×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Von der Layen ngre alarmin: Mutacione të tjera ngjitëse mund të ndodhin

“Sot është nevoja që Evropa të veprojë shumë “shpejt, me vendosmëri dhe të bashkuar” përballë mutacionit të ri Covid-19 që është shfaqur në vendet e Afrikës Jugore”, tha presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen në një deklaratë nga Brukseli.

“Ne e marrim shumë seriozisht lajmin për variantin e ri me mutacion të lartë të Covid-19. Ne e dimë se mutacionet mund të çojnë në shfaqjen dhe përhapjen e varianteve edhe më alarmante të virusit që mund të përhapen në mbarë botën brenda disa muajsh. Është tani e rëndësishme që të gjithë ne në Evropë të veprojmë shumë shpejt, me vendosmëri dhe të bashkuar”, tha von der Leyen.

Ajo theksoi se Komisioni Evropian sot u propozoi vendeve anëtare të aktivizojnë frenimin e emergjencës për të ndaluar udhëtimet nga vendet e Afrikës së Jugut dhe vendet e tjera të prekura, në mënyrë që të kufizohet përhapja e variantit të ri. “Të gjitha udhëtimet ajrore në këto vende duhet të pezullohen derisa të kuptojmë qartë rreziqet e këtij varianti të ri. Udhëtarët që kthehen nga këto zona duhet të ndjekin rregulla strikte karantine”, tha ajo.

Kryetarja e Komisionit vuri në dukje gjithashtu se sot ka biseduar me shkencëtarë dhe prodhues të vaksinave, të cilët, siç tha ajo, mbështesin plotësisht këto masa parandaluese për të ndaluar përhapjen e variantit të ri. Von der Leyen gjithashtu u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të kontribuojnë për kontrollin më të mirë të pandemisë. “Ju lutemi vaksinohuni sa më shpejt që të jetë e mundur nëse nuk e keni bërë tashmë dhe ndiqni rregullat për të mbrojtur veten. Rritja e dozave ofron mbrojtje edhe më të mirë, prandaj evropianët duhet të shfrytëzojnë çdo mundësi për të mbrojtur veten përmes vaksinimit”.

Së fundi, ajo tha se është e rëndësishme të vëzhgohen të gjitha (maskat, distancat sociale) që ndihmojnë në ngadalësimin e përhapjes së virusit. “Është e rëndësishme sepse na ndihmon të kursejmë kohë të çmuar. Koha për më shumë vaksinime dhe vaksina përforcuese”, tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Publikuar më 10.08.2022
Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga P...

Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James të mërkurën, raporton CNN.  Veprimet e fundit të FBI-së me kontrollin e një prej vilave të ish-presidentit, duket se i kanë dhënë një  pikë kthese vendimtare një hetimi civil të nisur mbi praktikat e tij të biznesit. Është e […]

Lexo më shumë

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Publikuar më 10.08.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që ...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që e kishte në Ankara me presidentin e Turqisë Recep Taip Erdogan, me ftesën e këtij të fundit. Në atë takim është diskutuar për krizën energjetike dhe sigurimin e lëndëve të ushqimeve bazë. “Takim si gjithnjë vëllazëror me Presidentin Endogam dhe projekte konkrete për përballimin e […]

Lexo më shumë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Publikuar më 10.08.2022
Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thë...

Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thënë se fushata e nisur së fundmi që në shkolla të lejohet bartja e shamisë islame, ka për qëllim që të fusë islamin politik përmes institucioneve shtetërore. Peci, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shpreson se Qeveria e Kosoves nuk do të bëjë një gabim madhor […]

Lexo më shumë

(LETRA) Gjyqtari i kërkon falje 27-vjeçares italo-shqiptare pasi u vetëvra në burg: Është edhe faji im, dështova me të

(LETRA) Gjyqtari i kërkon falje 27-vjeçares italo-shqiptare pasi u vetëvra në burg: Është edhe faji im, dështova me të

Publikuar më 10.08.2022
Donatella Hodo është kthyer në lajmin kryesor në Itali këto ...

Donatella Hodo është kthyer në lajmin kryesor në Itali këto ditët e fundit. 27-vjeçarja italo-shqiptare vrau veten në burg, pasi ishte dënuar për vjedhje. Ajo ishte e varur nga droga dhe gjashtë vitet e fundit të jetës së saj i kishte kaluar mes burgut dhe lirisë, pasi ishte ndaluar disa herë për vjedhje. Gjyqtari Vincenzo Semeraro, […]

Lexo më shumë

Erdogan përuron anijen e re të kërkimit të naftës: Në Mesdhe do të marrim atë që na takon

Erdogan përuron anijen e re të kërkimit të naftës: Në Mesdhe do të marrim atë që na takon

Publikuar më 10.08.2022
Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi p...

Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi për gaz në lindje të Mesdheut. Për presidentin Erdogan kjo është kaq e rëndësishme sa që ai udhëtoi enkas në Mersin në jug të Turqisë për të qenë i pranishëm. “Abdylhamid Han” do të kërkojë për gaz, derisa të gjejë, tha presidenti turk Recep Tayyip Erdogan […]

Lexo më shumë

Refuzoi vaksinën anti-COVID, polici shqiptar në SHBA përjashtohet nga detyra

Refuzoi vaksinën anti-COVID, polici shqiptar në SHBA përjashtohet nga detyra

Publikuar më 10.08.2022
Një polic shqiptar me banim në Nju Jork ka hapur një gjyq pa...

Një polic shqiptar me banim në Nju Jork ka hapur një gjyq pasi e pushuan nga puna për shkak të besimit fetar. Marjel Kola po jetonte ëndrrën amerikane. Pasi ndoqi kolegjin në Itali, ai emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 22-vjeçare. Ai iu bashkua Departamentit të Policisë së Nju Jorkut në moshën 33-vjeçare. Ai […]

Lexo më shumë

Në një verë surreale, Kievi përshtatet me normalitetin e ri të kohës së luftës

Në një verë surreale, Kievi përshtatet me normalitetin e ri të kohës së luftës

Publikuar më 09.08.2022
Në një bar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të hënën në mbrë...

Në një bar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të hënën në mbrëmje, drejtuesi i një shfaqjeje komedi të drejtpërdrejtë thotë: “Ne tregojmë shaka dhe ju qeshni, është kaq e thjeshtë”. Dhe për pak kohë, në dhomën plot me njerëz me gota birre, duket kaq e thjeshtë – derisa një nga aktorët e humorit thotë një […]

Lexo më shumë

Rritet tensioni mes vendeve, ministri turk: Me lejen e Zotit, do ta marrim me not ishullin grek

Rritet tensioni mes vendeve, ministri turk: Me lejen e Zotit, do ta marrim me not ishullin grek

Publikuar më 09.08.2022
Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ka rritur edhe më sh...

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ka rritur edhe më shumë tensionet mes Greqisë dhe Turqisë, pak para nisjes së platformës së re të shpimit “ Abdul Hamid Khan ” në Mesdhe. Duke folur në konferencën e ambasadorëve turq të mbajtur në Ankara, ai iu referua sërish ishullit Kastellorizos , duke theksuar se është 580 kilometra […]

Lexo më shumë