×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vendi i tretë në Europë për nga numri i vdekjve, Portugalia mbyll shkollat dhe udhëtimet për festat

Portugalia do të ndalojë udhëtimet e brendshme dhe do të mbyllë shkollat ​​për dy festat e ardhshme në një përpjekje për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit përpara Krishtlindjeve, tha Kryeministri Antonio Costa të shtunën.

Udhëtimi midis komunave do të ndalohet nga ora 11:00. më 27 nëntor deri në 5 të mëngjesit më 2 dhjetor, dhe pastaj përsëri nga ora 11:00. në 4 dhe 5 dhjetor në 9 dhjetor, për të parandaluar lëvizjen rreth festave kombëtare më 1 dhe 8 dhjetor.

Shkollat ​​do të mbyllen të hënën përpara të dy festave, ndërsa bizneset duhet të mbyllen herët. Punëdhënësit inkurajohen t’u japin punëtorëve një ditë pushimi në mënyrë që të minimizojnë aktivitetin e udhëtimit.

“Ne vazhdojmë të kemi një numër shumë të lartë të rasteve që është një kërcënim për shëndetin tonë,” tha Costa në një konferencë për shtyp. “Ne duhet të këmbëngulim që jo vetëm të ndalojmë atë normë rritjeje por ta përmbysim atë.”

Maskat, tashmë të detyrueshme në hapësirat komerciale publike dhe të mbyllura, janë gjithashtu të detyrueshme në vendin e punës, tha Costa. Kontrollet do të rriten për të siguruar që ata që mund të punojnë në distancë.

Një shtetrrethim natën dhe mbyllje fundjave pas orës 13:00 në 191 komuna që nga 9 nëntori do të vazhdojë në 174 komuna me nivele veçanërisht të larta të infeksionit për dy javë të tjera.

Portugalia raportoi 62 vdekje dhe 6,472 raste të koronavirusit të shtunën, kryesisht në veri të vendit, duke sjellë infeksionet totale në 255,970 raste, me 3,824 vdekje.

Numri i rasteve është rritur ndjeshëm që nga fundi i shtatorit, me norma mesatare ditore që rriten nga rreth 300 në verë në 6,000 në javët e fundit pavarësisht se testimi vetëm u rrit afërsisht trefish, tregojnë të dhënat e ministrisë së shëndetësisë.

Vendi, me rreth 10 milion njerëz, renditet i treti në Evropë për numrin e vdekjeve kumulative për 100,000 njerëz dhe i shtati në numrin e rasteve të reja, sipas shifrave të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biden dhe Merkel do të takohen në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Biden dhe Merkel do të takohen në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Publikuar më 11.06.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shtëpinë e ...

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë në muajin korrik. Kështu Merkel bëhet udhëheqësja e tretë e huaj që takon personalisht Presidentin Joe Biden në Uashington që kur ai mori detyrën në fillim të këtij viti. Takimi i nivelit të lartë, i planifikuar për në 15 korrik, “do të afirmojë lidhjet e […]

Lexo më shumë

SOBR, ata thirren për çdo rrezik/ Brenda njësisë super speciale të Rusisë

SOBR, ata thirren për çdo rrezik/ Brenda njësisë super speciale të Rusisë

Publikuar më 11.06.2021
Nëse do të kërkohet të etiketohej një njësi antiterrorizmi n...

Nëse do të kërkohet të etiketohej një njësi antiterrorizmi në Rusi, shumica e njerëzve ndoshta do të mendonin për njësinë elitare të FSB-së “Alpha”. Alpha mori pjesë në krizën kushtetuese të vitit 1993, rrethimin e teatrit Nord-Ost dhe krizën e pengjeve në Beslan dhe thirren në incidentet më të mëdha dhe më të ndjeshme. Sidoqoftë, […]

Lexo më shumë

Qeveria gjermane merr vendimin, hiqen kufizimet e lëvizjes së lirë për 100 vende të botës

Qeveria gjermane merr vendimin, hiqen kufizimet e lëvizjes së lirë për 100 vende të botës

Publikuar më 11.06.2021
Qeveria gjermane ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid,...

Qeveria gjermane ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid, duke hequr kufizimet e lëvizjes së lirë me 100 vende të botës. Vendimi hyn në fuqi duke filluar prej 1 Korrikut, raportojnë mediat huaja. Kështu, vendet që regjistrojnë norma infeksioni prej 50-200 rastesh për 100,000 njerëz në shtatë ditë nuk do të konsiderohen më “zonë rreziku”. “Gjermania […]

Lexo më shumë

Përballja e re/ Parlamenti Europian kërcënon se do të padisë Komisionin Evropian mbi sundimin e ligjit

Përballja e re/ Parlamenti Europian kërcënon se do të padisë Komisionin Evropian mbi sundimin e ligjit

Publikuar më 11.06.2021
Parlamenti Europian kërcënoi të enjten (10 qershor) Komision...

Parlamenti Europian kërcënoi të enjten (10 qershor) Komisionin Evropian me një proces gjyqësor për dështimin në përdorimin e kompetencave të reja të sundimit të ligjit të bllokut për të mbajtur parate e rikuperimit nga Polonia dhe Hungaria. Mekanizmi i shtetit të së drejtës u përfshi me dhimbje në paketën e rimëkëmbjes pandemike prej 750 miliardë […]

Lexo më shumë

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore

Publikuar më 11.06.2021
Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të l...

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të lehtësojnë kufizimet për udhëtime gjatë verës, ku do të lejohen turistët e vaksinuar plotësisht që të mos u nënshtrohen testeve për koronavirus apo karantinave në rajonin e BE-së. Ambasadorët nga 27 shtetet anëtare të bllokut evropian kanë miratuar një propozim të modifikuar të Komisionit Evropian, […]

Lexo më shumë

U vaksinua me AstraZeneca në 25 maj, humb jetën 18-vjeçarja

U vaksinua me AstraZeneca në 25 maj, humb jetën 18-vjeçarja

Publikuar më 11.06.2021
Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tro...

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze. Mediat italiane raportojnë se Camilla Canepa iu nënshtrua një operacioni për të hequr trombin dhe për të ulur presionin në tru por nuk mundi të mbijetonte. E reja ishte vaksinuar me AstraZeneca më 25 maj, ditën kur kjo vaksinë nisi t’u behet edhe […]

Lexo më shumë

“Në fillim mendova ti hidhja vezë”/ Prokurorët kërkojnë 18 muaj burg për 28-vjeçarin që goditi Macron

“Në fillim mendova ti hidhja vezë”/ Prokurorët kërkojnë 18 muaj burg për 28-vjeçarin që goditi Macron

Publikuar më 10.06.2021
Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg prej...

Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg prej 18 muaj për mësuesin 28 vjeçar të arteve marciale Damien Tarel, i cili goditi Emanuel Macron në publik në fillim të kësaj jave gjatë një fushate. Tarel u paraqit në gjykatën e Valence për të kërkuar falje, i akuzuar për sulmin ndaj një zyrtari publik, […]

Lexo më shumë

Bashkimi Europian nuk e njeh vaksinën kineze “Coronavac”, penalizohen mijëra qytetarë që duan të udhëtojnë

Bashkimi Europian nuk e njeh vaksinën kineze “Coronavac”, penalizohen mijëra qytetarë që duan të udhëtojnë

Publikuar më 10.06.2021
Edhe pse vendi ynë konsiderohet një vend me rrezik të ulët n...

Edhe pse vendi ynë konsiderohet një vend me rrezik të ulët nga pandemia, kufijtë me vendet e BE-së vijojnë të jenë të mbyllur. Por kësaj herë penalizuese nuk është situata pandemike apo shifrat e infeksionit, që prej javësh janë në nivele të ulëta, por vaksina. Bashkimi Europian nuk njeh vaksinën kineze “Coronavac”, duke penalizuar me […]

Lexo më shumë