×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bosi shqiptar i kokainës me “shumicë” i dënuar me 14 vite burg në Britani nuk ia del t’i shmanget deportimit në Shqipëri

Një bos shqiptar i trafikut të drogës dhe i burgosur do të deportohet nga Britania e Madhe pasi gjyqtarët vendosën se kërcënimi i tij ndaj sigurisë publike tejkalonte pretendimin e tij për të drejtat e njeriut në një rast testimi. Neritan Kolludra, 40 vjeç, kreu i një grupi të krimit të organizuar shqiptar, u dënua me 14 vjet e katër muaj burg në dhjetor 2019 për furnizimin e kokainës me “me shumicë”.

Ministrat kërkuan ta dëbonin atë dy vjet më vonë, por Kolludra, të cilit i ishte dhënë qëndrimi i përhershëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe kishte një grua dhe tre fëmijë në vend – pretendoi se kjo do të ishte një shkelje e të drejtës së tij për një familje sipas Konventës Evropiane të të Drejtave të Njeriut. (GJEDNJ).

Megjithatë, në një vendim që mund të përbënte një precedent për qindra të burgosur të tjerë që përballen me dëbim, dy gjyqtarë në gjykatat e ulëta dhe të sipërme të imigracionit vendosën se ndikimi i dëbimit në jetën e tij familjare ishte “më shumë se rreziku serioz i kryerjes së një vepre penale”. Ai do të vuajë pjesën tjetër të dënimit në një burg shqiptar. Ai pason futjen e ligjeve të reja për të lehtësuar dëbimin e kriminelëve të huaj që synojnë trajtimin e krizës së mbipopullimit në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar. Alex Chalk, Sekretari i Drejtësisë, tha: “Kriminelët e huaj duhet të vuajnë dënimet e tyre jashtë shtetit kudo që të jetë e mundur – jo në burgjet britanike në kurriz të taksapaguesve. “Ligjet tona të reja na lejojnë të dëbojmë më herët të burgosurit e huaj dhe marrëveshja e nënshkruar me Shqipërinë përshpejton ndjeshëm largimet në atë vend”.

Marrëveshje për transferimin e të burgosurve të rrezikshëm

Z. Chalk ka arritur një marrëveshje me Shqipërinë ku do të duhen 200 nga të burgosurit e saj më të rrezikshëm për të vuajtur dënimin me një fraksion të kostos nëse do të mbeten në MB. Ai kërkon gjithashtu marrëveshje të ngjashme me Poloninë dhe Rumaninë. Të tre vendet përbëjnë pothuajse një të tretën e të gjithë të burgosurve të huaj, të cilët aktualisht janë 10,441 persona, ekuivalente me 13 për qind të totalit prej 89,000. Ata i kushtojnë taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar 470 milionë funte në vit për t’u akomoduar.

Marrëveshja e transferimit me Shqipërinë është ndër masat e qeverisë për të shmangur mbarimin e hapësirës në burgje, duke përfshirë një skemë të lirimit të parakohshëm ku shkelësit e huaj të burgosur deportohen 18 muaj përpara se të lirohen. Qeveria gjithashtu planifikon të dëbojë dhe ndalojë hajdutët e huaj të dyqaneve, hajdutët dhe tregtarët e drogës në vend që t’i ndjekë penalisht ata.

Kolludra hyri ilegalisht në Britani në 1998 duke përdorur një emër dhe kombësi të rreme për të kërkuar azil. Ai u refuzua dhe u kthye në Shqipëri në vitin 2005. Por më pas ai tregoi se kishte të drejtë të qëndronte si bashkëshorti i një shtetasi lituanez në Mbretërinë e Bashkuar. Pavarësisht se u dënua për vepra penale që çuan në një përpjekje të dështuar të qeverisë për ta dëbuar atë, Kolludrës iu dha një kartë qëndrimi e përhershme si bashkëshorti i një shtetasi të ZEE-së në vitin 2011.

Pasi u burgos për veprat penale të drogës në vitin 2019 dhe u përball me dëbimin, ai argumentoi se do t’i mohoheshin vizitat e rregullta në burg nga fëmijët dhe gruaja e tij. Ai gjithashtu do të transferohej në një burg të hapur, i cili do të ofronte mundësinë për të kaluar kohë me familjen e tij. Megjithatë, gjykatësit vendosën se dëbimi i tij ishte “proporcional” për shkak të seriozitetit të shkeljes së tij dhe kërcënimit të vazhdueshëm ndaj sigurisë publike.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

Publikuar më 19.04.2024
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komit...

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar tha se problemi kryesor në PL nuk është Monika Kryemadhi, por janë disa persona që sipas tij kanë përdorur lidhjen mes saj dhe Metës për të mos marrë përgjegjësi. Edhe njëherë, Meta tha se Partia e Lirisë do ketë demokraci maksimale, duke […]

Lexo më shumë

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

Publikuar më 19.04.2024
I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David...

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner në një intervistë për Zërin e Amerikës është pyetur edhe për qëndrimin e SHBA për personat e shpallur non grata dhe më konkretisht me grupin parlamentar demokrat të rikompozuar. Wisner u shpreh se qëndrimi i amerikanëve nuk ka ndryshuar dhe se ata vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Publikuar më 19.04.2024
Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në pr...

Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në prokurori në lidhje me humbjen e një hardisku të pamjeve të kamerave të sigurisë në zyrat e partisë, deputetja Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij, thotë se e gjitha është një fantazi e krijuar nga një grup njerëzish, të cilët nga rrogëtarë në […]

Lexo më shumë

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Publikuar më 18.04.2024
Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i...

Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i cili u zhduk nga zona e ish-kënetës në Durrës, pasi nëna e tij e kishte lënë të kalonte disa orë me gjyshërit e tij.  Policia nuk ka asnjë të re nga kërkimet, ndërsa njofton se është arrestua Rexhep Gjuni, gjyshi i të miturit. […]

Lexo më shumë

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Publikuar më 18.04.2024
Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparla...

Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Në shkresën e siguruar nga BalkanWeb thuhet se Nikolla ka shpërdoruar detyrën e kryetares së Parlamentit. Kallëzimi në fjalë bëhet pas revokimit të vendimit të Bashës nga ana e Bardhit, që rikthehu në grupin e PD-së deputetët e përjashtuar. “Ka cënuar në mënyrë të vazhdueshme […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Publikuar më 16.04.2024
Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësi...

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës, raporton Gazeta Express. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin e Europës i ka hedhur poshtë disa amandamente tjera që u propozuan nga delegacioni serb dhe […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Publikuar më 16.04.2024
Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetar...

Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të Himarës dhe bashkëpunëtorit të tij Pandeli Kokaveshi, Gjykata e Posacme rrëzon dy nga argumentat më të forta të mbrojtjes. Sipas Balkanweb avokatët pretendonin se Arsen Rama, i infiltruari i policisë nuk ndodhej në territorin e Himarës, kur pretendohet se ka patur takime me […]

Lexo më shumë