×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndubuisi Francis Eneh: Jam mbrojtës i fortë që shënon gola

Ndubuisi Francis Eneh, mbrojtësi i artë i Apolonisë e mbron portën e skuadrës së tij dhe shënon gola pothuaj në çdo ndeshje. Francis iu bashkua klubit 1.5 vjet më parë, por ai është rritur si lojtar në çdo komponentë duke kaluar nga U19 tek Skuadra e parë.

Punëtor dhe i sjellshëm, i zgjuar dhe me reflekse të forta, ai është i qartë për objektivat e tij dhe të skuadrës dhe i vendosur për t’u ngjitur në elitën e futbollit.

Me një fizik të shkëlqyer dhe me gjatësi 1.91m ai punon me dëshirën e zjarrtë për të përvetësuar aftësitë teknike e taktike dhe stërvitet pa u ndalur për ta çuar skuadrën në “Abissnet Superiore“.

A mund të prezantoni veten dhe të ndani me ne udhëtimin tuaj në botën e futbollit?

Unë quhem Ndubuisi Francis Eneh. Nuk ka qenë një udhëtim i lehtë, por Zoti ma bëri të lehtë, sepse andej nga vij unë nuk është e lehtë për të jetuar. Atje duhet të kalosh vërtet shumë vështirësi, të sigurosh ushqimin e familjes  dhe jetesën më minimale.

Nga jeni? Sa vëllezër dhe motra keni? Po prindërit tuaj ku jetojnë?

Unë jam nga Nigeria, kam 4 vëllezër dhe motra që jetojnë me mamanë time, babai im nuk është më me ne që kur unë isha i vogël.

Çfarë ju frymëzoi për të ndjekur një karrierë në futboll dhe në çfarë moshe keni filluar të luani?

Ishte futbolli që më frymëzoi, ishte gjëja që më pëlqeu të bëja. E kam dashur futbollin që kur isha fëmijë. Nëna ime më bleu atëherë një top që të luaja dhe, nëse ma merrnin topin, unë filloja të qaja. Që në moshën 10-vjeçare luaja me top me shokët e mi të vegjël, nuk kishte akademi të mirë atje në vendlindjen time. Ne thjesht luanim futboll gjatë gjithë kohës.

Kush ishte personi që ju ndihmoi dhe ju mbështeti për të qenë futbollist? Kush besoi tek ju? 

Nëna ime më ka mbështetur qysh kur isha i vogël. Ajo besonte tek unë.

Si erdhët në F.K. Apolonia? Jeni i kënaqur që jeni në këtë Klub dhe pse? 

Mora një telefonatë nga menaxheri im, që më tha që një ekip në Shqipëri, F.K.Apolonia kërkon një qendërmbrojtës, i thashë wow, ky është një lajm i mirë. Menjëherë Klubi dërgoi ftesën dhe kontratën që e kam nënshkruar ditën e fundit. Muajin tjetër u nisa për në Shqipëri.

Çfarë pozicioni luani dhe çfarë ju pëlqen më shumë kur luani në atë pozicion? 

Unë jam qendërmbrojtës, më pëlqen të luaj në dy pika në pozicionin tim.

Përshkruani stilin tuaj të lojës dhe pikat tuaja të forta që e ndihmojnë ekipin. 

Jam lojtar shumë i fortë. Jam shumë i mirë në luftën në ajër, me gjuajtjet me kokë. Kam shënuar gola me kokë dhe e kam ndihmuar shumë ekipit tim me këto gola.

A ka futbollistë dhe ekipe te të cilët ju frymëzoheni? 

Unë kam disa idhuj, por Konate është lojtari që më pëlqen më shumë për shkak të gjatësisë së tij dhe sepse është lojtar shumë i fortë.

Futbolli është një sport shumë konkurues dhe kërkues. Jeni sfidant dhe po punoni për të qenë më i miri? 

Po, unë jam duke punuar për të qenë më i miri. Jam sfidant, sepse unë bëj përtej gjërave normale, pasi jam mbrojtës që shënon gola! Nuk është aq e zakonshme për mbrojtësit të bëjnë gola, por unë dua të shënoj dhe të arrij, dua rezultat të mirë, dua të ndihmoj ekipin tim për ta çuar në ‘Abissnet Superiore”. Dua  vetëm të fitoj dhe ta shtyj skuadrën të ngjitet.

Gjatë gjithë karrierës suaj, cilat ishin disa nga sfidat më të mëdha me të cilat u përballët dhe si i kapërcyet ato? 

Unë , si afrikan, besoj në punën e palodhur dhe në planin e Zotit. Erdha nga Afrika me një potencial të mirë dhe Klubi dhe unë arritëm përmirësim të ndjeshëm tek unë. Ishte një arritje e madhe që brenda 1 viti shënova disa gola për ekipin tim, por është një sfidë tjetër që unë kam, për t’u bërë lojtari më i mirë i Kategorisë së Parë dhe golashënuesi më i mirë.

Si e përgatit veten fizikisht dhe mendërisht për një ndeshje? 

Fizikisht bëj punë të përditshme stërvitore në palestër dy ditë para ndeshjes. Mendërisht jam mësuar të fle shumë mirë kjo më ndihmon shumë dhe jam i qetë.

A mund të ndani momentet më të mira dhe më të këqija të jetës suaj në karrierën në futboll? 

Momentet më të mira ishin shënimi i golit të fitores nga unë ndaj Dinamos dhe Tiranës dhe momenti im më i keq ishte humbja e rëndë ndaj Orikut.

Si e trajtoni presionin dhe si veproni në situata me rrezikshmëri të lartë? 

Duke e qetësuar veten dhe duke u përqendruar fort, unë arrij ta përballoj atë.

Si e ruani aftësinë tuaj fizike dhe fokusin mendor jashtë sezonit ose kur nuk jeni duke luajtur ndeshje? 

Me stërvitje të vazhdueshme shumë më tepër dhe me praktikë loje.

Jeni shumë i gjatë dhe me një fizik të shkëlqyer. A ju ndihmojnë në futboll? 

Po sigurisht që më ndihmon shumë.

Si qëndroni të motivuar dhe përmirësoheni vazhdimisht si futbollist? 

Me stërvitje dhe praktikë të vazhdueshme, si dhe duke shikuar lojtarë të tjerë profesionistë gjatë lojës, më motivojnë shumë.

Cilat besoni se janë cilësitë dhe aftësitë kryesore që kanë kontribuar në suksesin tuaj si futbollist? 

Lutjet, duke besuar në veten time dhe duke punuar shumë për të pasur sukses.

Çfarë këshille do t’u jepnit futbollistëve të rinj aspirantë të Akademisë së Apolonisë? 

Asnjëherë mos hiqni dorë, besoni në veten tuaj, mbi të gjitha.

Cilat janë mendimet tuaja për sezonin e fundit të ekipit tuaj dhe çfarë për sezonin e ardhshëm? 

Ne dhamë maksimumin në sezonin e kaluar. Shpresojmë që ky sezon të jetë shumë më i mirë se sezoni i kaluar dhe padyshim do të shkojmë në “Abissnet Superiore”.

Nëse ju jepet lapsi që të përshkruani Francin çfarë do të shkruani? Ju lutem në detaje. 

Unë, Franci  jam  i përulur, i disiplinuar mirë dhe i respektueshëm.

Cilat janë pikat kyçe më të forta të Klubit tuaj F.K. Apolonia në krahasim me klubet e tjera? 

Ne kemi shumë lojtarë të mirë, me disiplinë të fortë. Ekipi ynë është profesionist dhe i fortë. Ne besojmë tek vetja jonë dhe nuk dorëzohemi kurrë.
Klubi ka infrastrukturë të mirë, është i organizuar mjaft mirë, Presidenti është shumë afër klubit dhe i ndjek dhe udhëheq të gjitha zhvillimet. Trajnimi i stafit është profesional dhe bashkëkohor në të gjithë komponentët.2

Je i huaj, a ndihesh si në shtëpinë e F.K. Apolonia? Po në Shqipëri? 

Po, e them shumë sinqerisht, ndihem “në shtëpi”. Të gjithë tregojnë shumë dashuri dhe më trajtojnë  si vëlla.

Jeni njohur me ushqimin shqiptar? Cilat janë gatimet shqiptare më të preferuara? 

Nga ëmbëlsirat më pëlqen trileçe. Më pëlqejnë shumë: Tavë me mish e makarona, disa lloje gatimesh me oriz, por nuk ua di emrat.

Cilat janë gatimet më të mira të Nigerisë?

Ne kemi supë jollof  me oriz dhe egusi, supë me piper, supë ogbono Amala dhe supë Ewedu.

Cilat janë ëndrrat tuaja? A jeni lloji i  personit që mund të bëjë gjithçka për t’i arritur ato? 

Po, unë i di ëndrrat e mia dhe me siguri do  të vijë dita që të shkoj më lart dhe të bëhem një lojtar i suksesshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit

Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit

Publikuar më 15.06.2024
Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një mat...

Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një maturant nga një qytet jugor i Shqipërisë po thurte ëndrra se si pas pak muajsh do të studionte falas për mjekësi në një universitet të Nju Jorkut. Një lajm i fundit në ekranin e televizionit, ia shkatërroi të gjitha. Më 6 qershor, përmes një deklarate Ambasada e SHBA-ve në […]

Lexo më shumë

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha

Publikuar më 11.06.2024
Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-...

Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-kryeministrit Sali Berisha. Trupa gjykuese vendosi të mos pranojë ankimimin e Enkelejd Alibeajt duke lënë në fuqi vendimin e gjyqtarit Agron Zhukri. Vendimi i trupës gjykuese, i cili përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro, është i formës së prerë duke i dhënë […]

Lexo më shumë

Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump

Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump

Publikuar më 11.06.2024
Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga&nbs...

Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga Bashkimi Evropian në një revoltë populiste që paralajmëroi fitoren tronditëse të Donald Trump në zgjedhjet e jashtme disa muaj më vonë. Tani, në qershor 2024, kandidatët e ekstremit të djathtë, shumë prej të cilëve ndajnë nacionalizmin populist të Trump, armiqësinë ndaj emigrantëve dhe përbuzjen për elitat qeverisëse dhe institucionet globaliste, […]

Lexo më shumë

Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi

Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi

Publikuar më 11.06.2024
Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e...

Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e vulës dhe siglës së Partisë Demokratike. Trupa gjykuese që do përcaktojë fatin e partisë më të madhe opozitare në vend,  përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro. Seanca gjyqësore që do të përcaktojë fatin e PD-së do të nisë në orën 10:00. […]

Lexo më shumë

Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

Publikuar më 10.06.2024
Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evro...

Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evropian treguan se nën sipërfaqen e shoqërive evropiane është duke vluar ekstremizmi në rritje. Në Francë gati çdo i treti votues ka përkrahur partinë e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila në të kaluarën ka përfituar nga një kredi ruse. Partia e Le […]

Lexo më shumë

Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve

Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve

Publikuar më 10.06.2024
Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhj...

Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhjet e së dielës, të cilat treguan fitime të konsiderueshme për partitë e ekstremit të djathtë të Greqisë, sipas rezultateve zyrtare të publikuara të hënën. Partia Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis siguroi 28.31% të votave, duke fituar shtatë vende në Parlamentin Evropian. Fredi Beleri u […]

Lexo më shumë

Vrasja e recepsionistit në hotelin në Dhërmi, gjykata jep vendimin për dy bashkëpunëtorët e Gerald Shehut! Dëshmia: U kërcënuam

Vrasja e recepsionistit në hotelin në Dhërmi, gjykata jep vendimin për dy bashkëpunëtorët e Gerald Shehut! Dëshmia: U kërcënuam

Publikuar më 09.06.2024
Dy punonjësit e hotelit në Dhërmi, ku u vra dhe më pas u hod...

Dy punonjësit e hotelit në Dhërmi, ku u vra dhe më pas u hodh në një gurore Eraldo Nevruzi janë lënë në burg. Gjykata e Vlorës vlerësoi të ligjshëm arrestimin e Daniel Qoses 33 vjeç dhe David Lart 30 vjeç, të cilët dyshohet se ndihmuan autorin e krimit, Gerald Shehu të fsheh provat. Punonjësit akuzohen […]

Lexo më shumë

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Publikuar më 08.06.2024
Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezin...

Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezinjtë udhëtuan pasditen e sotme nga Grac-i i Austrisë drejt Dusseldorfit, duke u bërë e para skuadër finaliste e Europianit që zbarkon në Gjermani. Menjëherë sapo mbërritën në aeroportin e Dusseldorfit, kuqezinjtë u pritën në një atmosferë fantastike. Ambadadorja e Shqipërisë në Gjermani, Adia Sakiqi, zyrtarë të UEFA-s, […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda