×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Trupat ruse morën peng për 1 muaj të gjithë fshatin, i mbajtën në bodrum dhe i detyruan të flinin mes kufomave

Trupat ruse kanë mbledhur banorët e një fshati ukrainas dhe i kanë mbajtur për 4-javë të mbyllur në një bodrum të ngushtë, ku gjendeshin kufomat e 12 personave.

Yahidne, 80 milje në verilindje të Kievit dhe pak jashtë qytetit të dikurshëm të rrethuar të Chernihiv, u pushtua nga forcat ruse në fillim të luftës.

Ushtarët pushtues detyruan 130 të rritur dhe fëmijë të largoheshin nga shtëpitë e tyre nën kërcënimin e armëve dhe i futën në bodrumin e ndërtesës së shkollës lokale, një dhomë afërsisht 65 metra katrorë (700 metra katrorë), pretenduan banorët.

Ata u mbajtën atje nga fundi i shkurtit, ndërsa beteja u ndez rreth fshatit të tyre deri në javën e kaluar, dhe disa vdiqën në kushte mbytëse.

Një i mbijetuar, 60-vjeçari Mykola Klymchuk, i tregoi BBC-së bodrumin .

“Kjo ishte një gjysmë metër hapësira ime. Unë isha duke fjetur në këmbë, “tha ai, duke treguar cepin e largët të dhomës.

“Këtu e lidha me shallin në parmakë që të mos rrëzohesha. Kam kaluar 25 netë kështu,” shtoi ai, zëri i tij u mbyt dhe lotët i rrjedhin në fytyrë.

Klymchuk tha se ishte e pamundur të lëvizte nga frika se mos shkelte pengjet e tjerë. Ai tha se midis 40 dhe 50 prej atyre që mbaheshin në bodrum ishin fëmijë, me më të vegjlit vetëm dy muajsh.

Të ndaluarit në shumicën e rasteve nuk lejoheshin të dilnin për të përdorur tualetin, përkundrazi u detyruan të përdornin kova.

Ata u lejuan jashtë për të gatuar në zjarr të hapur dy herë në ditë, duke përdorur ujin nga pusi i fshatit dhe rezervat e tij ushqimore.

Klymchuk tha se një nga ushtarët rusë i kishte thënë se ata do të qëndronin në Ukrainë vetëm për katër ditë – aq shumë, mendoi ushtari, për të marrë Kievin.

Dritaret e dhomës ishin të mbyllura dhe nuk kishte ventilim. Sipas Klymchuk, 12 nga shokët e tij robër vdiqën gjatë kohës së tyre atje. Shumica ishin të moshuar dhe Klymchuk beson se ata vdiqën nga mbytja.

Ushtarët rusë nuk i lejonin ata të largonin të vdekurit çdo ditë, që do të thotë se të burgosurit e bodrumit jetonin mes kufomave për ditë të tëra.

“Në kushte normale ata nuk do të kishin vdekur. Putin është një kriminel lufte”, tha Klymchuk. “Këmbët e mia kishin filluar të fryheshin. Por vazhdova të mendoja me vete, duhet të mbijetoj. Më duhet, për vajzën time dhe dy mbesat.”

Në mars, ndërsa ofensiva e tyre ngeci, trupat ruse filluan të gërmojnë rreth Chernihiv, duke rrethuar qytetin.

Ata shkatërruan një urë që lidh qendrën rajonale me Kievin, duke parandaluar dërgimin e furnizimeve në Chernihiv dhe evakuimin e refugjatëve në zona më të sigurta.

Më 3 prill, pas më shumë se një muaji pushtim, rusët u larguan nga Yahidne, pasi nuk arritën të merrnin as Kievin dhe Chernihiv.

Ushtarët ukrainas tani kontrollojnë fshatin dhe pjesën tjetër të rajonit të shkatërruar të Chernihiv.

Përvoja e pushtimit ka lënë një vulë brutale në popullsinë vendase.

“Zgjohem shumë herë çdo natë. Më duket sikur dëgjoj zhurmën e të shtënave. Unë vrapoj te prindërit e mi e frikësuar,” tha Anastasiia, një vajzë 15-vjeçare që kaloi një muaj në bodrumin e shkollës me babanë dhe gjyshen.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

Publikuar më 27.06.2022
Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me m...

Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me makinë. Klaudia Xhaferaj është nëna që humbi jetën bashkë me të birin mesditën e sotme në Berat. Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në lumin Osum.

Lexo më shumë

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Publikuar më 27.06.2022
Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina ...

Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe ra në lum. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën urbane “Antipatrea”, pranë vendit të quajtur “Ura e re”. Sipas policisë, K. Xh., duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumë. […]

Lexo më shumë

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

Publikuar më 27.06.2022
Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambro...

Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura, duke i lënë ato të ngrodhin. Pamjet e siguruara nga “Shekulli” tregojnë të ashtuquajturin vendstrehim të qenve të rrugës në periferi të qytetit. Dhjetra prej tyre, të lidhur me zinxhirë, mbahen në diell pa ushqim, derisa të japin shpirt. E njëjta pamje ishte mëse një vit […]

Lexo më shumë

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Publikuar më 27.06.2022
Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku nj...

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku një makinë ka përfunduar në lumë.  Mësohet se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Goricës, ndërsa brenda automjetit në momentin e aksidentit ndodhej një grua së bashku me fëmijën e saj të mitur 6 vjeç, të cilët fatkeqësisht kanë humbur jetën. Njoftimi […]

Lexo më shumë

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Publikuar më 27.06.2022
Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e buj...

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e bujshme, ku pesë të dyshuar kanë masakruar një 42-vjeçar grek në një lokal në Athinë. Arrestimet janë kryer sot në mëngjes, ku në pranga ka rënë një grek dhe një i huaj 24-vjeçar. 42-vjeçari u dhunua për vdekje të dielën nga pesë persona, që sipas raportimeve ishin […]

Lexo më shumë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Publikuar më 27.06.2022
Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini d...

Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini dhe për qëndrimin e tij prokosovar. Ai ka thënë se në librin e tij, kishte shkruar për masakrat që kishin ndodhur në Kosovë nga shteti serb dhe se nuk pret rregullim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, përderisa në krye të shtetit të Serbisë është Presidenti Aleksandar Vuçiqi. “Nga Dritarja […]

Lexo më shumë

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Publikuar më 27.06.2022
Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vij...

Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vijoi edhe këtë vit si një akt solidariteti njerëzor, duke ju bashkuar sloganit të Ditës Botërore të Dhurimit të gjakut 2022  “Bashkoni përpjekjet dhe shpëtoni jetë”! Kryeministri Rama një dhurues i rregullt i gjakut prej thuajse dy dekadash ishte i pari që dhuroi sot gjak në ndihmë […]

Lexo më shumë

Zjarri në Sazan, ministri Peleshi ia lë përgjegjësinë bashkisë së Vlorës: Zjarrfikëset nuk i kemi ne

Zjarri në Sazan, ministri Peleshi ia lë përgjegjësinë bashkisë së Vlorës: Zjarrfikëset nuk i kemi ne

Publikuar më 27.06.2022
Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e cilësoi një zjarr pothua...

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e cilësoi një zjarr pothuajse serioz flakët që pushtuan për katër ditë me radhë ishullin e Sazanit. Gjatë debatit në Komision me deputetin e PD Ferdinant Xhaferaj, Peleshi u shpreh se çështja e zjarrit në Sazan është bërë sikur të ishte bërë nami. “Ne kemi pasur një zjarr pothuajse serioz në […]

Lexo më shumë