×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ekspozita e kryeministrit-piktor në Athinë dhe improvizimet e diplomacisë së brishtë

Pirro Naçi

‘’Fru-fru dhe aromata’’. Një shprehje që e përdorin grekët. ‘’Vizatojnë’’ ata që premtojnë shumë, por në fakt nuk bënjë asgjë, vetëm fjalë e veprime të bujshme.

Ndoshta ekspozita e Edi Ramës në Athinë një ditë më parë, mund të kishte një mijë e një të mira, mua të paktë më solli ndër mend shprehjen e grekëve. Ai nuk çeli ekspozitë, ai ‘’inaguroi’’ një zyrë si ajo e Tiranës! Qofsha i gabuar! Vizita nuk do të jetë zyrtare shkruante faqja e tij, por nga ana tjetër me elitën më të lartë greke u ‘’festua’’. Vetëm Perikliu , themeluesi i demokracisë, ‘’mungonte’’.

Thonë se veprat e artit dhe skulpturat e lashta të Athinës kanë edhe ‘’veshë’’ edhe ‘’gojë’’. Të shohim se ç’do të na thotë ‘’Perikliu’’ për festën dhe për ‘’Improvisations’’.

Gazetat e Athinës flasin për një ekspozitë që organizohet nën kujdesin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë! Poli orea! …Edhe ‘’jo zyrtare’’ edhe ‘’zyrtare’’… hajde gjeji fillin. Një praktikë që kohët e fundit është kthyer në ‘’modë’’. Pothuajse njësoj si ‘’Improvisations’’. Më 2020 kishim një takim ‘’privat’’ me kryeministrin grek, më 2021 prapë një vizitë informale, e njëjta edhe më vonë e deri më tani, më 2023.

Të gjitha këto flasin për një diplomaci të brishtë, paçka se nga të dyja anën trumbetojnë të kundërtën. Të hapësh një ekspozitë private dhe të bësh dhe ‘’ca punë’’ shtetërore sikur nuk i ka lezet diplomacisë. Nuk dua të gjykoj dhe vlerësoj praktikat apo punët e qeverisë, por me kësi lloj takimesh dhe deklarata pompoze nuk besoj se mund të zgjidhen problemet e shumta që na i ka lënë e kaluara, por as ato të kohëve të sotme.

Diplomacia ka shumë për të bërë me Athinën, mjafton t’i hedhim një sy historisë. 120 vjet më parë Ismail Qemali mbartte për brenda dëshirën e njeriut të vërtetë për të krijuar një klimë fqinjësie e dashurie midis dy popujve. Kaq mjaftonte për ta pritur dhe vlerësuar me seriozitetin më të madh nga e gjithë klasa politike greke, që nga mbreti, kryeministri, kryetari i Kuvendit, ministrat, akademikët e personalitete të shquara të kohës.

Sot ‘’Babain e Kombit’’ e kujtojmë vetëm kur duan të ‘’pagëzojnë’’ ndonjë nga aeroplanët që shpie lart e poshtë Evropës politikanët shqiptarë me emrin ‘’Ismail’’. Kjo na mjafton? Për pathosin e Ismail Qemalit ndaj të dy popujt, asnjë fjalë, asnjë qëndrim. Politikanët Shqiptarë sa herë që të vizitojnë Athinën mirë është t’i hedhin një sy kujtimeve të shkruara të Ismail Qemalit.

Sa për ekspozitën e Athinës kushdo ka të drejtë të hapë një të tillë. Por, kur mban përsipër një post shtetëror, siç është ai i kryeministrit, nuk mendon vetëm për veten, por diçka më shumë, për kulturën për artin e një populli dhe një kombi të tërë. Atë mund ta bësh dot?

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Detajet e reja, si u zbulua vrasja e shqiptarit në Itali dhe arrestimi i 17-vjeçarit

Detajet e reja, si u zbulua vrasja e shqiptarit në Itali dhe arrestimi i 17-vjeçarit

Publikuar më 23.02.2024
Policia italiane arrestoi një 17-vjeçar të dyshuar si vrasës...

Policia italiane arrestoi një 17-vjeçar të dyshuar si vrasës të shqiptarit Bledar Dedja mes të shtunës dhe të dielës së 20 dhe 21 janarit. 39-vjeçari shqiptar, baba i dy fëmijëve, u gjet gjysmë i zhveshur në mes të pyllit i goditur disa herë me thikë. I mituri është arrestuar në provincën e Trevisos. Nga sa mësohet, prej […]

Lexo më shumë

19-vjeçarja mori përsipër vrasjen e babait në Durrës, policia zbardh të vërtetën e ngjarjes dhe tregon kush është autori

19-vjeçarja mori përsipër vrasjen e babait në Durrës, policia zbardh të vërtetën e ngjarjes dhe tregon kush është autori

Publikuar më 23.02.2024
Policia e Durrësit ka zbardhur vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb...

Policia e Durrësit ka zbardhur vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta, duke zbuluar se autori i krimit të rëndë nuk është vajza e tij 19-vjeçare, por djali 24-vjeçar, Hysen Meta. Deri më tani, vrasjen e ka marrë përsipër vajza, Hygerta Meta, por policia ka zbuluar se qitësi nuk është ajo dhe se Hysen Meta ka pranuar […]

Lexo më shumë

Dëshmon studentja Hygerta Meta: Ose do të arratisesha, ose do të vrisja babain. Më tha se do të fejohesh me atë që të them unë dhe pikë!

Dëshmon studentja Hygerta Meta: Ose do të arratisesha, ose do të vrisja babain. Më tha se do të fejohesh me atë që të them unë dhe pikë!

Publikuar më 23.02.2024
Hygerta Meta, studentja 19-vjeçare, akuzohet se vrau e gropo...

Hygerta Meta, studentja 19-vjeçare, akuzohet se vrau e groposi babain e saj Pëllumb Meta, në fshatin Shënavlash të Durrësit. 19-vjeçarja ka thënë se e vrau të atin sepse ai donte ta fejonte me pahir. “Kishim pothuajse përditë konflikte dhe përplasje. Më tha që kjo punë është vendosur, do fejohesh me atë që të them unë dhe […]

Lexo më shumë

Akuzohet se vrau të atin në Durrës, e reja ka përdorur armën pa leje të viktimës, dyshime se vajza është ndihmuar

Akuzohet se vrau të atin në Durrës, e reja ka përdorur armën pa leje të viktimës, dyshime se vajza është ndihmuar

Publikuar më 23.02.2024
Hygerta Meta, 19-vjeçe ka vrarë dhe groposur në oborrin e sh...

Hygerta Meta, 19-vjeçe ka vrarë dhe groposur në oborrin e shtëpisë në Durrës të atin 50-vjeçar, Pëllumb Meta. 19-vjeçarja rezulton studente në Universitetin e Tiranës për degën e menaxhim biznesit. Në dëshminë e dhënë përpara uniformave blu ajo ka marrë përsipër autorësinë e krimit. 19-vjeçarja ka deklaruar se ishte ajo që e dërgoi automjetin e […]

Lexo më shumë

Horror në Durrës, studentja 19-vjeçare vret babain dhe e varros në oborrin e shtëpisë: Donte të më fejonte me zor

Horror në Durrës, studentja 19-vjeçare vret babain dhe e varros në oborrin e shtëpisë: Donte të më fejonte me zor

Publikuar më 23.02.2024
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Durrësit. Polici...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Durrësit. Policia ka gjetur pas 10 ditësh kërkime trupin e pajetë të një 50-vjeçari që ishte shpallur i zhdukur nga familja e tij, dhe pas hetimeve ka zbuluar se ai është vrarë nga e bija. Sipas autoriteteve, e reja Hygerta Meta ka deklaruar se motivi i […]

Lexo më shumë

U arrestuan pasi shfrytëzonin 10-vjeçarin për fitime ekonomike nga “TikTok”, Gjykata lë në burg nënë e bir nga Saranda, Natasha: Jam gjyshja heroinë (VIDEO)

U arrestuan pasi shfrytëzonin 10-vjeçarin për fitime ekonomike nga “TikTok”, Gjykata lë në burg nënë e bir nga Saranda, Natasha: Jam gjyshja heroinë (VIDEO)

Publikuar më 22.02.2024
Gjykata ka lënë në burg pa afat nënë e bir Natasha Rombula d...

Gjykata ka lënë në burg pa afat nënë e bir Natasha Rombula dhe Armando Kumaraku, të akuzuar për keqtrajtim të një 10-vjeçari, nipi i Natashës dhe djali i Armandos. Ajo duke ërtitur ndërsa hipte në furgonin e policisë tha: Jam gjyshe heroinë. Ata janë denoncuar nga nëna e të miturit, pasi e ekspozonin atë në […]

Lexo më shumë

Pasi mori bekimin e Gjykatës Kushtetuese, Kuvendi ratifikon marrëveshjen e emigrantëve me Italinë, votave të socialistëve iu bashkuan dhe ato të PDIU-së

Pasi mori bekimin e Gjykatës Kushtetuese, Kuvendi ratifikon marrëveshjen e emigrantëve me Italinë, votave të socialistëve iu bashkuan dhe ato të PDIU-së

Publikuar më 22.02.2024
Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 77 vota pro ratifikimin ...

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 77 vota pro ratifikimin e protokollit ndërmjet qeverisë shqiptare dhe asaj Italiane për ngritjen e një kampi emigrantësh në territorin shqiptar pasi kjo marrëveshje kaloi filtrin e Gjykatës Kushtetuese. Sipas këtij protokolli, Shqipëria pranon të vendosë në dispozicion të qeverisë italiane territorin e vet për të ngritur kampe të ngjashme me […]

Lexo më shumë

Shembja e rrugës Korçë-Ersekë, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë

Shembja e rrugës Korçë-Ersekë, inxhinieri Nazarko: U ndryshua gjurma për t’i rritur vlerën projektit, është 5-fishuar! Nëse arnohet, s’ka garanci, duhet urë

Publikuar më 22.02.2024
Shembja e një segmenti të rrugës Korçë-Ersekë ende pa u inau...

Shembja e një segmenti të rrugës Korçë-Ersekë ende pa u inauguruar ka nxitur reagime për cilësinë dhe sigurinë e ndërtimit të saj. Në Report Tv inxhinieri Romeo Nazarko, thotë se është ndryshuar gjurma me qëllim rritjen e kostos së projektit. Duke risjellë në vëmendje, projektin e vitit 2010, Nazarko tha se ndryshimi i tij në […]

Lexo më shumë