×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Luftë, armë dhe teori konspiracionesh, zbulohen mesazhet e pilotit që publikoi sekretet e Pentagonit

Një përmbledhje e më shumë se 9500 mesazheve të siguruara nga “The New York Times” ofron të dhëna të rëndësishme rreth mendimeve të një punëtori të ri të flotës ushtarake amerikane të implikuar në një rrjedhje të gjerë të sekreteve qeveritare

(NYT) – Jack Teixeira, pjesëtar i Gardës Kombëtare Ajrore i implikuar në një rrjedhje të madhe dokumentesh të klasifikuara, ishte i fiksuar në armë, të shtëna masiven dhe teori konspirative – duke dëshmuar se kishte qasje dhe dijeni.

Edhe pse e shijonte respektin dhe qasjen në inteligjencën që fitoi përmes shërbimit të tij ushtarak dhe lejes së lartë në qasje sekretesh, vlonte me përbuzje ndaj qeverisë, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara për një mori aktivitetesh sekrete, të liga: për prodhimin e armëve biologjike dhe kimike në laboratorët ukrainas, për krijimin e Shtetit Islamik, madje duke orkestruar të shtëna masive.

Mëdyshjet

“FBI-ja dhe 3 agjenci të tjera letrash kontaktojnë këta fëmijë të sëmurë mendorë dhe i bindin ata të kryejnë të shtëna masive”, shkroi Jack Teixeira, 21 vjeç, në një grup bisedash në internet, duke ndarë një teori konspirative të zhgënjyer pasi një person i armatosur vrau tre persona në një qendër tregtare në Indiana verën e kaluar.

Në mesazhet e postuara në Discord, një platformë e mediave sociale e popullarizuar në mesin e lojtarëve, Teixeira pohoi se i armatosuri 20-vjeçar pas tërbimit në Greenwood Park Mall ishte një nga shumë sulmues masivë të porositur nga Qeveria amerikane si pjesë e një komploti të fshehtë “për t’i bërë njerëzit të votojnë për kontrollin e armëve”.

Postimet janë pjesë e një grumbulli të madh regjistrash të bisedave të paraportuara më parë të siguruara nga “The New York Times”. Serveri Discord, i rishikuar ekskluzivisht nga “The Times”, është një nga të paktën dy në të cilët Teixeira ndau inteligjencën amerikane mbi gatishmërinë ukrainase, komandat e fushëbetejës nga Kremlini dhe dërgesat sekrete të armëve nga aleatët amerikanë, së bashku me raportet për fërkime të brendshme nga të gjitha anët. Pjesëtari i aviacionit ushtarak, i cili u akuzua për dy akuza në lidhje me trajtimin e paautorizuar të materialeve të klasifikuara, mund të përballet me 25 vjet burgim për përfshirjen e tij në rrjedhje informacionesh.

“SHBA-ja, Turqia e Izraeli themeluan ISIS-in”

Mesazhet e reja nga aviatori Teixeira, më shumë se 9500 gjithsej, lënë shumë pyetje pa përgjigje në lidhje me motivimet e tij, por ato plotësojnë boshllëqet thelbësore të lëna nga dosjet gjyqësore dhe ofrojnë të dhëna të rëndësishme për mentalitetin e tij. Ai duket se e ka parë veten, në njëfarë kuptimi, si autor i një buletini të brendshëm të themeluar për të edukuar miqtë e tij në internet – jo si një sinjalizues që komploton një ekspozim madhështor të sekreteve qeveritare.

“Që tani Ukraina ka urdhëruar biolabatorët e SHBA-së që ende duhet të shkatërrojnë të gjithë patogjenët e rrezikshëm që ata mbajnë”, shkroi ai në mars të vitit të kaluar. “Ne siguruam një përgjim komunikimi nga komandantë të rangut të lartë duke deklaruar se Rusia do të fillonte përpjekjet për t’i marrë ata.

Mesazhet janë të mbushura me trimëri dhe kontradikta, jo më çuditëse sesa admirimi dhe dyshimi i tij i njëkohshëm ndaj qeverisë, veçanërisht për “agjencitë e 3 letrave”, si CIA dhe FBI, të cilat ai besonte se ishin të angazhuara në një mori parcelash.

“ISIS-i ishte një organizatë e themeluar nga Turqia, Izraeli dhe SHBA-ja”, shkroi ai në korrik. “Ata duhej të destabilizonin Lindjen e Mesme disi dhe të gjithë kishin armiq…si e bëni këtë? bëni një organizatë terroriste dhe financoni m*t nga ajo”.

Megjithatë, Teixeira dukej se ishte krenar që punonte në një strukturë të sigurt në një bazë ushtarake në Cape Cod, në Masaçusets, të cilën ai e quajti “kutia” dhe i pëlqente të përdorte zhargonin që sinjalizonte pastrimin e tij tepër sekret. Aq të shpeshta ishin rrjedhjet e tij të inteligjencës të mbledhura nga agjencitë qeveritare, saqë miqtë e tij në Discord e quajtën atë “njeri intel” dhe “njeriu me 3 letra”, dhe ai dukej se kënaqej me miratimin e tyre.

Dhe ndërsa ai përvetësoi rolin e një analisti neutral lufte me grupin e tij Discord – duke përcaktuar me përpikëri numrin e viktimave dhe humbjet e tankeve – ai shpesh u dha jehonë raporteve proruse që gjente në aplikacionin popullor të mesazheve në Telegram dhe minimizoi vazhdimisht pengesat e Moskës.

Image

 “Të dyja palët pinë të njëjtin gjak”

Teixeira filloi të postonte mesazhe në server në prag të pushtimit rus të Ukrainës, dhe anëtarët e grupit ishin intensivisht kureshtarë për inteligjencën që u ofronte.

Serveri ka rreth 600 anëtarë nga të paktën 25 vende, sipas profileve të tyre në internet, dhe mbeti aktiv vetëm javën e kaluar.

Shumë nga mesazhet e Teixeiras u fshinë nga serveri pak para arrestimit të tij në prill, duke përfshirë fotografitë e dokumenteve të inteligjencës sekrete. Por mijëra postimet e tij që datojnë nga viti 2021 që mbetën ofrojnë një pamje të hollësishme të avionit me fjalët e tij.

Është e vështirë të përcaktohet ideologjia e Teixeiras nga mesazhet e tij. Shumë janë konsistentë me dikë që është me qendrën e djathtë, por ai akuzon republikanët për financimin e “organizatave terroriste” dhe fillimin e “luftërave 20-vjeçare”.

“Të dyja palët,” shkroi ai në korrik, “pinë të njëjtin gjak”, duke shtuar se “të dyja palët kanë kryer sulme me dronë në spitale”. (Ai nuk tregoi incidente specifike në bërjen e pohimit të tij.)

Qasja e tij politike duket se dominohet nga kundërshtimi i tij i ashpër ndaj kufizimeve të armëve të zjarrit – duke kritikuar ish-presidentët Bill Clinton, Ronald Reagan, George H.W. Bush, George W. Bush dhe Donald J. Trump për miratimin e masave të ndryshme të kontrollit të armëve.

Prokurorët federalë, në një memorandum prej 18 faqesh që kërkonin ndalimin e pacaktuar të Teixeiras, cituan arsenalin dhe historinë e tij “shqetësuese” të vërejtjeve të dhunshme dhe kërcënimeve racore që datojnë që nga shkolla e mesme. Dokumenti përfshinte gjithashtu fragmente nga bisedat në mediat sociale nga viti 2022 dhe 2023. Në një, prokurorët thonë se Teixeira shprehu dëshirën për të vrarë një “ton njerëzish”.

“… është e bukur të analizosh të shtënat masive”

Një përfaqësues i familjes së Teixeiras nuk pranoi të komentonte dhe avokati i tij i caktuar nga gjykata nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Postimet mund të jenë thënie hiperbolike të një të riu të zhytur në video-lojëra dhe materialet e shqyrtuara nga “The Times” nuk tregojnë në mënyrë eksplicite se ai po planifikonte akte dhune.

Por në regjistrat e bisedave të analizuara nga “The Times”, aviatori postoi video të shumta të tij duke gjuajtur me pushkë të ndryshme. Në një seancë praktike të objektivit në shkurt, ai qëlloi me pushkë gjysmautomatike të projektuar nga sovjetikët nga shtrati i një kamioni. Ditë më parë, sipas dosjes së prokurorëve, ai kërkoi këshilla për të gjuajtur me pushkë të stilit AR “nga një fuoristradë” në “një mjedis të mbushur me njerëz urbanë ose periferikë”.

Postimet e rishikuara nga “The Times” tregojnë se Airman Teixeira pretendonte se kishte të paktën 16 armë zjarri gjatë dy vjetëve. Ai postoi rreth gjashtë armë të reja vetëm në shkurt dhe mars, duke sugjeruar se po grumbullonte armë pak përpara arrestimit të tij.

Pamjet e postimeve të Teixeiras në platformën e mediave sociale Discord që paraqisnin armë të reja të blera në shkurt dhe mars, duke përfshirë një AR-15, një Glock dhe një pushkë antike gjermane.

Një përdorues i Discord-it i cili komunikonte shpesh me Teixeiran i tha “The Times” në mesazhe me tekst se aviatori pretendonte se kishte grumbulluar armë dhe pajisje ushtarake. Përdoruesi, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se aviatori kishte diskutuar për ambicie të ndryshme, duke përfshirë komplotin për t’u përballur me protestuesit gjatë fushatës presidenciale të vitit 2024.

Mesazhet e tij tregojnë një magjepsje të qartë me të shtënat masive, dhe nganjëherë ai përvetësoi të njëjtën ndjenjë shkëputjeje që shfaqi në postimet për luftën në Ukrainë, duke u fokusuar më shumë te pajisjet sesa te numri i njerëzve i përdorimit të tyre.

“Mendoj se është e bukur të analizosh të shtënat masive. Është argëtim”, shkroi ai më 5 shtator 2022, gjatë një shkëmbimi për ngjashmëritë mes gjuajtësve në Uvalde, Teksas dhe Buffalo.

Në tetor, kur një përdorues tjetër postoi një video të një oficeri policie që u qëllua për vdekje gjatë një ndalese trafiku, Teixeira u përgjigj: “Një nga videot e mia të preferuara të të shtënave”. Ai nuk u interesua për rrethanat e të shtënave, duke thënë se po përpiqej të ekzaminonte armët e zjarrit të përdorura në përplasje.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Partneri vret dhe zhduk trupin e 29-vjeçares shtatzënë, zbulohet pas 5 ditësh

Partneri vret dhe zhduk trupin e 29-vjeçares shtatzënë, zbulohet pas 5 ditësh

Publikuar më 01.06.2023
Italia u trondit nga një krim makabër, ku një 30-vjeçar vrau...

Italia u trondit nga një krim makabër, ku një 30-vjeçar vrau partneren e tij shtatzënë, trupi i së cilës ishte zhdukur që prej fundjavës. Por, mediat italiane njoftojnë se trupi i 29-vjeçares, Giulia Tramontano, shtatë muajshe shtatzënë, është gjetur në një ndërtesë të vjetër në via Monte Rosa. Ka qenë partneri i saj Alessandro Impagnatiello, i arrestuar […]

Lexo më shumë

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Publikuar më 30.05.2023
Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grup...

Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në artikull janë analizuar edhe lidhjet që grupi i Belivuk-ut ka pasur në vend dhe për këtë ka folur edhe redaktori i rrjetit serb të gazetarisë hulumtues, KRIK, Stevan Dojçinoviq me kolegët e tij […]

Lexo më shumë

Konfirmohet zyrtarisht, Erdogan rizgjidhet në krye të Turqisë. Ja sa vota mori

Konfirmohet zyrtarisht, Erdogan rizgjidhet në krye të Turqisë. Ja sa vota mori

Publikuar më 29.05.2023
Rexhep Tajip Erdogan do të vazhdojë të jetë në pushtet, pasi...

Rexhep Tajip Erdogan do të vazhdojë të jetë në pushtet, pasi fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi. Dhe kjo informatë vjen nga Bordi i Lartë Zgjedhor i Turqisë, i cili njoftoi se ai ka marrë 52.14% të votave, shkruajnë mediat e huaja. Ndërsa rivali i tij, Kilicdaroglu fitoi 47.86% të votave. Siç raportojnë […]

Lexo më shumë

Serbët tentojnë sërish të hyjnë me forcë në objektet komunale në veri të Kosovës, policia: U detyruam të ndërhyjmë

Serbët tentojnë sërish të hyjnë me forcë në objektet komunale në veri të Kosovës, policia: U detyruam të ndërhyjmë

Publikuar më 29.05.2023
Serbët lokalë në veri të vendit kanë tentuar të futën sërish...

Serbët lokalë në veri të vendit kanë tentuar të futën sërish sot në objektet e komunës në Leposaviç, Zubin Potok dhe Zveçan, ku për këtë është dashtë të ndërhyjë Policia e Kosovës. Policia e Kosovës bën të ditur se serbët lokalë kanë paralajmëruar protesta dhe gjatë protestës kanë shfaqur dhunë duke hedhur gaz lotsjellës, ku […]

Lexo më shumë

Erdogan shpall fitoren para mbështetësve të tij, ironizon kundërshtarin: Bye bye Kemal!. Rama e uron edhe në turqisht

Erdogan shpall fitoren para mbështetësve të tij, ironizon kundërshtarin: Bye bye Kemal!. Rama e uron edhe në turqisht

Publikuar më 28.05.2023
Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presid...

Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi para mbështetësve të tij ditën e sotme. Erdogan u rizgjodh si president i Turqisë, pozicion të cilin e mban prej vitit 2014, ndërsa më herët ka qenë kryeministër i vendit. Presidenti Erdogan tani po flet para turmave për herë të parë, duke falënderuar njerëzit […]

Lexo më shumë

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan ngelet favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan ngelet favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Publikuar më 27.05.2023
Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e...

Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e vendit të shkojnë sërish në kutitë e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Ndërsa kandidatët kryesorë Recep Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu, të cilët nuk arritën të sigurojnë presidencën në raundin e parë, përgatiten për zgjedhjet e së dielës, sistemi i […]

Lexo më shumë

Tensionet në Veri, Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

Tensionet në Veri, Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

Publikuar më 27.05.2023
“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përsh...

“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të rifokusohet në dialogun e lehtësuar nga Bashkimin Evropian”. Kështu e ka nisur analizën e tij, profesori amerikan, Daniel Serwer, i […]

Lexo më shumë

Mitsotakis fiton zgjedhjet në Greqi, rrëzohen edhe bastionet që historikisht kanë qenë të majta

Mitsotakis fiton zgjedhjet në Greqi, rrëzohen edhe bastionet që historikisht kanë qenë të majta

Publikuar më 22.05.2023
Zgjedhjet parlamentare në Greqi treguan se harta mund të pik...

Zgjedhjet parlamentare në Greqi treguan se harta mund të pikturohej. Partia e Kyriakos Mitsotakis ka marrë një përqindje historike në këto zgjedhje duke marrë edhe “kështjellat” që ishin të destinuara të binin. Në këto zgjedhje ranë të gjitha kështjellat historike, si ajo e Kretës që nga viti 1974… po rezistonte, me përjashtim të njërës, asaj […]

Lexo më shumë