×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Arrestimi i ish-agjentit të FBI-së për lidhje me rusët, shqiptari Agron Neza akuzon Berishën për shpifje

Agron Neza, qytetari shqiptaro-amerikan që përmendet në dosjen hetimore të ish-agjentit të FBI, Charles Mcgonigal, ka reaguar për akuzat në adresë të tij.

Neza thotë se paratë për të cilat akuzohet se i ka dhënë Mcgonigal nuk kanë lidhje me qeverinë shqiptare dhe as me kryeministrin Edi Rama.

Neza thotë se paratë janë dhënë për çështje personale dhe nuk lidhen me asnjë biznes apo afera. Ai i cilëson akuzat e ish-kryeministrit Berisha se paratë ishin për lobim të qeverisë kundër tij, si shpifje.

Agron Neza dhe Charles Mcgonigal

REAGIMI

Nuk kisha ndermend te merresha me Sali Ram Berishen dhe as me deklaratat e tij por po shof qe po e ben çorbe gjith median dhe publikun Shqiptar kudo qe eshte e ne te njejten kohe po mundohet te hedh balte.

Edhe ne Shtator te vitit te kaluar 2021 ne TV Syri ne nje emision te drejtuar nga njefare Peka qe nuk i kujtoj emrin, emrit tim ju kushtua me shum se 40 perqind e emisjonit duke sjell nje gazetar nga Kosova i quajtur Milaim Zeka duke shpifur ne menyren me te ulet pa asnje etike njerezore e aq me teper gazetarie. 

Desha te reagoj qe ateher ndaj Sali Berishes pasi shum miq te mi por edhe te Sali Berishes me than e ka nxit Saliu por edhe ndonje tjeter. 
Desha vetem t’i tregoj opinionit por dhe Milaimit e Sali Berishes qe Ali Iber Neza nje nga Themeluesit e Lidhjes Shqiptare te Prizerenit dhe Zevendes Komandant Heroit Sylejman Vokshi eshte Xhaxhai i gjyshit tim. Ali Ibra ka dy buste qe i jan ber ne nderim te figures se tij; njerin ne Gjakove dhe ne inagurim ka qen dhe Sali Berisha dhe tjetrin ne Tropoje ku eshte dhe vendlindja e Sali Berishes por ketu nuk mori pjese Saliu per arsye qe ai i di vet.

Babai im Bajram Neza qe Saliu e kishte nje nga miqte me te afert ka qene nje nga drejtuesit e Tropojes nga fillimi i viteve 70’ deri ne 1987 dhe diku ne 1983-1984 UDB-ja beri perpjekje per ta vrar pikerisht per patriotizmin e tij dhe dashurin qe kishte per Kosoven ku nuk rrinte pa e permend ne çdo aktivitet. 

Ndersa Une, Agron Bajram Neza, I akuzuari nga Milaimi dhe Berisha kam punuar ne vitet 1991-1992 ne Drejtorin e Zbulimit Shqiptar, ne sektorin e Kosoves duke dhene kontributin tim per çeshtjen e Kosove. Njerezit qe kan punuar me mua si ne Shqiperi dhe ne Kosove ne ato vite e dine.

Tani Po kthehem te ngjarjet e ketyre diteve ku Sali Ram Berisha me çfar flet po me nxjerr qe jam James Bondi Shqiptar qe nuk paskam lene gje pa bere.
Por po sqaroj si Sali Berishen nje shpifes ordiner qe per interesat e tij politike dhe personale eshte gati te shpife mbi gjithshka dhe te shkoj edhe me tej shpifjes nese mundet, ai ka rekorde te erreta ne lemin e shpifjes.

Po ashtu po sqaroj dhe gazetaret, opinionistet, analistet dhe Shqiptaret tan te dashur kudo qe jane dhe ky do te jet reagimi im i fundit se:

Me Kryeministrin e Shqiperise Edi Rama jam prezantuar diku ne vjeshten e vitit 2017 nepermjet mikut tim Charles Mcgonigal ish Drejtor i Zyres se Kunderspiunazhit te FBI-se per NY,ne ndertesen e Zyres se Kryeministrit, takim qe zgjati ndoshta me pak se dy minuta. Pas ketij takimi jam takuar dhe disa here te tjera dhe ne keto takime ka parur edhe njerez te tjere. Nuk mund te them qe KM i Shqiperise eshte miku im e as une miku i tij perveçse nje i njohur. Asnjehere me KM Rama nuk kam biseduar çeshtje biznesi dhe as parash e gjithashtu mund te them te njejten gje dhe per stafin e tij me te cilet mund te njifem sic njof dhe kam miq dhe te PD, PR, PSD, PL e te tjera parti ne Shqiperi.
Persa i perket problemit qe Sali Ram Berisha po flet duke shpifur se parate qe i kam dhen mikut tim Charles McGonigal jan para te KM Edi Rama apo njerezve te tij kjo kategorisht NUK ESHTE E VERTETE 
Jam i bindur qe KM Rama çeshtjen e dhenjes se parave e ka mesuar nga shtypi ne te njejten kohe qe e ka mesuar dhe Sali Berisha  dhe çdokush tjeter. Ketu perfundon çeshtja ne lidhje me parate qe une i kam dhene Charles McGonigal. 

Shpresoj qe Z.Rama te marr avokat nese nuk e ka marre akom dhe t’i drejtohet Gjykates per shpifje. 

E kam konsideruar te bej dhe vet nje gje te till ndaj Sali Berishes por fakti qe ai eshte Tropojan e une Tropojan po me pengon megjithse Saliu nuk ka uje ne sy ne ket aspekte se historite e Tropojes jane shume te hidhura fatkeqsisht.
Dhenien e atyre parave nga une te Charles McGonigal e kam nje çeshtje personale, para qe jane dhene nga une per te m’u kthyer nga Charles McGonigal dhe qe nuk ka te bej me asnje biznes apo afera siç i interpreton Sali Ram Berisha me qellim super dashakeqes e djallzor per interesat e tij qe ai i di mire.

Besoj kjo eshte e mjaftueshme dhe do ishte mire qe analiste, opinionista apo gazetaret ne Shqiperi pa marre parasysh nese i perkasin apo jo ndonje partie te mos nxitohen me konkluzione e te shprehen para kohe dhe te shpifin apo intrigojne per hir te dikujt dhe as per te rritur numrin e klikimeve , shikuesve apo lexuesve sepse detyra juaj eshte te pasqyroni realitetin i mire apo i hidhur qofte dhe nese nuk beni kete nuk do keni ndonje vlere.
Kam ndjekur lajmet e ketyre diteve dhe shum prej njerezve te medias jane me kembe ne toke dhe mend ne koke dhe pa emocione e tendenca dhe i falenderoj.

Ne fund, deshiroj te permend se ashtu siç thote dhe i nderuari ish– Presidenti Z.Ilir Meta “Me Qetesi dhe Dashuri”.
Çdo gje tjeter qe mund te flitet apo shkruhet ne lidhje me dhenjen e parave nga Une Agron Neza tek Mr.Charles McGonigal eshte thjesht trillim.

Agron Neza
New Jersey, 25 Janar 2023

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Përçarje” brenda PD-së së Alibeajt, dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, ja si janë ndarë anëtarët

“Përçarje” brenda PD-së së Alibeajt, dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, ja si janë ndarë anëtarët

Publikuar më 25.03.2023
Situata në kampin e Partisë Demokratike me kryetar të komand...

Situata në kampin e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn për paraqitjen e tyre në 14 maj nuk është e qetë. Sot Kolegji i Kryetarëve ka pasur diskutime mjaft të gjera ku ka mbizotëruar ideja ku kanë kërkuar që të ketë kandidatë në të gjitha bashkitë, ndërsa ka pasur dhe propozime për të […]

Lexo më shumë

Një tjetër krizë bankare globale në horizont?

Një tjetër krizë bankare globale në horizont?

Publikuar më 25.03.2023
Rënia e ”Silicon Valley Bank” në SHBA dhe kriza pasuese në ”...

Rënia e ”Silicon Valley Bank” në SHBA dhe kriza pasuese në ”Credit Suisse” shkaktuan frikën e infektimit, por ndërsa qeveritë evropiane dhe institucionet financiare po monitorojnë nga afër situatën, nuk duket gjithçka e zymtë. Në fillimjavë, liderët politikë dhe financiarë evropianë lëvizën për të forcuar besimin e konsumatorëve pas krizës në ”Credit Suisse”, banka e […]

Lexo më shumë

“Shkrumb e hi”, pamje nga droni pas zjarrit të madh që shkatërroi “Elkos Center” në Pejë

“Shkrumb e hi”, pamje nga droni pas zjarrit të madh që shkatërroi “Elkos Center” në Pejë

Publikuar më 25.03.2023
Një zjarr i madh në orët e mëngjesit ka përfshirë një objekt...

Një zjarr i madh në orët e mëngjesit ka përfshirë një objekt në Pejë. Siç mëson Telegrafi bëhet fjalë për objektin ish Zastava, fabrika e auto-pjesëve, tani që është ELKOS Center, në Pejë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për rajonin e Pejës, Fadil Gashi tha: “Një depo prapa kompanisë së ELKOS-it është përfshirë nga zjarri, […]

Lexo më shumë

Ndjekje si në filma/ Policia parandalon vjedhjen me armë në banesën e biznesmenit në Lushnje, 3 autorët largohen me shpejtësi, mjeti del nga rruga dhe…

Ndjekje si në filma/ Policia parandalon vjedhjen me armë në banesën e biznesmenit në Lushnje, 3 autorët largohen me shpejtësi, mjeti del nga rruga dhe…

Publikuar më 25.03.2023
Policia e Lushnjes ka arritur të parandalojë një grabitje me...

Policia e Lushnjes ka arritur të parandalojë një grabitje me armë që dyshohet se do të bëhej në banesën e një biznesmeni në Lushnje. Si rezultat janë identifikuar dhe shpallur në kërkim tre autorët, R. Ç., F. T. dhe B. M. Në vendin e quajtur “Rotondo e Çermës”, punonjësit e Policisë kanë lokalizuar automjetin e […]

Lexo më shumë

Vranë policin malazez, dënohen me nga 40 vite burg nëna me 2 djemtë shqiptarë më Podgoricë

Vranë policin malazez, dënohen me nga 40 vite burg nëna me 2 djemtë shqiptarë më Podgoricë

Publikuar më 25.03.2023
Dënohen tre shtetas shqiptarë për vrasjen gjakftohtë të një ...

Dënohen tre shtetas shqiptarë për vrasjen gjakftohtë të një polici që tronditi Malin e Zi në vitin 2019. Luan, Nure dhe Lulzim Hasanaj, nëna me dy djemtë u dënuan me nga 40 vjet burg nga Gjykata e Lartë e Podgoricës për vrasjen e policit Milutin Lekovic. Të tre akuzoheshin për vrasje në bashkëpunim, pavarësisht se […]

Lexo më shumë

Shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut, arrestohet 44-vjeçari, i sekuestrohen para dhe 80 doza lëndë narkotike

Shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut, arrestohet 44-vjeçari, i sekuestrohen para dhe 80 doza lëndë narkotike

Publikuar më 25.03.2023
Një 44-vjeçar është vënë në pranga nga policia e Tiranës, pa...

Një 44-vjeçar është vënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut. Shërbimet e Komisariatit Nr. 2, e kanë lokalizuar dhe ndaluar këtë shtetas, në zonën e ish-Bllokut, të cilit gjatë kontrollit fizik, i gjetën 51 gram lëndë narkotike kokainë, të ndarë në 80 doza, gati për shitje dhe shuma […]

Lexo më shumë

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Publikuar më 25.03.2023
Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigoz...

Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin tregon në detaje se si Ukraina planifikon ta rikthejë Krimenë. Ai është aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur hartën e gadishullit të aneksuar në vitin 2014, duke shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase. Prigozhin mund të ketë të drejtë, […]

Lexo më shumë

“Përdhunoi 17-vjeçaren, u dënua me 3 vjet shërbim prove”/ BIRN: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri poshtëron viktimat

“Përdhunoi 17-vjeçaren, u dënua me 3 vjet shërbim prove”/ BIRN: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri poshtëron viktimat

Publikuar më 25.03.2023
Në 16 mars të këtij viti policia në Durrës arrestoi Neralt B...

Në 16 mars të këtij viti policia në Durrës arrestoi Neralt B, një 23-vjeçar i dënuar me vendim të formës së prerë në qershor 2022 për përdhunim. Policia njoftoi se i riu do duhej të vuante rreth 2 vjet e 7 muaj burg për një ngjarje të ndodhur në gusht 2020, kur ai përmes kërcënimit […]

Lexo më shumë