Vjen vendimi: Masat e izolimit deri më 19 prill!

Situata e Koronavirusit ka bërë qe drejtuesit e vendit të marrin një vendim në lidhje me masat shtërrnguese. Kryeministrja belge, Sophie Wilmès njoftoi sot zgjatjen e masave të izolimit për të paktën dy javë, deri më 19 prill. Në një konferencë për shtyp, ajo tha se një vendim për një zgjatje tjetër dy-javore, deri në 3 maj, do të merret në një datë të mëvonshme.

Shkollat ​​po e shtyjnë qeverinë për udhëzime nëse mund të rihapen përsëri pas festave të Pashkëve, të cilat përfundojnë më 19 Prill. Këshilli Belg i Sigurisë Kombëtare diskutoi që sot, por nuk dha më shumë informacion.

Masat do të mbeten të njëjta por do të zbatohen më rreptësisht nga zbatimi i ligjit, tha Wilmès. Policia do t’i monitorojë kompanitë më nga afër për të parë nëse ata respektojnë distancimin social dhe i mbyllin ato nëse është e nevojshme, citon revista ndërkombëtare, “Politico.eu”.

Belgjika ka mbyllur të gjitha dyqanet, restorantet, baret dhe shkollat ​​por nuk është në mbyllje të plotë pasi çiklizmi dhe ecja lejohen në çdo kohë. Që nga e premtja, 7,284 njerëz në Belgjikë kishin rezultuar pozitivë për koronavirus.

Rreth 490 persona janë shtruar në spital në 24 orët e fundit dhe numri i të vdekurve është 289. “Është shumë herët për të thënë se epidemia është nën kontroll”, tha Wilmès. “Nëse i ulim masat tani, pasojat do të jenë të rënda.”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet