×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tronditëse në Greqi/ Nëna dorëzon në jetimore vajzën 9-vjeçare, kishte borxhe për energjinë dhe ujin

Me borxhe të pabesueshme ndaj pagesës të energjisë elektrike, 48-vjeçarja nga Nea Jonia “dorëzoi” fëmijën e saj 9-vjeçar në Shtëpinë e Fëmijës në qytetin e Volos, pasi nuk e përballonte dot jetesën.

Nëntë vjeçarja që ndoqi mësimet në Shkollën Speciale i nënshtrohet transfuzionit të gjakut çdo 20 ditë dhe jetonte në shtëpinë e saj pa energji elektrike dhe ujë, ndërsa shumë herë i mungonte edhe ushqimi. Nëna 48-vjeçare është shfaqur një ditë në Pronoia dhe i ka thënë… “Unë ju jap fëmijën derisa të qëndroj në këmbë. Nuk mund ta jetoj”. Vogëlushja ka nisur menjëherë procedurat dhe me urdhër të prokurorit është dorëzuar në Shtëpinë e Fëmijës. E vogla qau pandërprerë për 15 ditë dhe u qetësua vetëm kur pa sërish nënën e saj.

“Si mund të jetonte fëmija, pa rrymë, pa ujë, pa ushqim. Pas vdekjes së babait të saj tre vjet më parë, ajo flinte me mua. Më duhej ta njoftoja se po e lija për të mirën e saj dhe se së shpejti do të ishim sërish bashkë. Prej atëherë kanë kaluar gjashtë muaj dhe fëmija mbetet në institucion”, ka thënë ajo për “gegonota.news”. Rrobaqepja 48-vjeçare humbi bashkëshortin e saj tre vjet më parë nga pneumonia. Kushtet e punës i krijuan problem shëndetësor. Gjendja e tyre financiare ishte jashtëzakonisht e vështirë, por pas vdekjes së bashkëshortit pati një kolaps. Një vit para vdekjes së tij, edhe fëmija u sëmur. 48-vjeçarja nuk ka asnjë ndihmë financiare nga të afërmit e saj.

Babai im mund të ndihmonte, por ai nuk dëshiron. Ai kurrë nuk e miratoi jetesën time, burrin tim dhe marrëdhënia jonë u ndërpre. Ai ka një jetë të re dhe ne nuk përshtatemi me të, megjithëse ka trashëguar shumë nga ish-bashkëshortja. Në të njëjtën mënyrë sillet me motrën e tij. Kështu kudo pashë një rrugë pa krye. Një ditë thashë që fëmija im nuk do të vdiste dhe kështu u ngrita në mëngjes, e putha dhe shkova në Pronoia. Nuk mund të jetojë fëmija, ajo do të vdesë. Nuk kam ushqim, rrymë elektrike dhe ujë. Kisha dhimbje të thella por nuk kishte zgjidhje. Nëse nuk e jepja, në një moment fëmija do ta kalonte. Unë jam një nënë. Më duhej të vendosja nëse ajo do të vdiste pranë meje në situatën në të cilën po jetonim apo nëse do të shpëtohej larg meje”, tha ajo. Nëna e sheh vajzën e saj 9-vjeçare çdo 20 ditë. Ajo e shoqëron atë në spital për transfuzione, ndërsa ajo jeton në shtëpinë e një të afërmi, në një fshat të Thesalisë, gjë që për arsye të dukshme nuk e regjistrojmë. Borxhi ndaj kompanisë se energjisë elektrike është 10.000 euro dhe ndaj ujit 2.650 euro. Që nga viti 2014 asnjë zgjidhje nuk është respektuar dhe borxhi është rritur në qiell. “Mund të punoj si rrobaqepëse në shtëpi dhe njëkohësisht të kujdesem për fëmijën tim. Mund të bëj çdo punë që më duhet. Duhet të jetojmë dhe gjithçka që kërkoj është të punojmë”, përfundoi ajo.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë