×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tsipras: Ja kam shpjeguar Ramës, respekto minoritetin të futesh në BE

Aleksis Tsipras ka folur në një intervistë për “Financial Times”, për marrëdhëniet me Shqipërinë. Pezullimi i vendimit për shtetëzimin e tokave në bregdet nuk mjafton. Të respektohen të drejtat e pakicës ose rruga në BE do mbyllet

Erjon Dervishi

Gjatë intervistës Alexis Tsipras tha se: “Nëse Shqipëria përmbush detyrimet e saj për të drejtat e njeriut, Greqia dhe unë personalisht  do të mbështes një vendim të mundshëm në qershor për Shqipërinë për të filluar proceset e pranimit në BE, së bashku edhe Maqedoninë e Veriut. Por ne nuk do të rrezikojmë procesin e pranimit për Maqedoninë e Veriut, nëse ajo ka bërë përparim. Kjo do të ishte e padrejtë”. Tsipras theksoi se Greqia nuk dëshiron të fitojë reputacion duke u dhënë leksione të tjerëve, duke vënë veton ose kushte tepër të ngurta për vendet që aspirojnë në BE. “Popujt e Ballkanit kanë nevojë për nxitje për reforma”, ka theksuar kryeministri grek. Me tej, Tsipras lavdëroi marrëveshjen për çështjen e emrit. Ai përshkruan vështirësitë e negociatave me ish-Kryeministrin Gruevski. Gjithashtu, Kryeministri i Greqisë u shpreh se para-ardhësit e tij nuk kishin shfaqur kurrë vullnet për të zgjidhur problemin me fqinjët veriorë dhe se Kancelarja, Angela Merkel, nuk e kishte besuar kur i kishte thënë se ai do t’i jepte fund mosmarrëveshjeve me Shkupin. Kujtojmë se ishte pikërisht kërcënimi i Kryeministrit Grek Alexis Tsipras, që detyroi Edi Ramën që të ndryshonte vendimin për pronat e bregdetit Vlorë-Sarandë.

Intervista e plotë e Tsipras për Financial Times

Alexis Tsipras mban një buzëqeshje të relaksuar, të sigurt dhe pothuajse filozofike, ndërsa mendon për mundësinë e zgjedhjeve parlamentare të Greqisë, që do të mbahet më së voni deri më 20 tetor. Që nga fillimi i vitit 2016, çdo sondazh i opinionit publik, e ka vendosur Syriza, partinë që ai drejton, në vendin e dytë pas opozitës së Demokracisë së Re të qendrës së djathtë. Shumë sondazhe kanë treguar se Syriza bie me 10 pikë përqindje – një hendek që nënkupton një humbje të qartë për kryeministrin dhe partinë e tij majtiste. Por për Tsipras, i cili do të bëjë 45 vjeç në korrik, kjo nuk është asgjë, si dhe për synimin të eci përpara. “Nuk mendoj për humbjen e zgjedhjeve, po mendoj se si të fitoj zgjedhjet”, thotë ai në një intervistë në “Maximos Residenc”, selia zyrtare e kryeministrave grekë në Athinë. “Ka një thënie: nëse ushtari shkon për të luftuar për të humbur, është më mirë të mos shkosh në luftë. Unë nuk kam lindur për të qenë kryeministër. Unë nuk jam nga një familje politike. Unë u bëra kryeministri më i ri në historinë greke, në moshën 40 vjeçare. Jeta është jetë. Në jetë ju duhet të luftoni. Kjo është e vetmja gjë. Por vendimi përfundimtar është vendimi i njerëzve – kjo nuk është e jona”. Tsipras erdhi në pushtet në janar 2015 me një reputacion si ikonoklast politik. Me shumë masa Syriza ishte partia më radikale e zgjedhur në zyrën e një demokracie evropiane që nga fundi i luftës së dytë botërore. Në ditët e sotme, aleatët dhe partnerët e Greqisë, nga Brukseli në Uashington, kanë më shumë gjasa të duartrokasin Tsipras si një politikan që bën zhvillime në vend që t’i ushqejë ata. Në asnjë fushë nuk është kjo më e vërtetë sesa politika e jashtme.

Zgjidhja e mosmarrëveshjes me Shqipërinë

Një hap tjetër logjik do të ishte trajtimi i vështirësive në marrëdhëniet greko-shqiptare, pasi një dialog premtues u hap në nëntor 2017. Çështjet e pazgjidhura përfshijnë kufijtë detarë, gjendjen teknike të luftës që ka ekzistuar midis dy vendeve që nga viti 1945 dhe statusin e minoritetit etnik grek të Shqipërisë. Mendoj se tani njerëzit po fillojnë të shohin përfitimet e rimëkëmbjes. Tsipras thotë se i ka shpjeguar Edi Ramës, kryeministrit shqiptar, se Tirana duhet të mbrojë më mirë të drejtat e grekëve etnikë, ose ndryshe rruga e vendit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian do të mbyllen. Nëse Shqipëria përmbush detyrimet e saj për të drejtat e njeriut, thotë Tsipras, “Greqia – dhe unë personalisht – do të mbështes një vendim të mundshëm në qershor për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për të filluar proceset e pranimit të BE-së së bashku. Por ne nuk do të rrezikojmë procesin e pranimit për Maqedoninë e Veriut, nëse ajo ka bërë përparim. Kjo do të ishte e padrejtë. “Tsipras thekson se Greqia nuk dëshiron të fitojë një reputacion për ligjërimin e të tjerëve, duke hedhur peshën e vet ose duke vendosur kushte tepër të ngurta për vendet që aspirojnë të anëtarësohen në BE. Popujt e Ballkanit kanë nevojë për një nxitje të reformave. Është si shkopi dhe karota. Ata duhet të kenë karota nëse gjithçka është e errët”.

Marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut

Gjatë mandatit të Tsipras në detyrë, lidhjet SHBA-Greqi janë bërë më të ngrohta se në çdo kohë që nga rënia e diktaturës ushtarake të Greqisë 1967-74. Një marrëdhënie e ngushtë trepalëshe, e themeluar pjesërisht në interesat e përbashkëta të energjisë, është zhvilluar midis Greqisë, Qipros dhe Izraelit. Liderët evropianë filluan t’i besojnë Tsipras pasi ai e ktheu kundërshtimin e tij ndaj kushteve të shpëtimit financiar të drejtuar nga BE për Greqinë dhe angazhimet e ndershme fiskale të parashikuara në shpëtimin e tretë të vendit, me vlerë 86 miliardë euro, të dakorduara në korrik 2015. Në sytë e SHBA-së dhe BE-së, megjithatë, arritja kurorëzuese e Tsipras është zgjidhja e mosmarrëveshjes së emrit midis Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, një problem që kishte hedhur një hije për 27 vjet mbi stabilitetin e Evropës Juglindore. Tsipras kujton se, gjatë marrjes së detyrës, ai shpresonte të bënte përparim në mosmarrëveshje, por e dinte se do të ishte e vështirë për sa kohë që Nikola Gruevski, një nacionalist i djathtë, ishte kryeministër i shtetit, i njohur më pas si Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë.

Nëse kemi një marrëdhënie normale, Maqedonia e Veriut mund të jetë një fushë për investime “Gruevski ishte një djalë që kurrë nuk donte të negocionte”, thotë Tsipras. “Më kujtohet se shkova në Berlin. Kam takuar Kancelaren Angela Merkel. Ne kemi diskutuar për një kohë të gjatë krizën ekonomike, borxhin, deficitet, memorandume dhe kështu me radhë. Ne vendosëm të flasim edhe për politikën e jashtme, dhe i thashë, “Unë dua ta zgjidh këtë problem, madje edhe me Gruevskin. Do të përpiqem ta provokoj atë duke e ulur poshtë në tryezë. Nëse ai nuk dëshiron të ulet në një tavolinë, unë do ta akuzoj që nuk dëshirojnë një zgjidhje. Ajo më tha, “Nuk të besoj. E pyeta pse. Ajo tha: Sepse të gjithë paraardhësit tuaj kurrë nuk donin ta hapnin këtë rast, veçanërisht ish-kryeministri Antonis Samaras”. Thashë, “Mendimi im është i ndryshëm. Pikëpamja ime është se Greqia do të përfitojë vetëm nëse kemi arritur të zgjidhim mosmarrëveshjet me fqinjët tanë verior. Greqia ka dallime të mjaftueshme me fqinjët e saj në lindje – nuk kemi nevojë për më shumë probleme me fqinjët tanë veriorë, veçanërisht nëse ato janë vende që unë besoj se nuk po kërcënojnë Greqinë.

Unë nuk mendoj se Angela me të vërtetë më besonte, por unë dëshmova se unë do të thosha atë që thashë kur zhvillimet në Shkup treguan se kishte një mundësi”. Tsipras po i referohet fundit të epokës së Gruevskit dhe ngritjes në pushtet të kryeministrit të qendrës së majtë të Maqedonisë Veriore Zoran Zaev. Ai dhe Tsipras ranë dakord për marrëveshjen e emrit që hyri në fuqi në shkurt. Tani një grup deputetësh të Parlamentit Evropian kanë nominuar palët për Çmimin Nobel për Paqe, në njohjen e faktit se Ballkani është i njohur më shumë për konflikte etnike dhe territoriale, sesa për problemet që gjejnë një zgjidhje paqësore diplomatike. “Duket dallimi i vetëm ishte emri. Por nuk ishte emri – ishte historia jonë dhe identiteti ynë. Kjo e bëri shumë të vështirë”, reflekton Tsipras. “Mendoj se është një marrëveshje e balancuar. Askush nuk e fitoi pozitën e tij 100 për qind. Vetëm imagjinoni, Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me 2.5 milion njerëz. Nëse kemi një marrëdhënie normale, ky vend mund të jetë një partner strategjik për Greqinë, një fushë për investime, për hapjen e tregjeve.

Çështja e zgjedhjeve

Tsipras beson se duke shërbyer mandatin e tij të plotë katërvjeçar përpara mbajtjes së votimit në tetor, do të rrisë shanset e tij në zgjedhje si përfitime të një modeli të qëndrueshëm. “Çdo ditë që kalon unë mendoj se njerëzit e kuptojnë në jetën e tyre se si situata ka ndryshuar”, thotë ai. “Pritja është një përfitim për mua, sepse nganjëherë ka një vonesë në mes vendime të rëndësishme dhe kur njerëzit i njohin ndryshimet, veçanërisht në ekonomi. Unë mendoj se tani njerëzit kanë filluar të shohin përfitimet e rimëkëmbjes. “Në një kohë kur normat e vendeve të tjera të eurozonës po zvogëlohen, ne ende kemi rritje në produktin e brendshëm bruto mbi 2 për qind. Vlerësimi ynë për vitin 2019 është midis 2.2 dhe 2.4 për qind. Perspektiva e një sezoni të fortë turistik dhe rritja e kërkesës së brendshme tregojnë për mundësinë e surprizave pozitive dhe jo negative, gjatë muajve të ardhshëm, thotë Tsipras. Kryeministri Grek thekson shumë shifra që duhet ti sigurojnë kreditorët e Greqisë – BE dhe FMN- se disiplina fiskale nuk po lëkundet përpara zgjedhjeve: një tampon likuiditeti i qeverisë prej 45 miliardë euro, një tejkalim prej 400 milion euro për objektivat e të ardhurave për katër muajt e parë të kësaj vit, dhe një rënie të papunësisë në 18 për qind. Tsipras mbron rekordin e qeverisë së tij mbi investimet, duke vënë në dukje se niveli më i lartë i investimeve të huaja direkte -3.6 miliardë euro- në më shumë se një dekadë.

Qeveria ndryshon vendimin për pronat e bregdetit Vlorë-Sarandë

Kërcënimi i Kryeministri grek, Aleksis Tsipras se do të kushtëzonte hapjen e negociatave me pronat e minoritetit grek, ka bërë që qeveria shqiptare të ndryshojë pas një bisede telefonike Tsipras-Rama, vendimin nr. 708 të datës 21 nëntor 2018 që përcaktonte transferimin e më shumë se 1000 hektarëve pronë e paluajtshme shtetërore, për qëllime investimi. Zona në fjalë ndodhet në vijën bregdetare Vlorë-Sarandë, ku qeveria e kryeministrit Edi Rama ka kohë që luan me lloj-lloj vendimesh dhe anulimesh, duke krijuar gjendje pasigurie. Vendimi i ri, përbën në fakt një amendim thelbësor, pasi i jep prioritet regjistrimit fillestar të pronës private në këtë zonë, përpara se të procedohet me pronën shtetërore.

Por, rol parësor për rishikimin e këtij vendimi ka luajtur qeveria e Greqisë, e cila denoncoi shkeljet në trojet e komunitetit minoritar grek. Në 29 mars, në Fletoret Zyrtare shteti shqiptar finalizoi “grabitjen” e pronave për interes të investimeve strategjike, por një ditë më pas e fshiu prej andej, pikërisht nga presioni që erdhi nga Athina. Kryeministri Aleksis Tsipras, përmes një deklarate që lëshoi të shtunën (30 prill)   dha një mesazh të qartë për respektimin e pronave të minoritetit grek. Mesazhi i kryeministrit Tsipras ishte veçanërisht i qartë dhe nuk linte asnjë hapësirë keqinterpretimi nga ana e udhëheqjes shqiptare në lidhje me kushtin e respektimit absolut të të drejtave dhe pronës pakicave. Madje, Athina Zyrtare nuk është mjaftuar vetëm me një deklaratë, por ka insistuar për të lidhur në bisedë telefonike dy kryeministrat, Tsipras e Rama, bisedë kjo e cila konfirmohet edhe nga Ministria e Jashtme në Shqipëri. Kujtojmë se qeveria greke, edhe në muajin dhjetor ka bërë thirrje kundër këtij vendimi.

Paralajmërimi

Shteti shqiptar e ndërmori hapin për shtetëzimin e pronave me qëllim investimin për resorte dhe hotele luksoze, vitin e kaluar duke pezulluar procedurat e kalimit në pronësi të përfituesve të tokës bujqësore të ish-ndërmarrjeve bujqësore dhe të regjistrimit të akteve të marrjes së tokës në pronësi, ndërsa të premten e javës që kaloi skematizoi të gjitha hartat për investimet strategjike. Por ky vendim nuk është kapërdirë nga qeveria greke e cila falë presionit arriti që të kthejë mbrapsht atë. Madje, dy javë më parë përmes një gazetari grek që raporton për rrjetin Al Jazeera, u denoncua hapur platforma e qeverisë për pronat e bregdetit. “Al Jazeera” raportoi se qeveria shqiptare kërkon të nxisë turizmin duke shkelur të drejtën themelore, atë të pronës. Bëhet fjalë për jugun e vendit, Himarën, aty ku gazetari John Psaropoulos ka intervistuar banorët etnikë grekë që ankohen për grabitjen e pronave. Qeveria shqiptare mori vendim në nëntor për të ndërtuar në bregdetin e jugut, por ky vendim nuk është ratifikuar nga Parlamenti dhe as nuk është nënshkruar nga Presidenti.

Pronarët etnikë grekë thanë se shteti po u merr me forcë pronën e tyre dhe nuk kanë ku të ankohen (të bëjnë rekurs) pasi gjykatat në Shqipëri kanë pushuar së ekzistuari pas problemeve me korrupsionin’, raportoi “Al Jazeera”. Bëhet fjalë për Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese. Po kështu Deutsche Bank ka vlerësuar pasurinë e tyre nga 800 milionë deri në 1 miliardë e gjysmë dollarë. Në reportazhin e “Al Jazeera” foli dhe kryedemokrati Luzim Basha, i cili tha se qeveria shqiptare punon natë e ditë për të rrëmbyer tokat e qytetarëve, të cilat më pas ua shpërndan oligarkëve. Ndërsa kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i intervistuar nga gazetari u shpreh se qeveria shqiptare është siguruar që toka, e cila i kalon investitorëve të fuqishëm të jetë në përputhje të plotë me ligjin. ‘Al Jazeera’ doli në përfundimin se pronarët nuk kanë ku ta kërkojnë të drejtën e pronës për shkak se sistemi i drejtësisë ka rënë në kolaps, për pasojë po përfitojnë biznesmenët e lidhur me qeverinë.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Kur të majtët janë në pushtet, historia përfundon në varfëri dhe kriza

Kur të majtët janë në pushtet, historia përfundon në varfëri dhe kriza

Publikuar më 24.05.2022
Viktor Orban Zonja dhe zotërinj, të dashur miq amerikanë dhe...

Viktor Orban Zonja dhe zotërinj, të dashur miq amerikanë dhe konservatorë nga e gjithë bota, ju uroj mirëseardhjen të gjithëve. Dhe një mirëseardhje e veçantë për mikun tim Václav Klaus. Nuk është surprizë që ai është intelektuali më i guximshëm në Evropë, ashtu siç është i pasur në vite; por ajo që është befasi për […]

Lexo më shumë

Erdogan sulmon ashpër Greqinë. Nuk do të takohem më me kryeministrin Mitsotakis

Erdogan sulmon ashpër Greqinë. Nuk do të takohem më me kryeministrin Mitsotakis

Publikuar më 24.05.2022
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha se do të ndërprist...

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan tha se do të ndërpriste marrëdhëniet përfundimisht me kryeministrin Qirjakos Micotaqis. “Që tani e tutje, Micotaqis nuk ekziston më për mua. Nuk pranoj ta takoj. Sepse ne po ecim përpara me politikanë me personalitet dhe dinjitet që e mbajnë fjalën,” tha Erdogan. Tonet e ashpra të liderit turk, vijnë pas vizitës […]

Lexo më shumë

Projekti për portin e ri tregtar në Porto Romano, Rama: Do të ndërtohet në bashkëpunim me partnerë privatë

Projekti për portin e ri tregtar në Porto Romano, Rama: Do të ndërtohet në bashkëpunim me partnerë privatë

Publikuar më 21.05.2022
Kompania hollandeze ka prezantuar projektin për portin e ri ...

Kompania hollandeze ka prezantuar projektin për portin e ri tregtar i cili do të zhvendoset në Porto Romano i cili do të ndërtohet nëpërmjet disa fazave. Kryeministri Edi Rama synon që këtë vepër i cili do të realizohet me partneritet privat, të kthehet në një njësi tregtare jo veëm për Shqipërinë por edhe për fqinjët […]

Lexo më shumë

Greku dhe shqiptari shpallen fajtorë për vrasjen, prindërit e studentes shpërthejnë në lot pas vendimit

Greku dhe shqiptari shpallen fajtorë për vrasjen, prindërit e studentes shpërthejnë në lot pas vendimit

Publikuar më 20.05.2022
Dy të akuzuarit për përdhunimin dhe vrasjen brutale të stude...

Dy të akuzuarit për përdhunimin dhe vrasjen brutale të studentes greke Eleni Topaloudi, në Rodos, janë shpallur fajtorë. Gjykata kundërshtoi përpjekjen e dy të pandehurve, një grek dhe një shqiptar, për uljen e dënimit, duke i bërë të dy njësoj përgjegjës. Sapo ka dëgjuar vendimin, babai i studentes Giannis Topaloudis, ka shpërthyer në lot, e po ashtu […]

Lexo më shumë

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Publikuar më 19.05.2022
Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të bl...

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhurara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e cila përbëhet nga kompanitë Lockheed Martin Corp dhe Raytheon Technologies Corp. Lajmin e bëri të ditur Lockheed Martin në një njoftim për shtyp ku raportoi se blerjet e Shqipërisë, Norvegjisë, Letonisë […]

Lexo më shumë

Fundoset në ujërat italiane rimorkiatori që ishte nisur për në Shqipëri, pesë të zhdukur

Fundoset në ujërat italiane rimorkiatori që ishte nisur për në Shqipëri, pesë të zhdukur

Publikuar më 19.05.2022
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në ujërat e Barit. Mediat ita...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në ujërat e Barit. Mediat italiane shkruajnë se një rimorkiator i nisur nga Ancona me destinacion Shqipërinë është fundosur në det. Dyshimet e para janë për 5 persona të humbur. Tragjedia ka ndodhur mbrëmjen e vonë të së mërkurës, në brigjet e Barit ku rimorkiatori “Franco P” u fundos rreth […]

Lexo më shumë

Pompeo takohet me Ramën, nënshkruhet marrëveshja me SHBA-të për gazifikimin e Shqipërisë

Pompeo takohet me Ramën, nënshkruhet marrëveshja me SHBA-të për gazifikimin e Shqipërisë

Publikuar më 16.05.2022
Kryeministri Edi Rama dhe ish Sekretari i Shtetit Mike Pompe...

Kryeministri Edi Rama dhe ish Sekretari i Shtetit Mike Pompeo morën pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit mes Overgas dhe Albgaz. Kompania Overgas, ka shprehur interes për t’u furnizuar me gaz përmes Terminalit që do të ngrihet në Vlorë, një projekt me rëndësi të veçantë, i cili po bëhet realitet me kompanitë më të […]

Lexo më shumë