×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Marash Logu

Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu do të mendoja. Por, fatkeqësisht, ata që jetojnë, studiojnë apo punojnë në Tiranë nuk ndajnë të njëjtin mendim. Sepse ndryshe nga Facebook-u apo mediat, ata e prekin çdo ditë realitetin dhe ju duhet të përballen me jo pak probleme. Ndër këta qytetarë, që i prek dhe ndjen problematikat e përditshme të Tiranës, jam edhe unë. Mund të flisja për shumë probleme dhe secila prej tyre meriton vëmendje, por kam zgjedhur vetëm tre prej tyre që besoj se i bashkëvuaj me këdo që jeton, studion, punon apo thjesht i bie rasti të kalojë në Tiranë.

Së pari, Tirana duhet të jetë një ndër kryeqytetet e vetme në Evropë, por edhe më gjerë që përmes tij kalojnë ujërat e zeza në një lum të hapur. Një burim i frikshëm sëmundjesh dhe infeksionesh, që të detyron të mbyllësh hundët apo xhamin e makinës sa herë i kalon pranë. Në çdo vend të botës një lum mes përmes kryeqytetit do të ishte bekim dhe atraksion për turistët apo vizitorët, por në Tiranë është një mallkim i vërtetë. Një premtim i përsëritur, por i pambajtur deri më tani. Së dyti, personalisht çdo ditë kaloj të paktën një orë në trafik. Kush më pak e kush më shumë, por besoj të njëjtin problem e hasin të gjithë drejtuesit e mjeteve në Tiranë. Kësaj problematike i shtohen edhe korsitë e biçikletave, të cilat i kanë ngushtuar rrugët duke i bërë edhe më të ngarkuara dhe më të pakalueshme. Shtuar këtu edhe rrugët që dihet kur fillon rikonstruktimi, por nuk dihet data e përfundimit të punimeve. Edhe për këtë problem kaq të ndjeshëm, Bashkia nuk duket të ketë menduar asnjë zgjidhje. Së treti, një ndër zgjidhjet që mund të lehtësonte trafikun mund të ishte transporti publik.

Por, në fakt kujtdo që i ka rënë rasti të marrë urbanin për të shkuar nga një pikë e Tiranës në tjetrën ka parë kushtet skandaloze të urbanëve, tejmbushjen e tyre, vonesat e pakuptimta, çorientimin total e deri në arrogancën e pashoq të fatorinove/shoferëve. Një keqfunksionim i tillë i bën qytetarët të refuzojnë përdorimin e transportit urban, duke përdorur mjetet e tyre private, ç’ka e shton numrin e mjeteve në qarkullim, rrjedhimisht edhe trafikun. Asnjë nga problematikat e mësipërme nuk është e re. Përkundrazi. Ato kanë vite që artikulohen dhe vijnë si premtime në fushata elektorale.

Veçse prej pesë vitesh kemi parë shumëçka nga kryebashkiaku i Tiranës, por asnjë zgjidhje për këto probleme. Unë nuk kam nevojë të shoh Facebook-un apo mediat për të parë punën “e mirë” që po bëhet në Tiranë. Atë mund ta shoh dhe ta ndjej çdo ditë. Deri më tani kam ndjerë aromën e tmerrshme të Lanës, kam humbur nga një orë në ditë në trafik dhe përdorimi i urbanëve më është dukur një torturë e pafund. Prandaj, çdo mik apo të njohur, që jeton jashtë Tiranës apo Shqipërisë, do ta ftoja ta vizitonte të paktën njëherë Tiranën përtej propagandës. Jam i bindur që do të ishte plotësisht dakord me mua.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Samiti Botëror mbi Shëndetin dhe pasojat e pandemisë mbi qytetarët shqiptarë

Samiti Botëror mbi Shëndetin dhe pasojat e pandemisë mbi qytetarët shqiptarë

Publikuar më 28.10.2020
Riva Goga Diskutimet në nivel të lartë, të kryetarëve të sht...

Riva Goga Diskutimet në nivel të lartë, të kryetarëve të shteteve dhe qeverive mbi kërkimet shkencore në fushën e mjekësisë dhe politikat ndaj kujdesit shëndetësor në nivel botëror janë mbajtur për herë të parë në Berlin, në vitin 2009, me përfaqësues nga 60 vende. Ato e morën formatin në Samitin e Parë Botëror mbi Shëndetin […]

Lexo më shumë

Një çam në penën e një greku

Një çam në penën e një greku

Publikuar më 26.10.2020
Pirro Naçi  Për Ali Dino Bej kam shkruar edhe më parë. Dino,...

Pirro Naçi  Për Ali Dino Bej kam shkruar edhe më parë. Dino, siç nënshkruante skicat, ishte një figurë e veçantë e periudhës midis dy luftrave botërore. Artisti me origjinë nga Preveza  lindi në ishullin Chios të Greqisë më 1890,  me rrënjë nga Sajadha  ku ishin edhe sarajet e gjyshit, në Lopës. Me skicën e thjeshtë […]

Lexo më shumë

Nga një parti- o burra- e të bëhemi përjetësisht deputet!

Nga një parti- o burra- e të bëhemi përjetësisht deputet!

Publikuar më 25.10.2020
Alban Daci Ka një problem të madh që ka në lidhje me politik...

Alban Daci Ka një problem të madh që ka në lidhje me politikën që duhet të jetë përballë politikës dhe ky problem ka të bëj më faktin se shumica e konsiderojnë mundësi punësimi e privilegje personale dhe harrojnë se politika mbi është gjitha është arti i qeverisje dhe mekanizmi më i mirë për të garantuar […]

Lexo më shumë

“Primaret” e SHQUP-it dhe Rilindjes

“Primaret” e SHQUP-it dhe Rilindjes

Publikuar më 24.10.2020
Koço Kokëdhima Demokratët që sot ndjehen të zhgënjyer nga “p...

Koço Kokëdhima Demokratët që sot ndjehen të zhgënjyer nga “primaret” e SHQUP-it dhe ata socialistë që do të zhgënjehen nesër nga ato të Rilindjes, po legjitimojnë një proces fals, sepse ato nuk kanë asgjë të përbashkët me zgjedhjen e kandidatëve sipas votave të anëtarësisë së partisë. “Zgjidhja’ i sanksionoi primaret brenda partisë në statut, tre […]

Lexo më shumë

Plehrat e Shqipërisë

Plehrat e Shqipërisë

Publikuar më 23.10.2020
Koço Kokëdhima Kur, 16 vite më parë, ndaluam, të gjithë së b...

Koço Kokëdhima Kur, 16 vite më parë, ndaluam, të gjithë së bashku, ndërtimin e inceneratorit të Kasharit, që ishte projektuar për të djegur miliona tonë plehra të Italisë të sjella nga ‘Ecomafia’, besuam se e fituam betejën me helmuesit e ajrit, tokës, jetëve dhe të ardhmes së vendit. Gabuam. Elita e vjetër politike nuk hoqi […]

Lexo më shumë

Një histori për Sokol Ballën

Një histori për Sokol Ballën

Publikuar më 22.10.2020
Pirro Naçi I nderuari z. gazetar! Lexova pak ditë më parë pë...

Pirro Naçi I nderuari z. gazetar! Lexova pak ditë më parë përgjigjen tuaj për çka shkruante  pedagogu grek. Edhe atë e lexova me shumë interes. Shumë nga ato  që  ai shprehte i dëgjova nga ministri i jashtëm grek  dhe nga kryeministri shqiptar, pas shkrimit të  botuar. Ai ka talentin për të shpjeguar dhe analizuar gjëra […]

Lexo më shumë

COVID: LEXOHET ME “K” SI KONÇESIONET

COVID: LEXOHET ME “K” SI KONÇESIONET

Publikuar më 22.10.2020
Nga Erion Dasho Duke filluar nga dita e sotme, nuk do të mja...

Nga Erion Dasho Duke filluar nga dita e sotme, nuk do të mjaftohem vetëm duke sqaruar ato që nuk po bën qeveria shqiptare për të luftuar COVID-in, por edhe po sqaroj për miqtë e faqes edhe se “PËRSE” nuk po i bën. Nuk ka asnjë arsye bindëse se përse Shqipëria nuk teston për COVID. OBSH […]

Lexo më shumë

ANALIZA/ Platforma Politike e Marrëdhënieve Ndërshtetërore

ANALIZA/ Platforma Politike e Marrëdhënieve Ndërshtetërore

Publikuar më 17.10.2020
Dr. Harilla Goga Dr. Emiljan Mustaqe   Eshtë e qartë se...

Dr. Harilla Goga Dr. Emiljan Mustaqe   Eshtë e qartë se marrëdhëniet mes shteteve, që nga themelimi, kanë ndjekur në mënyrë rigoroze interesat e tyre, që me kohë janë përcaktuar si “interesa kombëtare”. Qëllimet i politikës së tyre të jashtme gjithmonë kanë qenë subjekt i atyre interesave. Në këtë këndvështrim, sa më shumë rezultate të […]

Lexo më shumë