×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Anglezët me sytë nga vendi ynë: Kujt i duhet Ruanda, kur kemi Shqipërinë?!

Ndërsa ngre një çadër për t’u mbrojtur nga shiu rrebesh, drejtori i portit të vogël të Shëngjinit afrohet pranë një hapësire me baltë pas kalatës dhe i shpjegon gazetarit britanik të The Times, se si ky territor do të ndihmojë në zgjidhjen e problemit të emigrantëve drejt Italisë.

“Ky është vendi ku italianët do të ndërtojnë qendrën e tyre të përpunimit të emigrantëve,” janë fjalët e Sandër Marashit për The Times, “ajo do të mbulojë mbi 3000 m2, por nuk do të ndikojë në aktivitetin e portit” thotë ai.

Marashi citohet edhe teksa përsërit për gazetarin britanik të njëjtat formula që dëgjohen nëpër komunikimet e kryeministrit Rama për mediat italiane. “Është kënaqësi për që ndihmojmë pasi kjo është ajo që bëjnë për njëri tjetrin partnerët evropianë”.

Me këto fjalë të Marashit nga Lezha nis shkrimi në të cilën britanikët shfaqin interes për një vend tjetër të depozitimit të emigrantëve afrikanë më pak problematik se Ruanda. Qeveria britanike e drejtuar nga Rishi Sunak ka hasur në vështirësi për marrëveshjen me Ruandën, pasi gjykata e rrëzoi paktin e parë të nënshkruar mes Rishi Sunak dhe Pol Kagame.

Në këtë situatë, kur shohin se Italia e ka gjetur “Ruandën” e saj për 36,000 emigrantë në vit gazetari britanik ngre pyetjen: kujt i duhet Ruanda kur kemi Shqipërinë?

The Times citon Belind Këlliçin si një zë opozitar. As ai nuk shprehet kundër thelbit të  marrëveshjes, por citohet të flasë për mungesën e transparencës dhe arrogancën e Ramës.

Ndërkohë media britanike ka një seri citimesh që i aprovojnë prurjet e afrikanëve në Shqipëri.

Taulant Balla, ministri i brendshëm flet edhe ai si Sandër Marashi, duke përsëritur automatikisht togfjalëshat e Edi Ramës. “Të jesh anëtar i Bashkimit Europian nuk është vetëm e dobishme, por edhe përgjegjësi” thotë Balla, që shprehet pozitiv për marrëveshjen.

Media britanike citon edhe kryebashkiakun e Lezhës, Pjerin Ndreu që është i bindur se 36 mijë emigrantë afrikanë në vit nuk do ta dëmtojnë reputacionin e plazheve aty pranë. Për këtë, Pjerin Ndreu merr shembullin e emigrantëve afganëve kur thotë se “Ata janë sjellë në mënyrë të shkëlqyer”.

A po negociohet një marrëveshje e dytë Rama-Sunak për emigrantët?

Rama Meloni Sunak
Rama, Meloni dhe Sunak

Shkrimi i The Times vjen pas një vizite të Edi Ramës në Itali, ku ai pati një takim dhe një drekë pune me kryeministren e Italisë, Xhorxhia Meloni dhe me kryeministrin e Britanisë së Madhe, Rishi Sunak.

Ky i fundit e ka mbyllur një marrëveshje me leverdi me Ramën pak muaj më parë, kur qeveria jonë pranoi të riatdhësojë 1500 të dënuar shqiptarë nga burgjet britanike drejt Shqipërisë.

Të dënuarit shqiptarë kanë qenë një shqetësim në rritje i opinionit publik në Britaninë e Madhe, veçanërisht pas fushatës së Brexit, kur propaganda e disa partive të djathta u intensifikua. Por tani që shohin se si Italianët po na përdorin si “kosh” për të devijuar fluksin e refugjatëve afrikanë, britanikët po shohin një shans tjetër shpëtimi tek Shqipëria.

A do të kemi një marrëveshje tjetër Rama-Sunak për importimin e afrikanëve? Është herët të japësh një përgjigje. Nuk ka asgjë konkrete në tryezë, përveç një dreke pune në Itali, të shoqëruar me shkrimet e mediave britanike që e krahasojnë Shqipërinë me Ruandën.

Çfarë e pengon Ramën për një marrëveshje me Rishi Sunak?

Së pari, janë vetë pohimet e Ramës. Ai ka pranuar se ka pasur kërkesa edhe nga vende të tjera, për ta përdorur Shqipërinë si vend tranzit në procedurat e emigracionit. Por Rama ka deklaruar se një marrëveshje të tillë mund ta bëjë vetëm me italianët, si një popull me të cilin shqiptarët janë në borxh për shkak të pritjes që iu bë gjatë eksodit në vitet 90.

Çështja është që kryeministri i ka ngrënë edhe më parë fjalët e tij. Edhe një marrëveshje si kjo me Melonin, ai e kishte mohuar para selisë së Partisë Socialiste, kur shprehej se nuk do të pranonte që vendet e pasura t’i shkarkojnë emigrantët e tyre në Shqipëri. Dhe sërish e bëri.

Në anën tjetër një vendim i Gjykatës Kushtetuese ka pak gjasa ta ndalë marrëveshjen me Melonin. Tashmë ajo është përshëndetur edhe nga presidentja e Këshillit Europian, Ursula von der Leyen, ndërsa mediat italiane e kanë përgëzuar në kor.

Dihet se gjykatësit e drejtësisë së re nuk e mbajnë presionin e ndërkombëtarëve. Në anën tjetër, Rama ia njeh mirë pikat e dobëta. Jo më kot, kryeministri doli garant se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar ndërsa fliste në Itali për marrëveshjen për refugjatët italianë.

“Gjykata Kushtetuese ka bërë detyrën e saj. Pezullimi i marrëveshjes është proces automatik para se të ratifikohet, është provë se unë nuk kontrolloj gjykatat. Por jam i bindur se marrëveshja nuk ka asgjë antikushtetuese” tha Rama duke folur në krah të dy kryeministrave Meloni dhe Sunak.

Agron Kola, 47 vjeç, në të majtë, shprehet se shumica e banorëve janë të shqetësuar për mbërritjen e emigrantëve meshkuj afrikanë
Agron Kola, 47 vjeç, në të majtë, shprehet se banorët janë të shqetësuar për mbërritjen e emigrantëve meshkuj afrikanë

I vetmi zë kundër në shkrimin e The Times është ai i një prej banorëve të zonës pranë Gjadrit, që thotë atë që të tjerët vetëm e pëshpërisin. “Shumica e njerëzve nuk do të ta thonë këtë, por nuk i duan emigrantët këtu sepse kanë frikë se do të ketë vetëm burra. Kështu që ata janë të shqetësuar për gratë dhe motrat e tyre,” citohet të thotë Agron Kola për gazetarin e The Times, që e prezanton si një fermer 47-vjeçar, që po pinte një gotë raki në kafenenë lokale./Lapsi.al

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Detajet e reja, si u zbulua vrasja e shqiptarit në Itali dhe arrestimi i 17-vjeçarit

Detajet e reja, si u zbulua vrasja e shqiptarit në Itali dhe arrestimi i 17-vjeçarit

Publikuar më 23.02.2024
Policia italiane arrestoi një 17-vjeçar të dyshuar si vrasës...

Policia italiane arrestoi një 17-vjeçar të dyshuar si vrasës të shqiptarit Bledar Dedja mes të shtunës dhe të dielës së 20 dhe 21 janarit. 39-vjeçari shqiptar, baba i dy fëmijëve, u gjet gjysmë i zhveshur në mes të pyllit i goditur disa herë me thikë. I mituri është arrestuar në provincën e Trevisos. Nga sa mësohet, prej […]

Lexo më shumë

19-vjeçarja mori përsipër vrasjen e babait në Durrës, policia zbardh të vërtetën e ngjarjes dhe tregon kush është autori

19-vjeçarja mori përsipër vrasjen e babait në Durrës, policia zbardh të vërtetën e ngjarjes dhe tregon kush është autori

Publikuar më 23.02.2024
Policia e Durrësit ka zbardhur vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb...

Policia e Durrësit ka zbardhur vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta, duke zbuluar se autori i krimit të rëndë nuk është vajza e tij 19-vjeçare, por djali 24-vjeçar, Hysen Meta. Deri më tani, vrasjen e ka marrë përsipër vajza, Hygerta Meta, por policia ka zbuluar se qitësi nuk është ajo dhe se Hysen Meta ka pranuar […]

Lexo më shumë

Dëshmon studentja Hygerta Meta: Ose do të arratisesha, ose do të vrisja babain. Më tha se do të fejohesh me atë që të them unë dhe pikë!

Dëshmon studentja Hygerta Meta: Ose do të arratisesha, ose do të vrisja babain. Më tha se do të fejohesh me atë që të them unë dhe pikë!

Publikuar më 23.02.2024
Hygerta Meta, studentja 19-vjeçare, akuzohet se vrau e gropo...

Hygerta Meta, studentja 19-vjeçare, akuzohet se vrau e groposi babain e saj Pëllumb Meta, në fshatin Shënavlash të Durrësit. 19-vjeçarja ka thënë se e vrau të atin sepse ai donte ta fejonte me pahir. “Kishim pothuajse përditë konflikte dhe përplasje. Më tha që kjo punë është vendosur, do fejohesh me atë që të them unë dhe […]

Lexo më shumë

Akuzohet se vrau të atin në Durrës, e reja ka përdorur armën pa leje të viktimës, dyshime se vajza është ndihmuar

Akuzohet se vrau të atin në Durrës, e reja ka përdorur armën pa leje të viktimës, dyshime se vajza është ndihmuar

Publikuar më 23.02.2024
Hygerta Meta, 19-vjeçe ka vrarë dhe groposur në oborrin e sh...

Hygerta Meta, 19-vjeçe ka vrarë dhe groposur në oborrin e shtëpisë në Durrës të atin 50-vjeçar, Pëllumb Meta. 19-vjeçarja rezulton studente në Universitetin e Tiranës për degën e menaxhim biznesit. Në dëshminë e dhënë përpara uniformave blu ajo ka marrë përsipër autorësinë e krimit. 19-vjeçarja ka deklaruar se ishte ajo që e dërgoi automjetin e […]

Lexo më shumë

Horror në Durrës, studentja 19-vjeçare vret babain dhe e varros në oborrin e shtëpisë: Donte të më fejonte me zor

Horror në Durrës, studentja 19-vjeçare vret babain dhe e varros në oborrin e shtëpisë: Donte të më fejonte me zor

Publikuar më 23.02.2024
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Durrësit. Polici...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Durrësit. Policia ka gjetur pas 10 ditësh kërkime trupin e pajetë të një 50-vjeçari që ishte shpallur i zhdukur nga familja e tij, dhe pas hetimeve ka zbuluar se ai është vrarë nga e bija. Sipas autoriteteve, e reja Hygerta Meta ka deklaruar se motivi i […]

Lexo më shumë

U arrestuan pasi shfrytëzonin 10-vjeçarin për fitime ekonomike nga “TikTok”, Gjykata lë në burg nënë e bir nga Saranda, Natasha: Jam gjyshja heroinë (VIDEO)

U arrestuan pasi shfrytëzonin 10-vjeçarin për fitime ekonomike nga “TikTok”, Gjykata lë në burg nënë e bir nga Saranda, Natasha: Jam gjyshja heroinë (VIDEO)

Publikuar më 22.02.2024
Gjykata ka lënë në burg pa afat nënë e bir Natasha Rombula d...

Gjykata ka lënë në burg pa afat nënë e bir Natasha Rombula dhe Armando Kumaraku, të akuzuar për keqtrajtim të një 10-vjeçari, nipi i Natashës dhe djali i Armandos. Ajo duke ërtitur ndërsa hipte në furgonin e policisë tha: Jam gjyshe heroinë. Ata janë denoncuar nga nëna e të miturit, pasi e ekspozonin atë në […]

Lexo më shumë

Pasi mori bekimin e Gjykatës Kushtetuese, Kuvendi ratifikon marrëveshjen e emigrantëve me Italinë, votave të socialistëve iu bashkuan dhe ato të PDIU-së

Pasi mori bekimin e Gjykatës Kushtetuese, Kuvendi ratifikon marrëveshjen e emigrantëve me Italinë, votave të socialistëve iu bashkuan dhe ato të PDIU-së

Publikuar më 22.02.2024
Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 77 vota pro ratifikimin ...

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 77 vota pro ratifikimin e protokollit ndërmjet qeverisë shqiptare dhe asaj Italiane për ngritjen e një kampi emigrantësh në territorin shqiptar pasi kjo marrëveshje kaloi filtrin e Gjykatës Kushtetuese. Sipas këtij protokolli, Shqipëria pranon të vendosë në dispozicion të qeverisë italiane territorin e vet për të ngritur kampe të ngjashme me […]

Lexo më shumë

Shembja e rrugës Korçë-Ersekë, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë

Shembja e rrugës Korçë-Ersekë, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë

Publikuar më 22.02.2024
Shembja e një segmenti të rrugës Korçë-Ersekë ende pa u inau...

Shembja e një segmenti të rrugës Korçë-Ersekë ende pa u inauguruar ka nxitur reagime për cilësinë dhe sigurinë e ndërtimit të saj. Në Report Tv inxhinieri Romeo Nazarko, thotë se është ndryshuar gjurma me qëllim rritjen e kostos së projektit. Duke risjellë në vëmendje, projektin e vitit 2010, Nazarko tha se ndryshimi i tij në […]

Lexo më shumë