Tjetër shuplakë për Europën/ Polonia: Nuk kemi marrë asnjë cent nga BE-ja!

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki kritikoi reagimin e BE-së ndaj pandemisë së koronavirusit të premten, duke argumentuar se “shtetet kombëtare” janë më të rëndësishme në menaxhimin e krizës.

Duke folur në Parlamentin Polak, ai gjithashtu pohoi se Brukseli nuk kishte premtuar fonde për të luftuar shpërthimin. “Fatkeqësisht BE nuk ka dhënë ende një cent të vetëm për të luftuar koronavirusin,” tha ai.

“Duket se në këto periudha shumë të vështira, shtetet kombëtare janë më të rëndësishmet. Njerëzit polakë e vlerësojnë. Të gjithë qytetarët e BE e vlerësojnë atë sepse reagimi i BE-së, të gjithë mund të shohin se si është,” shtoi ai.

Morawiecki dhe Ministri Polak i Financave, Tadeusz Kościński vazhdimisht kanë pohuar se vendi nuk po merr para të reja nga Brukseli për të luftuar pandeminë, edhe pse Varshava është përfituesi më i madh i skemës së financimit të koronavirusit të BE-së.

Sipas propozimeve të Komisionit, paratë për të luftuar koronavirusin do të vinin nga buxheti ekzistues i BE-së duke lëshuar 8 miliardë euro para kohezionit, të papërdorura, të cilat normalisht duhet të ktheheshin në Bruksel.

Këto para do të zëvendësojnë kontributin e zakonshëm të buxhetit kombëtar drejt programeve të BE-së, duke siguruar një shumë parash që qeveritë mund të përdorin për të hyrë 29 miliardë euro të tjera, të cilat do të merrnin në një datë të mëvonshme. Polonia do të merrte 1.125 miliardë euro nga 8 miliardë euro para të kohezionit të papërdorura, duke i lejuar Varshavës të hynte në 6.31 miliardë euro të mëtejshme nga alokimi i saj i ardhshëm i kohezionit. Në janar, Brukseli gjithashtu premtoi 10 milion euro për kërkime mbi virusin. Janusz Wojciechowski, komisioneri i bujqësisë i cili u emërua nga partia e Ligjit dhe Drejtësisë së Morawiecki, pranoi që Polonia mund të përdorë fondet e lëshuara nga buxheti për të shpenzuar në përparësitë e koronavirusit.

“Është e vërtetë se mbi 7 miliardë euro që BE i ka ndarë Polonisë për të luftuar pandeminë dhe pasojat e saj nuk janë fonde të reja. Sidoqoftë, ajo që është e re dhe e mirë për Poloninë është e drejta për ta shpenzuar atë për të shpëtuar jetën, shëndetin dhe ekzistencën e popullit polak, në vend të qëllimeve të tjera, të cilat tani janë më pak të rëndësishme”, ka theksuar ai në Twitter.

Komente të Morawiecki pasojnë një videoconference të liderëve të BE të enjten në mbrëmje, në të cilën Spanja dhe Italia argumentuan për krijimin e “bonove korona” – një instrument i zakonshëm i borxhit për të ndihmuar në financimin e përgjigjes ndaj pandemisë së koronavirusit. Ata u kundërshtuan nga vendet veriore përfshirë Gjermaninë.

“Nëse BE do të ruajë besimin e qytetarëve, ajo gjithashtu duhet të përgatisë paketën e duhur të ndihmës. Shpresoj se do të ketë një përgjigje të BE-së në tërësi,” shtoi Morawiecki. Drejtuesit e BE-së kanë ndërmarrë hapa të tjerë javët e fundit për të forcuar reagimin e përgjithshëm ndaj pandemisë, përfshirë masat e reja të prokurimit të përbashkët për pajisjet thelbësore mjekësore; një ndalim 30-ditor për udhëtarët jo thelbësorë nga jashtë BE; dhe koordinim më të mirë për kufizimet e kufijve të brendshëm.

Polonia nuk po merr pjesë në tenderin e përbashkët të fundit të BE për maska, doreza dhe pajisje të tjera mjekësore, sepse vendi u bashkua vetëm me mekanizmin e tenderit në fillim të marsit. Varshava do të jetë në gjendje të marrë pjesë në tenderët e ardhshëm. Fillimisht, qeveria polake gjithashtu vendosi të mos marrë pjesë në mekanizmin e BE për të rregulluar fluturimet për qytetarët e BE-së jashtë Kontinentit për shkak të kufijve të mbyllur, pasi ajo zhvilloi programin e vet të riatdhesimit. Por Varshava vendosi të bashkohet me programin e BE më herët këtë javë. Komisioni Europian nuk iu përgjigj një kërkese për koment brenda kohës së publikimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet