×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Turqia të tërheqë forcat e saj/ I Dërguari Special për Libinë mban një seri takimesh me zyrtarë dhe aktorë nga prejardhje dhe përkatësi të ndryshme

I Dërguari Special i Sekretarit të Përgjithshëm të KB për Libinë dhe Shefi i Misionit Mbështetës të Kombeve të Bashkuara në Libi Ján Kubiš vazhdoi takimet e tij me zyrtarë Libianë, aktorë politikë dhe të sigurisë. I Dërguari Special theksoi rëndësinë e zbatimit të plotë të rezolutave të miratuara së fundmi të Këshillit të Sigurimit të KB 2570 (2021) dhe 2571 (2021), përfshirë thirrjen e tij ndaj Dhomës së Përfaqësuesve dhe institucioneve përkatëse shtetërore për të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të lehtësuar mbajtjen e zgjedhjeve në 24 dhjetor.

Dje, i Dërguari Special u takua me Kryetarin e Komisionit të Lartë Kombëtar të Zgjedhjeve, Dr. Emad Sayyeh, në selinë e tij në Tripoli, ku ai ripërtëriu dënimin e fortë të KB për sulmin terrorist, i cili ndodhi në të njëjtën datë në 2018. I dërguari dhe Kryetari i HNEC diskutuan përgatitjet dhe hapat e nevojshëm për mbajtjen e zgjedhjeve kombëtare në 24 Dhjetor, në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit 2570 (2021), përfshirë koordinimin midis HNEC, Qeverisë së Unitetit Kombëtar (GNU), Këshillit të Presidencës dhe Ministria e Brendshme. I Dërguari Special Kubiš rinovoi gatishmërinë e KB dhe të bashkësisë ndërkombëtare për të vazhduar të ofrojnë mbështetjen e nevojshme për HNEC.

I Dërguari Special Kubis gjithashtu u takua me Guvernatorin e Bankës Qendrore Siddiq ElKaberto për të diskutuar situatën ekonomike dhe financiare dhe nevojën për të mbështetur GNU dhe institucionet e Libisë, duke u mundësuar atyre të adresojnë çështjet më të ngutshme, të tilla si pandemia COVID-19, energjia elektrike kriza, si dhe financimi i KOKSH. Duke theksuar rëndësinë e funksionimit të qetë të Bordit të Drejtorëve të CBL dhe të institucioneve financiare dhe shtetërore, i Dërguari Special Kubis theksoi nevojën për të siguruar menaxhim transparent dhe adekuat të burimeve dhe të ardhurave kombëtare të vendit për të mirën e popullit Libian. Me Guvernatorin ElKabe, ai diskutoi gjithashtu hapat e ardhshëm pas përfundimit të kontrollit ndërkombëtar të Bankës Qendrore.

Në takimin me Ministren e Drejtësisë, Znj. Halima R. Abdul Rahman, i Dërguari Special diskutoi situatën e përgjithshme të të drejtave të njeriut në të gjithë vendin, veçanërisht çështjet e ndalimit arbitrar, qendrat e ndalimit të paligjshëm dhe të paraburgosurit e mbajtur pa procedurën e duhur. Ata mirëpritën lirimin e fundit të të arrestuarve nga parti të ndryshme në Libinë lindore dhe perëndimore. I Dërguari Special dhe Ministri diskutuan rolin e gjyqësorit në procesin zgjedhor, nevojën për të rishikuar ligjet në mënyrë që të mundësojë pjesëmarrjen sa më të gjerë në zgjedhje, mbrojtjen e hapësirës civile për gratë dhe të rinjtë si votues ose kandidatë. I Dërguari Special u zotua për mbështetjen e KB për PC dhe përpjekjet e GNU për të vazhduar me një proces të pajtimit kombëtar të bazuar në të drejtën dhe drejtësinë tranzicionale. Më në fund, ata konfirmuan nevojën për të respektuar plotësisht të drejtën ndërkombëtare humanitare, të drejtat e migrantëve dhe refugjatëve.

I Dërguari Special Ján Kubiš vazhdoi shtrirjen e tij në një takim me Ministrin e Naftës dhe Gazit. Mohamed M. Oun dhe veçmas me Kryetarin e Bashkëpunimit Kombëtar të Naftës Mustafa Sanalla. Në të dy takimet, SE Kubis diskutoi sfidat e vazhdueshme, veçanërisht mungesën e vazhdueshme të financimit adekuat dhe në kohë për mirëmbajtjen dhe rinovimin e infrastrukturës së naftës dhe nevojat operacionale të sektorit të naftës. Ai theksoi rëndësinë për të ruajtur neutralitetin e sektorit të naftës në Libi pa politizim, si dhe për të alokuar fondet e nevojshme për të financuar operacionet dhe zbatimin e planeve të kërkuara të mirëmbajtjes dhe zhvillimit për të siguruar vazhdimësinë e prodhimit të naftës.

Të shtunën, i Dërguari Special Ján Kubiš u takua me Komandantin e Forcave të Armatosura Arabe Libiane Khalifa Haftar. Takimi u përqëndrua në avancimin e zbatimit të Marrëveshjes së Armëpushimit në përputhje të plotë me Rezolutën 2570 të Këshillit të Sigurimit të KB (2021), duke filluar me rihapjen e menjëhershme të rrugës bregdetare dhe tërheqjen e të gjitha forcave të huaja dhe mercenarëve nga Libia pa vonesa të mëtejshme. Ata diskutuan gjithashtu bashkimin e institucioneve ushtarake të Libisë, duke vlerësuar punën e Komisionit të Përbashkët Ushtarak 5 + 5 (JMC). Të dy palët theksuan rëndësinë për t’u zotuar deri në datën për mbajtjen e zgjedhjeve kombëtare në 24 dhjetor 2021 si një hap thelbësor për të forcuar stabilitetin, pavarësinë, sovranitetin, integritetin territorial dhe unitetin kombëtar të Libisë. Ata shqyrtuan situatën në Jug të Libisë në dritën e zhvillimeve në Çad dhe nevojën për të mbrojtur stabilitetin dhe sigurinë.

Në një takim sot, i Dërguari Special dhe anëtarët e Këshillit të Presidencës (PC), Musa Elkonyand Abdullah Allafi, rikonfirmuan rëndësinë kritike të bashkimit të ushtrisë së Libisë nën ombrellën e PC gjithashtu në dritën e zhvillimeve të fundit rajonale. Ata diskutuan më tej pajtimin kombëtar dhe kontributin e të dy KB dhe Bashkimit Afrikan në këtë drejtim.

Të premten, 30 Prill, i Dërguari Special e informoi Presidentin e Këshillit të Lartë të Shtetit, Khaled Meshri mbi angazhimet e tij me aktorë kombëtarë dhe ndërkombëtarë që synojnë avancimin e procesit të paqes në Libi. Ata diskutuan zhvillimet e fundit në lidhje me kornizën kushtetuese dhe legjislative për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale.

I Dërguari Special Kubis gjithashtu u takua sot me Mohamed Sawan dhe Nizar Kawan të partisë Drejtësia dhe Ndërtimi, për të diskutuar situatën politike në vend dhe hapat e ardhshëm drejt mbajtjes së zgjedhjeve në 24 Dhjetor, si dhe rolin e rëndësishëm të partive politike në procesin zgjedhor.

Këto ditë i Dërguari Special Kubis mbajti thirrje telefonike me disa partnerë libianë dhe ndërkombëtarë, veçanërisht Kryeministrin Dbeiba, pas takimit të tyre disa ditë më parë, dhe ish-Ministrin e Brendshëm Fathi Bashaga. Ai gjithashtu u takua me Ambasadorin e sapoardhur të Egjiptit në Libi Mohamed Sarwat Selim.

Sot, i Dërguari Special u takua gjithashtu me Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë Çavuşoğlu, i cili po viziton Tripolin së bashku me zyrtarë të tjerë të nivelit të lartë. Në diskutimin e tyre ata u përqëndruan veçanërisht në tërheqjen e luftëtarëve dhe mercenarëve të huaj, kërkesat dhe kërkesat e Libisë për trajnim dhe ndërtimin e kapaciteteve, kriteret për operacionin e monitorimit të armëpushimit të KB dhe situatën rreth zgjedhjeve të parashikuara për 24 dhjetor 2021.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

Si do i ‘shkatërroj’ Trump familjet kryesore të Partisë Republikane

Si do i ‘shkatërroj’ Trump familjet kryesore të Partisë Republikane

Publikuar më 08.05.2021
Në luftën civile midis Donald Trump dhe institucionit në rën...

Në luftën civile midis Donald Trump dhe institucionit në rënie të GOP, asnjë Republikan nuk e ka kaluar ish-presidentin dhe të dalë përpara tij në përballje votash. Megjithatë, ndërsa largimi i mundshëm i Rep. Liz Cheney nga udhëheqja e Dhomës ra, Trump ka rezervuar një tërbim të veçantë për pasardhësit e familjeve kryesore të GOP […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Publikuar më 08.05.2021
Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të re...

Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2.461, nga të cilat 4 u identifikuan pas kontrolleve në portat e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 360,577 (ndryshimi ditor + 0,7%), nga të cilat 51,2% janë burra. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve […]

Lexo më shumë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Publikuar më 08.05.2021
Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar...

Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 198 raste të reja me koronavirus nga 3,108 teste të kryera. Po ashtu, autoritetet e shëndetit në vend bënë të ditur se brenda ditës, si pasojë e koronavirusit, e humbën jetën edhe 12 qytetarë. Rastet e reja u konfirmuan në Shkup – 76, Kumanovë […]

Lexo më shumë

Libi/ Persona të armatosur sulmojnë selinë e këshillit presidencial

Libi/ Persona të armatosur sulmojnë selinë e këshillit presidencial

Publikuar më 08.05.2021
Grupet e armatosura në kryeqytetin libian Tripoli të premten...

Grupet e armatosura në kryeqytetin libian Tripoli të premten vonë mësynë një hotel të përdorur si seli nga këshilli i ri presidencial i vendit. Imazhe të paverifikuara në mediat sociale treguan burra të armatosur, me uniformë që qëndronin në hyrje të hotelit Corinthia në zemër të qytetit. Shtypi lokal i etiketoi ata milici. Zëdhënësi i […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron një viktimë dhe 153 raste të reja me COVID-19

Kosova regjistron një viktimë dhe 153 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 08.05.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën se ka regjistruar një të vdekur dhe 153 raste të reja me sëmundjen COVID-19. “Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv nga Komuna e Mitrovicës (47 vjeç)”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së. Rastet e reja dalin pas testimit të 2.784 mostrave […]

Lexo më shumë