×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kur SPAK-u i premtuar i luftës anti-korrupsion tregoi “muskujt” para një… fermeri, që u hetua për paratë e autokombajnës

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit u konsiderua institucioni thelbësor i drejtësisë së re, por në këto 3 vite rezultatet janë ende larg pritshmërive.

“Inside Story” në puntatën e kësaj të mërkure ka sjellë një analizë të plotë mbi dosjet e SPAK dhe rezultatet me ata që konsiderohen peshq të mëdhenj.

Sipas të dhënave nga sondazhet, 66% e qytetarëve shqiptarë e kanë humbur besimin te SPAK. Ata prisnin që në bankën e të akuzuarve të shikonin politikanë të rëndësishëm dhe bosë të krimit të organizuar, që përbënin targetin kryesor të këtij institucioni.

Prokuroria e ngritur për të hetuar korrupsionin në nivele të larta, po shpenzon energji dhe resurse me korrupsionin e policëve të thjeshtë dhe zyrtarëve të niveleve të ulta që shfrytëzojnë postet për 5 mijë dhe 10 mijë lekë të vjetra.

Loja me moskompetencën për dosje të rëndësishme dhe propaganda e statistikave me “peshqit e vegjël”. Pse po mbingarkohet SPAK me dosje të parëndësishme dhe a po dështon institucioni simbol i drejtësisë së reformuar…?

Është data 22 qershor e vitit 2022. Këta që shihni janë burrat e fshatit Kozarë në Kuçovë. Ata, pritën radhën për të dëshmuar njëri pas tjetrit në Prokurorinë e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Banorët e fshatit Kozarë, duke dëshmuar pro bashkëfshatarit të tyre

Burri i çdo familjeje atë ditë ishte në dyert e SPAK. Në fshatin që mori të gjithë vëmendjen publike, nuk kishte ndodhur asgjë e jashtëzakonshme për të merituar atë lloj publiciteti. Kozara u zbraz nga burrat që futeshin njëri pas tjetrit në institucionin e ngritur për të goditur peshqit e mëdhenj…

Përmes kësaj shfaqjeje spektakolare, SPAK pyeti mbi 240 fshatarë për të hetuar një fermer që quhej Bektash Shtëpenja. Fermeri i njohur, njihej jo vetëm në Kozarë, Kuçovë e Berat por edhe më gjerë për shërbimin që ofronte me autokombajnën e tij në mbi 3 dekada.

Por, Bektashi i famshëm i autokombajnës kishte rënë në rrjetën e SPAK për hetim pasurie. Struktura e drejtësisë së re, kërkonte konfiskimin e pasurisë së tij, që fermeri pretendonte se ishin fitimet e gjithë jetës duke korrur grurë.

Në Muajin Maj 2021 Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka paraqitur kërkesë në Gjykatë me objekt konfiskimin e pasurive të Bektashit. Fjala ishte për 7 pasuri, konkretisht 2 apartamente në Sauk dhe Durrës, 1 garazh, 2 makina, 1700 metra katrorë tokë në Sauk, dhe një motor.

Problemet e Bektashit nisën pasi një prej 3 djemve të tij u dënua në Itali për shfrytëzim prostitucioni. Hetuesit dyshonin se pronat e tij janë burim i parave të jashtëligjshme të të birit të quajtur Andrea Shtëpenja.

Ne udhëtuam drejt Kozarës ku historia e Bektashit ende ka mbetur e gjallë. Aty takuam disa fermerë të cilët e thonë hapur atë që dëshmuan në SPAK, pagesën për shërbimin e autokombajnës e kanë kryer dorazi, siç ndodh rëndom në ekonominë informale shqiptare. Për këtë arsye 30 vite lekët për korrjen e grurit Bektashi i ka marrë pa fatura. Prandaj ai nuk provon dot në Gjykatën Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit nëse pasuria është vënë apo jo nga puna me autokombajnat.

Bektash Shtëpenja në vitin ’90 përfitoi autokombanjën e parë kur u privatizua ish-SMT-ja. Aktualisht, ka tre të tilla, dhe zanatin ia ka trashëguar edhe të birit të madh me të cilin jeton, Sokolit. Ne komunikuam me Sokolin i cili nuk preferoi të komentojë për sa kohë çështja është ende në proces.

Pala e akuzuar ka pretenduar në proces se pas viteve 1990 Bektashi ka punuar në tokat e fermerëve të zonës duke i ndihmuar ata kundrejt shpërblimit që të korrnin produktet bujqësore. Në mungesë të dokumentacionit dhe faturave, i gjithë fshati shkoi në SPAK për të treguar se Bektashin e kanë paguar me para cash.

Pavarësisht se si do të rezultojë e vërteta në fund të kësaj historie, pompoziteti me të cilën u ndoq çështja e një fermeri u kthye në një histori të denjë barcolete.

Në 2019 Prokuroria e Posaçme SPAK dhe Gjykata e Posaçme nisën punën me dy qëllime kryesore; luftën kundër krimit të organizuar dhe luftën kundër korrupsionit të niveleve të larta. Për këtë, u bë një reformë edhe në sistemin e pagave të prokurorëve si një prej mekanizmave për të shmangur korruptimin. Referuar data bazës me listën e pagave në Republikën e Shqipërisë i cili rrodhi si informacion në 2021, pagat e hetuesve dhe prokurorve të SPAK variojnë nga 170 deri në 600 mijë lekë. Pra, me shumë se 3-fishi i presidentit që është kreu i shtetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

“Askush mos të qajë hallin e Monës, ajo është zemra jonë”, Ilir Meta mesazh për SPAK: Le të sekuestrojnë shtëpi e vila. Kryemadhi: Nuk më rr***het fare për SPAK-un

Publikuar më 19.04.2024
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komit...

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar tha se problemi kryesor në PL nuk është Monika Kryemadhi, por janë disa persona që sipas tij kanë përdorur lidhjen mes saj dhe Metës për të mos marrë përgjegjësi. Edhe njëherë, Meta tha se Partia e Lirisë do ketë demokraci maksimale, duke […]

Lexo më shumë

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

“Nuk angazhohemi me ‘non grata’-t”, I ngarkuari me punë i SHBA, Wisner: Sanksionet kanë përfshirë të gjithë spektrin politik

Publikuar më 19.04.2024
I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David...

I ngarkuari me punë i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, David Wisner në një intervistë për Zërin e Amerikës është pyetur edhe për qëndrimin e SHBA për personat e shpallur non grata dhe më konkretisht me grupin parlamentar demokrat të rikompozuar. Wisner u shpreh se qëndrimi i amerikanëve nuk ka ndryshuar dhe se ata vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Padia për kamerat në PL, Kryemadhi flet për ‘konfliktin’ me Metën dhe raportin e ngrirë bashkëshortor: Sajim nga kokëboshë dhe rrogëtarë nga Presidenca në parti

Publikuar më 19.04.2024
Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në pr...

Pasi kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bëri një padi në prokurori në lidhje me humbjen e një hardisku të pamjeve të kamerave të sigurisë në zyrat e partisë, deputetja Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij, thotë se e gjitha është një fantazi e krijuar nga një grup njerëzish, të cilët nga rrogëtarë në […]

Lexo më shumë

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Asnjë gjurmë nga 3-vjeçari që u zhduk para 6 ditësh në Durrës, kërkime në Has për gjyshen, arrestohet vëllai i saj

Publikuar më 18.04.2024
Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i...

Prej 6 ditësh ende nuk dihet asgjë mbi fatin e 3-vjeçarit, i cili u zhduk nga zona e ish-kënetës në Durrës, pasi nëna e tij e kishte lënë të kalonte disa orë me gjyshërit e tij.  Policia nuk ka asnjë të re nga kërkimet, ndërsa njofton se është arrestua Rexhep Gjuni, gjyshi i të miturit. […]

Lexo më shumë

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Riktheu në grupin parlamentar deputetët e përjashtuar nga Basha, PD kallëzon në SPAK Lindita Nikollën: Ka shpërdoruar detyrën (DOKUMENTI)

Publikuar më 18.04.2024
Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparla...

Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht në SPAK, kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Në shkresën e siguruar nga BalkanWeb thuhet se Nikolla ka shpërdoruar detyrën e kryetares së Parlamentit. Kallëzimi në fjalë bëhet pas revokimit të vendimit të Bashës nga ana e Bardhit, që rikthehu në grupin e PD-së deputetët e përjashtuar. “Ka cënuar në mënyrë të vazhdueshme […]

Lexo më shumë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Ilir Beqaj refuzoi të paguante tarifën 1 milionë lekë, GJKKO urdhëron SPAK t’i dërgojë ish-ministrit aktet e dosjes pa pagesë

Publikuar më 18.04.2024
Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i ...

Gjykata e Posaçme ka urdhëruar Prokurorinë e Posaçme që t’i dërgojë ish-ministrit Ilir Beqaj që aktet e dosjes në mënyrë elektronike. Vendimi u mor për shkak se ish-ministri i Shëndetësisë Beqaj refuzoi të kryente pagesën prej 10 mln lekësh. Ilir Beqaj u “ngujua” dy ditë brenda institucionit të SPAK për të lexuar 602 fashikujt e dosjes së […]

Lexo më shumë

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Ngjarje historike, Asambleja Parlamentare i thotë “Po” anëtarësimit të Kosovës në KiE, rrëzohen amandamentet e propozuara nga Serbia

Publikuar më 16.04.2024
Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësi...

Asambleja Parlamentare ka votuar PRO, Kosova drejt anëtarësimit në Këshillin e Europës, raporton Gazeta Express. Paraprakisht, Asambleja i hodhi poshtë me rend amandamentet e propozuara nga Serbia. Më herët gjatë ditës, Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci në Këshillin e Europës i ka hedhur poshtë disa amandamente tjera që u propozuan nga delegacioni serb dhe […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Zbardhet vendimi i GJKKO për Fredi Belerin: Arsen Rama ishte në territorin e Himarës, korrupsioni zgjedhor i faktuar me audio dhe video

Publikuar më 16.04.2024
Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetar...

Në vendimin e arsyetuar për dënimin e Fredi Belerit, kryetarit të zgjedhur të Himarës dhe bashkëpunëtorit të tij Pandeli Kokaveshi, Gjykata e Posacme rrëzon dy nga argumentat më të forta të mbrojtjes. Sipas Balkanweb avokatët pretendonin se Arsen Rama, i infiltruari i policisë nuk ndodhej në territorin e Himarës, kur pretendohet se ka patur takime me […]

Lexo më shumë