×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Analiza e gazetës gjermane: Perëndimi është babai i krizës në Kosovë

 FRANKFURTER RUNDSCHAU

Nëse politika dështon, nëse është e nevojshme, telat me gjemba duhet të sigurojnë paqen e brishtë. Pas trazirave në Kosovën veriore, e cila është e populluar kryesisht nga serbët, ushtarët e forcës mbrojtëse ndërkombëtare të KFOR-it patrulluan të mërkurën pas telave me gjemba përpara bashkisë së Zveçanit.

30 anëtarë të lënduar të KFOR-it dhe më shumë se 50 serbë të plagosur ishin pasojat e tentativës për të sulmuar ndërtesën e bashkisë nga banorët e zemëruar në fillim të javës: protestuesit ishin përpjekur më kot të pengonin kryetarin e ri shqiptar të komunës me shumicë serbe të futej në zyrën e tij. Nga frika e trazirave të reja, KFOR tani do të rrisë forcat e tij me 700 deri në 4 mijë ushtarë.

‘Përshkallëzim i panevojshëm’ në Kosovë: Konfliktet mund të zgjidhen vetëm politikisht

Ndërkohë, ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier në Prishtinë ka paralajmëruar një qasje më të ashpër ndaj partnerëve që nuk janë të gatshëm të bashkëpunojnë. Kryeministri Albin Kurti injoroi kërkesën e SHBA për të mos përdorur policinë për të emëruar kryetarët e rinj, duke shkaktuar zemërim në Uashington. Zemërimi i tyre ndaj Kurtit u pasua me disa sanksione shfryrëse nga SHBA.

Sipas Hovenier, është anuluar pjesëmarrja e Kosovës në stërvitjen e NATO-s, ‘Defender Europe 2023’, e cila do të zgjasë nga prilli deri në shtator. “Stërvitja ka mbaruar për Kosovën”, tha ai duke shtuar se nuk ka ndonjë entuziazëm të madh për të punuar për njohje të reja apo për anëtarësimin e saj në organizatat kombëtare.

Konfliktet zgjidhen vetëm politikisht, tha përfaqësuesi i posaçëm i BE, sllovaku Miroslav Lajçak, ndërsa i bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit të kthehen në tryezën e bisedimeve si një mantra: “Dhuna e tepërt në Zveçan ishte një përshkallëzim absolutisht i panevojshëm dhe i palogjikshëm”.

Përgjegjëse për situatën janë edhe SHBA dhe BE

Në fakt, pak më shumë se dy muaj më parë, pas takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuciç në liqenin e Ohrit në Maqedoni, Lajçak dhe i dërguari special i BE, Josip Borrell, njoftuan një ‘marrëveshje’ për normalizimin e marrëdhënies së tensionuar mes fqinjëve. Marrëveshja e supozuar nuk u nënshkrua. Jo vetëm që qeveritë në Beograd dhe Prishtinë nuk duken të interesuara për pajtim. Për për këtë situatë të ngatërruar janë përgjegjës edhe ushtritë e diplomatëve nga BE dhe SHBA.

‘Dialogu i fqinjësisë’ i moderuar nga BE me shpenzime të mëdha që nga viti 2011 vështirë se i ka afruar dy ish-kundërshtarët e kohës së luftës. Edhe Marrëveshja e Ohrit, e cila u projektua me mbështetjen e SHBA në mars, nuk e ka lehtësuar situtatën: për shkak të lëmshit rreth zbatimit të saj, marrëdhëniet kanë tendencë që të përkeqësohen që atëherë.

Fajin e kanë dhe Prishtina dhe Beogradi

Prishtina dhe Beogradi janë fajtorë për përshkallëzimin aktual. Ishte presidenti i Serbisë, Vuçiç, ai që inkurajoi zyrtarët serbë në veri të Kosovës që të jepnin dorëheqjen dhe më pas të bojkotonin zgjedhjet e pjesshme lokale të urdhëruara nga Prishtina. Në të kundërt, ishte kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ai që insistoi në mbajtjen e zgjedhjeve pa vlerë. Komunat me shumicë serbe në veri morën kryetarë të rinj shqiptarë, të cilët u zgjodhën me vetëm disa qindra vota.

SHBA dhe BE mund t’i shmangnin trazirat e Zveçanit nëse do të kishin bërë presion për pjesëmarrjen e Serbisë në zgjedhje ose që zgjedhjet të shtyheshin në kohë dhe më me vendosmëri. Por në vend të kësaj, ata e njohën shprehimisht legjitimitetin e zgjedhjeve të pakuptimta.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Aksident i rëndë në Itali, 21 viktima dhe 40 të plagosur pasi autobusi ra mbi shina nga mbikalimi

Aksident i rëndë në Itali, 21 viktima dhe 40 të plagosur pasi autobusi ra mbi shina nga mbikalimi

Publikuar më 03.10.2023
Një aksident mjaft i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të ma...

Një aksident mjaft i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të marte në Mestre, një provincë e Venezia në Itali. Një autobus me njerëz të shumtë në bord doli nga rruga dhe ra mbi shinat e një hekurudhe aty pranë. Deri tani TG Com flasin për 21 të vdekur dhe 40 të plagosur. 2 prej viktimave janë […]

Lexo më shumë

Shkollat suedeze heqin kompjuterat dhe tabletat, rikthejnë librat dhe printerat

Shkollat suedeze heqin kompjuterat dhe tabletat, rikthejnë librat dhe printerat

Publikuar më 03.10.2023
Fillimi i vitit shkollor u shënua nga risi domethënëse në Su...

Fillimi i vitit shkollor u shënua nga risi domethënëse në Suedi, me nxënësit që gjetën libra të printuar në tavolina, në vend të tabletave që kishin përdorur deri para disa muajsh. Një ndryshim drejtimi i dëshiruar fort nga ministrja suedeze e Arsimit, Lotta Edholm, e cila mori detyrën 11 muaj më parë: “Studentët kanë nevojë […]

Lexo më shumë

PD denoncon ndryshimin e tarifave për ujin: Rritja e çmimit po kalon në heshtje, qytetarët e paguajnë dy herë

PD denoncon ndryshimin e tarifave për ujin: Rritja e çmimit po kalon në heshtje, qytetarët e paguajnë dy herë

Publikuar më 03.10.2023
Partia Demokratike denoncoi rritjen e çmimit të ujit për qyt...

Partia Demokratike denoncoi rritjen e çmimit të ujit për qytetarët. Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Mirela Karabina, në një deklaratë për mediat tha se uji, sipas saj është “reflektimi më i mirë i keqadministrimit, abuzimit dhe korrupsionit të politikëbërjes.” Karabina shprehet se qytetarët, “jo vetëm e paguajnë dy herë ujin, por përballen edhe me rritjen abuzive të […]

Lexo më shumë

“Nuk ka dritë në fund të tunelit” për Rrugën e Arbrit, BIRN: Qeveria nuk e di kur përfundon projekti

“Nuk ka dritë në fund të tunelit” për Rrugën e Arbrit, BIRN: Qeveria nuk e di kur përfundon projekti

Publikuar më 03.10.2023
Në një seancë dëgjimore në Komisionin e Ligjeve, zv.ministrj...

Në një seancë dëgjimore në Komisionin e Ligjeve, zv.ministrja e Infrastrukturës dhe kreu i ARRSH-së lanë të kuptohej se nuk e dinin se kur do të përfundonte tuneli i Murrizit, ndërsa iu shmangën përgjigjes për vazhdimësinë e kontratës koncesionare për rrugën e Arbrit. Dy zyrtarë të lartë të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë pranuan të […]

Lexo më shumë

U shpall në kërkim për vrasjen e xhaxhait dhe plagosjen e kushëririt, Gjovalin Guri flet nga arratia: S’kam lidhje, dua drejtësi!

U shpall në kërkim për vrasjen e xhaxhait dhe plagosjen e kushëririt, Gjovalin Guri flet nga arratia: S’kam lidhje, dua drejtësi!

Publikuar më 03.10.2023
Nga arratia Gjovalin Guri me lot në sy hedh poshtë dyshimet ...

Nga arratia Gjovalin Guri me lot në sy hedh poshtë dyshimet e policisë vendore të Shkodrës se është ai autori i vrasjes së xhaxhait Zef Guri dhe plagosjes së djalit të xhaxhait Gjin Guri, ngjarje e ndodhur në aksin Shosh-Kir në Dukagjin më 27 shtator. Gjovalin Guri rrëfen për News 24 se në momentin kur […]

Lexo më shumë

Ministria e Turizmit: 660 mijë italianë erdhën në Shqipëri deri në gusht, të dytët pas Kosovës

Ministria e Turizmit: 660 mijë italianë erdhën në Shqipëri deri në gusht, të dytët pas Kosovës

Publikuar më 03.10.2023
Italianët janë kthyer në grupin e dytë të turistëve që vizit...

Italianët janë kthyer në grupin e dytë të turistëve që vizituan më shumë Shqipërinë këtë vit duke regjistruar një numër prej rreth 660 mijë vizitorë deri në fund të gushtit. Në raport me një vit më parë italianet u rritën me 50 për qind në janar-gusht duke përbërë kështu 9.1 për qind të totalit. Të […]

Lexo më shumë

“Vrapo, mami ka vdekur!”, dëshmia tronditëse e fëmijëve për vrasjen e 35-vjeçares në Itali

“Vrapo, mami ka vdekur!”, dëshmia tronditëse e fëmijëve për vrasjen e 35-vjeçares në Itali

Publikuar më 29.09.2023
“Vrapo, Hajde, nëna ka vdekur”, këto ishin fjalët e vajzës s...

“Vrapo, Hajde, nëna ka vdekur”, këto ishin fjalët e vajzës së vogël të Klodiana Vefës, pasi gjeti nënën e saj të ekzekutuar në rrugë. Vajza e vogël lajmëroi vëllanë e saj 17 vjeç se mamaja e tyre nuk jetonte më. Nëna e dy fëmijëve, Klodiana Vefa u ekzekutua me plumb në kokë mbrëmjen e 28 shtatorit 2023 në mes […]

Lexo më shumë

Shqiptarja 35-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, vritet me plumb në kokë në Itali, shpallet në kërkim burri i saj

Shqiptarja 35-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, vritet me plumb në kokë në Itali, shpallet në kërkim burri i saj

Publikuar më 29.09.2023
Një krim i rëndë është regjistruar mbrëmë në Itali, ku një 3...

Një krim i rëndë është regjistruar mbrëmë në Itali, ku një 35-vjeçare shqiptare është vrarë në mes të rrugës me plumb në kokë. Mediat italiane raportojnë se viktimë e sulmit me armë ka mbetur Klodiana Vefa, me leje të rregullt qëndrimi, nënë e dy fëmijëve. Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 në provincën Casterlfiorentino të Firences, në rrugën […]

Lexo më shumë