×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pirro Naçi: Zoti president, nderojeni At Gerasimin, shenjtin e dytë pas Nënë Terezës!

Pirro Naçi

I nderuari Zoti Presidendent i Republikës! Sot është 7 dhjetori, një ditë e veçantë për Ortodoksinë. Sinodi i shenjtë i Patrikanës Ekumenike e ka shpallur, një vit më parë, shënjtor të Ortodoksisë birin e Delvinës, Murgun e Malit Athos, Gerasimo Mikroyananiti ( Anastas Greka) duke e vendosur të kremtohet më 7 dhjetor, shenjti i dytë pas Nënë Terezës.

Ai lindi më 5 shtator 1905 në fshatin Dhrovjan të Delvinës. Pas mbarimit të shkollës fillore mori rrugën e mërgimit për t’u bashkuar me të atin që punonte në Pire të Greqisë. Në kujtimet e tij shkruan: ’’Nga Dhrovjani nuk më kujtohet në se u largova me qëllim të kthehesha përsëri’’. Me mbarimin e shkollës së mesme ju kushtua jetës murgërore. Më 15-8-1923 mbërin në Malin Athos. Për rreth 70 vjet jetoi dhe punoi në këtë vend të shenjtë. Është një nga himnografët më të mëdhenj të kishës Ortodokse. Sa ç’ka shkruajtur ai, nuk kanë shkruar të gjithë së bashku të tjerët.

Në total vepra e At Gerasimit përbën sot një bibliotekë të tërë, që numëron 48 kodikë-vëllime me nga 800 faqe secili. Nga kjo vepër kolosale, është botuar vetëm një pjesë e vogël, ndërsa pjesa më e madhe mbetet ende e pabotuar. Përveç kësaj, vepra edhe për shkak të frymës së madhe poetike mori përmasa universale. Vepra e tij mori rëndësi ndërkombëtare dhe u përkthye në gjuhë të ndryshme, si në anglisht, fërngjisht, gjermanisht, holandisht, serbisht, në gjuhën arabe, gjerorgjiane, rumune etj…Fryt i njohjes që ka dhënë vepra e At Gerasimit në emër të kishës dhe promovimi i tij ndërkombëtar, janë nderimet e shumta që i janë dhënë.

Profesori gjerman i shkollës Teologjike të Univesitetit të Hunderbergut, Frydrih Heyer, e konsideron atë unik në monastirizmin modern dhe përfaqësues të himnistëve më të mëdhenj të Kishës Ortodokse. Akademia e Athinës, në takimet e saj të vazhdueshme ka shprehur admirimin e saj për personin dhe veprën e At Gerasimit. Para së gjithash, vërtet, duhet shkruar për të paraqitur portretin shpirtëror të Plakut të Bekuar, por mendoj se këto rreshta janë shumë të pakta për të përshkruar 70 vjet jetë vetmitare, me përjetime të pasura shpirtërore dhe një kontibut kolosal himnografik me vlera të pallogaritshme për kishën, por pse jo edhe për vendin tonë. Historianët dhe studiuesit, specialistët e veprës së tij me siguri do t’i kushtojnë shumë faqe për të paraqitur personalitetin e bollshëm dhe për të vlerësuar me hollësi kontibutin e tij në traditën himnografike të kishës. Por unë mendoj se nuk mjaftojnë vetëm këto.

Zoti President i Republikës mendoj se një vlerësim për këtë figurë të madhe mund të bëhet edhe nga Intitucioni i Presidentit. Format dhe mënyrat janë nga më të ndryshmet. Deri më tani, megjithëse nga shenjtërimi, ka kaluar pothuajse një kohë e konsiderueshme, nga organet shtetërore nuk ka pasur as edhe një reagim për vlerësimin apo për ta bërë të njohur në opinionin tonë publik.

At Gerasimi, plaku dhe murgu i bekuar, po të mos kishte marë rrugën e mërgimit, eshtrat e tij do të preheshin diku në Dhrovjan, ose në Delvinë, Sarandë apo edhe në Tiranë. Por fati e solli të prehen në Malin Athos. Certifikatën e lindjes e e ka akoma në Delvinë, këtë nuk duhet ta harrojmë. Në këtë botë gjithnjë në tkurrje, secili prej nesh ka nevojë për të gjithë të tjerët. Njeriun duhet ta kërkojmë kudo që është…

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

Publikuar më 19.04.2024
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komit...

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar tha se problemi kryesor në PL nuk është Monika Kryemadhi, por janë disa persona që sipas tij kanë përdorur lidhjen mes saj dhe Metës për të mos marrë përgjegjësi. Edhe njëherë, Meta tha se Partia e Lirisë do ketë demokraci maksimale, duke […]

Lexo më shumë

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

Publikuar më 19.04.2024
I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David...

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner në një intervistë për Zërin e Amerikës është pyetur edhe për qëndrimin e SHBA për personat e shpallur non grata dhe më konkretisht me grupin parlamentar demokrat të rikompozuar. Wisner u shpreh se qëndrimi i amerikanëve nuk ka ndryshuar dhe se ata vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Publikuar më 19.04.2024
Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në pr...

Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në prokurori në lidhje me humbjen e një hardisku të pamjeve të kamerave të sigurisë në zyrat e partisë, deputetja Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij, thotë se e gjitha është një fantazi e krijuar nga një grup njerëzish, të cilët nga rrogëtarë në […]

Lexo më shumë

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Publikuar më 18.04.2024
Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i...

Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i cili u zhduk nga zona e ish-kënetës në Durrës, pasi nëna e tij e kishte lënë të kalonte disa orë me gjyshërit e tij.  Policia nuk ka asnjë të re nga kërkimet, ndërsa njofton se është arrestua Rexhep Gjuni, gjyshi i të miturit. […]

Lexo më shumë

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Publikuar më 18.04.2024
Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparla...

Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Në shkresën e siguruar nga BalkanWeb thuhet se Nikolla ka shpërdoruar detyrën e kryetares së Parlamentit. Kallëzimi në fjalë bëhet pas revokimit të vendimit të Bashës nga ana e Bardhit, që rikthehu në grupin e PD-së deputetët e përjashtuar. “Ka cënuar në mënyrë të vazhdueshme […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Publikuar më 16.04.2024
Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësi...

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës, raporton Gazeta Express. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin e Europës i ka hedhur poshtë disa amandamente tjera që u propozuan nga delegacioni serb dhe […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Publikuar më 16.04.2024
Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetar...

Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të Himarës dhe bashkëpunëtorit të tij Pandeli Kokaveshi, Gjykata e Posacme rrëzon dy nga argumentat më të forta të mbrojtjes. Sipas Balkanweb avokatët pretendonin se Arsen Rama, i infiltruari i policisë nuk ndodhej në territorin e Himarës, kur pretendohet se ka patur takime me […]

Lexo më shumë