×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kolumbia përgatit mision për të marrë thesarin me “vlerë të pallogaritshme” nga anija legjendare spanjolle ‘San Jose’, e mbytur 3 shekuj më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi të premten (23/2) misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në vitin 1708 ndërsa mbante ar, argjend dhe smerald që vlerësohen të vlejnë miliarda dollarë.

Mbytja, e cila ndodhi 316 vjet më parë, u zbulua në vitin 2015, megjithëse vendndodhja e saktë është një sekret shtetëror dhe shpesh quhet “grali i shenjtë” i mbytjeve të anijeve dhe është objekt polemikash sepse ka vlerë arkeologjike dhe ekonomike.

Midis prillit dhe majit do të nisë ekspedita me robotin nënujor

Ministri i Kulturës, Juan David Correa, i tha AFP-së se më shumë se tetë vjet pas zbulimit të rrënojave në brigjet e Kolumbisë, një robot nënujor do të dërgohet për të rimarrë një pjesë të thesarit të tij.

In 1708, a gold, silver, and precious jewel-laden Spanish galleon, the San José, was sunk just south of the Colombian coast in 1708 by the British Royal Navy squadron. 316 years later, the Colombian government plans to raise the sunken treasure.https://t.co/y5jCOxitOw

— craig ling (@craigling10) February 27, 2024

Midis prillit dhe majit, roboti do të marrë disa objekte nga “sipërfaqja e galerisë” për të parë “çfarë ndodh me ta kur dalin nga uji dhe për të kuptuar se çfarë mund të bëjmë” për të rikuperuar thesaret e mbetura, shpjegoi Ministri i Kolumbinë.

Operacioni do të kushtojë më shumë se 4.5 milionë dollarë dhe roboti do të punojë në një thellësi prej 600 metrash për të hequr objekte të tilla si qeramika, copa druri dhe predha “pa ndryshuar apo shkatërruar rrënojat”, tha Correa për AFP.

Vendndodhja e ekspeditës po mbahet sekret për të mbrojtur – nga gjuetarët keqdashës të thesareve – atë që konsiderohet si një nga gjetjet më të mëdha arkeologjike në histori.

Plani i misionit – Si do të bëhet

Në fillim, qeveria kolumbiane nuk ka ndërmend të punojë me kompani private, tha Alena Caicedo Fernandez, drejtore e përgjithshme e Institutit Kolumbian të Arkeologjisë dhe Historisë (ICANH).

Herman Leon Rincon, një admiral i flotës dhe oqeanografisë, u tha gazetarëve se sistemi robotik do të lidhej me një anije të marinës.

Nga atje, duke përdorur kamera dhe duke mbajtur një regjistrim të detajuar të lëvizjeve të tij, roboti do të lidhet me një satelit në orbitë gjeostacionare. Sistemi robotik u ble nga Kolumbia në vitin 2021 dhe ka aftësinë të zbresë në një thellësi deri në 1500 metra.

Pse mbytja është e diskutueshme

Misioni për të rikuperuar thesarin e rrënojave vjen ndërsa Gjykata e Përhershme e Arbitrazhit të OKB-së shqyrton një mosmarrëveshje ligjore midis Kolumbisë dhe kompanisë së shpëtimit me bazë në SHBA Sea Search Armada, e cila pretendon se zbuloi rrënojat e para mbi 40 vjet më parë.

Kompania po kërkon 10 miliardë dollarë, sa gjysma e vlerës së vlerësuar të thesarit të mbytjes.

Në qershor 2022, Kolumbia tha se një automjet me telekomandë arriti 900 metra nën sipërfaqen e oqeanit, duke treguar imazhe të reja të rrënojave.

Videoja tregoi pamjen më të mirë të thesarit të gjetur në San Jose, duke përfshirë shufra ari dhe monedha, topa të prodhuar në Sevilje në 1655 dhe një darkë kineze të paprekur.

Në atë kohë, Reuters raportoi se droni zbuloi gjithashtu dy rrënoja të tjera në zonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

Publikuar më 19.04.2024
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komit...

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar tha se problemi kryesor në PL nuk është Monika Kryemadhi, por janë disa persona që sipas tij kanë përdorur lidhjen mes saj dhe Metës për të mos marrë përgjegjësi. Edhe njëherë, Meta tha se Partia e Lirisë do ketë demokraci maksimale, duke […]

Lexo më shumë

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

Publikuar më 19.04.2024
I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David...

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner në një intervistë për Zërin e Amerikës është pyetur edhe për qëndrimin e SHBA për personat e shpallur non grata dhe më konkretisht me grupin parlamentar demokrat të rikompozuar. Wisner u shpreh se qëndrimi i amerikanëve nuk ka ndryshuar dhe se ata vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Publikuar më 19.04.2024
Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në pr...

Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në prokurori në lidhje me humbjen e një hardisku të pamjeve të kamerave të sigurisë në zyrat e partisë, deputetja Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij, thotë se e gjitha është një fantazi e krijuar nga një grup njerëzish, të cilët nga rrogëtarë në […]

Lexo më shumë

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Publikuar më 18.04.2024
Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i...

Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i cili u zhduk nga zona e ish-kënetës në Durrës, pasi nëna e tij e kishte lënë të kalonte disa orë me gjyshërit e tij.  Policia nuk ka asnjë të re nga kërkimet, ndërsa njofton se është arrestua Rexhep Gjuni, gjyshi i të miturit. […]

Lexo më shumë

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Publikuar më 18.04.2024
Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparla...

Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Në shkresën e siguruar nga BalkanWeb thuhet se Nikolla ka shpërdoruar detyrën e kryetares së Parlamentit. Kallëzimi në fjalë bëhet pas revokimit të vendimit të Bashës nga ana e Bardhit, që rikthehu në grupin e PD-së deputetët e përjashtuar. “Ka cënuar në mënyrë të vazhdueshme […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Publikuar më 16.04.2024
Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësi...

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës, raporton Gazeta Express. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin e Europës i ka hedhur poshtë disa amandamente tjera që u propozuan nga delegacioni serb dhe […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Publikuar më 16.04.2024
Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetar...

Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të Himarës dhe bashkëpunëtorit të tij Pandeli Kokaveshi, Gjykata e Posacme rrëzon dy nga argumentat më të forta të mbrojtjes. Sipas Balkanweb avokatët pretendonin se Arsen Rama, i infiltruari i policisë nuk ndodhej në territorin e Himarës, kur pretendohet se ka patur takime me […]

Lexo më shumë