×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vigjilenca ndaj vrimës së Ozonit, një emergjencë

“Rimëkëmbja e shtresës së ozonit mbi Antarktidë nuk mund të merret si e mirëqenë dhe kërkon vigjilencë të vazhdueshme.” Ky është mesazhi i doktor Jonathan Shanklin, një nga shkencëtarët që fillimisht dokumentuan rrallimin vjetor të gazit mbrojtës në vitet 1980.

Dr Shanklin, së bashku me Joe Farman dhe Brian Gardiner, alarmuan për herë të parë botën në vitin 1985 se një rrallim i thellë po ndodhte në shtresën e ozonit sipër Antarktidës çdo pranverë. Duhet të theksojmë se Ozoni filtron rrezatimin e dëmshëm ultravjollcë nga Dielli.

Dr.Shanklin dhe kolegët e tij bënë vëzhgimet e tyre në stacionin kërkimor Halley në raftin e akullit Brunt. Ata përdorën një instrument me të cilin tradicionalisht operohet me dorë.

Gjithashtu, një temë që ka tërhequr vëmendjen së fundmi është heksafluoridi i squfurit, ose SF6. Kjo substancë përdoret në industrinë elektrike për të parandaluar qarqet e shkurtra dhe aksidentet.  Sipas shkencëtarëve ky është një gaz i serrës jashtëzakonisht i fuqishëm dhe megjithëse emetimet në atmosferë janë relativisht të vogla për momentin, ato po rriten.

Dr Shanklin shqetësohet se SF6 është duke u trajtuar sikur ky gaz nuk është i dëmshëm.  Ai u shpreh për BBC News: “Unë mendoj se ne po e trajtojmë SF6 në mënyrë të gabuar. Ne mendojmë se ndoshta nuk do të ketë ndonjë problem, megjithëse e dimë se është një gaz serë. Dhe për këtë arsye ne jemi duke e përdorur atë ndoshta jo aq me mençuri sa ne mund ta bëjmë. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për sensorë të ndryshëm monitorimi në të gjithë globin, që të mund të zbulojmë se cilat janë pasojat e mundshme “./ BBC

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të dy mjekë, babë e bir humbin jetën nga koronavirusi (Foto)

Të dy mjekë, babë e bir humbin jetën nga koronavirusi (Foto)

Publikuar më 13.08.2020
Dy mjekë, babë e birë kanë humbur jetën pasi u infektuan nga...

Dy mjekë, babë e birë kanë humbur jetën pasi u infektuan nga koronavirusi. Bëhet fjala për dy mjekë në Florida, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njëri pensionist dhe tjetri punonte në kujdesin e pacientëve. Carlos Francisco Vallejo, 57-vjeç, besohet se e mori virusin nga kontakti me një prej pacientëve të tij, e pas Carlos […]

Lexo më shumë

Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj koronavirusit

Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj koronavirusit

Publikuar më 12.08.2020
Instituti kryesor për sëmundjet infektive në Gjermani tha të...

Instituti kryesor për sëmundjet infektive në Gjermani tha të mërkurën se një vaksinë e parë kundër koronavirusit mund të jetë në dispozicion qysh në vjeshtë, raporton Reuters. “Sipas vlerësimeve paraprake disponueshmëria e një ose disa vaksinave mund të realizohet deri në vjeshtë të vitit 2020”, tha Instituti Robert Koch në një deklaratë në faqen e […]

Lexo më shumë

Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës

Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës

Publikuar më 12.08.2020
Në një mbledhje të strukturave të larta të saj, Aleanca për ...

Në një mbledhje të strukturave të larta të saj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shpallur kandidaturën e kryetarit të saj, Ramush Haradinaj, për president të Kosovës. Në mbledhjen e mbajtur sot, AAK ka diskutuar për zhvillimet politike dhe qeverisëse në vend.Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, shpreh ngushëllime për të gjithë ata që kanë humbur […]

Lexo më shumë

“Krijoi një trashëgimi të mahnitshme familjare”, ndërron jetë miliarderi amerikan

“Krijoi një trashëgimi të mahnitshme familjare”, ndërron jetë miliarderi amerikan

Publikuar më 12.08.2020
Miliarderi amerikan Sumner Redstone, ka ndërruar jetë në mos...

Miliarderi amerikan Sumner Redstone, ka ndërruar jetë në moshën 97-vjeçare. Ai ka qenë shef ekzekutiv i kompanive Viacom Inc dhe CBS Corporation, por hoqi dorë nga këto pozita në vitin 2016 për shkak të përkeqësimit të shëndetit fizik dhe mendor. Redstone ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles ditën e martë dhe këtë […]

Lexo më shumë

T’i shpëtojmë mjerimit/ 148 emigrantë gjenden të fshehur në një kamion

T’i shpëtojmë mjerimit/ 148 emigrantë gjenden të fshehur në një kamion

Publikuar më 12.08.2020
Policia në Maqedoninë e Veriut thotë se ka zbuluar 148 migra...

Policia në Maqedoninë e Veriut thotë se ka zbuluar 148 migrantë të futur në kamionë në dy operacione të ndara në pjesët qendrore dhe veriore të vendit dhe ka arrestuar dy persona nën dyshimin e trafikimit të emigrantëve. Policia tha që patrulla e tyre ndaloi një kamion dhe makinën e pasagjerit pranë qytetit të Demir […]

Lexo më shumë

Çfarë duhet të dini për Kamala Harris, gruaja e parë zezakë që mund të jetë zëvendës presidente e Amerikës

Çfarë duhet të dini për Kamala Harris, gruaja e parë zezakë që mund të jetë zëvendës presidente e Amerikës

Publikuar më 12.08.2020
Kamala Harris ka kaluar pjesën më të mirë të dy dekadave në ...

Kamala Harris ka kaluar pjesën më të mirë të dy dekadave në jetën publike duke shënuar një listë të gjatë të gjërave që ajo ishte e para që arriti: gruaja e parë e zezë që u zgjodh avokate e rrethit në historinë e Kalifornisë, gruaja e parë që ishte Avokatja e Përgjithshme e Kalifornisë, e […]

Lexo më shumë

Rreziku rritet/ Si mund t’ia thotë një prind fëmijës së tij se është i prekur me virus?

Rreziku rritet/ Si mund t’ia thotë një prind fëmijës së tij se është i prekur me virus?

Publikuar më 12.08.2020
Asnjë prind nuk dëshiron të marrë shanset që fëmija i tyre t...

Asnjë prind nuk dëshiron të marrë shanset që fëmija i tyre të preket nga virusi. “Ne kemi pasur 90 vdekje për fëmijë në Shtetet e Bashkuara tashmë, në vetëm disa muaj”, i tha të hënën Dr. Sean O’Leary. “Nuk është e drejtë të themi se ky virus është plotësisht dashamirës te fëmijët”, tha ai. Ndërsa […]

Lexo më shumë

Mbledhje urgjente e BE-së për krizat më të fundit

Mbledhje urgjente e BE-së për krizat më të fundit

Publikuar më 12.08.2020
Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian do të zhvillojnë n...

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian do të zhvillojnë një seancë të jashtëzakonshme këtë të premte për të diskutuar disa kriza në rajonet përreth Europës, tha shefi i punëve të jashtme Josep Borrell. “Ne do të diskutojmë çështje urgjente dhe do të trajtojmë situatën në Mesdheun Lindor, zgjedhjet presidenciale të Bjellorusisë, si dhe zhvillimet në […]

Lexo më shumë