri.

Për shembull, Igli Hasani, ministri i ri i jashtëm do t’i duhet të dalë nga korridoret e diplomacië, të heqë kollaren dhe të gjejë gjuhën me banorët e Paskuqanit, aty ku e kanë caktuar për të mbledhur vota.

Një lloj eksperience socializimi me banorët e Golemit do ta ketë edhe Ministri i Financave, Ervin Mete. Nuk dihet se çfarë e lidh Ogerta Manastirliun me Rrogozhinën, por kjo është zona ku e ka caktuar partia ministren e Arsimit dhe të Sportit.

Nuk kish si të mungonte në listën e koordinatorëve të PS për zgjedhjet edhe Blendi Gonxhe që i kanë caktuar dy zona për t’u marrë. Një në njësinë nr.4 dhe një tjetër në njësinë nr.5 në zonën e ish-bllokut.

Më e pamëshirshme është treguar partia me Albana Koçiun, që është ngarkuar me një zonë në njësinë nr.2, një zonë në Ndroq dhe një tjetër në Kavajë. Kush kujton se nuk mbahen dy kunguj në një sqetull, duhet të shohë nga ministrja e shëndetësisë që në këtë rast po mban tre.

Një zonë në lagjen 1 ia kanë ngarkuar edhe Delina Ibrahimajt, ministre e shtetit për sipërmarrjen, por edhe kjo duket më shumë simbolike. Edhe pse ka vite tashmë në qeveri, Bora Muzhaqi nuk është shquar për krijimin e lidhjeve të forta me socialistët, ndaj edhe asaj i është caktuar një zonë në njësinë nr.9 sa për të larë gojën.

Në terren ka dalë edhe kryenegociatorja me Bashkimin Europian, Majlinda Dhuka, së cilës i është ngarkuar mbi supe të punojë për një zonë në njësinë nr.1 në Tiranë. Nuk mungon as ai që socialistët e konsiderojnë një ekspert të sondazheve dhe të përpunimit të të dhënave në zgjedhjes, si Arbian Mazniku, aktualisht ministër për pushtetin vendor. Maznikut do t’i duhet të punojë për të mbledhur votat e banorëve të Kasharit.

Erjon Veliaj në Kavajë

4 vite më parë, Erjon Veliaj u caktua drejtues politik për Tiranën. Me peshën e aferës së inceneratorit mbi supe, nuk dihet nëse do ta ketë sërish këtë pozicion. Megjithatë interesante është që Rama e ka dërguar si koordinator në një zonë të vështirë, si ajo e Kavajës, ku socialistët humbën në 14 Maj.

Pavarësisht përuljes dhe servilizmit që Veliaj shfaq rregullisht ndaj Ramës dallohet një lloj kënaqësie perverse për ta caktuar atë në një bastion demokratësh si Kavaja, por edhe si një detyrë që e largon nga zyra e tij në bashkinë e Tiranës.

Hamendësime janë hedhur vazhdimisht për ekuacionin Rama-Veliaj, megjithatë kush ka pritur ndonjë shenjë tjetër veç servilizmit në sjelljen e Veliajt ka dalë përherë i zhgënjyer. Mbetet për t’u parë se si do të rrjedhë marrëdhënia mes tyre deri në zgjedhjet e ardhshme.

Drejtorët e administratës

Në listë nuk mungojnë as drejtorët e mëdhenj të administratës, elefantë të aferave dhe të akuzave për korrupsion.

Në përshtypje të parë emra si Gent Gazheli, Admir Abrija, Afrim Qendro, Artan Lame etj janë nivel më i ulët politik se ministrat apo deputetët. Ndoshta nuk i thonë asgjë lexuesit të pavëmëndshëm të politikës, por në realitet këta janë njerëzit që kanë menaxhuar dhe menaxhojnë portofole të rënda në administratë.

Paratë që fitohen në dogana, tatime apo legalizime pronash janë një armë shumë e fuqishme në fushatë, që shpesh bëjnë diferencën në mbledhjen e votave përballë rivalëve politikë. Po ti shtosh këtu edhe ndikimin që kanë premtimet për rrogat në vendet e punës në administratë, dhënien e ndihmave sociale për familjet në nevojë, pagesat e kempit, shoqëruar nga orientimi i bizneseve të mëdha, duhet kuptuar se dokumenti i brendshëm që qarkullon në PS tregon se si i gjithë shteti pak nga pak do të marrë formën e një makinerie gjigande të mbledhjes së votave.

Shkopi me të cilin vinin kërcënimet për gjoba, taksa  më të rënda dhe ndëshkime policore do të shndërrohet ngadalë në një karrotë me tolerancë, amnisti dhe përkëdhelje të tjera për qytetarët. Sigurisht, deri ditën e zgjedhjeve të 2025.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

Publikuar më 19.04.2024
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komit...

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar tha se problemi kryesor në PL nuk është Monika Kryemadhi, por janë disa persona që sipas tij kanë përdorur lidhjen mes saj dhe Metës për të mos marrë përgjegjësi. Edhe njëherë, Meta tha se Partia e Lirisë do ketë demokraci maksimale, duke […]

Lexo më shumë

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

Publikuar më 19.04.2024
I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David...

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner në një intervistë për Zërin e Amerikës është pyetur edhe për qëndrimin e SHBA për personat e shpallur non grata dhe më konkretisht me grupin parlamentar demokrat të rikompozuar. Wisner u shpreh se qëndrimi i amerikanëve nuk ka ndryshuar dhe se ata vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Publikuar më 19.04.2024
Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në pr...

Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në prokurori në lidhje me humbjen e një hardisku të pamjeve të kamerave të sigurisë në zyrat e partisë, deputetja Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij, thotë se e gjitha është një fantazi e krijuar nga një grup njerëzish, të cilët nga rrogëtarë në […]

Lexo më shumë

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Publikuar më 18.04.2024
Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i...

Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i cili u zhduk nga zona e ish-kënetës në Durrës, pasi nëna e tij e kishte lënë të kalonte disa orë me gjyshërit e tij.  Policia nuk ka asnjë të re nga kërkimet, ndërsa njofton se është arrestua Rexhep Gjuni, gjyshi i të miturit. […]

Lexo më shumë

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Publikuar më 18.04.2024
Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparla...

Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Në shkresën e siguruar nga BalkanWeb thuhet se Nikolla ka shpërdoruar detyrën e kryetares së Parlamentit. Kallëzimi në fjalë bëhet pas revokimit të vendimit të Bashës nga ana e Bardhit, që rikthehu në grupin e PD-së deputetët e përjashtuar. “Ka cënuar në mënyrë të vazhdueshme […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Publikuar më 16.04.2024
Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësi...

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës, raporton Gazeta Express. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin e Europës i ka hedhur poshtë disa amandamente tjera që u propozuan nga delegacioni serb dhe […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Publikuar më 16.04.2024
Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetar...

Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të Himarës dhe bashkëpunëtorit të tij Pandeli Kokaveshi, Gjykata e Posacme rrëzon dy nga argumentat më të forta të mbrojtjes. Sipas Balkanweb avokatët pretendonin se Arsen Rama, i infiltruari i policisë nuk ndodhej në territorin e Himarës, kur pretendohet se ka patur takime me […]

Lexo më shumë