×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vendet e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të regjistrojnë rritje në rastet e COVID-19, cila është situata

Pas rihapjes në fund të prillit dhe fillim të majit, situata me pandeminë e COVID-19 po përkeqësohet në Ballkanin Perëndimor. Qeveritë duket se janë të vendosura të mos rivendosin kufizime të ashpra, edhe pse numri i infeksioneve COVID-19 është në rritje edhe një herë. Vendi më i prekur në rajon është Serbia.

Sipas të dhënave zyrtare, 289 raste të reja të COVID-19 janë diagnostikuar në vend, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 16.420. Zyrtarisht, 317 njerëz kanë vdekur, por ky numër është i diskutueshëm.

Kosova vijon bllokimin lokal ndërsa masat e reja të koronavirusit janë rritur

Qeveria e Kosovës vendosi dje të rivendosë bllokimin në disa qytete pasi rastet e reja të koronavirusit u rritën ndjeshëm gjatë javës së kaluar. Kryeministri Avdullah Hoti njoftoi të dielën se në disa qytete masa të reja do të hyjnë në fuqi për shkak të shkallës së lartë të infeksionit. Këto janë qytetet e Prishtinës, Prizrenit, Ferizaj, Vushtrri. “Qytetet me një numër të madh të infeksioneve me koronavirus lëvizja do të kufizohet nga 21:00 pas 05:00,” tha Hoti. Në të njëjtën kohë, baret dhe restorantet nuk do të lejohen pas orës 21:00 pasi vetëm ushqimi i marrë do të jetë funksional pas kësaj kohe.

Rriten vdekjet e COVID-19 në Shqipëri

Vdekjet në lidhje me koronavirusin u rritën, me dy viktima të reja që ndërruan jetë në repartin e sëmundjeve infektive duke sjellë numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 76. Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje të gjithë qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm sepse rastet në spitalin e sëmundjes infektive po shtohen çdo ditë dhe me të gjithë të rikuperuarit që kanë dalë nga spitali në 24 orët e fundit. Të dielën, Ministrja e Shëndetësisë raportoi 74 raste të reja COVID-19, duke e çuar në 2800 numrin total të të prekurve me COVID-19. Transporti publik në Tiranë ka rifilluar punën e tij këtë të hënë pas pezullimit të punës për më shumë se 4 muaj për shkak të pandemisë.

Kufijtë e Maqedonisë së Veriut janë ende të hapura për Serbinë dhe Kosovën

Komisioni për sëmundjet infektive nuk ka diskutuar për mbylljen e kufijve të Maqedonisë së Veriut me Kosovën dhe Serbinë dhe nuk i ka dhënë një rekomandim qeverisë, tha kryeministri i përkohshëm Oliver Spasovski, njoftoi MIA. “Kjo nuk është çështje politike, dhe për këtë arsye qeveria nuk mund të marrë një vendim të tillë vetëm. Ne duam të marrim një vendim bazuar në mendimin e ekspertëve. Nëse lind një nevojë e tillë, nëse ka nevojë për marrjen e masave, atëherë qeveria do të ketë një diskutim. Deri më tani, qeveria nuk ka marrë asnjë vendim dhe për momentin, vendimi i vjetër është ende në fuqi, dmth, kufijtë mbeten të hapur”, tha Spasovski. Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut informoi se në 24 orët e fundit, me 1.032 testime të marra, janë diagnostikuar 115 raste të reja të COVID-19. Kishte 40 rikuperime nga sëmundja. Në të njëjtën periudhë, shtatë pacientë iu nënshtruan sëmundjes. Pesë prej tyre ishin qytetarë të kryeqytetit, Shkupit, dhe një nga Tetova dhe Krusheva.

Studentët e Beogradit protestojnë; Ministri: Konviktet mbeten të hapura

Studentët në Beograd filluan një protestë në të paktën dy nga konviktet e qytetit pasi Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha që ata do të mbyllen për shkak të pandemisë së Koronavirusit. Shteti Serb raportoi se Vuçiç u takua me përfaqësuesit e studentëve gjatë natës dhe ranë dakord të lejojë që konviktet të mbeten të hapura, por me masa të veçanta në vend për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit. Gjatë marshimit rotestues drejt parlamentit serb, studentët mohuan pretendimin, duke thënë se dëshirojnë një konfirmim zyrtar. Arsyeja kryesore për kundërshtimin e vendimit ishte se ai kishte ardhur në mes të periudhës së provimit, e cila përfundon në fillim të korrikut. Të nesërmen, Ministri i Arsimit konfirmoi se studentët do të lejohen të qëndrojnë në konvikte. Presidenti Vuçiç gjithashtu kritikoi Rrjetin Ballkanik të Raportimit Hetimor, BIRN, për hetimin e tij të fundit për numrin e viktimave të COVID-19 në Serbi, duke thënë se raporti përdorte të dhëna që nuk ishin autentike. BIRN pretendoi se baza e të dhënave COVID-19, për të cilën kishte njohuri, tregon se numri i njerëzve që kishin vdekur deri më 1 qershor ishte pothuajse tre herë më i lartë se sa treguan të dhënat në dispozicion të publikut.

Bosnja thyen rekordin e saj në rastet e reja ditore të koronavirusit

Me 289 raste të reja të koronavirusëve të raportuar në Bosnje që nga e pemtja – 99 prej tyre vetëm në kryeqytet – vendi ka arritur të Shtunën rekordin e saj të ri në numrin e infeksioneve të konfirmuara rishtas brenda një periudhe 24-orëshe. Nga 1.288 mostrat e testuara në rajonin e Federatës gjysmë-autonome të Bosnjës (FBiH), 186 u kthyen pozitive, tha Instituti i Shëndetit Publik FBiH. Autoritetet shëndetësore në rajonin tjetër gjysmë-autonom, Republika Srpska, raportuan 103 raste të reja të koronavirusit. Bosnja ka parë një goditje të papritur në rastet e reja të koronavirusit që nga mesi i qershorit dhe numri i përgjithshëm i njerëzve që testuan pozitivisht për virusin në vend deri më tani ka tejkaluar 5,000. Gati 200 njerëz kanë vdekur për shkak të COVID-19 në Bosnje dhe më shumë se 2.500 janë shëruar.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pamje nga përmbytjet në ishullin grek, shkon në 6 numri i të vdekurve

Pamje nga përmbytjet në ishullin grek, shkon në 6 numri i të vdekurve

Publikuar më 09.08.2020
Përmbytjet përfshinë ishullin Evia në Greqinë mëngjesin e so...

Përmbytjet përfshinë ishullin Evia në Greqinë mëngjesin e sotëm duke shkaktuar viktima dhe të zhdukur. Deri tani, numri i viktimave nga përmbytjet në Greqinë qendrore ka shkuar në gjashtë ku një 38-vjeçare është gjetur e pajetë pas kërkimeve, ndërsa rezulton i zhdukur bashkëshorti i saj. Gjithashtu bashkë me këtë të fundit rezulton i zhdukur edhe […]

Lexo më shumë

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 08.08.2020
12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar...

12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë, bën të ditur IKSHPK, duke e çuar në 315 numrin e viktimave. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 443 mostra të marra nga […]

Lexo më shumë

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Publikuar më 06.08.2020
Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus n...

Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus në Kosovë. Bëhet fjala për deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adrian Shala, i cili është edhe kryetar i degës së LDK-së në Suharekë. Ndërsa mësohet se sot ai është shtruar në Spitalin e Prizrenit pas konfirmimit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës se është […]

Lexo më shumë

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 06.08.2020
6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me korona...

6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Mediat maqedonase kanë raportuar 259 pacientë të shëruar. 113 rastet e reja kanë rezultuar nga gjithsej 1 543 testime të realizuara, është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit, njofton Ministria […]

Lexo më shumë

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 06.08.2020
16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar...

16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Mediat kosovare raportojnë numri total i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 300, ndërsa numri total i të infektuarve në 9 688. Në 24 orët e fundit janë shëruar 134 persona. Kjo […]

Lexo më shumë