×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre përsëri në shkollë në shtator – ose të përballen me gjoba të mëdha. Sekretari i arsimit të enjten përshkroi planet e qeverisë për të rihapur shkollat ​​pas verës, së pari në Dhomën e Përbashkët dhe më pas për publikun përmes një konference shtypi të Downing Street.

“Kam besim se duke e adoptuar këtë kthim të planifikuar me kujdes në shtator, ne do të jemi në pozicionin më të mirë të mundshëm për të rimarrë dhe rindërtuar sistemin tonë arsimor dhe të sigurojmë që asnjë nga fëmijët tanë të mos humbasë”, tha ai në konferencë.

Udhëzimi u lëshua plotësisht në faqen e internetit të qeverisë të enjten. Përfshirë rekomandime që shkollat ​​të fillojnë të mbarojnë kohën e fillimit dhe të mbarimit dhe t’i ndajnë nxënësit në “flluska” me klasa ose grupe. Maska për fytyrën nuk do të jetë e detyrueshme në shkolla, megjithëse udhëzimet tregojnë se fëmijët mbi 11 vjeç duhet të mbajnë një maskë ose mbulesë nëse përdorin transportin publik për të shkuar në shkollë.

Departamenti i Arsimit sqaron gjithashtu se pjesëmarrja do të jetë “e detyrueshme përsëri nga fillimi i afatit të vjeshtës”, me aftësinë e autoriteteve shkollore për të lëshuar gjobat për mungesat që do të rikthehen pas verës. Sidoqoftë, udhëheqësi i Laburistwve, Keir Starmer tha se nxënësit duhet të ishin kthyer më herët, megjithëse ai e mbështeti gjerësisht planin. Starmer u tha gazetarëve:

“Unë dua që të gjithë fëmijët të kthehen në shkollë sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe sigurisht deri në shtator, dhe unë mendoj se është e arritshme. Unë në fakt mendoj se shumë më shumë fëmijë mund të ktheheshin tani nëse do të kishte një plan më të mirë dhe një udhëheqje më të mirë. Merrni të gjithë rreth tryezës dhe le të zbatojmë një plan që do të funksionojë, sepse ka një konsensus; ne duam që të gjithë fëmijët tanë të kthehen në shtator. Kjo do të ndodhë vetëm me udhëheqjen,” tha ai. Politico.eu.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthehet virusi vdekjeprurës në Spanjë, rekord rastesh me COVID pas përfundimit të izolimit

Rikthehet virusi vdekjeprurës në Spanjë, rekord rastesh me COVID pas përfundimit të izolimit

Publikuar më 05.08.2020
Koronavirus nuk e ka ndërmend të largohet as një verë dhe kë...

Koronavirus nuk e ka ndërmend të largohet as një verë dhe këtë e ka treguar me rastet e shumta që ka regjistruar në Ballkan, por edhe në disa vende të Europës. Së fundmi edhe Spanja ka regjistruar 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Dyfishohet numri i të infektuarve në Itali

Covid-19/ Dyfishohet numri i të infektuarve në Itali

Publikuar më 05.08.2020
Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronaviru...

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit krahasuar me një ditë më parë. Emergjencat Civile raportojnë se pas 56 mijë tamponësh të kryer, 381 persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19, krahasuar me 190 që ishin të martën. Gjithashtu raportohen dhe 10 humbje jete […]

Lexo më shumë

Rastet e reja me Covid-19/ Italia regjistron më pak viktima se Shqipëria

Rastet e reja me Covid-19/ Italia regjistron më pak viktima se Shqipëria

Publikuar më 27.07.2020
Për të katërtën ditë radhazi janë në ulje rastet e reja me C...

Për të katërtën ditë radhazi janë në ulje rastet e reja me Covid-19 në Itali: 170 sot, ndërsa dje ishin 255. Megjithatë, për efekt të fundjavës, ashtu siç çdo të hënë, janë bërë edhe më pak tamponë. Për të katërtën ditë në radhë mbetet i qëndrueshëm edhe numri i viktimave: 5 vdekje janë regjistruar në […]

Lexo më shumë

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Publikuar më 26.07.2020
Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur ma...

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”, edhe më të rrezikshme dhe me shumë mundësi për përhapje kronike se sa vala e parë. Katalonja ka mbyllur jetën e natës për dy javë, por qytetet jashtë rajonit veri-lindor po shohin gjithashtu një rritje […]

Lexo më shumë

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Publikuar më 26.07.2020
Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat...

Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat të tensionuar mes tyre. Të dy shtetet raportojnë për një luftë ushtarake, e cila deri më tani ka arritur të shmanget nga kancelaria gjermane, Angela Merkel. Ndërkohë mediet greke, njoftojnë se Turqia ka ndryshuar pozicionin e saj në Egje. Mësohet se anijet luftarake turke […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve me virus/ Katalonja mbyll baret dhe klubet e natës teksa përballet

Rritja e rasteve me virus/ Katalonja mbyll baret dhe klubet e natës teksa përballet

Publikuar më 25.07.2020
Katalonja do të mbyllë baret e orëve të vona dhe klubet e na...

Katalonja do të mbyllë baret e orëve të vona dhe klubet e natës duke nisur nga e shtuna, teksa rajoni verilindor po përballet më një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID-19. Qeveria katalanase njoftoi se baret dhe klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura për 15 ditë. Spanja regjistroi 280 raste të reja […]

Lexo më shumë

Thirrja e fortë: T’u tregojmë vendin elitave të korruptuara të Ballkanit Perëndimor

Thirrja e fortë: T’u tregojmë vendin elitave të korruptuara të Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 25.07.2020
Mali i Zi dhe Serbia janë në negociata për anëtarësim me Bas...

Mali i Zi dhe Serbia janë në negociata për anëtarësim me Bashkimin Evropian. Në mars u vendos për fillimin e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Bosnja ka bërë kërkesë për anëtarësim ndërsa Serbia bllokon çdo përparim në Kosovë. Kjo është njëra anë e procesit të pranimit. Po si qëndron puna lidhur […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve në Itali, ministri i Shëndetësisë vendos karantinë për qytetarët që kanë udhëtuar nga këto dy shtete

Rritja e rasteve në Itali, ministri i Shëndetësisë vendos karantinë për qytetarët që kanë udhëtuar nga këto dy shtete

Publikuar më 24.07.2020
Ditën e sotme ministri i Shëndetësisë në Itali, Robert Spera...

Ditën e sotme ministri i Shëndetësisë në Itali, Robert Speranza ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetin social “Twitter” se ka rikthyer edhe një herë karantinën e detyrueshme. Speranza bëri me dije se ka urdhëruar karantinë për të gjithë ata qytetarë që kanë qëndruar në Rumani dhe Bullgari 14 ditët e fundit. Ky […]

Lexo më shumë