×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Video/ SHBA kap Hënën, niset anija kozmike me dy austronautë

Lëshimi i astronautëve i jep fund një pauze 9-vjeçare të NASA-s pasi raketa e kompanisë private SpaceX, në pronësi të miliarderit Elon Musk, u lëshua nga Qendra e Hapësirës Kennedy në Florida dhe udhëtimi deri në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës zgjat 19-orë.

NASA dhe Elon Muska kanë mundur të dërgojnë dy austronautë në stacionin hapësinor ndërkombëtar. Raketa është nisur pak minuta më parë dhe raportohet se tani austronautët ndodhen 200 kilometra sipër tokës në rrugën e tyre drejt stacionit hapësionor.

Kjo ngjarje është historike pasi për herë të fundit NASA ka nisur në vitin 2011 austronautë në hapësirë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E konfirmojnë shkencëtarët: Covid-19 është bërë i rrezikshëm, përhapet edhe nga ajri

E konfirmojnë shkencëtarët: Covid-19 është bërë i rrezikshëm, përhapet edhe nga ajri

Publikuar më 06.07.2020
Koronavirusi po shënon viktima të reja në të gjithë botën. N...

Koronavirusi po shënon viktima të reja në të gjithë botën. Një ndër dilemat më të mëdha që kanë shoqëruar njëzimin gjatë kësaj periudhe ka qenë si përhapet virusi dhe sa qëndron ai në ajër. “The New York Times”, i ka kushtuar një artikull këtij fakti, ku thotë se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 […]

Lexo më shumë

Zbulohet vrima e zezë gjigante, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Zbulohet vrima e zezë gjigante, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Publikuar më 06.07.2020
Një vrimë e zezë, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim ës...

Një vrimë e zezë, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim është zbuluar duke ngritur pikëpyetje të mëdha mes shkencëtarëve. Në revistën periodike të Akademisë Mbretërore Astronomike të Mbretërisë së Bashkuar, u publikuan fakte mbi këtë vrimë të zezë gjigante, e cila u konstatua fillimisht në vitin 2018 dhe u studiua 2 […]

Lexo më shumë

A mund të prekemi dy herë nga koronavirusi? Përgjigjet mjeku: Ku gabojnë njerëzit

A mund të prekemi dy herë nga koronavirusi? Përgjigjet mjeku: Ku gabojnë njerëzit

Publikuar më 04.07.2020
Nga Lul Raka,  Profesor i asocuar në Katedren e Mikrobiologj...

Nga Lul Raka,  Profesor i asocuar në Katedren e Mikrobiologjisë, Universiteti i Prishtinës, specialist i Mikrobiologjisë. Pos rastit të përshkruar dje në Kosovë, ka edhe raste tjera shumë të rralla në botë që kërkojnë analizë të detajuar. Virusi që shkakton COVID-19 ka shumë të panjohura! Sot, në botë ka shumë pak raste të “rikthimit” të virusit […]

Lexo më shumë

Astronautët shohin një objekt të mistershëm në hapësirë

Astronautët shohin një objekt të mistershëm në hapësirë

Publikuar më 24.06.2020
Objekti depërton pikërisht në “boshllëkun masiv” – një objek...

Objekti depërton pikërisht në “boshllëkun masiv” – një objekt për të cilin shkencëtarët kanë dyshuar se ka munguar më herët në univers. Studiuesit nuk kanë qenë në gjendje të dinë nëse yjet e shuara kanë lënë pas atë boshllëk misterioz, shkruan The Independent, transmeton lajmi.net. “Jemi në pritje me dekada me radhë për të zgjidhur […]

Lexo më shumë

Befason shkencëtari: Maskat mbrojtëse një mashtrim, shkaktojnë tumor (Video)

Befason shkencëtari: Maskat mbrojtëse një mashtrim, shkaktojnë tumor (Video)

Publikuar më 22.06.2020
“Maska mbrojtëse është një mashtrim”, kjo është deklarata e ...

“Maska mbrojtëse është një mashtrim”, kjo është deklarata e shkencëtarit italian, Stefano Montanari. Në këtë deklaratë shkencëtari thotë se maska mund të laget, merr viruse të ndryshme dhe baktere duke shkaktuar sëmundje të tjera. Montanari theksoi se nëse mbani maskën për 10 minuta një çerek ore nuk ju ndodh asgjë, por nëse ajo mbahet për gjatë […]

Lexo më shumë

Gjermani, për dy muaj priten rezultatet e para nga ekzaminimi i vaksinës kundër koronavirusit

Gjermani, për dy muaj priten rezultatet e para nga ekzaminimi i vaksinës kundër koronavirusit

Publikuar më 19.06.2020
Rezultatet e para të ekzaminimit të vaksinës kundër koronavi...

Rezultatet e para të ekzaminimit të vaksinës kundër koronavirusit të cilën e zhvillon kompania “Kjurvac” (CureVac) priten për dy muaj, transmeton sot faqja gjermane “Focus online”, raporton “Medial.mk”. Kompania biofarmaceutike ka publikuar në fillim të kësaj jave se rezultatet e para të rëndësishme mund të jenë të qasshme në shtator ose tetor dhe nëse kushtet […]

Lexo më shumë

Shpikja nga Izraeli/ Prodhohet maska me karikim që vret virusin

Shpikja nga Izraeli/ Prodhohet maska me karikim që vret virusin

Publikuar më 18.06.2020
Shkencëtarët në Izrael kanë shpikur një maskë që mund të vra...

Shkencëtarët në Izrael kanë shpikur një maskë që mund të vrasë koronavirusin me nxehtësi, duke marrë energji nga një karikues celulari.   Maska e re ka një portë USB-je, ku lidhet me një burim energjie, si karkikuesi standard i celularit,  gjë që nxeh një shtresë të brendshme të fibrave të karbonit deri në 70 gradë celcius, […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Universiteti i Oxfordit bën “zbulimin” e madh

Covid-19/ Universiteti i Oxfordit bën “zbulimin” e madh

Publikuar më 17.06.2020
Edvin Prifti Universiteti i Oxford bën “zbulimin” e madh. De...

Edvin Prifti Universiteti i Oxford bën “zbulimin” e madh. Deksametazoni, një nënprodukt i kortizonit ul vdekshmërinë në mënyrë të ndjeshme në pacientët me Covid-19. Kortizoni dhe nënformulat e tij janë preparate imunosupresive, pra që ulin imunitetin, dhe janë pjesë e domosdoshme e terapive në pacientët e transplantuar në të cilët është e domosdoshme ulja e […]

Lexo më shumë