×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Weber, gjermani që kërkon dy karrige për të drejtuar Evropën

Gjermani Manfred Weber kërkon të fitojë postin e Presidentit të Komisionit Evropian. Marrja e kësaj detyre është një proces që kalon nga zbatimi i kodit politik evropian, që nuk lejon mbajtjen e portofolit si kryetar i PPE-së

Erjon Dervishi

Manfred Weber, kandidati i qendrës së djathtë, për presidentin e Komisionit Evropian, ka sugjeruar që të mund të drejtojë Komisionin Evropian në Bruksel, duke udhëhequr gjithashtu partinë e tij të Unionit Social të Bavarisë, por rregullat e BE thonë ndryshe. “Unë kam treguar deri më sot se, jam në gjendje të kombinoj detyrat e mia në Evropë dhe për CSU, mjaft mirë”, tha Weber për “Bild am Sonntag” në fundjavë, kur u pyet nëse ai mund të bëjë punën e udhëheqësit CSU, aktualisht e mbajtur nga Horst Seehofer. Por një kod i sjelljes i rishikuar për komisionerët e KE, miratuar më parë këtë vit, përjashton në mënyrë eksplicite mbajtjen e posteve të partisë me “përgjegjësi të menaxhimit”. Kjo duket se pengon Weber të jetë edhe si kryetar i Komisionit dhe si udhëheqës i partisë. Udhëheqësi i CSU-së, është një figurë e fuqishme në politikën gjermane, e cila ka ndikim të konsiderueshëm, veçanërisht në kontekstin e aleancës qeverisëse të CSU-së me partinë e saj motër, Bashkimin Kristian-Demokratik të udhëhequr aktualisht nga Kancelarja Angela Merkel. Rregullat lejojnë komisionerët të marrin pjesë në politikën kombëtare “si anëtarë të partive politike kombëtare ose një organizate të partnerëve socialë (si sindikatat) ose në një fushatë zgjedhore kombëtare, përfshirë zgjedhjet rajonale ose lokale, me kusht që kjo të mos komprometojë disponueshmërinë e tyre për shërbimin në Komision dhe për prioritetin që u jepen detyrave të Komisionit mbi angazhimin e partisë”. Ajo lejon mbajtjen e funksioneve të nderit ose jo-ekzekutive në organet e strukturës së partisë.

Por, në mënyrë specifike përjashtohen përgjegjësitë e menaxhimit. Kodi pohon gjithashtu se komisionerët “do të abstenojnë nga deklaratat publike apo ndërhyrjet në emër të ndonjë partie politike ose organizate të partnerëve socialë të të cilëve ata janë anëtarë, përveçse kur qëndrojnë për zgjedhje ose marrin pjesë në një fushatë zgjedhore” – një kusht tjetër që do të duket se përjashton Weber duke mbajtur të dy postet. Weber, kreu i grupit të Partisë Popullore Evropiane (PPE) në Parlamentin Evropian, është favoriti që do të zgjidhet si kandidat i PPE, apo kandidati kryesor për president të Komisionit, në një kongres partiak në Helsinki këtë javë. Ish- kryeministri finlandez Alexander Stubb po e sfidon atë për kreun e Komisionit Evropian. Për momentin, natyrisht, Weber nuk ka garanci për kreun e Komisionit Evropian – dhe asgjë nuk do të duket se do ta pengojë atë që të kërkojë dy postet në të njëjtën kohë, me mundësinë e humbjes së njërit, nëse ai duhet t’i fitojë të dyja. Por, mundësia për t’u bërë udhëheqës i CSU-së, ndërkohë që bën gjithashtu fushatë për presidentin e Komisionit, do të ngrinte dyshime, nëse Weber me të vërtetë pret të fitojë postin më të lartë të Bashkimit Evropian. Shumë diplomatë në Bruksel janë skeptikë nëse Weber do të bëhet shefi i Komisionit, duke besuar se dikush me më shumë përvojë të nivelit të lartë politik duhet ta marrë këtë pozitë. Një burim i afërt me Weber tha se, pavarësisht spekulimeve në mediat gjermane, ai nuk kishte thënë kurrë se donte të ishte njëkohësisht president i Komisionit dhe udhëheqësi i CSU-së, por ishte i fokusuar në fushatën e tij për postin e lartë në Bruksel. “Çështja e kryesimit të partisë CSU nuk është në tryezë, sepse Seehofer zgjidhet deri në 2019”, tha burimi. “Tani po shkojmë në Helsinki. Seehofer po vjen atje për të mbështetur Weber të jetë kandidat. Weber është plotësisht në Evropë, PPE dhe Helsinki. Ai dëshiron të udhëheqë Komisionin e ardhshëm. Kjo është ajo për të cilën po merret”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Profil

Manfred Weber lindi më 14 korrik 1972, është një politikan gjerman që ka shërbyer si Kryetar i Partisë Popullore Evropiane në Parlamentin Evropian që nga viti 2014. Ai ka qenë anëtar i Parlamentit Evropian (MEP) nga Gjermania që nga 2004. Ai është anëtar i Bashkimit Kristian-Social në Bavari, pjesë e Partisë Popullore Evropiane. Në zgjedhjet e shtetit bavarez në vitin 2003, Weber u bë parlamentari më i ri i shtetit, në moshën 29 vjeçare. Aktualisht po kryeson Grupin e Partive Popullore Evropiane, dhe është udhëheqësi më i ri i grupit në Parlamentin aktual, si dhe udhëheqësi më i ri i grupit të PPE. Weber njihet si një politikan i moderuar dhe ndërmjetësi i pushtetit në politikën e BE-së. Më 5 shtator 2018, Weber deklaroi ambicien e tij për pozitën e Presidentit të Komisionit Evropian si kandidat i PPE-së. Weber shërbeu në Komisionin Parlamentar për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme nga viti 2004 deri në 2012 dhe në Komisionin për Çështjet Kushtetuese nga viti 2012 deri në vitin 2014. Gjatë asaj kohe, ai ishte zëvendësues i Komitetit për Zhvillimin Rajonal, anëtar i Delegacioni për marrëdhëniet me Indinë, zëvendës për Delegacionin për marrëdhëniet me vendet e Komunitetit të Andeve dhe zëvendës i Nënkomitetit për të Drejtat e Njeriut. Si raportues, ai negocioi në vitin 2008 për Direktivën e Parlamentit Evropian mbi standardet dhe procedurat e përbashkëta në Shtetet Anëtare për kthimin e shtetasve të vendeve të treta që qëndrojnë në mënyrë të paligjshme (Direktiva e Kthimit), Direktiva e parë në fushën e punëve të brendshme që do të miratohet përmes procedurës së zakonshme legjislative. Pas rizgjedhjes së tij në 2009, Weber u bë nënkryetar i grupit të Partisë Popullore Evropiane, në Parlamentin Evropian, nën udhëheqjen e kryetarit Joseph Daul. Në atë kapacitet, ai ishte përgjegjës për përcaktimin e strategjisë politike dhe politikave në fushën e drejtësisë dhe punëve të brendshme. Weber ka qenë drejtues i grupit të PPE që nga viti 2014. Që atëherë është anëtar i Konferencës së Presidentëve të Parlamentit Evropian, së pari nën udhëheqjen e Martin Schulz (2014-2017) dhe më vonë Antonio Tajani (që nga viti 2017).

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zëri i Amerikës: Socialistët në garë me kohën për të shkarkuar Metën

Zëri i Amerikës: Socialistët në garë me kohën për të shkarkuar Metën

Publikuar më 05.05.2021
Në Shqipëri, Komisioni i Ligjeve nisi sot shqyrtimin e kërke...

Në Shqipëri, Komisioni i Ligjeve nisi sot shqyrtimin e kërkesës së një grupi deputetësh socialistë për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Socialistët, siç u shprehën dhe sot në Komision, janë të mendimit se Kreu i Shtetit ka shkelur rëndë Kushtetutën para dhe gjatë procesit zgjedhor, “duke u bërë palë me opozitën apo duke nxitur gjuhën e […]

Lexo më shumë

“Do ta mërzis Ramën në parlament”/ Deputeti i PD Agron Gjekmarkaj: Duhen protesta brenda dhe jashtë Kuvendit

“Do ta mërzis Ramën në parlament”/ Deputeti i PD Agron Gjekmarkaj: Duhen protesta brenda dhe jashtë Kuvendit

Publikuar më 05.05.2021
Deputeti i zgjedhur i PD-së në Lezhë Agron Gjekmarkaj ka dek...

Deputeti i zgjedhur i PD-së në Lezhë Agron Gjekmarkaj ka deklaruar këtë të mërkurë se ai do të bëjë gjithçka që të mërzisë Kryeministrin Edi Rama në parlament. Në një intervistë për “Top Channel”, Gjekmarkaj deklaroi se “do të bëj gjithçka që kryeministri të mërzitet”.  Gjekmarkaj tha se këto zgjedhje nuk do të njihen dhe […]

Lexo më shumë

Rama dhe Basha u takuan në Rinas? Reagon PD: Një gënjeshtër tjetër për të mbuluar vjedhjen më të madhe të votave në historinë e Shqipërisë

Rama dhe Basha u takuan në Rinas? Reagon PD: Një gënjeshtër tjetër për të mbuluar vjedhjen më të madhe të votave në historinë e Shqipërisë

Publikuar më 05.05.2021
Partia Demokratike ka reaguar pas aludimeve politike për një...

Partia Demokratike ka reaguar pas aludimeve politike për një takim të ndodhur sot mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të PD-së Lulzim Basha në Rinas pas takimeve me komisionerin për zgjerimin Oliver Varhelyi. Në një reagim të shpërndarë për mediat, PD deklaron se nuk ka pasur asnjë takim dhe se kjo është një gënjeshtër tjetër […]

Lexo më shumë

Meta letër Kuvendit: Hetoni krimet zgjedhore në Kavajë dhe Elbasan dhe mbështetjen që Rama u jep bandave

Meta letër Kuvendit: Hetoni krimet zgjedhore në Kavajë dhe Elbasan dhe mbështetjen që Rama u jep bandave

Publikuar më 05.05.2021
Përmes një letre drejtuar Komisionit të Ligjeve dhe Kuvendit...

Përmes një letre drejtuar Komisionit të Ligjeve dhe Kuvendit, Presidenti Ilir Meta reagon pas nismës së Partisë Socialiste për shkarkimin e tij, me argumentin se ka shkelur rëndë Kushtetutë para, gjatë dhe pas fushatës zgjedhore të 25 prillit. Në letrën drejtuar kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, Meta kërkon që të hetohen krimet zgjedhore në Kavajë […]

Lexo më shumë

Nga klientelizmi te kapja e shtetit/ Analiza e DW: Pse liderë si Rama që cilësohen “autoritarë” fitojnë në Ballkan? Ja ku gaboi opozita

Nga klientelizmi te kapja e shtetit/ Analiza e DW: Pse liderë si Rama që cilësohen “autoritarë” fitojnë në Ballkan? Ja ku gaboi opozita

Publikuar më 05.05.2021
Analistja gjermane, Johanna Deimel analizon fitoren e PS në ...

Analistja gjermane, Johanna Deimel analizon fitoren e PS në zgjedhjet e 25 Prillit, “patronazhistët”, gabimet e PD, që me bojkotin i hoqi vetes çdo mundësi ndikimi dhe ndryshimin e imazhit të Edi Ramës. Deutsche Welle: Zgjedhjet në Shqipëri përfunduan me fitoren e Partisë Socialiste. Kreu i saj, Edi Rama ia doli për herë të parë […]

Lexo më shumë

Komisioneri për Zgjerimin Varhelyi: Nëse Maqedonia e Veriut nuk arrin marrëveshje me Bullgarinë, Shqipëria mund të nisë negociatat me BE e vetme

Komisioneri për Zgjerimin Varhelyi: Nëse Maqedonia e Veriut nuk arrin marrëveshje me Bullgarinë, Shqipëria mund të nisë negociatat me BE e vetme

Publikuar më 05.05.2021
Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi ditën e sotme do t...

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi ditën e sotme do të vizitojë Shqipërinë. Mësohet se në orën 9.30, në aeroportin “Nënë Tereza”, do të mbahet një konferencë për mediat e kryeministrit Edi Rama dhe komisionerit për zgjerimin, Olivér Várhelyi. Varhelyi, ka deklaruar të martën në Shkup se nisja e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në varet nga […]

Lexo më shumë

Akuzat e opozitës për blerje të votave në zgjedhje/ Komisioneri Varhelyi mbi Konferencën Ndërqeveritare: Po presim rezultatet e Apelimit

Akuzat e opozitës për blerje të votave në zgjedhje/ Komisioneri Varhelyi mbi Konferencën Ndërqeveritare: Po presim rezultatet e Apelimit

Publikuar më 05.05.2021
Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi gjatë konfe...

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama foli mbi procesin e zgjedhjeve dhe mbi ndikimin që do të kenë kontestimet e opozitës në mbajtjen e Konferencës Ndërqeveritare me Shqipërinë. “Ne kemi një ambasador vërtet të mirë në Shqipëri dhe jam krenar të punoj me të. Kemi qenë […]

Lexo më shumë

Zbardhet vendimi i Bashës në mbledhjen me deputetët e zgjedhur dhe kandidatët jo fitues

Zbardhet vendimi i Bashës në mbledhjen me deputetët e zgjedhur dhe kandidatët jo fitues

Publikuar më 04.05.2021
Në përfundim të mbledhjes së deputetëve të zgjedhur të Parti...

Në përfundim të mbledhjes së deputetëve të zgjedhur të Partisë Demokratike dhe kandidatëve jo fitues me kryedemokratin Basha, u hodh më shumë dritë në lidhje me axhendën e kësaj force politike në ditët në vijim dhe aksionin e saj për mospranimin e 25 prillit. Burime bëjnë me dije se ka qenë deputeti Gjekmarkaj ai i […]

Lexo më shumë