×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ulen tensionet/ Greqia dhe Turqia bien dakord për bisedime, ja temat

Greqia dhe Turqia të martën ranë dakord të rinisnin bisedimet në një përpjekje për të zgjidhur pretendimet e tyre të diskutueshme detare në Mesdhe.

Njoftimi nga Athina dhe Ankaraja erdhi pas më shumë se një muaji tensionesh në rritje që i çuan të dy vendet në prag të një konflikti të plotë.

“Greqia dhe Turqia kanë rënë dakord të mbajnë raundin e 61-të të bisedimeve eksploruese në Stamboll, në të ardhmen e afërt”, tha Ministria e Jashtme Greke në një deklaratë, pa specifikuar një datë.

“Rinisja e kontakteve midis Greqisë dhe Turqisë janë bisedime, më shumë sesa negociata. Kryerja e bisedimeve do të thotë që ne po përpiqemi të gjejmë rregulla mbi bazën e të cilave do të negociojmë”, tha Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias në Athinë, në një shenjë se sa larg janë aktualisht të dy palët.

Më herët gjatë ditës, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbajti një videokonferencë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel. Qeveria turke tha në një deklaratë pas takimit se “marrëdhëniet Turqi-BE u diskutuan në mënyrë gjithëpërfshirëse” dhe “zhvillimet në Mesdheun Lindor u përpunuan [dhe] u deklarua se Turqia dhe Greqia ishin të gatshme të fillojnë bisedimet”.

“Presidenti Erdogan deklaroi se hapat që do të ndërmerren nga Greqia do të ishin të rëndësishëm në drejtim të ringjalljes së bisedimeve dhe kanaleve të tjera të dialogut dhe rrjedhës së marrëveshjes së arritur”, tha deklarata.

Ka pasur 60 raunde bisedimesh në hapësirën e 14 viteve midis dy fqinjëve që sollën pak përparim para se këto marrëdhënie të ftoheshin në vitin 2016.

Greqia dhe Turqia kanë mosmarrëveshje të kahershme mbi një larmi çështjesh, duke përfshirë kërkimet e Ankarasë për energji në ujërat e diskutueshme.

Marrëdhëniet arritën një pikë të ulët në fillim të gushtit kur Oruç Reis, një anije turke, u dërgua për të kryer kërkime sizmike në atë që Greqia e konsideron shelfin e saj kontinental, pjesë e përpjekjeve më të gjera të Ankarasë për kërkimin e energjisë në ujërat e diskutueshme në Mesdheun Lindor. Për më shumë se një muaj, flotilat e flotës greke dhe turke ishin rreshtuar kundër njëri-tjetrit.

Javën e kaluar, pas një shtytje të fortë diplomatike nga aleatët ndërkombëtarë, veçanërisht Gjermania, Oruç Reis u kthye në portin në Antalias, duke hapur rrugën për bisedime.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Publikuar më 27.10.2020
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e t...

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirus. Ministria e Jashtme ruse ka thënë më 27 tetoe se diplomati 70-vjeçar “ndjehet mirë”, mirëpo është vetizoluar si masë parandaluese. “Vizitat dhe takimet e planifikuara më herët janë shtyrë”, ka […]

Lexo më shumë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Publikuar më 27.10.2020
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë ...

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër 29 personave, të cilët dyshohen se kanë kryer veprat penale, “pastrimi i parave”, “organizimi i skemave piramidale, bixhozit të paligjshëm” si dhe “ndihma”. Në njoftimin e Prokurorisë, të pandehurit me inicialet, (S.K. A.D. A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. F.M. N.P. […]

Lexo më shumë

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Publikuar më 27.10.2020
Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, baba...

Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, babai i së cilës u gjet dje pasdite nga policia e Chania, të mbytur në një valixhe në një shtëpi afër, shumë afër asaj ku u gjet trupi i pajetë i partneres së tij. Vajza e tij, Maria përshkruan për protothema.gr orët e agonisë që jetoi derisa u […]

Lexo më shumë

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Publikuar më 27.10.2020
Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel ...

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej […]

Lexo më shumë

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Publikuar më 27.10.2020
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgim...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale, pastrim i parave. K. Sh, i cili është vetëdorëzuar një ditë më parë, besohet se është pronar i kompanisë LDA Group, ku punonjësi i Thesarit të Kosovës, Labinot Gruda, përmes katër transferimeve, […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Publikuar më 27.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Publikuar më 27.10.2020
Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, ...

Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, kurse mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, ndërkaq i mësimdhënësve 148. […]

Lexo më shumë

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Publikuar më 27.10.2020
Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të...

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes. Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në mes dhe një pjesë e saj është e zhytur në […]

Lexo më shumë