×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Të moshuarit kundër rritjes së pagave për deputetët dhe ministrat: Kthejini sytë nga ne dhe rrisni pensionet tona

Të moshuarit kanë shprehur indinjatën e tyre për vendimin e Kuvendit për rritjen e pagave për deputetë, ministra dhe administratën, ndërsa kërkojnë rishikim të pensioneve të tyre.

Teksa shprehën shqetësimet e tyre në News24, të moshuarit i bënë thirrje qeverisë që të kthejë sytë nga ta. Ndërkohë ka pasur dhe problematika të tjera që ata kanë shprehur në këtë dritare të tyre për t’u shprehur lirshëm, për çështje pronash apo dhe rastet e shpeshta të grabitjeve të banesave në Lushnjë.

SHQETESIMET
Qytetari: Doja të merrja disa dokumente, ndërsa bëhet fjalë për një vërtetim që duhet ta marr. Por duhet ta marr online dhe se marr dot. Doja një vërtetim për të treguar se ku kam punuar, por dikush më kërkoi 20 mijë lekë.

Qytetari: Duhet të ulet hunda për situatën në Kosovë, dhe duhet të merret në kontroll situata nga ndërkombëtarët. Kurti duhet të tërhiqet. Po dhe Serbia duhet të ulë hundët. Situata është shumë e rëndë.
Qytetarja: Jemi banorë te Tiranës, rruga Ramadan Gabzërri, është e keqe, ka vite që nuk rregullohet. Kemi frikë të dalim dhe nga qentë e bashkisë

Qytetari: Jemi në Vlorë te lagja te spitali dhe skemi ujë. Nuk kemi farë. Vitit 2023 dhe nuk kemi ujë. I helmoftë buka që hanë që nuk ngrihen për ujin.
Qytetari: Jam një invalid nga Lezha, që të gjithëve i jep nga 50 mijë lekë dhe neve nuk na u dha. Ne nuk e kemi marrë asnjë invalid. Si ka mundësi që nuk kemi marrë. Më thanë se nuk ju takon ajo 50 mijë lekshi.
Qytetari: Për plazh publik janë lënë ato zona që nuk mund të përdoren. Privati ka marrë një sipërfaqe të madhe, nuk respektohet ndarja e hapësirave.

Qytetari: Në qytetin e Lushnjës po grabiten banesat private, njerëzit dhe përfundojnë në spital. Policia e Rrumbullakut duhet shkrirë e gjithë. Këta janë hajdutë
Qytetari: Jam invalid që marr 97 mijë lekë në muaj, a nuk do të marrim ndonjë lekë?! Aq s’na dalin.

Qytetari: Duhet t’i jepet rëndësi dhe kulturës. Pa kulturë nuk ka rëndësi asgjë.

Qytetari: Këta luajnë me futbollin, këta luajnë me Kinën për baste. Ai Armando Duka shkatërroi futbollin.
Qytetarja: Kam 21 vite nëpër gjyqe. Dje i kam dërguar me rekomande te Trajtimi i Pronave, për një farë kompensimi. Unë nuk përfitoj se nuk njoh as gjyqtar. Dhe një gjyq që fitova në Shtroj, për 42 mijë metra tokë, më tha; je me vonesë. Nuk ma dhanë.

Qytetari: Si nuk është menduar asnjëherë për ne pensionistët. Kush janë shtresa e mesme në Shqipëri? Ministra dhe deputetë? Si nuk doli kush që të mendojë për ne për pensionet tona.

Qytetari: Problemin e kisha për pensionet. Para viteve 90 ishte ligji i parazitizmit. Pra çdo person ka qenë në punë. Ndërkohë sot thonë se; janë djegur dokumentet. Po si ka mundësi që të digjen borderotë. Kur në Shqipëri ndërrohet sistemi, ia fusin popullit se thonë s’dimë gjë. Këta kanë bërë një gjë me konfiçentin e pagave. Dyfishimi i rrogave nuk lejohet të behet, pa u prekur pensionet.

Qytetarja: E di shumë mirë kryeministri që nuk jetojmë ne pensionistët. Të gjithë të betuar për t’ja dhënë atij votën. Tani të vdesin të gjithë pensionistët, nuk pyes kot. Nuk të jep njeri të hash po nuk qave. Çohuni dhe ngrihuni të gjithë sikur shkuan në votime dhe thojini; ‘nuk na e rrit pensionin? Atëherë çohu
dhe ik nga këtu’.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Publikuar më 27.05.2024
Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publi...

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publike listën e emrave të futbollistëve që ka grumbulluar për fazën përgatitore të Euro 2024 dhe pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Ashtu siç pritej, lista është përbërë kryesisht nga emrat e futbollistëve që kanë marrë pjesë aktive në kualifikueset e Europianit dhe siguruan biletën e kuqezinjve për këtë […]

Lexo më shumë

Zëri i Amerikës: Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në Ballkan për numrin më të lartë të azikërkuesve në Evropë

Zëri i Amerikës: Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në Ballkan për numrin më të lartë të azikërkuesve në Evropë

Publikuar më 27.05.2024
Shtetasit nga Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në listën e apl...

Shtetasit nga Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në listën e aplikuesve nga Ballkani Perëndimor për azil në një vend të Bashkimit Evropian, për tre muajt e parë të vitit 2024. Sipas raportit të fundit të Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azilin (EUAA) numri i aplikuesve nga këto dy vende është tejet i lartë krahasuar me vendet […]

Lexo më shumë

Debate të ashpra në KLP për mandatin e kryetarit Alfred Balla që u shkarkua nga Vettingu, Nurihan Seiti e mbron fort, Sokol Stojani kërkon që ai të mos kryejë asnjë akt administrativ

Debate të ashpra në KLP për mandatin e kryetarit Alfred Balla që u shkarkua nga Vettingu, Nurihan Seiti e mbron fort, Sokol Stojani kërkon që ai të mos kryejë asnjë akt administrativ

Publikuar më 27.05.2024
Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është ndërprerë...

Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është ndërprerë mes debateve të forta të anëtarëve, ku po diskutohej për afatin e mandatit të kryetarit Alfred Balla. Ky i fundit është përjashtuar me një vendim të vettingut pak ditë më parë, për 15 vite nga sistemi i drejtësisë. Balla thotë se vendimi i Kolegjit të Posaçëm […]

Lexo më shumë

Rama nxjerr videon nga takimi dje me emigrantët shqiptarë në Itali: Shëmbëlltyrë e kohës së re që ka ardhur për Shqipërinë

Rama nxjerr videon nga takimi dje me emigrantët shqiptarë në Itali: Shëmbëlltyrë e kohës së re që ka ardhur për Shqipërinë

Publikuar më 27.05.2024
Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një video nga ...

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një video nga takimi që mbajti dje në Milano. Rama thekson se kjo takimi i djeshëm ishte shëmbëlltyrë e kohës së re për Shqipërinë dhe shqiptarët. VIDEO “MIRËMËNGJES 😊dhe me këtë videokartolinë nga dallga kuqezi e shqiptarëve të Italisë, shëmbëlltyrë e kohës së re që ka […]

Lexo më shumë

E para herë që edicioni VIP fitohet nga një grua, Egla “rrëmben” çmimin e parë në “Big Brother VIP”, reagime pro dhe kundër

E para herë që edicioni VIP fitohet nga një grua, Egla “rrëmben” çmimin e parë në “Big Brother VIP”, reagime pro dhe kundër

Publikuar më 26.05.2024
Egla Ceno është fituese e Big Brother Albania VIP 3, e cila ...

Egla Ceno është fituese e Big Brother Albania VIP 3, e cila fiku dritat e shtëpisë dhe fitoi çmimin e madh prej 100 mijë eurosh. Aktorja është gruaja e parë që fiton edicionin VIP të këtij “reality show”. “Falenderoj që jeni bërë zëri, nga një format kaq i rëndësishëm, që jeni bërë zëri i këtyre […]

Lexo më shumë

Banim falas, një muaj pushime dhe 2150 dollarë, Putin “hedh sytë” nga universitetet, synon rekrutimin e studentëve me kontrata

Banim falas, një muaj pushime dhe 2150 dollarë, Putin “hedh sytë” nga universitetet, synon rekrutimin e studentëve me kontrata

Publikuar më 26.05.2024
Banorët e rajonit Luhanks të Ukrainës, i cili është pothuajs...

Banorët e rajonit Luhanks të Ukrainës, i cili është pothuajse plotësisht i pushtuar nga Rusia, thonë se oficerët rusë po bëjnë përpjekje të jashtëzakonshme për t’i rekrutuar studentët në universitete dhe institute për të shërbyer me kontratë në Forcat e Armatosura të Rusisë. Duke qenë nuk po i shihet fundit luftës në të cilën janë […]

Lexo më shumë

“Nëse më ndodh diçka, këtë letër jepja Francescës”/ Vetëvrasje apo eliminim? Gjendet i pajetë bashkëshorti i eurodeputetes

“Nëse më ndodh diçka, këtë letër jepja Francescës”/ Vetëvrasje apo eliminim? Gjendet i pajetë bashkëshorti i eurodeputetes

Publikuar më 26.05.2024
Angelo Onorato, një arkitekt 55-vjeçar, pronar i një dyqani ...

Angelo Onorato, një arkitekt 55-vjeçar, pronar i një dyqani mobiliesh dhe bashkëshorti i eurodeputetes italiane kristiandemokrate Francesca Donato, u gjet i vdekur në Palermo. Mediat italiane raportojnë se trupi u gjet në makinën e tij në zonën e Via Ugo La Malfa, ndërsa në qafë kishte një shirit plastik. Mediat italiane raportojnë se Onorato, një […]

Lexo më shumë

Vizita e Cameron në Tiranë, media britanike: Shpenzoi 60 mijë paund për 89 minuta, tregoi arrogancë ndaj Shqipërisë, një aleati të rëndësishëm të NATO-s

Vizita e Cameron në Tiranë, media britanike: Shpenzoi 60 mijë paund për 89 minuta, tregoi arrogancë ndaj Shqipërisë, një aleati të rëndësishëm të NATO-s

Publikuar më 25.05.2024
David Cameron shpenzoi rreth 60,000 £ për të përdorur një av...

David Cameron shpenzoi rreth 60,000 £ për të përdorur një avion privat luksoz për të fluturuar në Shqipëri – vetëm për t’u detyruar të kthehej në Londër pas vetëm një ore e gjysmë në mënyrë që Rishi Sunak të mund të thërriste zgjedhjet. Në atë që mund të ishte poshtërimi i tij i fundit si […]

Lexo më shumë