×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Në vilën e tij u gjetën puro 2 mijë euro dhe verëra 7 mijë euro, përgjigjet e letërporosive mbajnë peng arrestimin e Arben Ahmetajt për inceneratorët

Vonesa e kthimit të një përgjigje zyrtare nga drejtësia Franceze, Italiane, Gjermane, Malteze dhe ajo Austriake, ka vonuar Prokurorinë e Posaçme SPAK, për të proceduar me arrestimin e ish-ministrit të Financave dhe ish-zv/kryeministrit të Shqipërisë, Arben Ahmetaj.

SPAK vijon të mbahet peng i përgjigjeve të këtyre shteteve. Ndërkohë prokurorët një vit më parë kërkuan përmes letërporosive, informacion nëse zv/kryeministri Shqiptar, Arben Ahmetaj, kishte fjetur në disa hotele dhe nëse këto hotele ishin paguar ose jo nga karta bankare e Klodian Zotos.

Zoto është njëri nga aksionerët e shpallur në kërkim nga SPAK, dhe rezulton të jetë marë i pandehur për akuzën e “Falsifikimit të dokumentave”, “Mashtrimit me shuma të mëdha financiare” dhe “Korrupsionit aktiv”.

Por kohët e fundit SPAK, ka përparuar me hetime në drejtim të s’qarimit të pozicionin penal të Arben Ahmetaj. Kjo përparësi është vënë në dukje edhe me kontrollin e 3 banesave në Tiranë dhe në kompleksin turistik “Vala Mar”, ku shtëpitë e bashkëjetueses Erjola Hoxha dhe ish-bashkëshortes, Albina Mançka.

Vetëm në vilën e zonjës Erjola Hoxha dhe Arben Ahmetaj në Hamallaj, oficerët e Byrosë Kombëtare të Hetimit, kanë mundur të gjejnë 40 mijë euro, një set me cigare Puro Kubaneze me vlerë 2 mijë euro dhe shishe verërash që variojnë nga 2 mije deri në 7 mijë euro.

Ahmetaj dhe vila në Hamallaj

Ahmetaj, i ka kundërshtuar në gjykatën e Apelit kokntrollet e SPAK njësoj siç ka kundërshtuar publikisht dhe ligjërisht qëndrimet e tij, në disa hotele luksoze të europës, ku pretendohet se janë paguar nga Klodian Zoto.

Ndaj SPAK, ka kërkuar që këto pretendime t’i marrë në formë ligjore nga institucione të Drejtësisë, Gjermane, Franceze, Italiane, Malteze dhe Austriake.

Nëse drejtësitë e këtyre vendeve konfirmojnë se vërtet Arben Ahmetaj dhe bashkëjetuesja e tij, Erjola Hoxha, kanë qëndruar në këto hotele të paguar nga Klodian Zoto, atëherë asgjë nuk e ndal arrestimin e ish-zv/kryeministrit Shqiptar.

Por çështja e incenatorëve nuk është dosja e vetme ku SPAK po heton Arben Ahmetaj. Pasi një dosje e dytë, që pritet të plasë kundër tij, është ajo e privatizimit të Fabrikës së Bukës për qytetin e Tiranës.

Kjo pronë me sipërfaqe prej 3 mijë m2 ishte në inventarin e pasurive të Ministrisë së Financave. Por gjatë periudhës së drejtimit të këtij dikasteri nga Arben Ahmetaj, ky i fundit ka firmosur ta privatizojë duke ja dhënë me ankand të drejtën e investimit një klani të caktuar interesash, të cilën pasi e morën pasurinë e zhvilluan duke ndërtuar pallate.

Përmes firmës së Arben Ahmetaj, përjashtoi ish-pronarët e familjes Myderizi nga e drejta e fitimit të pasurisë, megjithëse ata kishin mundur ta fitonin pronën përmes vendimeve të gjykatave. Për këtë çështje në SPAK është thirur dhe ka dëshmuar ish-ministri Shkëlqim Cani dhe disa zyrtarë të tjerë të ministrisë së Financave.

Ndërsa Arben Ahmetaj që ka firmosur privatizimin përmes ankandit, ende nuk është thirur për të dhënë shpjegime.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Sylvinho publikon listën e Shqipërisë për Euro 2024! Mungojnë lojtarë të rëndësishëm nga Cikalleshi te Uzuni dhe Bare

Publikuar më 27.05.2024
Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publi...

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, ka bërë sot publike listën e emrave të futbollistëve që ka grumbulluar për fazën përgatitore të Euro 2024 dhe pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Ashtu siç pritej, lista është përbërë kryesisht nga emrat e futbollistëve që kanë marrë pjesë aktive në kualifikueset e Europianit dhe siguruan biletën e kuqezinjve për këtë […]

Lexo më shumë

Zëri i Amerikës: Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në Ballkan për numrin më të lartë të azikërkuesve në Evropë

Zëri i Amerikës: Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në Ballkan për numrin më të lartë të azikërkuesve në Evropë

Publikuar më 27.05.2024
Shtetasit nga Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në listën e apl...

Shtetasit nga Shqipëria dhe Kosova kryesojnë në listën e aplikuesve nga Ballkani Perëndimor për azil në një vend të Bashkimit Evropian, për tre muajt e parë të vitit 2024. Sipas raportit të fundit të Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azilin (EUAA) numri i aplikuesve nga këto dy vende është tejet i lartë krahasuar me vendet […]

Lexo më shumë

Debate të ashpra në KLP për mandatin e kryetarit Alfred Balla që u shkarkua nga Vettingu, Nurihan Seiti e mbron fort, Sokol Stojani kërkon që ai të mos kryejë asnjë akt administrativ

Debate të ashpra në KLP për mandatin e kryetarit Alfred Balla që u shkarkua nga Vettingu, Nurihan Seiti e mbron fort, Sokol Stojani kërkon që ai të mos kryejë asnjë akt administrativ

Publikuar më 27.05.2024
Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është ndërprerë...

Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë është ndërprerë mes debateve të forta të anëtarëve, ku po diskutohej për afatin e mandatit të kryetarit Alfred Balla. Ky i fundit është përjashtuar me një vendim të vettingut pak ditë më parë, për 15 vite nga sistemi i drejtësisë. Balla thotë se vendimi i Kolegjit të Posaçëm […]

Lexo më shumë

Rama nxjerr videon nga takimi dje me emigrantët shqiptarë në Itali: Shëmbëlltyrë e kohës së re që ka ardhur për Shqipërinë

Rama nxjerr videon nga takimi dje me emigrantët shqiptarë në Itali: Shëmbëlltyrë e kohës së re që ka ardhur për Shqipërinë

Publikuar më 27.05.2024
Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një video nga ...

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një video nga takimi që mbajti dje në Milano. Rama thekson se kjo takimi i djeshëm ishte shëmbëlltyrë e kohës së re për Shqipërinë dhe shqiptarët. VIDEO “MIRËMËNGJES 😊dhe me këtë videokartolinë nga dallga kuqezi e shqiptarëve të Italisë, shëmbëlltyrë e kohës së re që ka […]

Lexo më shumë

E para herë që edicioni VIP fitohet nga një grua, Egla “rrëmben” çmimin e parë në “Big Brother VIP”, reagime pro dhe kundër

E para herë që edicioni VIP fitohet nga një grua, Egla “rrëmben” çmimin e parë në “Big Brother VIP”, reagime pro dhe kundër

Publikuar më 26.05.2024
Egla Ceno është fituese e Big Brother Albania VIP 3, e cila ...

Egla Ceno është fituese e Big Brother Albania VIP 3, e cila fiku dritat e shtëpisë dhe fitoi çmimin e madh prej 100 mijë eurosh. Aktorja është gruaja e parë që fiton edicionin VIP të këtij “reality show”. “Falenderoj që jeni bërë zëri, nga një format kaq i rëndësishëm, që jeni bërë zëri i këtyre […]

Lexo më shumë

Banim falas, një muaj pushime dhe 2150 dollarë, Putin “hedh sytë” nga universitetet, synon rekrutimin e studentëve me kontrata

Banim falas, një muaj pushime dhe 2150 dollarë, Putin “hedh sytë” nga universitetet, synon rekrutimin e studentëve me kontrata

Publikuar më 26.05.2024
Banorët e rajonit Luhanks të Ukrainës, i cili është pothuajs...

Banorët e rajonit Luhanks të Ukrainës, i cili është pothuajse plotësisht i pushtuar nga Rusia, thonë se oficerët rusë po bëjnë përpjekje të jashtëzakonshme për t’i rekrutuar studentët në universitete dhe institute për të shërbyer me kontratë në Forcat e Armatosura të Rusisë. Duke qenë nuk po i shihet fundit luftës në të cilën janë […]

Lexo më shumë

“Nëse më ndodh diçka, këtë letër jepja Francescës”/ Vetëvrasje apo eliminim? Gjendet i pajetë bashkëshorti i eurodeputetes

“Nëse më ndodh diçka, këtë letër jepja Francescës”/ Vetëvrasje apo eliminim? Gjendet i pajetë bashkëshorti i eurodeputetes

Publikuar më 26.05.2024
Angelo Onorato, një arkitekt 55-vjeçar, pronar i një dyqani ...

Angelo Onorato, një arkitekt 55-vjeçar, pronar i një dyqani mobiliesh dhe bashkëshorti i eurodeputetes italiane kristiandemokrate Francesca Donato, u gjet i vdekur në Palermo. Mediat italiane raportojnë se trupi u gjet në makinën e tij në zonën e Via Ugo La Malfa, ndërsa në qafë kishte një shirit plastik. Mediat italiane raportojnë se Onorato, një […]

Lexo më shumë

Vizita e Cameron në Tiranë, media britanike: Shpenzoi 60 mijë paund për 89 minuta, tregoi arrogancë ndaj Shqipërisë, një aleati të rëndësishëm të NATO-s

Vizita e Cameron në Tiranë, media britanike: Shpenzoi 60 mijë paund për 89 minuta, tregoi arrogancë ndaj Shqipërisë, një aleati të rëndësishëm të NATO-s

Publikuar më 25.05.2024
David Cameron shpenzoi rreth 60,000 £ për të përdorur një av...

David Cameron shpenzoi rreth 60,000 £ për të përdorur një avion privat luksoz për të fluturuar në Shqipëri – vetëm për t’u detyruar të kthehej në Londër pas vetëm një ore e gjysmë në mënyrë që Rishi Sunak të mund të thërriste zgjedhjet. Në atë që mund të ishte poshtërimi i tij i fundit si […]

Lexo më shumë