Zyrtari i BE: Europa nuk merr urdhra nga SHBA për Iranin

Komisioneri i Tregtisë i Bashkimit Europian Phil Hogan foli për çështjen e marrëdhënieve të BE me Iranin, pas një raporti që administrata Trump kërcënoi të godiste automjetet e BE me një tarifë 25 për qind, por vetëm në rast se Gjermania, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar akuzuan zyrtarisht Teheranin për shkelje të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

“Ne nuk jemi një zgjatim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Bashkimin Europian”, tha Hogan në fjalën e tij në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. “Ne në fakt jemi Bashkimi Europian dhe do të marrim vendimet tona te shtetet anëtare në lidhje me ato që do të jenë politikat tona, pavarësisht nëse kjo do të jetë në tregti ose siguri ose në cilat fusha të tjera”.

Washington Post raportoi të mërkurën se zyrtarët e SHBA-së bënë kërcënimin tarifor, edhe pse BE-ja po sinjalizonte qëllimin e tyre për të nxitur mekanizmin e mosmarrëveshjeve të Iranit, të cilën e bëri këtë javë. Hogan nuk komentoi drejtpërdrejt kërcënimin e tarifave. Sidoqoftë, në fjalën e tij para ekspertëve, ai u ankua se ishte gjithnjë e më e vështirë të mbronte politikat e tregtisë së hapur të BE, kur “bizneset tona europiane mund të goditen me tarifa dhe kufizime të pajustifikuara në një njoftim të castit”.

Bashkimi Europian ka jetuar nën kërcënimin e tarifave të automjeteve amerikane përmes pjesës më të madhe të administratës së Presidentit Donald Trump. Sidoqoftë, Trump lejoi një afat të vetë-imponuar, në nëntor për marrjen e një vendimi që të përfundoi pa ndërmarr ndonjë veprim. Kjo bëri që disa të konkludonin se kërcënimi kishte kaluar përfundimisht.

Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit në vitin 2018 dhe filloi në vend të kësaj një fushatë të sanksioneve të reja. Në të kundërt, vendet europiane janë përpjekur të ruajnë marrëveshjen për aq kohë sa të jetë e mundur. “Ne besojmë solemnisht se marrëveshja që kemi pasur së bashku ishte një marrëveshje e mirë. Nuk ishte e përsosur, por ishte një marrëveshje shumë e mirë për ta sjellë Iranin në një drejtim tjetër sesa ku po shkonin”, tha Hogan.

Megjithatë, kjo mosmarrëveshje nuk do të thotë që BE do të braktisë të gjithë bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara për çështjen e Iranit, tha ai.

“Gjermania, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar po punojnë ngushtë së bashku si pjesë e këtij procesi për të bërë atë që ne mendojmë se është gjëja e duhur për të mbajtur paqen në rajon”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet