×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“UNESCO” jep ultimatumin: Të ndërpriten urgjentisht punimet në Bypass-in e Gjirokastrës

Pas konstatimeve dhe verifikimeve të nevojshme, komiteti i “UNESCO”-s për Trashëgiminë Botërore kërkon ndërprerjen urgjente të punimeve në Bypass-in e Gjirokastrës.

Një informacion i dërguar nga një palë e tretë, jo nga qeveria shqiptare “skicon një situatë shumë shqetësuese të projektit”, thuhet në rezolutë.

Sipas dëshmive, projekti do të ketë një “ndikim negativ në vlerat e zonës”. Në janar të 2021-shit, qeveria paraqiti një kërkesë për rishikimin e një propozimi të rihartuar për projektin e Bypass-it.

“UNESCO” kërkoi informacion shtesë, por qeveria shqiptare nuk arriti t’i përgjigjej. Së shpejti pritet që të vijë edhe një mision monitorimi për të vlerësuar nëse ndërhyrjet kanë dëmtuar “vlerat e trashëgimisë  kulturore”.
Gjithashtu “UNESCO” i rekomandoi Shqipërisë “të ndalojë këtë projekt derisa një mision të vlerësojë ndikimin e tij në vlerat universale të zonës dhe të bëjë rekomandime e duhura.

Nga të dhënat e deritanishme, ky vendim është botuar në projekt-rezolutë para Sesionit të 44-të të takimit të Komitetit të Trashëgimisë Botërore, që zhvillohet midis 16 dhe 31 korrik në Kinë.

Rezoluta vë në dukje se informacioni i palës së tretë dërguar atyre “skicon një situatë shumë shqetësuese të projektit” pasi anashkalimi duket se tashmë është në ndërtim e sipër.

Ata vunë në dukje se modeli nënkupton që projekti do të ketë një “ndikim të mundshëm negativ në OUV”.

UNESCO rekomandoi që shteti “të ndalojë këtë projekt derisa një mision të vlerësojë ndikimin e tij në OUV të pronës dhe të bëjë rekomandime”.

Për më tepër, UNESCO shënoi një numër të “planeve zhvillimore të vazhdueshme dhe të ardhshme, pyetje të lidhura me qeverisjen dhe raportet kontradiktore mbi gjendjen e ruajtjes së kësaj prone”. Si rezultat, ata kërkojnë që Shqipëria të ftojë një mision zyrtar monitorimi në Gjirokaster për të vlerësuar jo vetëm bajpasin, por të gjitha projektet që po zbatohen në qytet.

Në lidhje me projektet e tjera, Komiteti i bën thirrje qeverisë shqiptare të marrë parasysh komentet dhe rekomandimet e mëparshme. Kjo gjithashtu përfshin pritjen e rishikimit të mëtejshëm nga ekspertët e tyre para se të vazhdoni me ndërhyrje të ndryshme.

Në rezolutë thuhet në terma të pasigurt se ata “kërkojnë urgjentisht shtetin palë të ndalojë ndërtimin e bypasit derisa një kohë e tillë kur një mision i Monitorimit Reaktiv të jetë në gjendje të vizitojë pronën për të vlerësuar nëse projekti i ka shkaktuar ose do t’i shkaktojë dëme vlera e jashtëzakonshme universale”.

Vazhdon duke kërkuar që shteti palë duhet të “ftojë një Qendër të Përbashkët të Trashëgimisë Botërore/ICOMOS/ICCROM Misionin Monitorues Reaktiv në pronë për të vlerësuar progresin e bërë në gjendjen e ruajtjes së tërë pronës, të sigurojë udhëzime për zhvillimin, të vlerësojë efikasitetin e kontrolleve të zhvillimit dhe treguesve të monitorimit dhe vlerësimin e projektit të bajpasit të Gjirokasterit”.

Ata gjithashtu i bëjnë thirrje Shqipërisë të paraqesë një raport të azhurnuar të ruajtjes dhe të sigurojë çdo propozim zhvillimi UNESCO para zbatimit të tyre, në përputhje me paragrafin 172 të Udhëzimeve Operacionale.

Komiteti i Trashëgimisë Botërore pritet të votojë mbi rezolutën në ditët në vijim.

Gjirokaster është një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s dhe si e tillë, qeveria duhet të marrë miratimin zyrtar përpara se të kryejë punime atje. Në rastin e bypasit të Gjirokastrës, kjo nuk ka ndodhur. Për më tepër, komuna ka gënjyer publikisht për projektin, duke deklaruar se ai është ndalur, kur provat nga terreni tregojnë se puna po përparon.

Kjo mund të rrezikojë statusin e Gjirokastrës. Për më tepër, rrezikon të shkaktojë dëme të pakthyeshme në kala dhe zonën përreth të cilat kanë qenë të paprekura për shekuj.

whc21-44com-7B-en by Eri Dervishi on Scribd

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tërmet në Shëngjin, pushuesit dalin në ballkonet e hotelit

Tërmet në Shëngjin, pushuesit dalin në ballkonet e hotelit

Publikuar më 27.07.2021
Qytetarë dhe pushues në qytetin e Shëngjinit janë tronditur ...

Qytetarë dhe pushues në qytetin e Shëngjinit janë tronditur nga një tërmet. Sipas të dhënave që kanë ardhur në redaksinë e gazetës “Shekulli”, tërmeti ka zgjatur vetëm 5 sekonda. Kjo ka bërë që shumë pushues të dilnin jashtë godinave dhe nëpër ballkone. Magnituda e lëkundjeve ishte 3.6 e Shkallës Rihter ndërsa është regjistruar në thellësinë 5 […]

Lexo më shumë

GJKKO rrëzon kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës për lirimin nga burgu

GJKKO rrëzon kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës për lirimin nga burgu

Publikuar më 27.07.2021
Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizu...

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-drejtorit të policisë së Vlorës, Jaeld Çelës për lirimin nga paraburgimi. Pak ditë më parë, përmes kësaj kërkese, ai ka pretenduar se ka kaluar afati një vjeçar i paraburgimit. Sipas ligjit, Çela pretendon se ai nuk mund të mbahet në burg, pasi nga […]

Lexo më shumë

U mbyt sot në Bunë/ Polumbarët në kërkim të 13 vjeçares, babai: Ishte me 3 fëmijët e tjerë, por …

U mbyt sot në Bunë/ Polumbarët në kërkim të 13 vjeçares, babai: Ishte me 3 fëmijët e tjerë, por …

Publikuar më 27.07.2021
Babai i 13-vjeçares, e cila u mbyt në lumin Buna në Shkodër ...

Babai i 13-vjeçares, e cila u mbyt në lumin Buna në Shkodër ka treguar se vajza e tij, bashkë me dy fëmijët e tjerë kishin shkuar për t’u larë. Ai nuk di ta sqaroj saktësisht atë se çfarë ka ndodhur, por thotë se e mitura nuk dinte not. Sipas tij, fëmijët nuk shkonin shpesh në […]

Lexo më shumë

(VIDEO) Policia vijon aksionin në rrugët e vendit, dhjetëra patenta të pezulluara dhe mijëra gjoba

(VIDEO) Policia vijon aksionin në rrugët e vendit, dhjetëra patenta të pezulluara dhe mijëra gjoba

Publikuar më 27.07.2021
Policia Rrugore iu bën apel shoferëve të respektojnë rregull...

Policia Rrugore iu bën apel shoferëve të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, që të arrijnë në destinacion të sigurt dhe me patentë në xhep. Ndërkohë vijojnë kontrollet parandaluese në zonat me risk të lartë për ngjarjet rrugore me pasoja të rënda për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, me fokus shkeljet dhe mjetet që janë rrezik […]

Lexo më shumë

Policia njoftim zyrtar për aksionin te “Varri i Bamit”. Ja çfarë thuhet për incidentin me gazetarin

Policia njoftim zyrtar për aksionin te “Varri i Bamit”. Ja çfarë thuhet për incidentin me gazetarin

Publikuar më 27.07.2021
Policia e Tiranës ka zbardhur ngjarjen e mesditës së sotme, ...

Policia e Tiranës ka zbardhur ngjarjen e mesditës së sotme, ku një person nuk iu bind urdhërit për të ndaluar gjatë një aksioni antidrogë. Në njoftimin zyrtar thuhet se shërbimet e Policisë kanë ndaluar një automjet, për ta kontrolluar, por drejtuesi i automjetit nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të Policisë për të hapur […]

Lexo më shumë

EMRI/ Kush është “trimi” që i iku Forcave Speciale dhe u arrestua pas 1 ore; nuk ishte vetëm në makinë (VIDEO-DETAJE)

EMRI/ Kush është “trimi” që i iku Forcave Speciale dhe u arrestua pas 1 ore; nuk ishte vetëm në makinë (VIDEO-DETAJE)

Publikuar më 27.07.2021
Personi që drejtonte mjetin tip Mercedes Benz C Class  ngjyr...

Personi që drejtonte mjetin tip Mercedes Benz C Class  ngjyrë e zezë me xhama të zinj, është Gazmir Cami. Burime bëjnë me dije se ai është një person i njohur në fushën e narkotikëve në vendin tonë. I arrestuar është dhe një person tjetër me mbiemrin Prenga, ndërsa vijon kërkimi për dy personat e tjerë […]

Lexo më shumë

Gjykata rrëzoi çështjen e Gërdecit në ngarkim të Mediut, kreu i SPAK për Zërin e Amerikës: Do i shkohet deri në fund

Gjykata rrëzoi çështjen e Gërdecit në ngarkim të Mediut, kreu i SPAK për Zërin e Amerikës: Do i shkohet deri në fund

Publikuar më 27.07.2021
Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrup...

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për rihapjen e procesit gjyqësor ndaj ish Ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, lidhur me shpërthimin e ndodhur 13 vite me parë në një depo ushtarake në Gërdec. Si pasojë e shpërthimit, humbën […]

Lexo më shumë

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 31 persona kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Ja çfarë thuhet për variantin Delta

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 31 persona kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Ja çfarë thuhet për variantin Delta

Publikuar më 27.07.2021
Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e personave...

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e personave të infektuar me Covid-19 për 24 orët e fundit. Nga 3628 testime të zhvilluar, 31 kanë rezultuar pozitive. Ministria e Shëndetësisë apelon qytetarët të vaksinohen, për të frenuar përhapjen e varianteve të reja të Covid19. Sipas saj vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë […]

Lexo më shumë