×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ai miu i kanaleve dhe xhuxhi hormonal”, zbulohen bisedat poshtëruese ndaj Messit nga ish-drejtuesit e Barcelonës

Sulme të ashpra, ofendime të vërteta drejtuar Lionel Messit nga ish-drejtuesit e Barcelonës. Kjo është ajo që del nga disa biseda të përgjuara nga policia katalanase dhe të publikuara nga “Sport”, që datojnë në fillim të vitit 2021, kur argjentinasi po hynte në muajt e fundit të kontratës me katalanasit. Shtatë herë fituesi i Topit të Artë etiketohet si “miu i kanalizimeve” dhe “xhuxhi hormonal”, ku akuzohet se ka vendosur një diktaturë të brendshme brenda klubit në lidhje me politikat e transferimit dhe rinovimit.

Protagonistët e bisedave në Whatsapp janë ish-presidenti Josep Maria Bartomeu, ish-CEO Oscar Grau, drejtori financiar Pancho Schroder, drejtori i Strategjisë dhe Inovacionit Javier Sobrino dhe menaxherë të tjerë si Jordi Moix, Oriol Tomas dhe David Bellver. Megjithatë, më elokuenti nga të gjithë është Roman Gomez Ponti, në atë kohë krehu i shërbimeve ligjore të Barçës, nga pajisjet elektronike të të cilit rrjedhin përgjimet e Mosses d’Esquedra.

Shkëmbimet e mendimeve për grupin , ndizen në një mënyrë të veçantë në ditën kur gazeta “El Mundo” publikon detajet e kontratës së Messit. Është janari i vitit 2021 dhe epoka e Bartomeu tashmë ka përfunduar disa muaj më parë.

Roman Gomez Ponti dhe Messi

“Barto, nuk mund të jesh kaq i sjellshëm me këtë miun e kanalizimeve. Klubi i dha atij gjithçka dhe ai na e shpërbleu duke vendosur një diktaturë nënshkrimesh, transferimesh, rinovimesh, sponsorësh. Ai nuk ishte i gatshëm të ulte rrogën e tij në kohën e pandemisë, madje tha që as Suarezit dhe Jordi Albës. Dhe mbi të gjitha akumulimi i shantazheve dhe vrazhdësisë që klubi dhe ne që punojmë për të kemi pësuar nga ky xhuxh hormonal që ia ka borxh jetën Barcelonës”, tha Ponti në drejtim të ish-presidentit.

Ish-kreu i shërbimeve ligjore Blaugrana më pas zbulon se Messi në vitin 2020 do të kishte bërë presion që të mos ulte pagën e tij dhe të mikut të tij Suarez: “Kur gjërat shkojnë keq (referenca është në vitin e shpërthimit të pandemisë) ju merrni mesazhin mitik: ‘President, uli rrogat e të tjerëve, por mos më prek mua dhe Luisin’. Le të shpresojmë që ai të kalbet mes indiferencës së njerëzve, që është gjëja më e keqe që mund t’i ndodhë”.

Bartomeu nuk distancohet nga kolegu i tij : “Jam dakord për shumë gjëra, por Barça është e para dhe ky lloj artikulli (ai i El Mundo) dëmton imazhin e klubit”. Në bisedë ngrihet dyshimi se ka qenë presidenti aktual Joan Laporta ai që ka nxjerrë në media të dhënat nga kontrata e Messit, edhe pse Bartomeu nuk është plotësisht i bindur. “Ne e kemi dëgjuar Leon shumë herë, jo gjithmonë, por shumë herë”, vazhdon ish-numri një, i cili përdor tone padyshim më të qeta. “Kjo kontratë pa një pandemi do të ishte plotësisht e pranueshme”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Dy finalistët e Euro 2024, Spanja dominon në historinë e evropianëve, Anglia kërkon trofeun për të parën herë

Dy finalistët e Euro 2024, Spanja dominon në historinë e evropianëve, Anglia kërkon trofeun për të parën herë

Publikuar më 12.07.2024
Spanjë-Angli do të jetë finalja e madhe e Euro 2024. Evropia...

Spanjë-Angli do të jetë finalja e madhe e Euro 2024. Evropiani i Gjermanisë do të mbyll siparin ditën e djelë, në 14 Korrik, në sfidën që do të luhet në Olympiastadion të Berlinit. 30 ditë të një aventure të jashtëzakonshme, ku në Gjermani nuk është folur për asgjë tjetër veçse futbollit. Nga 24 skuadrat pjesëmarrëse, […]

Lexo më shumë

Shuhet legjenda e futbollit shqiptar, Bejkush Birçe ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare

Shuhet legjenda e futbollit shqiptar, Bejkush Birçe ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare

Publikuar më 30.06.2024
Futbolli shqiptar është në zi, pasi është ndarë nga jeta leg...

Futbolli shqiptar është në zi, pasi është ndarë nga jeta legjenda e futbollit Bejkush Birçe. Birçe, një nga emrat më të mëdhenj të futbollit shqiptar, dha kontribut si lojtar dhe trajner i Kombëtares, ndërkohë që ishte edhe zëvendëspresident i FSHF. Birçe e kaloi karrierën e tij si futbollist te Partizani, ndërkohë që e drejtoi më […]

Lexo më shumë

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Publikuar më 08.06.2024
Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezin...

Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezinjtë udhëtuan pasditen e sotme nga Grac-i i Austrisë drejt Dusseldorfit, duke u bërë e para skuadër finaliste e Europianit që zbarkon në Gjermani. Menjëherë sapo mbërritën në aeroportin e Dusseldorfit, kuqezinjtë u pritën në një atmosferë fantastike. Ambadadorja e Shqipërisë në Gjermani, Adia Sakiqi, zyrtarë të UEFA-s, […]

Lexo më shumë

Silvinjo publikon listën e Kombëtares me emrat e 26 lojtarëve për Kampionatin Europian “Gjermani 2024”

Silvinjo publikon listën e Kombëtares me emrat e 26 lojtarëve për Kampionatin Europian “Gjermani 2024”

Publikuar më 08.06.2024
Shqipëria është gati për Kampionatin Europian “Gjermani 2024...

Shqipëria është gati për Kampionatin Europian “Gjermani 2024”. Kuqezinjtë kanë mbyllur me sukses përgatitjet në qendrën stërvitore të Stegersbah të Austrisë ku zhvilluan edhe dy ndeshje miqësore në “Haladas Sportkomplexum” ndaj Lihtenshtejnit dhe Azerbajxhanit. Pasditen e sotme kuqezinjtë do të udhëtojnë drejt Dortmundit aty ku do të akomodohen në kampin bazë gjatë ditëve të qëndrimit […]

Lexo më shumë

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Publikuar më 27.05.2024
Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publi...

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publike listën e emrave të futbollistëve që ka grumbulluar për fazën përgatitore të Euro 2024 dhe pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Ashtu siç pritej, lista është përbërë kryesisht nga emrat e futbollistëve që kanë marrë pjesë aktive në kualifikueset e Europianit dhe siguruan biletën e kuqezinjve për këtë […]

Lexo më shumë

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta legjenda Franc Bekenbauer

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta legjenda Franc Bekenbauer

Publikuar më 08.01.2024
Ditët e para të vitit 2024 kanë sjellë lajmin e trishtueshëm...

Ditët e para të vitit 2024 kanë sjellë lajmin e trishtueshëm për futbollin botëror: Legjenda e futbollit, Franc Bekenbauer, është ndarë nga jeta sot në moshën 78-vjeçare! Ish-futbollisti, trajneri e drejtuesi i njohur sportiv gjerman, i cili mbajti për shumë vite nofkën “Kaizeri”, është ndarë nga jeta të dielën, por lajmi u bë zyrtar vetëm […]

Lexo më shumë

“Dua të shkojmë përtej grupit”, kreu i FSHF-së, Armand Duka zbulon yjet kuqezi, ja kush është zemra e ekipit

“Dua të shkojmë përtej grupit”, kreu i FSHF-së, Armand Duka zbulon yjet kuqezi, ja kush është zemra e ekipit

Publikuar më 23.11.2023
Shqipëria në “Euro2024” është një senasion edhe për mediat e...

Shqipëria në “Euro2024” është një senasion edhe për mediat evropiane, mbi të gjitha ato italiane, ku interesimi është edhe më i madh, për shkak se në Serie A aktivizohen pjesa më e madhe e legjionarëve. Armand Duka, kreu i FSHF-ës, në një intervistë për TuttomercatoWeb, u ndal në disa detaje, nga Sylvinjo e deri tek […]

Lexo më shumë

SHQIPËRIA KUALIFIKOHET NË EURO 2024, Kuqezinjtë barazojnë në Moldavi, nis festa shqiptare

SHQIPËRIA KUALIFIKOHET NË EURO 2024, Kuqezinjtë barazojnë në Moldavi, nis festa shqiptare

Publikuar më 17.11.2023
Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit p...

Kombëtarja e Shqipërisë ka siguruar biletën e kualifikimit për në Kampionatin Evropian që do të mbahet në Gjermani vitin e ardhshëm, pas barazimit 1-1 ndaj Moldavisë në udhëtim. Shqipëria ishte pothuajse gjatë tërë kohës më e mirë se kundërshtari duke pasur posedimin dhe rastet në anën e saj. Fillimi i ndeshjes ishte i zbehtë pa […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda