Turqi/ Rëndohet bilanci i viktimave nga tërmeti 6.8 ballë, vijojnë kërkimet nën rrënoja (Video)

Sa kalojnë minutat rritet edhe numri i viktimave në Turqi. Mësohet se numri i të vdekurve ka shkuar në 15 persona, ndërsa numri i të plagosurve është afro 300.

Gjithashtu mësohet se 100 banesa janë dëmtuar nga lëkundjet e tërmetit 6.5 ballë.

Thellësia e tërmetit ishte në thellësinë 10 kilometra.

Intensiteti

Observatori turk njoftoi se tërmeti që ndodhi në rrethin Sivrice të Elazıg në orën 20:55 ishte me madhësi 6.5 ballë. Tronditje me madhësi 5.4 dhe 5.1 në Elazig. Dy tërmete me madhësi 5.4 dhe 5.1 ndodhën në Elazig. Sipas informacionit në faqen e internetit të Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), tërmetet me madhësi 5.4 janë regjistruar në rrethin Sivrice në orën 21.08 dhe 5.1 në rrethin Baskil në orën 21.17. Tërmeti në Sivrice ndodhi afërsisht 7.03 km larg tokës dhe 10.62 kilometra thellë në Baskil. Tërmeti u ndje edhe në krahinat përreth në Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep dhe Malatya.

Rreziku në rajon

Sizmologët grekë u përpoqën të sigurojnë publikun për rreziqet e një tërmeti të fuqishëm në Turqinë fqinje që ndikon në aktivitetin sizmik në Greqi. Duke folur për Agjencinë e Lajmeve Athina-Maqedonia, Evangelos Lekkas nga Organizata e Planifikimit dhe Mbrojtjes së Tërmetit në Greqi, tha se tërmeti 6.9-Richter në Lindjen e Turqisë nuk u prodhua Pllaka në Anatoliane Veriore, e cila është e lidhur me zonat sizmike në Greqi. Ai shtoi se nuk kishte lidhje me dridhjet e fundit në Azinë e Vogël dhe Egjeun lindor. Lekkas gjithashtu shprehu frikë nga viktima të konsiderueshme dhe dëmet e përhapura nga tërmeti, i cili goditi të premten në orën 8.55 p.m. kohë lokale pranë qytetit të Sivrice në provincën lindore të Elazig, dhe u ndje deri në Beirut.

21-45-Rëndohen shifrat, 6 të vdekur dhe 225 të plagosur nga tërmeti i fuqishëm në Turqi (Video)

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën nga tërmeti i fuqishëm në Turqi, ndërsa 225 të tjerë kanë mbetur të plagosur dhe janë transportuar në spital për ndihmë mjekësore.

Turqia u godit nga një tërmet i fuqishëm i magnitudës 6.5 ballë mbrëmjen e sotme. Epiqendra ishte në Lindje të vendit edhe pse është ndjerë edhe në shtetet fqinje.

Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar se tërmeti i regjistruar ishte magnitudës 6.5 ballë në distriktin Sivrice të qytetit Elazığ rreth orës 20.55 sipas orës lokale.

Thellësia e tërmetit ishte 6.7 kilometra.

Ministri i Brendshëm bëri të ditur se 5 pallte ishin shkatërruar plotësisht, ndërsa një tjetër u përfshi në flakë.

Kërkimet për kërkim shpëtimin filluan menjëherë, ashtu siç mund të shihet edhe në videot e mëposhtme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet