×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Si u kthye në fantazëm brenda pak minutash, qyteti parajsë. Pamjet para dhe pas tragjedisë në ishullin e Havait

Dikur qytet me një pamje fantastike, e ndërsa sot gjithçka është rrënuar! Lahaina është kthyer në një ‘vatër zjarri’, me rrënoja e tym në të gjitha anët.

Deri më tani janë afro 100 të vdekur të konfirmuar prej autoriteteve zyrtare ndërkohë që qindra persona të tjerë rezultojnë të zhdukur. BBC shkruan se këto zjarre janë më vdekjeprurësit të ndodhur ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara. Janë kontrolluar vetëm 3% e rrënojave e ndërsa ekipet janë në ankth se numri i viktimave mund të rritet ndjeshëm.

Dhjetëra të mbijetuar kanë ndarë përjetimet e tyre për mediat e huaja. Të gjitha rrëfimet kanë një pikë të përbashkët: ata nuk ishin paralajmëruar për këtë fenomen natyror!

Të martën e kaluar në mëngjes, banorët e Lahaina u zgjuan dhe panë që nuk kishte energji elektrike, telefonat nuk ishin karikuar, kondicionerët nuk funksiononin dhe gjithçka ngjante e qetë.

Les Munn, 42-vjeç thotë se nuk e mori seriozisht ndërprerjen e energjisë elektrike duke menduar se do të ishte një problem i përkohshëm. Munn, si shumica e të tjerëve, supozoi se kjo ndërprerje ishte e lidhur me uraganin Dora aty pranë, për të cilin autoritetet kishin paralajmëruar se mund të sillte rrëke deri në 65 mph (105 km/h) në Maui. Zjarret lokale të shkaktuara pikërisht prej këtij uragani u konsideruan të parëndësishme.

Deri në orën 9:55 të mëngjesit, zyrtarët kishin deklaruar se e kishin situatën nën kontroll.about:blank

Richard Tenison, tashmë i pastrehë tregon se u zgjua nga zhurma e erërave të forta. Ai shton se ndjeu një erë të fortë tymi që në orën 8 të mëngjesit, megjithatë heshtja dominonte.

Rreth orës 15:00, gjërat filluan të ndryshojnë. Les Munn doli jashtë për të nxjerrë plehrat. Ai bisedoi me fqinjët e tij për “erën e çuditshme”, erërat që rriteshin aq shpejt dhe aq fort sa mezi dëgjonin njëri-tjetrin duke folur.

Ata spekuluan se pluhuri dhe hiri në ajër ishte për shkak të ndërtimeve në zonë.

Papritur, alarmet filluan të bien! Banorët lanë banesat e tyre ndërkohë që jashtë situata ishte kaotike. “Në atë moment të gjithë ishin të panikosur,” tha Munn.

Munn vrapoi përsëri brenda dhe u përpoq të kapte portofolin, por nxehtësia dhe tymi e detyruan të ikte me asgjë përveç rrobave të trupit. Gjithçka u bë e zezë. I mbytur nga tymi, ai iku tek e vetmja gjë që mund të shihte, dritat blu të një makine policie dhe u fut në sediljen e pasme të saj.

Munn nuk kishte marrë njoftim zyrtar për evakuim, njëjtë si shumë banorë të tjerë.

Në Maui, ishulli i dytë më i madh në arkipelagun Hawaii, ka 80 sirena në natyrë, të testuara çdo muaj që synojnë të paralajmërojnë banorët për cunami dhe fatkeqësi të tjera natyrore. Por ato sirena paralajmëruese atë ditë nuk kishin rënë në kohën e duhur, kanë konfirmuar zyrtarët. Kjo çështje tanimë është marrë nën hetim nga Prokurori i Përgjithshëm i Hawaii-t.

Zjarrfikësit e përshkruajnë zjarrin si shumë të shpejtë dhe të ulët në tokë. Ata shtojnë se tymi ishte aq i trashë dhe i errët saqë banorët nuk mund të shihnin më shumë se disa metra para tyre, asgjë veç prushit të ndezur që frynte nëpër ajër, duke djegur lëkurën e tyre dhe gjithçka përreth tyre.

“Ishte e tmerrshme, njerëzit po përplaseshin me njëri-tjetrin duke u përpjekur të largoheshin”, tha njëri prej zjarrfikësve.

Më shumë se 2200 ndërtesa u shkatërruan, shtëpitë, dyqanet dhe kishat e rreshtuara në rrugët e Lahaina. Një tjetër banor i quajtur Tenison thotë se “qyteti u rrafshua në pak minuta”.

Kjo fatkeqësi nuk preku vetëm banorët, por edhe turistët të cilët përherë kanë qenë të shumtë në këtë qytet. Një turiste nga Kansas thotë se pushimet e saj u kthyen në vdekjeprurëse, ajo kujton veten vetëm duke vrapuar.

“Ishte vetëm ora 15:30 ose 16:00 dhe gjithçka ishte e errët, gjithçka shpërtheu! Makinat morën flakë, ikëm me bashkëshortin dhe fëmijët pranë oqeanit për 4 orë”, tha ajo. Mësohet se urdhri i parë i evakuimit u dha publikisht në orën 16:29, moment ky pasi banorët kishin nisur përpjekjet e tyre për t’u arratisur prej aty.

Steve Strode, një nga fqinjët e Les Munn-it, fillimisht iu tha të largohej nga qyteti pasi ai kishte kaluar me biçikletë mes flakëve. Pas një dekade në Lahaina, ku ai përherë e kishte dëgjuar alarmin që paralajmëronte fenomene të tilla, ai nuk e kuptoi pse i njëjti sistem nuk e sinjalizoi të largohej më herët.

Banorë të tjerë morën makinat e tyre dhe udhëtuan përgjatë autostradës Honoapiilani, e vetmja rrugë më e sigurt në atë moment.

“Ne pamë flakët që rrethonin gomat e makinës, ndjemë erën e rëndë të tymit!”, thonë ata.

Edhe pse kanë kaluar 5 ditë nga tragjedia, ende nuk është bërë e mundur identifikimi i viktimave ndërsa besohet se të zhdukurit mund të jenë deri në 1 mijë.

Të premten, Guvernatori i Hawaiit, Josh Green tha se Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit do të hetojë pse nuk funksionuan siç duhet sistemet paralajmëruese, megjithatë qeveria përmes një njoftimi zyrtar shprehet se “fajin” e kanë pasur erërat shumë të forta dhe thatësira e lartë.

Megjithatë, të evakuuar shprehen se janë ndjerë të braktisur nga autoritetet. Madje një prej tyre, Lis Geransky thotë se ngjarja mund të parandalohej duke e cilësuar si “vrasje”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit

Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit

Publikuar më 15.06.2024
Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një mat...

Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një maturant nga një qytet jugor i Shqipërisë po thurte ëndrra se si pas pak muajsh do të studionte falas për mjekësi në një universitet të Nju Jorkut. Një lajm i fundit në ekranin e televizionit, ia shkatërroi të gjitha. Më 6 qershor, përmes një deklarate Ambasada e SHBA-ve në […]

Lexo më shumë

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha

Publikuar më 11.06.2024
Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-...

Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-kryeministrit Sali Berisha. Trupa gjykuese vendosi të mos pranojë ankimimin e Enkelejd Alibeajt duke lënë në fuqi vendimin e gjyqtarit Agron Zhukri. Vendimi i trupës gjykuese, i cili përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro, është i formës së prerë duke i dhënë […]

Lexo më shumë

Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump

Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump

Publikuar më 11.06.2024
Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga&nbs...

Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga Bashkimi Evropian në një revoltë populiste që paralajmëroi fitoren tronditëse të Donald Trump në zgjedhjet e jashtme disa muaj më vonë. Tani, në qershor 2024, kandidatët e ekstremit të djathtë, shumë prej të cilëve ndajnë nacionalizmin populist të Trump, armiqësinë ndaj emigrantëve dhe përbuzjen për elitat qeverisëse dhe institucionet globaliste, […]

Lexo më shumë

Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi

Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi

Publikuar më 11.06.2024
Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e...

Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e vulës dhe siglës së Partisë Demokratike. Trupa gjykuese që do përcaktojë fatin e partisë më të madhe opozitare në vend,  përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro. Seanca gjyqësore që do të përcaktojë fatin e PD-së do të nisë në orën 10:00. […]

Lexo më shumë

Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

Publikuar më 10.06.2024
Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evro...

Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evropian treguan se nën sipërfaqen e shoqërive evropiane është duke vluar ekstremizmi në rritje. Në Francë gati çdo i treti votues ka përkrahur partinë e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila në të kaluarën ka përfituar nga një kredi ruse. Partia e Le […]

Lexo më shumë

Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve

Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve

Publikuar më 10.06.2024
Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhj...

Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhjet e së dielës, të cilat treguan fitime të konsiderueshme për partitë e ekstremit të djathtë të Greqisë, sipas rezultateve zyrtare të publikuara të hënën. Partia Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis siguroi 28.31% të votave, duke fituar shtatë vende në Parlamentin Evropian. Fredi Beleri u […]

Lexo më shumë

Vrasja e recepsionistit në hotelin në Dhërmi, gjykata jep vendimin për dy bashkëpunëtorët e Gerald Shehut! Dëshmia: U kërcënuam

Vrasja e recepsionistit në hotelin në Dhërmi, gjykata jep vendimin për dy bashkëpunëtorët e Gerald Shehut! Dëshmia: U kërcënuam

Publikuar më 09.06.2024
Dy punonjësit e hotelit në Dhërmi, ku u vra dhe më pas u hod...

Dy punonjësit e hotelit në Dhërmi, ku u vra dhe më pas u hodh në një gurore Eraldo Nevruzi janë lënë në burg. Gjykata e Vlorës vlerësoi të ligjshëm arrestimin e Daniel Qoses 33 vjeç dhe David Lart 30 vjeç, të cilët dyshohet se ndihmuan autorin e krimit, Gerald Shehu të fsheh provat. Punonjësit akuzohen […]

Lexo më shumë

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Publikuar më 08.06.2024
Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezin...

Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezinjtë udhëtuan pasditen e sotme nga Grac-i i Austrisë drejt Dusseldorfit, duke u bërë e para skuadër finaliste e Europianit që zbarkon në Gjermani. Menjëherë sapo mbërritën në aeroportin e Dusseldorfit, kuqezinjtë u pritën në një atmosferë fantastike. Ambadadorja e Shqipërisë në Gjermani, Adia Sakiqi, zyrtarë të UEFA-s, […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda