×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nga mbijetesa në një familje abuzive, te tentativa për vetëvrasje dhe shndërrimi në një yll botëror të muzikës, Tina Turner, artistja që u shua si “Simply The Best”

Në intervistën e saj të fundit vetëm gjashtë javë para vdekjes së saj, Tina Turner tha se donte të mbahej mend si “Mbretëresha e Rock and Roll-it”.

Këngëtarja ikonike vdiq në shtëpinë e saj në Küsnach afër Cyrihut të Zvicrës, të mërkurën në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë dhe të paspecifikuar.

Përfaqësuesit e saj për media konfirmuan vdekjen e saj, duke thënë: “Me të bota humbet një legjendë muzikore dhe një grua model”.

Më 9 prill, në ato që besohet se janë komentet e saj të fundit publike, ajo i tha gazetës britanike “The Guardian” në intervistën e saj të fundit se si shpresonte që bota ta kujtonte atë – dhe se si ajo nuk kishte frikë nga vdekja.

“Si do të dëshironit të kujtoheshit?”, ishte pyetja e drejtuar nga The Guardian ndaj artistes.

“Si Mbretëresha e ‘Rock and Roll’-it. Si një grua që u tregoi grave të tjera se është në rregull të përpiqen për sukses sipas kushteve të tyre”, u përgjigj këngëtarja ikonike në intervistën e saj të fundit.

E pyetur se çfarë e ‘frikëson’ me plakjen e saj, ajo u përgjigj: “Asgjë. Kjo është aventura e plotë e jetës dhe unë e përqafoj dhe e pranoj çdo ditë me atë që sjell”.

E mprehtë si kurrë më parë, Turner bëri shaka nëse do të donte më shumë seks, para apo famë – duke thënë: ‘Në moshën time, a ka një alternativë tjetër?” dhe tregoi se si ajo po shijonte ‘anonimitetin në pension’.

Turner ka lënë pas dy nga katër djemtë e saj – dy prej të cilëve e paraprinë atë në vdekje – dhe bashkëshortin e saj 67-vjeçar, Erwin Bach. Dyshja u martuan në vitin 2013 pas afro 30 vitesh lidhje.

Ndër të parët që bëri homazhet ndaj saj ishte Mick Jagger, me të cilin ndau kiminë elektrizuese në skenë.

“Jam shumë i pikëlluar për ndarjen nga jeta të shoqes sime të mrekullueshme Tina Turner. Ajo ishte vërtet një interpretuese dhe këngëtare jashtëzakonisht e talentuar”.

“Ajo ishte frymëzuese, e ngrohtë, qesharake dhe bujare. Ajo më ndihmoi shumë kur isha i ri dhe nuk do ta harroj kurrë”, ka shkruar Jagger.

Dizajneri Giorgio Armani, me të cilin ishin miq të mirë, tha: “E dëgjova vdekjen e Tina Turnerit me trishtim dhe mosbesim: me energjinë e saj të pabesueshme ajo dukej e përjetshme. Muzika e saj sigurisht që është. Do të më mungojë një mike e madhe, të cilën edhe kam pasur kënaqësinë ta vesh shumë herë. Në jetë, ajo ishte sikur të ishte në skenë – energji e pastër. Jam thellësisht i pikëlluar”.

E lindur me emrin origjinal Anna-Mae Bullock në vitin 1939 në Brownsville, Tennessee, nga prindërit Zelma dhe Floyd Bullock, Turner kapërceu një fëmijëri të trazuar dhe martesë abuzive për t’u bërë një sensacion muzikor dhe interpretues legjendar në muzikën e zhanrit ‘rock and roll’.

Në fillim të të 20-ave, ajo krijoi famë me “Ike and Tina Turner Revue”, një grup i formuar me ish-bashkëshortin e saj.

Pas mbulesës së tyre të suksesit dhe lumturisë martesore, ajo duroi abuzim brutal gjatë gjithë martesës. Ata u divorcuan në vitin 1978.

Turner, e vendosur për të pasur sukses vetë dhe me katër djem për të rritur, habiti fansat dhe mediat duke folur publikisht për abuzimin që kishte përjetuar nga ish-bashkëshorti.

“Doja t’i ndaloja njerëzit të mendonin se Ike dhe Tina ishin kaq pozitivë, se ne ishim një ekip kaq i mrekullueshëm”, shpjegoi Turner në një dokumentar me të njëjtin emër.

Nga fillimi i viteve 80, ajo ishte një fuqi muzikore më vete, duke qëndruar krah për krah me yjet e rock-ut më të nderuar në botë.

Shfaqjet elektrizuese me Mick Jagger dhe David Bowie i vunë flakën suksesit të saj dhe ajo u nderua shpejt me çmime dhe një yll në ‘Hollywood Walk of Fame’.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Turner fitoi tetë çmime ‘Grammy’ nga 25 nominime dhe tri çmime ‘Grammy’ të përjetshme. Koncerti i saj i fundit në stadium ishte në Sheffield, Angli, në vitin 2009.

Vitet e fundit, ajo është përkujtuar nga Tina – “The Tina Turner Musical” – në West End të Londrës dhe në të gjithë SHBA-në.

Ajo mori pjesë në natën e hapjes në New York City në vitin 2019 dhe mahniti publikun me një performancë të shkurtër.

Vitet e fundit ajo ka jetuar e qetë me bashkëshortin e saj në Zvicër.
Një deklaratë shoqëruese në faqen e këngëtares të mërkurën në rrjetet sociale tha: “Me pikëllim të madh njoftojmë ndarjen nga jeta të Tina Turnerit”.

“Me muzikën e saj dhe pasionin e saj të pakufishëm për jetën, ajo magjepsi miliona fansa në mbarë botën dhe frymëzoi yjet e së nesërmes”.

“Sot i themi lamtumirë një shoqeje të dashur që na lë të gjithëve punën e saj më të madhe: muzikën e saj”.
“E gjithë dhembshuria jonë e përzemërt shkon për familjen e saj. Tina, do të na mungosh shumë”.

Ndërsa shkaku specifik i vdekjes së saj nuk është zbuluar, betejat e saj shëndetësore janë dokumentuar mirë.

Burri i saj Erwin i dhuroi asaj një nga veshkat e tij në vitin 2017 pas viteve të dështimit kronik të veshkave dhe një diagnoze me kancer.

Në kujtimet e saj, Turner lavdëroi Bach-un që i mësoi asaj ‘si të dashurojë pa hequr dorë nga ajo që është’.

“I japim njëri-tjetrit liri dhe hapësirë për të qenë individë në të njëjtën kohë që jemi çift”, ka shkruar këngëtarja në librin e saj.

“Erwin, i cili është një forcë e natyrës në të drejtën e tij, kurrë nuk ka qenë aspak i frikësuar nga karriera ime, talentet apo fama ime. Ai më tregon se dashuria e vërtetë nuk kërkon zbehjen e dritës sime në mënyrë që të shkëlqejë”, kishte shkruar ajo.

“Përkundrazi, ne jemi drita e jetës së njëri-tjetrit dhe duam të shkëlqejmë sa më shumë që të mundemi, së bashku”.

Fëmijëria e hershme e Turner në Brownsville, një qytet në Tenesi, ishte një fëmijëri modeste. Prindërit e saj ishin aksionerë me një martesë të paqëndrueshme që u bë aq e dhunshme, sa e ëma e mori atë të jetonte me gjyshen kur ajo ishte vetëm 11 vjeçe.

Në moshën 16-vjeçare, ajo u transferua në St. Louis, Misuri, ku u njoh me ish-bashkëshortin e saj, Ike Turner.
Ai e ftoi atë në skenë për të kënduar me grupin e tij dhe i bëri aq shumë përshtypje sa i ofroi menjëherë një vend të përhershëm.

Turner vazhdoi të niste një karrierë solo, duke u ndarë në mënyrë romantike dhe muzikore nga Ike për të arritur suksesin vetëm.

Në vitin 1969 – një vit pasi u përpoq të vriste veten me 50 pilula valium – asaj iu dha çmimi i saj i parë ‘Grammy’ për këngën “The Hunter”.

Vetëm kur u nda nga Ike në fund të viteve ’70 dhe kapërceu perspektivat e zymta të karrierës në Las Vegas që ajo filloi një rikthim të jashtëzakonshëm.

Turner ka lënë pas dy djem të rritur dhe bashkëshortin e saj Erwin Bach. Dyshja u martuan në vitin 2013 pas afro 30 vitesh lidhje.

Dy nga djemtë e saj i paraprinë në mënyrë tragjike në vdekje; në vitin 2018, djali i saj Craig, atëherë 59 vjeç, kreu vetëvrasje në një shtëpi në Los Angeles.

Në dhjetor të vitit të kaluar, djali i Turner, Ronnie, vdiq në moshën 62-vjeçare nga ndërlikimet e shkaktuara nga kanceri i zorrës së trashë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Mbetën të vrarë nga atentati në Memaliaj, publikohen fotot e kamerierit dhe klientit që dyshohet se u vranë gabimisht

Mbetën të vrarë nga atentati në Memaliaj, publikohen fotot e kamerierit dhe klientit që dyshohet se u vranë gabimisht

Publikuar më 21.07.2024
Dy personat në foto janë viktima të atentatit me armë zjarri...

Dy personat në foto janë viktima të atentatit me armë zjarri në Memaliaj. Të dy dyshohet se nuk kanë qenë objektivë të atentatit, dhe kanë mbetur viktimë nga breshëria e plumbave të kallashnikovit. Gledio Muka, 36 vjeç ishte kamarier në lokalin ku ndodhi atentati, ndërsa Marsel Çela, 37 vjeç ishte klient. Kamarieri mësohet se ka […]

Lexo më shumë

Trump flet për atentatin: Askush nuk më paralajmëroi, shërbimet sekrete mund të thonin mos dil 15 apo 20 minuta…

Trump flet për atentatin: Askush nuk më paralajmëroi, shërbimet sekrete mund të thonin mos dil 15 apo 20 minuta…

Publikuar më 21.07.2024
Prezantuesi i Fox News, Jesse Watters, realizoi një intervis...

Prezantuesi i Fox News, Jesse Watters, realizoi një intervistë me ish-presidentin Donald Trump për të diskutuar mbi atentatin e dështuar të javës së kaluar. Intervista, e cila do të shfaqet premierë në “Jesse Watters Primetime” të hënën, paraqiti si Trump ashtu edhe kandidatin e tij për nënpresident, JD Vance. Vance, i cili aktualisht shërben si […]

Lexo më shumë

Masakër në Memaliaj/ Klienti dhe kamarieri mbetën viktima të pafajshme të atentatit me tre të vrarë, ngjarja ndodhi afër mesnatës para bashkisë

Masakër në Memaliaj/ Klienti dhe kamarieri mbetën viktima të pafajshme të atentatit me tre të vrarë, ngjarja ndodhi afër mesnatës para bashkisë

Publikuar më 21.07.2024
Tre të vrarë dhe një i plagosur në gjendje të rëndë është bi...

Tre të vrarë dhe një i plagosur në gjendje të rëndë është bilanci i një atentati të ndodhur mbrëmjen e 20 korrikut 2024 që tronditi qytetin e Memaliajt. Ngjarja është shënuar rreth orës 23:20 në një lokal në lagjen nr.3, para godinës së Bashkisë Memaliaj. Shënjestër e atentatit ka qenë Shyqyri Kalemi, babai i Andrea Kalemit, […]

Lexo më shumë

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë tregon në Kuvend parapaskenat e sulmeve personale ndaj tij: Qëndrimi për udhëzimin e tarifave të Përmbaruesve Privat, arsyeja e kallëzimeve

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë tregon në Kuvend parapaskenat e sulmeve personale ndaj tij: Qëndrimi për udhëzimin e tarifave të Përmbaruesve Privat, arsyeja e kallëzimeve

Publikuar më 20.07.2024
Raportimi në Kuvend i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, ...

Raportimi në Kuvend i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka nxjerr një pah disa nga arsyet pse ky i fundit është sulmuar personalisht dhe kallëzuar nga Shoqata e Përmbaruesve Privat. Gent Sejko është pyetur nga deputetja e PS-së, Pranvera Resulaj për një vendim të vitit 2017 i miratuar nga Gazment Bardhi asokohe, ministër […]

Lexo më shumë

Shkoi në Strasburg si deputet i Parlamentit Evropian, rikthehet Fredi Beleri: S’më vjen keq që të shkoj në qeli

Shkoi në Strasburg si deputet i Parlamentit Evropian, rikthehet Fredi Beleri: S’më vjen keq që të shkoj në qeli

Publikuar më 20.07.2024
Mori pjesë në Parlamentin Europian, rikthehet në Shqipëri Fr...

Mori pjesë në Parlamentin Europian, rikthehet në Shqipëri Fredi Beleri. Ku i fundit u rikthye për pjesën e mbetur të dënimit. “Nuk më vjen keq që të shkoj në qeli”, tha ai. Kujtojmë se Drejtori i Burgjeve miratoi kërkesën 5-ditore për Belerin, në mënyrë që ai të bëjë paraqitjen e parë si deputet i PE. […]

Lexo më shumë

Mashtrimi me mikrokreditë, gjendet i vdekur njëri prej drejtuesve të shoqërisë, 45-vjeçari dyshohet se u hodh nga pallati në ndërtim

Mashtrimi me mikrokreditë, gjendet i vdekur njëri prej drejtuesve të shoqërisë, 45-vjeçari dyshohet se u hodh nga pallati në ndërtim

Publikuar më 20.07.2024
Pas skandalit me mikrokreditë, raportohet se ka kryer vetëvr...

Pas skandalit me mikrokreditë, raportohet se ka kryer vetëvrasje, shtetasi Olsi Ibro. Ai ishte në kërkim, si i dyshuar për skandalin për mashtrimet me mikrokreditë. Sipas informacioneve, Ibro, i ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga një pallat në Tiranë. Deri para pak kohësh ai kontrollonte bashkë me bashkëshorten e tij, Elda Ibro, institucionin e […]

Lexo më shumë

Hetuesit sigurojnë provat e forta. Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

Hetuesit sigurojnë provat e forta. Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

Publikuar më 20.07.2024
Një profil fillestar i njeriut që tentoi të vriste ish-presi...

Një profil fillestar i njeriut që tentoi të vriste ish-presidentin Donald Trump është përpiluar nga hetuesit federalë pas kryerjes së më shumë se 200 intervistave, duke shqyrtuar historinë e tij të telefonit dhe kërkimet në internet. Thomas Matthew Crooks ishte një i vetmuar, i zgjuar, modest, i cili shprehte një interes për armët dhe nuk […]

Lexo më shumë

Projektligji për rivlerësimin e pronave, sugjerohet shtyrje afatesh, ja kur pritet të hyjë në fuqi

Projektligji për rivlerësimin e pronave, sugjerohet shtyrje afatesh, ja kur pritet të hyjë në fuqi

Publikuar më 20.07.2024
Projektligji për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme për ...

Projektligji për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme për qytetarët dhe bizneset me një normë më të ulët tatimore nga sa është përcaktuar në ligj, është prezantuar dhe diskutuar në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë. “Në bazë të kontekstit të ri të çmimit të referencave që kanë ndryshuar në Tiranë dhe hartës së re të referencave që […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda