×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Arrestimi i Dritan Rexhepit, mediat në Ekuador: Shqiptari krijoi lidhje deri në qarqet më të larta të politikës vendase

Dy vjet pasi një gjykatës në Ekuador i dha Dritan Rexhepit lirimin e parakohshëm dhe më shumë se një vit pasi nuk autoritetet nuk e dinin vendndodhjen e tij, pasi ai nuk respektoi masat e vendosura për lirimin, emri i shqiptarit u bë sërish aktual. Autoritetet turke raportuan se Rexhepi, kreu i grupit narkokriminal të njohur si Kompania Bello, u arrestua në Stamboll në kuadër të një operacioni të përbashkët të quajtur “Cartel”, ku përfshiheshin policë nga Italia dhe Shqipëria, kështu e nis artikullin gazeta ekuadoriane “El Universo”.

Rexhepi u zhduk nga radarët e autoriteteve ekuadoriane në fillim të vitit 2022, kur nuk respektoi masat e urdhëruara nga gjyqtari i garancive të burgut të Guayas, Diego Poma, në kuadër të miratimit të kërkesës për lirimin e parakohshëm për arsye shëndetësore. Në vend të burgut, ai është urdhëruar të përdorë pranga elektronike dhe masa të raportimit periodik dhe ndalimit të daljes jashtë vendit.

Dritan Rexhepi dhe momenti i arrestimit në Turqi

Shqiptari është ndaluar që nga viti 2014, pasi ishte një nga njëmbëdhjetë të kapurit në operacionin Ballkanik të kryer në Ekuador. Nën akuzë për trafikun e drogës, njeriu i njohur si “Car” ose Mbreti i kokainës u dënua në Ekuador me 13 vjet burg, nga të cilat kreu vetëm 7. Përfitimi i burgut para lirimit u dha në vitin 2021, pavarësisht se kërkesat për ekstradim të bëra nga Italia dhe Shqipëria rëndonin mbi të.

Në fillim të vitit 2023, audiot dhe informacionet e rrjedhura nga media dixhitale La Posta , në kuadër të një vepre të quajtur Kumbari i madh, nxorën në sy të publikut Dritan Rexhepin ose Dritan Gjikën (shqiptari mban të paktën gjashtë emra të rremë). Raportet nga Operacioni León de Troya tregonin, ndër të tjera, se Rexhepi mbante një marrëdhënie biznesi me Rubén Cherres. Midis tyre ata themeluan të paktën 13 kompani, shumica e tyre të lidhura me kompanitë e ndërtimit dhe të pasurive të paluajtshme. Vëzhgimi i policisë brenda operacionit zbuloi takime dhe biseda të panumërta mes Cherres, Rexhepit apo Gjikës dhe individëve që ishin pjesë e asaj që njihej si mafia shqiptare.

Marrëdhëniet e zbuluara të biznesit mes Cherres, Rexhepit dhe mafies shqiptare tërhoqën vëmendjen jo vetëm sepse ishin biznese që me sa duket kishin të bënin me krijimin e kompanive frontale për transportin e drogës nga Ekuadori në Evropë dhe pastrim parash, por edhe për miqësinë e ngushtë të Cherres dhe Danilo Carrera, kunati i presidentit të Republikës, Guillermo Lasso. Raportet e policisë tregojnë se karteli i udhëhequr nga Rexhepi transportonte ngarkesa të panumërta miliona dollarëshe droge nga vendet e Amerikës së Jugut në Evropë. Besohet se shqiptari, gjatë kohës që ishte i ndaluar në Ekuador, ka vazhduar të drejtojë dërgesën e drogës, ndërsa aktiviteti është shtuar kur ai ishte jashtë burgut dhe jashtë kontrollit të sistemit të drejtësisë ekuadoriane.

Dritan Rexhepi ishte në kërkim ndërkombëtar pasi kishte dënime për vrasje me dashje, trafik droge, rrëmbim, falsifikim dokumentesh udhëtimi, armësh dhe municioni. Para se të mbërrinte në Ekuador, shqiptari është arratisur tashmë nga burgjet në Shqipëri, Itali dhe Belgjikë. Hetimi gazetaresk i quajtur “Kumbari i Madh” u cilësua nga Prokuroria si rasti Encuentro. Ky fakt krijoi shqetësim tek ekzekutivi i Guillermo Lasso.

Që nga 25 tetori i kaluar, Prokuroria ka kërkuar që të zhvendosë çështjen Encuentro nga faza e hetimit paraproceduror përpara fazës së hetimit prokurorial për krimin e organizuar. Prokurorja e Pichincha, Luzmila Lluglla, i kërkoi një gjyqtari antikorrupsion një datë për të ngritur akuza kundër shtatë të dyshuarve për pjesëmarrje në këtë rrjet të dyshuar të korrupsionit në kompanitë publike në sektorin e energjisë elektrike.

Në listën fillestare të të pandehurve janë Danilo Carrera; Hernán Luque , ish-president i Kompanisë Koordinuese të Kompanive Publike (EMCO); Leonardo Cortazar, i cili identifikohet si operatori i rrjetit të korrupsionit; përveç Antonio I., ish-zyrtar i Korporatës Kombëtare të Energjisë Elektrike; Julio L., Jorge O. dhe Roberto B., të dyshuar si ndërmjetës të rrjetit.

Thirrja e parë për një seancë dëgjimore është dhënë për 31 tetorin e kaluar. Kjo nuk u realizua për shkak të kërkesës për shtyrje të bërë nga pesë nga shtatë të dyshuarit. Gjyqtari Eduardo Andrade, i Njësisë së Specializuar në Gjykimin e Krimeve të Lidhura me Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, vendosi për atë “të vetmen kohë” të shtyjë procedurën dhe ta lërë atë për datën 16 nëntor.

Disa orë përpara se të bëhej e ditur shtyrja, natën e së hënës, 30 tetor, Prokuroria raportoi në një deklaratë se faktet e hetuara në kuadër të operacionit “León de Troya” do t’i shtoheshin fakteve të çështjes Encuentro. Sipas Prokurorisë, vendimi për bashkimin e çështjeve është marrë për të forcuar procesin që do të zhvillohet para gjyqtarit Andrade.

Faktet e sakta që do të formësojnë krimin e organizuar që po ndiqet dhe për të cilin Prokuroria do të ngrejë akuza për çështjen Encuentro-León de Troya do të dihen vetëm ditën e enjte, më 16 nëntor, kur seanca do të mbahet në një prej dhomave të Kompleksit Gjyqësor në Quito.

Edhe pse është ngritur hetim për shtatë persona, ky numër i të dyshuarve mund të rritet në varësi të elementeve që prokurori konstaton në fazën e hetimit, madje ekziston mundësia që krimi për të cilin u hap fillimisht të riformulohet procesi penal. Për momentin, emri i shqiptarit Dritan Rexhepi, Dritan Gjika apo Benjamin Omar Pérez García – emri i rremë me të cilin i huaji hyri në Stamboll, në Turqi – nuk është pjesë e procesit penal që do të hapej në Encuentro.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

‘Asfalti elektoral’ mbetet rrugëve pas zgjedhjeve të 14 majit

‘Asfalti elektoral’ mbetet rrugëve pas zgjedhjeve të 14 majit

Publikuar më 06.12.2023
Në prag të zgjedhjeve lokale të 14 majit, punëtorët e një ko...

Në prag të zgjedhjeve lokale të 14 majit, punëtorët e një kompanie ndërtimi u shfaqën nxitimthi në rrugën kryesore të fshatit Gjonme, rreth 11 kilometra larg Elbasanit, ku brenda një kohe të shkurtër bënë kanalizimet, vendosën pusetat dhe shtruan çakull mbi trase. Por me të mbaruar procesi zgjedhor, punëtorët u zhdukën dhe rruga 450 metra […]

Lexo më shumë

“Po e ktheni Shqipërinë në Ruandë”, opozita bllokon komisionin e Sigurisë, Flamur Noka i zë vendin Nasip Naços

“Po e ktheni Shqipërinë në Ruandë”, opozita bllokon komisionin e Sigurisë, Flamur Noka i zë vendin Nasip Naços

Publikuar më 06.12.2023
Në komisionin e sigurisë kombëtare është bllokuar mbledhja, ...

Në komisionin e sigurisë kombëtare është bllokuar mbledhja, ndërsa sot pritej të diskutohej marrëveshja me Italinë për emigrantët. Deputetët e Partisë Demokratike kanë bllokuar mbledhjen, duke bërë që kryetari i komisionit të mbyllë atë dhe ta zhvillojë online. Ndërkohë që kryetari i komisionit, Nasip Naço qëndronte në këmbë, në vend të tij ishte ulur deputeti […]

Lexo më shumë

Aleati sulmon ish-presidentin Trump: Mos e rizgjidhni, nëse fiton, do të hakmerret kundër individëve në media dhe gjykata

Aleati sulmon ish-presidentin Trump: Mos e rizgjidhni, nëse fiton, do të hakmerret kundër individëve në media dhe gjykata

Publikuar më 06.12.2023
Një aleat i ish-Presidentit Donald Trump, i cili ka punuar n...

Një aleat i ish-Presidentit Donald Trump, i cili ka punuar në Departamentin e Drejtësisë gjatë mandatit të ish-presidentit, tha të martën se nëse zoti Trump zgjidhet përsëri, administrata e tij do të hakmerret kundër individëve në media përmes padive kriminale ose civile. Kash Patel, i cili ka shërbyer edhe si shef i stafit në Departamentin […]

Lexo më shumë

Autori i vrasjes darkoi në të njëjtin restorant ku ishte Liridona Ademi me fëmijët dhe bashkëshortin, e filmuan kamerat

Autori i vrasjes darkoi në të njëjtin restorant ku ishte Liridona Ademi me fëmijët dhe bashkëshortin, e filmuan kamerat

Publikuar më 06.12.2023
Në natën tragjike në një restorant në Graçanicë, përveç fami...

Në natën tragjike në një restorant në Graçanicë, përveç familjes Murseli ishte edhe Granit Plava, personi që dyshohet se e vrau Liridonën. Ai u largua nga aty para tyre me veturën që u pa edhe në vendin e ngjarjes. Sa herë që vinte në Kosovë, Liridona Ademaj ishte mysafire e rregullt e një restoranti në […]

Lexo më shumë

Gjyqi ndaj Fredi Belerit merr një tjetër kthesë, prokurorët lexojnë dëshminë e të “arratisurit” nga Shqipëria

Gjyqi ndaj Fredi Belerit merr një tjetër kthesë, prokurorët lexojnë dëshminë e të “arratisurit” nga Shqipëria

Publikuar më 05.12.2023
Procesi gjyqësor ndaj Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur t...

Procesi gjyqësor ndaj Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të bashkisë Himarë i akuzuar për shitblerje të votës ka marrë një tjetër kthesë të fortë. Dy prokuroret e SPAK lexuan sot në seancën gjyqësore dëshminë e Abdyl Rames, vëllait të të infilirtuarit të policisë Arsen Rama. Abdyl Rama gjatë marrjes në pyetje më datë 12 maj […]

Lexo më shumë

Kampet e refugjatëve në Lezhë, Këshilli i Ministrave në Itali i jep dritën jeshile ratifikimit të marrëveshjes me Shqipërinë

Kampet e refugjatëve në Lezhë, Këshilli i Ministrave në Itali i jep dritën jeshile ratifikimit të marrëveshjes me Shqipërinë

Publikuar më 05.12.2023
Këshilli i Ministrave në Itali i ka dhënë dritën jeshile rat...

Këshilli i Ministrave në Itali i ka dhënë dritën jeshile ratifikimit të Protokollit ndërmjet Romës dhe Tiranës që parashikon ndërtimin e dy strukturave (në portin e Shëngjinit dhe në zonën e Gjaderit) për menaxhimin e flukset migratore Marrëveshja Itali-Shqipëri Mbulimi financiar dhe rregullat e para zbatuese të protokollit ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë për menaxhimin e […]

Lexo më shumë

U vra me porosi të bashkëshortit, trupi i Liridona Ademajt do të varroset sot në fshatin e saj të lindjes

U vra me porosi të bashkëshortit, trupi i Liridona Ademajt do të varroset sot në fshatin e saj të lindjes

Publikuar më 04.12.2023
Trupi i Liridona Ademajt do të prehet sot në varrezat e fsha...

Trupi i Liridona Ademajt do të prehet sot në varrezat e fshatit Rracaj, komuna e Gjakovës, atje ku edhe lindi. Pas kërkesës së familjes së saj, autoritetet pranuan zhvarrosjen e saj nga varrezat në fshatin e lindjes së burrit të saj. “Njoftim mortor nga familja Ademaj. Familja Ademaj njofton miq, shokë e dashamir se rivarrimi […]

Lexo më shumë

Kur njeriu vendos maskë e ka më të lehtë të thojë të vërtetën!

Kur njeriu vendos maskë e ka më të lehtë të thojë të vërtetën!

Publikuar më 02.12.2023
Silvana Begaj Kjo qenie komplekse që vendos maskë edhe kur f...

Silvana Begaj Kjo qenie komplekse që vendos maskë edhe kur flet me veten. Për këtë duhet ti kemi zili kafshët. Të paktën ato vrasin për mbijetesë, por jo fëmijët e tyre. O Zot! Kujt i jep mundësinë të jetë prind? Atij që i vrau fëmijëve fëmijërinë dhe pafajsinë? Vetëm në prehrin e nënës je fëmijë […]

Lexo më shumë