×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Serjan Repaj: Apolonia i hap dyert çdo talenti të ri

Serjan Repaj është lojtar profesionist i vërtetë i Skuadrës së I-rë të Apolonisë, me cilësi të shkëlqyera në organizim: i shpejtë, i mirë në lojën në ajër dhe i fortë në lojën një kundër një. Lojtar dhe djalë shembullor si në ndeshje e sidomos në stërvitje, civil dhe mjaft i paqëm, Serjani na dha një intervistë duke na përcjellë energjitë e tij pozitive.

Serjan Repaj

Serjan, ju jeni nga Shkodra, qytet me traditë dhe futboll të zhvilluar dhe një popull interesant e futbolldashës. Si u bëre lojtar profesionist futbolli? Nga nisi rrugëtimi juaj?

Karriera ime si futbollist nisi në moshën 9-vjeçare në ekipin e fshatit tim ku u rrita deri në moshën 12-vjeçare. Pastaj fillova me ekipet zinxhir të Vllaznisë aty ku pothuajse në çdo grupmoshë kena dalë kampion. Dy vitet e fundit të ekipive zinxhir kena fitu dy herë Kupën e Shqipërisë dhe një here kampionatin. Luajta në UEFA YOUTH LEAGUE, eksperienca më e bukur për një futbollist të ri. Në moshën 19-vjeçare debutova në ekipin e parë të Vllaznisë moment që nuk do ta harroj kurrë. Ishte andrra ime, por asht edhe andrra e çdo shkodrani.

Cila ishte pjesa më e vështirë e rrugëtimit tuaj për t’u bërë një futbollist profesionist?

Pjesa më e vështirë ishte momenti ku dola nga moshat në ekipin e parë dhe aty fillon dhe bahet ma e vështirë cdo gja.

Kush ka pasur ndikimin më të madh në karrierën tuaj?

Baba jem asht personi i vetëm që kishte besim dhe gjithmonë më jepte kurajo për të vazhduar përpara.

Cilat mendoni se janë  cilësitë më të rëndësishme për një futbollist të suksesshëm?

Mendoj se për nji futbollist profesionist cilësitë kryesore janë shpejtësia, teknika dhe të ketë vendosje të mirë taktike.

Kur keni ardhur te Klubi Apolonia dhe a ka qenë rrugëtim i mirë karriere pranë tij?

Te Apolonia erdha në vitin 2020, atëherë kur ekipi ishte në Superiore. Mendoj se kam ba një  lëvizje të mirë për të ardhmen time.

Çfarë mendoni se e dallon ekipin e Apolonisë nga ekipet e tjera?

Apolonia asht ekip që i hap dyert çdo talenti të ri dhe i jep mundësinë për t’u rrit në karrierë dhe për të ba hapa të mëdhenj, ndryshe nga ekipet tjera shiptare.

Çfarë vlerësoni më shumë këtu, trajnimin, atmosferën, kulturën e Klubit, trajtimin, skuadrën?

Trajnimi që i bahet lojtarëve me seriozitet nga drejtuesit dhe stafi i klubit.

Për cilën arritje në karrierën tuaj të futbollit jeni më krenar?

Krenar që kam vesh dy fanela me histori dhe kulturë në kampionatin shqiptare, atë të Vllaznisë dhe të Apolonisë.

Cila ishte gjëja më e vështirë që keni mësuar për të luajtur futboll?

Asgjë në futboll nuk është e lehtë, gjithçka duhet vlerësuar dhe përmirësuar çdo ditë.

Cila ishte këshilla më e mirë që dikush ju ka dhënë për të luajtur futboll?

Këshilla që kam marrë nga trajneri Kamarata, Nëse doni që të ecni para, duhet të kaloni limitet tuaja personale.

Cilat kanë qenë momentet më të këqija në karrierën e futbollit? Po më të mirat?

Momentet më të mira i kalova këtu në Fier vitin që Apolonia ishte në Superiore. Momenti më i keq që kam mësuar prej tij asht kartoni i kuq në ndeshjen e fundit të Superligës.

Si qëndroni në formë në periudhën jashtë sezonit?

Ne jemi profesionista dhe nuk rrimë asnjëherë pushim. Marrim programin që na jep trajneri dhe e zbatojmë me seriozitet.

Çfarë pengesash ju është dashur të kapërceni për të arritur këtu ku jeni sot në karrierën tuaj?

Pengesa më e madhe është jeta jashtë sportit e cila të tërheq, por duhet sakrificë e madhe ta lësh pas.

Si e trajtoni zhgënjimin pas një humbjeje?

Të them të drejtën i përjetoj pak keq humbjet nuk më dilet fare nga shtëpia derisa ta marr veten.

Si qëndroni të motivuar edhe kur rezultatet nuk ju ecin?

Eci gjithmonë me “pas vështirësisë vjen lehtësimi”.

Si arrini të qëndroni të përqendruar gjatë ndeshjeve të gjata ose kur loja nuk po shkon sipas mënyrës që ekipi juaj do?

Në raste të tilla mundohem gjithmonë që të jem i qetë dhe t’ju flas vetëm fjalë të mira shokëve sepse në futboll ka ndeshje të tilla që nuk të ecën.

A ndiqni ndonjë sport tjetër përveç futbollit? Nëse po, cilat?

Përveç futbollit nuk ndjek ndonjë sport tjetër të them drejtën.

Dimë se shumë futbollistë kanë bestytni për fitoren.  Ju keni ndonjë ritual apo bestytni para lojës?

Jo unë personalisht nuk merrem me këto gjëra, mbështetem vetëm te Zoti i madh dhe në asgjë tjetër.

Kush është futbollisti juaj i preferuar dhe pse?

Futbollisti im i preferuar është Sergio Ramos më pëlqen grinta që ka dhe roli i liderit që merr gjithmonë në fushën e lojës.

Cili është ushqimimi juaj  i preferuar para ndeshjes?

Nuk kam ndonjë preference, eci gjithmonë me dietën që jep doktori i ekipit

A keni ndonjë këshillë për prindërit, fëmijët e të cilëve luajnë futboll në Akademinë e Futbollit F.K. Apolonia?

Dua t’u them dicka të rëndësishme. Shpresoj që të vlejë kjo si këshillë. Mos i lini fëmijët që të ndikohen nga shoqëria jashtë futbollit dhe mbështetini dhe jepini zemër që të ndjekin ëndrrën e tyre.

Ku e shikon veten pas pas ca vitesh Serjan Repaj?

Dëshira ime është që të kap një kampionat jashtë Shqipërisë dhe besoj se me ndihmën e Zotit, në një të ardhme shumë të shpejtë do t’ia arrij.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Dua të shkojmë përtej grupit”, kreu i FSHF-së, Armand Duka zbulon yjet kuqezi, ja kush është zemra e ekipit

“Dua të shkojmë përtej grupit”, kreu i FSHF-së, Armand Duka zbulon yjet kuqezi, ja kush është zemra e ekipit

Publikuar më 23.11.2023
Shqipëria në “Euro2024” është një senasion edhe për mediat e...

Shqipëria në “Euro2024” është një senasion edhe për mediat evropiane, mbi të gjitha ato italiane, ku interesimi është edhe më i madh, për shkak se në Serie A aktivizohen pjesa më e madhe e legjionarëve. Armand Duka, kreu i FSHF-ës, në një intervistë për TuttomercatoWeb, u ndal në disa detaje, nga Sylvinjo e deri tek […]

Lexo më shumë

SHQIPËRIA KUALIFIKOHET NË EURO 2024, Kuqezinjtë barazojnë në Moldavi, nis festa shqiptare

SHQIPËRIA KUALIFIKOHET NË EURO 2024, Kuqezinjtë barazojnë në Moldavi, nis festa shqiptare

Publikuar më 17.11.2023
Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit p...

Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit për në Kampionatin Evropian që do të mbahet në Gjermani vitin e ardhshëm, pas barazimit 1-1 ndaj Moldavisë në udhëtim. Shqipëria ishte pothuajse gjatë tërë kohës më e mirë se kundërshtari duke pasur posedimin dhe rastet në anën e saj. Fillimi i ndeshjes ishte i zbehtë pa […]

Lexo më shumë

Dhimbje e madhe për Dwamena-n, lojtarët e Egnatias në rrjetet sociale: Ti do jesh gjithmonë kapiteni ynë!

Dhimbje e madhe për Dwamena-n, lojtarët e Egnatias në rrjetet sociale: Ti do jesh gjithmonë kapiteni ynë!

Publikuar më 11.11.2023
Raphael Dwamena ishte një nga lojtarët më të mirë të Egnatia...

Raphael Dwamena ishte një nga lojtarët më të mirë të Egnatias. Sulmuesi, fatkeqësisht ndërroi jetë ditën e sotme, teksa u rrëzua papritur në fushë gjatë takimit me Partizanin. Shokët e skuadrës nuk kanë hezituar për të shprehur dhimbjen e madhe, teksa disa prej tyre kanë bërë edhe postime në rrjete sociale. “U prehsh në paqe”, […]

Lexo më shumë

Ndarja nga jeta e sulmuesit të “Egnatia”-s, “F.K.Apolonia” dhe presidenti Kokëdhima shprehin ngushëllimet

Ndarja nga jeta e sulmuesit të “Egnatia”-s, “F.K.Apolonia” dhe presidenti Kokëdhima shprehin ngushëllimet

Publikuar më 11.11.2023
Një ngjarje tragjike tronditi sot futbollin shqiptar, gjatë ...

Një ngjarje tragjike tronditi sot futbollin shqiptar, gjatë ndeshjes së javës së 13-të të “Abissnet Superiore”, Egnatia-Partizani, kur sulmuesi 28-vjeçar Raphael Dwamena  i ekipit të “Egnatia”-s u rrëzua në fushë dhe ndërroi jetë në spital, edhe pas ndihmës mjekësore. “F.K Apolonia” dhe presidenti Koço Kokëdhima shprehin tronditjen e thellë për tragjedinë e ndodhur dhe i […]

Lexo më shumë

Ngjarje tragjike të gjatë ndeshjes së javës së 13-të të “Abissnet Superiore”, ndërron jetë sulmuesi i “Egnatia”-s

Ngjarje tragjike të gjatë ndeshjes së javës së 13-të të “Abissnet Superiore”, ndërron jetë sulmuesi i “Egnatia”-s

Publikuar më 11.11.2023
Një ngjarje rëndë tronditi sot futbollin shqiptar, kur, Rafa...

Një ngjarje rëndë tronditi sot futbollin shqiptar, kur, Rafael Duamena, humbi jetën në spital pas kolapsit në fushën e blertë. Lajmi u konfirmua nga burime pranë spitalit ku u dërgua sulmuesi pasi u rrëzua papritur pa ndjenja në fushë. Rafael Duamena mori ndihmën e parë mjekësore në fushë dhe u transportua me ambulancë në spital, […]

Lexo më shumë

Skandal në Korçë, sulmohet me gurë autobusi i futbollistëve të Tiranës pas takimit që doli në barazim

Skandal në Korçë, sulmohet me gurë autobusi i futbollistëve të Tiranës pas takimit që doli në barazim

Publikuar më 05.11.2023
Tirana nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 me Skënderbeun...

Tirana nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 me Skënderbeun në Korçë, në ndeshjen e Superligës. Një nga episodet më të rëndësishme të pjesës së parë erdhi në minutën e 26-të, kur Rashica fiton një penallti. Korçarët morën avantazhin, pasi Ardit Nikaj u tregua i saktë nga pika e bardhë e penalltisë. Bardheblutë shtojnë […]

Lexo më shumë

Lionel Messi fiton “Topin e Artë” për të tetën herë, plasin polemikat

Lionel Messi fiton “Topin e Artë” për të tetën herë, plasin polemikat

Publikuar më 31.10.2023
Lionel Messi është fitues i “Topit të Artë” për vitin 2023. ...

Lionel Messi është fitues i “Topit të Artë” për vitin 2023. Sulmuesi argjentinas bën për vete trofeun më të rëndësishëm individual për herë të tetë. Messi ia doli t’i mposhtë të gjithë, duke lënë mbrapa Erling Haaland apo edhe Kylian Mbappe. Kujtojmë që “pleshti” ndihmoi jashtëzakonisht shumë Argjentinën për të fituar Botërorin e Katarit, falë […]

Lexo më shumë

Shqipëria i shënon tre gola Çekisë dhe merr fitore të madhe, kuqezinjtë me një këmbë në EURO 2024

Shqipëria i shënon tre gola Çekisë dhe merr fitore të madhe, kuqezinjtë me një këmbë në EURO 2024

Publikuar më 12.10.2023
Shqipëria ka shënuar fitore ndaj Çekisë me rezultat 3-0 në n...

Shqipëria ka shënuar fitore ndaj Çekisë me rezultat 3-0 në ndeshjen eliminatore për Euro 2024. Çekët e kishin nisur më mirë ndeshjen duke rrezikuar që në start me Mojmir Chytil që gjuajti nga distanca, por Etrit Berisha ishte në vend. Shqipëria u lirua në lojë dhe arriti ta zhbllokojë ndeshjen në minutën e nëntë, kur […]

Lexo më shumë