×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Vaksina AstraZeneca afër vendimit për të mos u injektuar tek personat nën moshën 50 vjeç

Një kapitull i ri i ndërlikuar për vaksinën AstraZeneca, tashmë objekt i vendimeve të përziera nga agjencitë ndërkombëtare të ilaçeve.

Gratë më të prekura

Hipoteza është që të mos administrohen doza nën moshën 50 vjeç, sepse pothuajse të gjitha rastet shumë të rralla të trombozave të shoqëruara me mungesë të trombociteve, ngjarje që kulmojnë me vdekje pas hemorragjive në tru, kanë prekur të rinjtë në botë, veçanërisht gratë. Nuk përjashtohet që ne gjithashtu mund të zbresim në moshën 30 ose 40 vjeç, në të cilën marrëdhënia midis rrezikut të efekteve serioze dhe përfitimit të mos sëmurjes nga Covid është në favor të së parës.

Strategjia e këmbimit të monedhës

Mundësia e ndryshimit të indikacioneve të mëparshme (tani vaksina rekomandohet mbi moshën 60 vjeç, por asgjë nuk e ndalon atë të bjerë poshtë këtyre kufijve) u shqyrtua dje në një takim të komitetit teknik shkencor (Cts), i pranishëm ministri Roberto Speranza (Shëndetësia ) dhe kreu i Aifa (Agjencia Italiane e Barnave) Nicola Magrini. Nuk munguan debatet. Kush do të duhet të nënshkruajë një ndryshim të mundshëm të strategjisë? Ministria e Shëndetësisë me një qarkore të nënshkruar nga drejtori i parandalimit Giovanni Rezza? Apo të njëjtat CTS?

Historia fatkeqe e serumit

Sido që të jetë, do të ishte një goditje e madhe për përgatitjen anti-Covid të AstraZeneca që nuk pati një jetë me fat. “Kandidati” i parë për t’u bërë anti-Covid në histori (rezultatet paraprake të gjyqit në korrik) kaloi nëpër një seri ndalimesh. Më seriozja daton në prillin e kaluar dhe është e lidhur me dyshime për efektet anësore për të cilat ai do të ishte përgjegjës.

Nyja e dozës së dytë

Një çështje tjetër është nën hetim. A duhet që ata nën 60 vjeç që kanë marrë dozën e parë të kenë edhe dozën e dytë apo preferohet të kalojnë në një vaksinë të dërguarit ARN (Pfizer ose Moderna) që aktualisht nuk kanë kundërindikacione?

Thirrjet e shkencëtarëve

Tre ditë më parë, shoqata “Luca Coscioni për lirinë e shkencës” ngriti përsëri çështjen e sigurisë duke kërkuar të ndalojë ditët e hapura, ngjarjet e vaksinimit gjatë të cilave AstraZeneca ofrohet për të gjithë, të moshës 18 vjeç e lart. Thjesht rezervoni dhe merrni një biletë virtuale. Shoqata të tjera dhe shkencëtarë individualë kanë bërë të njëjtën thirrje. Lëvizjes së të kundërtave i shtohet emocioni për historinë e një vajze 18-vjeçare të shtruar në spital me hemorragji cerebrale në San Martino në Genova pasi ishte imunizuar në një nga këto takime.

Nën akuzë

Në Itali, rajonet nuk kanë lëvizur në një renditje të veçantë, pa marrë parasysh indikacionin mbi përdorimin preferencial të moshës 60 vjeç. ASL e Napolit ka anuluar ditën e hapur të planifikuar për mbrëmjen e sotme, aq e hapur sa nuk kërkon një takim. Jo aq në Siçili, e cila ofron dy vaksinat vektoriale virale për të rriturit nga sot në të diel.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Publikuar më 12.06.2021
Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në...

Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në botë” në internet, rezultatet e para (dhe shumica) që do të rezultojnë do të jenë renditja sipas vendit ose shenjës së zodiakut. Sidoqoftë, duket se medalja “e artë” mund t’i jepet një kategorie sportistësh, sipas një studimi të udhëhequr nga Dr. Romualdo Belardinelli, drejtor […]

Lexo më shumë

“Kaq e pata, tani do vdes”/ Peshkatari qëndron për 30 sekonda në gojën e balenës, por mbijetoi pasi…

“Kaq e pata, tani do vdes”/ Peshkatari qëndron për 30 sekonda në gojën e balenës, por mbijetoi pasi…

Publikuar më 12.06.2021
Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me një...

Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me një zhytës dhe një balenë. Michael Packard, i cili ka qenë peshkatar karavidhesh për 40 vjet, ishte zhytur në Cape Cod në Provincetown, Massachusetts dhe sapo ra në ujë, ai ndjeu “një goditje të madhe dhe gjithçka u errësua”, siç e përshkruan ai. Në fillim […]

Lexo më shumë

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Publikuar më 12.06.2021
Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatj...

Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatja 17-vjeçare e bukur e konkursit të bukurisë të mbajtur si pjesë e Festivalit të Kafesë dhe Guavës në Canela, Meksikë. 17-vjeçarja, Emma Coronel Aispouro, e dinte shumë mirë atë natë në 2007 që ishte përballë narktrafikantit më të madh të Meksikës, El Chapi. Kalendari […]

Lexo më shumë

Hulumtim i ri mbi koronavirusin: Fëmijët janë po aq infektues sa të rriturit

Hulumtim i ri mbi koronavirusin: Fëmijët janë po aq infektues sa të rriturit

Publikuar më 12.06.2021
Trupi i fëmijëve me Covid-19 përmban një sasi të ngjashme (n...

Trupi i fëmijëve me Covid-19 përmban një sasi të ngjashme (ngarkesë virale) të koronavirusit se tek të rriturit, sipas një studimi të ri shkencor amerikan. Kjo ndoshta do të thotë, sipas shkencëtarëve, që fëmijët janë po aq ngjitës sa të rriturit kur infektohen me virusin SARS-CoV-2. Nga ana tjetër, fëmijët kanë shumë më tepër gjasa […]

Lexo më shumë

Damian Gjiknuri ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë, shfaqet duke grushtuar (Video)

Damian Gjiknuri ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë, shfaqet duke grushtuar (Video)

Publikuar më 12.06.2021
Një video e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Danian Gjik...

Një video e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Danian Gjiknurit, po bën xhiron e rrjetit. Ish-ministri është filmuar teksa është duke u ushtruar në palestër. Në videon e mëposhtme mund të shihni ish-ministrin, i cili duket mjaft i fokusuar në grushtimin e thesit të boksit. Mesa duket se Gjiknuri ka vendosur t’i kushtoj pak vëmendje […]

Lexo më shumë

“Dua patjetër takim me Yuri Kim”, Selami Jenisheri dërgon letër urgjente në ambasadë

“Dua patjetër takim me Yuri Kim”, Selami Jenisheri dërgon letër urgjente në ambasadë

Publikuar më 11.06.2021
Kryetari i partisë së pensionistëve, Selami Jenishehri, kërk...

Kryetari i partisë së pensionistëve, Selami Jenishehri, kërkon patjetër takim me ambasadoren Yuri Kim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, Jenishehri tha se ka kërkuar me anë të një letre, takim urgjent me ambasadoren, për t’i komunikuar faktin se Ilir Meta duhet të arrestohet. “Ditët e fundit më ka lind nevoja ta takoj Yuri Kim, […]

Lexo më shumë

Magnet në trup pas vaksinimit? Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Magnet në trup pas vaksinimit? Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Publikuar më 11.06.2021
Video të ndryshme po qarkullojnë në rrjet, ku njerëzit trego...

Video të ndryshme po qarkullojnë në rrjet, ku njerëzit tregojnë se si ngjiten monedhat në trup pas vaksinimit kundër Covid-19. Videot janë bërë nga qytetarë shqiptarë por edhe nga bota. Vetëm pak minuta pas marrjes së dozës së vaksinës, ata afrojnë në krahë një magnet apo monedhë metalike, të cilat në mënyrë të çuditshme ngjiten […]

Lexo më shumë

Cila është koha më e mirë për seks?

Cila është koha më e mirë për seks?

Publikuar më 10.06.2021
A është më mirë të fillosh parathënien para ose pas ngrënies...

A është më mirë të fillosh parathënien para ose pas ngrënies? Si përgjigjen ekspertët dhe cila nga të dy gjinitë preferohet më shumë me zgjedhjen e duhur. Sipas studiuesve, është qartë më mirë të bësh marrëdhënie seksuale pas sesa para ngrënies. Gratë, në veçanti, janë shumë më të ndjeshme ndaj joshjes seksuale pas ngrënies. Ushqimi […]

Lexo më shumë