×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vdekja e “mbretit” të futbollit, Pele, Brazili shpall tri ditë zie
Pele

Brazili ka shpallur tri ditë zie pas vdekjes së yllit të futbollit Pele. 82-vjeçari, futbollisti që fitoi tre herë Kupën e Botës, vdiq të enjten pas një beteje të gjatë me kancerin e zorrës së trashë.

Nderimet do të bëhen në fushën e stadiumit të Santos, klubi ku ai i filloi të luante kur ishte adoleshent.

Të martën, do të ketë një paradë me arkivolin e tij nëpër lagjen ku jeton nëna e tij 100-vjeçare, ndjekur më pas nga një varrim privat.

Edson Arantes do Nascimento, i njohur më mirë si Pele, u bë një yll global kur, në moshën 17-vjeçare, ai ndihmoi Brazilin të fitonte Kupën e Botës 1958 në Suedi.

Ai vlerësohet se ka shënuar një rekord botëror 1,281 gola në 1,363 paraqitje gjatë një karriere 21-vjeçare, duke përfshirë 77 gola në 92 ndeshje për vendin e tij.

I vetmi lojtar që fitoi Kupën e Botës tre herë, duke ngritur trofeun në 1958, 1962 dhe 1970, Pele u shpall Lojtari i Shekullit nga FIFA në 2000. 

Ndonëse nuk luajti asnjëherë në Evropë, Pele pati popullaritet të gjithëmbarshëm edhe pse e kaloi karrierën e tij në Brazil, kurse dy vitet e fundit në ShBA.

Në vitin 1999, ai u emërua atleti i shekullit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe u përfshi në Listën e 100 njerëzve më të rëndësishëm të shekullit të 20-të. Në vitin 2000, Pelé u votua Lojtari Botëror i Shekullit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) dhe ishte një nga dy fituesit e përbashkët të FIFA Lojtari i Shekullit. 1,279 golat e tij në 1,363 ndeshje, ku përfshihen miqësoret, njihet si një Rekord Botëror Guinness.

Pelé filloi të luante për Santosin në moshën 15-vjeçare dhe kombëtaren e Brazilit në moshën 16-vjeçare. Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, ai fitoi tre Kupa Botërore: 1958, 1962 dhe 1970, i vetmi lojtar që e bëri këtë.

Pelé është golashënuesi më i mirë i Brazilit me 77 gola në 92 ndeshje. Në nivel klubi, ai ishte golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Santos me 643 gola në 659 ndeshje. Në një epokë të artë për Santos, ai udhëhoqi klubin në 1962 dhe 1963 Copa Libertadores dhe në Kupa Ndërkontinentale 1962 dhe 1963. E njohur për lidhjen e frazës ” The Beautiful Game ” me futbollin, “loja elektrizuese dhe prirja për gola spektakolare” e Pelé e bëri atë një yll në mbarë botën.. Gjatë ditëve të tij të lojës, Pelé ishte për një periudhë atleti më i paguar në botë.

Me një mesatare pothuajse një gol për lojë gjatë gjithë karrierës së tij, Pelé ishte i aftë në goditjen e topit me të dyja këmbët, përveç parashikimit të lëvizjeve të kundërshtarëve të tij në fushë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Publikuar më 08.06.2023
Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jea...

Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jeanne Shaheen, thanë të mërkurën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, duhet të punojnë për të ulur tensionet në veri të Kosovës. Senatorët paralajmëruan se dështimi për të bërë një gjë të tillë do të mund të dëmtonte marrëdhëniet e të […]

Lexo më shumë

Partneri vret dhe zhduk trupin e 29-vjeçares shtatzënë, zbulohet pas 5 ditësh

Partneri vret dhe zhduk trupin e 29-vjeçares shtatzënë, zbulohet pas 5 ditësh

Publikuar më 01.06.2023
Italia u trondit nga një krim makabër, ku një 30-vjeçar vrau...

Italia u trondit nga një krim makabër, ku një 30-vjeçar vrau partneren e tij shtatzënë, trupi i së cilës ishte zhdukur që prej fundjavës. Por, mediat italiane njoftojnë se trupi i 29-vjeçares, Giulia Tramontano, shtatë muajshe shtatzënë, është gjetur në një ndërtesë të vjetër në via Monte Rosa. Ka qenë partneri i saj Alessandro Impagnatiello, i arrestuar […]

Lexo më shumë

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Shërbimi publik gjerman publikon artikull për grupin e Belivukut: Huliganë, klane droge dhe presidenti serb

Publikuar më 30.05.2023
Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grup...

Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në artikull janë analizuar edhe lidhjet që grupi i Belivuk-ut ka pasur në vend dhe për këtë ka folur edhe redaktori i rrjetit serb të gazetarisë hulumtues, KRIK, Stevan Dojçinoviq me kolegët e tij […]

Lexo më shumë

Konfirmohet zyrtarisht, Erdogan rizgjidhet në krye të Turqisë. Ja sa vota mori

Konfirmohet zyrtarisht, Erdogan rizgjidhet në krye të Turqisë. Ja sa vota mori

Publikuar më 29.05.2023
Rexhep Tajip Erdogan do të vazhdojë të jetë në pushtet, pasi...

Rexhep Tajip Erdogan do të vazhdojë të jetë në pushtet, pasi fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve në Turqi. Dhe kjo informatë vjen nga Bordi i Lartë Zgjedhor i Turqisë, i cili njoftoi se ai ka marrë 52.14% të votave, shkruajnë mediat e huaja. Ndërsa rivali i tij, Kilicdaroglu fitoi 47.86% të votave. Siç raportojnë […]

Lexo më shumë

Serbët tentojnë sërish të hyjnë me forcë në objektet komunale në veri të Kosovës, policia: U detyruam të ndërhyjmë

Serbët tentojnë sërish të hyjnë me forcë në objektet komunale në veri të Kosovës, policia: U detyruam të ndërhyjmë

Publikuar më 29.05.2023
Serbët lokalë në veri të vendit kanë tentuar të futën sërish...

Serbët lokalë në veri të vendit kanë tentuar të futën sërish sot në objektet e komunës në Leposaviç, Zubin Potok dhe Zveçan, ku për këtë është dashtë të ndërhyjë Policia e Kosovës. Policia e Kosovës bën të ditur se serbët lokalë kanë paralajmëruar protesta dhe gjatë protestës kanë shfaqur dhunë duke hedhur gaz lotsjellës, ku […]

Lexo më shumë

Erdogan shpall fitoren para mbështetësve të tij, ironizon kundërshtarin: Bye bye Kemal!. Rama e uron edhe në turqisht

Erdogan shpall fitoren para mbështetësve të tij, ironizon kundërshtarin: Bye bye Kemal!. Rama e uron edhe në turqisht

Publikuar më 28.05.2023
Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presid...

Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi para mbështetësve të tij ditën e sotme. Erdogan u rizgjodh si president i Turqisë, pozicion të cilin e mban prej vitit 2014, ndërsa më herët ka qenë kryeministër i vendit. Presidenti Erdogan tani po flet para turmave për herë të parë, duke falënderuar njerëzit […]

Lexo më shumë

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan ngelet favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Nesër zgjedhjet në Turqi, Erdogan ngelet favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një ndryshim

Publikuar më 27.05.2023
Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e...

Klima në Turqi është e tensionuar 24 orë para se qytetarët e vendit të shkojnë sërish në kutitë e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Ndërsa kandidatët kryesorë Recep Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu, të cilët nuk arritën të sigurojnë presidencën në raundin e parë, përgatiten për zgjedhjet e së dielës, sistemi i […]

Lexo më shumë

Tensionet në Veri, Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

Tensionet në Veri, Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

Publikuar më 27.05.2023
“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përsh...

“Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të rifokusohet në dialogun e lehtësuar nga Bashkimin Evropian”. Kështu e ka nisur analizën e tij, profesori amerikan, Daniel Serwer, i […]

Lexo më shumë