×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”.

Në artikull janë analizuar edhe lidhjet që grupi i Belivuk-ut ka pasur në vend dhe për këtë ka folur edhe redaktori i rrjetit serb të gazetarisë hulumtues, KRIK, Stevan Dojçinoviq me kolegët e tij nga Gjermania.

Teksti i plotë i mediumit publik gjerman, ARD:

Një gjyq në Beograd e mban publikun e Serbisë pezull: Bëhet fjalë për huliganë që punojnë për klane të fuqishme të drogës dhe kryejnë vrasje brutale. Lidhjet e tilla arrijnë deri në majat e shtetit serb.

Automjetet e zeza të policisë me drita ndezëse vërshojnë përpara Gjykatës së Krimit të Organizuar në Beograd. Të akuzuarit futen në ndërtesë përmes hyrjes së pasme. Janë 31 burra të akuzuar, ndër të tjera, për vrasje, posedim droge, rrëmbim dhe tregti armësh. Në sallën e gjyqit, ata ulen pas xhamit të sigurisë, vetëm sa një krah larg vizitorëve: trupa muskulore me qafë si demi, koka tullac, tatuazhe. Kreu i bandës është Veljko Belivuk, lider huligan i Partizanit të Beogradit, një klub i njohur për një bllok agresiv tifozësh me lidhje të thella me krimin e organizuar. Krimet për të cilat ata akuzohen dyshohet se janë bërë pjesë e një klani droge me rrënjë në Malin e Zi. Ky klan ka vite që bën një luftë të përgjakshme me klane të tjera – me një sërë vrasjesh jo vetëm në Serbi, por në disa vende evropiane.

Vrasje brutale

Huliganët e Partizanit janë ndër më brutalët në Europë. Stadiumi shërben si qendër droge dhe vend rekrutimi për anëtarët e rinj të bandës. Tani ata akuzohen për disa vrasje shtazore. Kur shërbimi i koduar i lajmeve Sky ECC u dekodua nga hetuesit ndërkombëtarë në fillim të vitit 2021, ata hasën në foto të tmerrshme të kufomave të gjymtuara. Gjurma të çon në një shtëpi në një fshat jashtë Beogradit me një dhomë të fshehur që mund të arrihet vetëm përmes një vrime në mur. Në të, ndër të tjera, një mulli mishi, përmes së cilës kriminelët kthenin kufomat për t’i asgjësuar më pas.

Punojnë për Presidentin

Gjyqi në Beograd tani po nxjerr në dritë lidhjet e këtij grupi me politikën. Gazetari investigativ Stevan Dojçinoviq ka ndjekur gjyqin kundër klanit që në fillim. Belivuk shpjegoi në proces “se roli i tij ishte të mbështeste demonstratat për (presidentin serb Aleksandar) Vuçiq dhe të prishte protestat e opozitës,” thotë Dojçinoviq. Ai renditi favoret politike që Vuçiqi i kërkoi të bënte”.

Oficer policie si drejtues klani

Rolin kryesor ndoshta e ka luajtur edhe polici Nenad Vuçkoviq, një tjetër përfaqësues kryesor i huliganëve. Ai shihet në një foto me vrasësin e dyshuar të shumëfishtë Belivuk. Mirëpo polici nuk e ka kontrolluar vetëm grupin, gjithçka ka shkuar shumë më lart, sipas Dojçinoviqit. Në një komunikim të zbuluar mes Belivuk dhe policit, të cilin e disponon ARD, Belivuk shkruan se nuk ka frikë nga askush dhe është gati. Polici më pas përgjigjet se ai e di këtë, e di edhe “bosi”, siç e di edhe “bosi i madh”, Dojçinoviqit e ka të qartë se “boss” do të thotë ish-ministri i brendshëm dhe “boss i madh” do të thotë presidenti Vuçiq. Kërkimet e ARD-së drejtuar kreut të shtetit mbetën pa përgjigje. Vuçiq  gjithashtu nuk ka dashur të komentojë mbi akuzat ndaj djalit të tij Danilo. Në një foto, Danilo Vuçiq pozon në një përqafim të ngushtë me një të besuar të Belivuk, të cilin policia e liston si anëtar të klanit.

Anëtarët e bandës kundër protestuesve

Gazetarja Brankica Stankoviq e njeh mirë skenën. Politikanët përfitojnë nga skena e huliganëve që funksionon mirë, ajo thotë: “Janë të organizuar dhe shumë të aftë për çdo abuzim. Ata kthehen në hordhi të zemëruara që i nënshtrohen çdo thirrjeje nga strukturat e pushtetit, pavarësisht se çfarë është në rendin e ditës.” Në inaugurimin e Vuçiqit në vitin 2017, për shembull, protestuesit u larguan nga personeli i dhunshëm i sigurisë. Njëri prej personave është identifikuar si pjesë e bandës Belivuk.

“Duhet të flas për përfshirjen me shtetin”

Stankoviq ka hulumtuar skenën e huliganit që nga viti 2009 dhe tregon lidhjet me krimin e organizuar. Në stadium, ajo bëhet një figurë e urrejtjes. Në një ndeshje të Partizanit kundër Shakhtar Donetsk, tifozët abuzuan me një kukull Brankica, duke brohoritur e quanin kurvë dhe e kërcënuan me vdekje. Që atëherë ajo ka jetuar nën mbrojtjen e policisë. Kjo i ndryshoi jetën në një mënyrë thuajse të paimagjinueshme, thotë Brankica: “Jeta e përditshme është tepër e ndërlikuar dhe e rëndë. Unë nuk dilja jashtë. Për një kohë, 70 policë u kujdesën për sigurinë time. Kjo ishte një herë kur policia gjoja zbuloi se një pushkë snajper ishte blerë në vendngjarje për të më vrarë mua.”

Ajo mendon se çështja e madhe gjyqësore kundër bandës së Belivuk është e rëndësishme.

Megjithatë, Stankoviq është i bindur se asgjë nuk do të ndryshojë nëse nuk zbulohen strukturat që qëndrojnë pas saj dhe në fund nuk flitet për ngatërresat me shtetin. Vrasjet shtazarake tani janë duke u proceduar. Të akuzuarit janë huliganë, bosët e botës së krimit serb.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit

Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit

Publikuar më 15.06.2024
Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një mat...

Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një maturant nga një qytet jugor i Shqipërisë po thurte ëndrra se si pas pak muajsh do të studionte falas për mjekësi në një universitet të Nju Jorkut. Një lajm i fundit në ekranin e televizionit, ia shkatërroi të gjitha. Më 6 qershor, përmes një deklarate Ambasada e SHBA-ve në […]

Lexo më shumë

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha

Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha

Publikuar më 11.06.2024
Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-...

Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-kryeministrit Sali Berisha. Trupa gjykuese vendosi të mos pranojë ankimimin e Enkelejd Alibeajt duke lënë në fuqi vendimin e gjyqtarit Agron Zhukri. Vendimi i trupës gjykuese, i cili përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro, është i formës së prerë duke i dhënë […]

Lexo më shumë

Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump

Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump

Publikuar më 11.06.2024
Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga&nbs...

Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga Bashkimi Evropian në një revoltë populiste që paralajmëroi fitoren tronditëse të Donald Trump në zgjedhjet e jashtme disa muaj më vonë. Tani, në qershor 2024, kandidatët e ekstremit të djathtë, shumë prej të cilëve ndajnë nacionalizmin populist të Trump, armiqësinë ndaj emigrantëve dhe përbuzjen për elitat qeverisëse dhe institucionet globaliste, […]

Lexo më shumë

Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi

Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi

Publikuar më 11.06.2024
Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e...

Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e vulës dhe siglës së Partisë Demokratike. Trupa gjykuese që do përcaktojë fatin e partisë më të madhe opozitare në vend,  përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro. Seanca gjyqësore që do të përcaktojë fatin e PD-së do të nisë në orën 10:00. […]

Lexo më shumë

Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan

Publikuar më 10.06.2024
Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evro...

Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evropian treguan se nën sipërfaqen e shoqërive evropiane është duke vluar ekstremizmi në rritje. Në Francë gati çdo i treti votues ka përkrahur partinë e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila në të kaluarën ka përfituar nga një kredi ruse. Partia e Le […]

Lexo më shumë

Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve

Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve

Publikuar më 10.06.2024
Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhj...

Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhjet e së dielës, të cilat treguan fitime të konsiderueshme për partitë e ekstremit të djathtë të Greqisë, sipas rezultateve zyrtare të publikuara të hënën. Partia Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis siguroi 28.31% të votave, duke fituar shtatë vende në Parlamentin Evropian. Fredi Beleri u […]

Lexo më shumë

Vrasja e recepsionistit në hotelin në Dhërmi, gjykata jep vendimin për dy bashkëpunëtorët e Gerald Shehut! Dëshmia: U kërcënuam

Vrasja e recepsionistit në hotelin në Dhërmi, gjykata jep vendimin për dy bashkëpunëtorët e Gerald Shehut! Dëshmia: U kërcënuam

Publikuar më 09.06.2024
Dy punonjësit e hotelit në Dhërmi, ku u vra dhe më pas u hod...

Dy punonjësit e hotelit në Dhërmi, ku u vra dhe më pas u hodh në një gurore Eraldo Nevruzi janë lënë në burg. Gjykata e Vlorës vlerësoi të ligjshëm arrestimin e Daniel Qoses 33 vjeç dhe David Lart 30 vjeç, të cilët dyshohet se ndihmuan autorin e krimit, Gerald Shehu të fsheh provat. Punonjësit akuzohen […]

Lexo më shumë

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Kombëtarja mbërrin në Dusseldorf, e para skuadër finaliste në “Euro 2024” që shkel në tokën gjermane

Publikuar më 08.06.2024
Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezin...

Kombëtarja shqiptare ka mbërritur në tokën gjermane. Kuqezinjtë udhëtuan pasditen e sotme nga Grac-i i Austrisë drejt Dusseldorfit, duke u bërë e para skuadër finaliste e Europianit që zbarkon në Gjermani. Menjëherë sapo mbërritën në aeroportin e Dusseldorfit, kuqezinjtë u pritën në një atmosferë fantastike. Ambadadorja e Shqipërisë në Gjermani, Adia Sakiqi, zyrtarë të UEFA-s, […]

Lexo më shumë
car rental tirana real estate saranda